zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií | © Milan Šmíd |
6.3.2002 | RUBRIKA: Články v médiích |
Reality TV v kostce
Článek v HN 5.3.2002
Reality TV je souhrnný název televizních pořadů, které se snaží zachytit dramata skutečného života. Jejich předchůdcem byl žánr docu-soap, doslova "dokumentární mýdlové opery", což jsou dokumenty či seriály s příběhem ze života.
V České televizi se tomuto žánru blížily sběrné dokumenty Heleny Třeštíkové nebo volný seriál EGO, ve kterém obyčejní lidé videokamerou zachytili svůj život a své okolí. Ve světě existují desítky, ne-li stovky různých pořadů reality TV. Zde jsou některé základní typy:
Známá hudební stanice MTV přišla již v roce 1991 s pořadem The Real World, který je aložen na jednoduchém principu. Do jednoho apartmá se nastěhuje sedm mladých lidí s ejrůznějšími zájmy, kteří se snaží v daném městě profesně uchytit. Kameramani sledují jejich osudy po celý rok. Vzniká tak série pořadů sledující pracovní úspěchy a milostné vztahy a zápletky, které v tomto kolektivu vznikají. The Real World má už jedenáct pokračování.
Formát vymyslela a od roku 1999 prodává nizozemská firma Endemol Entertainment Production; má více místních variant. Deset až dvanáct lidí tráví zhruba tři měsíce svého života v uzavřeném domě, bez kontaktu s veřejností. Veškeré dění se průběžně natáčí skrytými kamerami a mikrofony, z nichž některé jsou napojeny i na internet.
Obyvatelé domu dostávají od organizátorů drobné úkoly, které mají plnit. Televizní stanice vysílá každý den zhruba hodinový sestřih toho, co se v průběhu dne mezi obyvateli domu událo. Diváci hlasováním postupně vylučují jednotlivé soutěžící, až zbyde konečný vítěz, který získává vysokou odměnu. Kromě denních sestřihů se o víkendech vysílají přímé přenosy, ve kterých se oznamuje a zachycuje vylučování ze soutěže a odchod z domu Velkého Bratra.
Velkého Bratra v Evropě vysílají většinou televizní stanice druhého sledu (Veronika v Nizozemsku, Channel 4 v Británii, Tele 5 ve Španělsku, TV6 ve Francii, RTL2 v Německu, TVN v Polsku), které si tímto způsobem zvyšují sledovanost na úkor dominantních komerčních televizí. První série pořadu obvykle vyvolává velký zájem, který však postupně opadá. Proto vznikla varianta Velký Bratr - Bitva, v níž se soutěžící rozdělí do dvou skupin. Jedna žije v poměrném luxusu, zatímco druhá se musí spokojit s nejnutnějším životním vybavením. Pravidelné soutěže rozhodují o tom, ve které skupině kdo bude žít.
Šestnáct lidí je vysazeno do prostředí divoké přírody. Nejdříve se rozdělí do dvou kmenů, které mezi sebou soutěží a získávají životní výhody (například horká koupel, možnost si zatelefonovat) a imunitu před vyloučením. Prohrávající družstvo musí na schůzi kmene vyloučit jednoho člena ze hry. Po sedmé epizodě se vytvoří jeden tým, ve kterém spolupracují bývalí protivníci. Hlasováním se i nadále vylučují další členové, až zbudou poslední dva. O tom, kdo zvítězí a získá milión dolarů, rozhodují již vyloučení členové. Ti získávají v průběhu soutěže menší částky odstupňované podle doby, po kterou vydrželi ve hře. Před odchodem ze hry se s nimi natáčejí rozhovory.
První Survivor se točil na ostrově Pulau Tiga nedaleko Malajsie a vysílal v létě 2000 na stanici CBS. Další série se natočily v Austrálii, Africe a minulý čtvrtek začalo vysílání čtvrté série ze souostroví Markézy v Pacifiku. Epizody vznikají sestřihem materiálu ze 30 až 40 natáčecích dnů. Poslední epizoda, v níž se rozhoduje o konečném vítězi, se bude vysílat živě v přímém přenosu. Survivor se inspiroval švédským docu-soap Expedice Robinson. Ve Švýcarsku podobný formát zkoušela komerční stanice TV3 pod názvem Švýcarské dobrodružství. Německá SAT1 uvedla podobný pořad pod názvem InselDuell.
Další formáty jsou variantami na dané téma v nejrůznějších prostředích. Patří mezi ně například:
De Bus - Autobus. Dvanáct soutěžících žije v luxusním dvoupatrovém autobuse, který cestuje Nizozemskem. Lidé mohou autobus opouštět, vydělat si peníze, nakupovat. Televizní štáb v doprovodném přenosovém voze natáčí aktivity soutěžících a sestřihy předává do vysílání. Vylučování je podobné jako u Velkého Bratra.
Taxi Orange - Oranžové taxi. Pořad rakouské veřejnoprávní ORF sleduje šest mužů a šest žen v jednom domě, kteří si vydělávají na život ve čtyřech oranžových taxících. Také oni jsou průběžně natáčeni a vylučováni jako ve Velkém Bratrovi, vítěz získává milión šilinků.
Boot Camp - Výcvikový tábor. Pořad stanice FOX je téměř totožný se Survivorem, pouze se odehrává ve výcvikovém táboře s několika instruktory. Také tady se dají získat plněním úkolů jisté výhody a odměny, imunitu nahrazuje amnestie.
The Mole - Krtek. Deset hráčů musí v neznámém prostředí plnit úkoly jako jednotlivci i jako tým. Jeden z nich je nasazený sabotér, který se snaží o to, aby se nevyhrávalo a odměna nezvyšovala. Na konci každé epizody soutěžící vyplňují dotazníky, ve kterých se snaží krtka odhalit. Ten, kdo je nejvíc podezřelý, je vyřazen, krtek však zůstává.
Popstars - Hvězdy populární hudby. Televizní stanice vyhlásí konkurs na členy nové kapely. Z vybraných muzikantů se vytvoří tým a kamera pak sleduje jeho další osudy přes zkoušky, koncerty až po vydání prvního cédéčka.
Temptation Island - Ostrov pokušení a Love Cruise - Plavba lásky mají podobné schéma. První se odehrává na ostrově, kam odcestují snoubenci a pod kontrolou kamer čelí pokušením nevěry. V druhém případě se děj odehrává na lodi a účastní se ho zatím nezadaní mladí lidé.
ZDROJ: HN, www.realitytvlinks.com