zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

6.3.2002 RUBRIKA: Články v médiích

Reality TV v kostce
Článek v HN 5.3.2002

Reality TV je souhrnný název televizních pořadů, které se snaží zachytit dramata skutečného života. Jejich předchůdcem byl žánr docu-soap, doslova "dokumentární mýdlové opery", což jsou dokumenty či seriály s příběhem ze života.

V České televizi se tomuto žánru blížily sběrné dokumenty Heleny Třeštíkové nebo volný seriál EGO, ve kterém obyčejní lidé videokamerou zachytili svůj život a své okolí. Ve světě existují desítky, ne-li stovky různých pořadů reality TV. Zde jsou některé základní typy:

The Real World - Skutečný svět

Známá hudební stanice MTV přišla již v roce 1991 s pořadem The Real World, který je aložen na jednoduchém principu. Do jednoho apartmá se nastěhuje sedm mladých lidí s ejrůznějšími zájmy, kteří se snaží v daném městě profesně uchytit. Kameramani sledují jejich osudy po celý rok. Vzniká tak série pořadů sledující pracovní úspěchy a milostné vztahy a zápletky, které v tomto kolektivu vznikají. The Real World má už jedenáct pokračování.

The Big Brother - Velký Bratr

Formát vymyslela a od roku 1999 prodává nizozemská firma Endemol Entertainment Production; má více místních variant. Deset až dvanáct lidí tráví zhruba tři měsíce svého života v uzavřeném domě, bez kontaktu s veřejností. Veškeré dění se průběžně natáčí skrytými kamerami a mikrofony, z nichž některé jsou napojeny i na internet.

Obyvatelé domu dostávají od organizátorů drobné úkoly, které mají plnit. Televizní stanice vysílá každý den zhruba hodinový sestřih toho, co se v průběhu dne mezi obyvateli domu událo. Diváci hlasováním postupně vylučují jednotlivé soutěžící, až zbyde konečný vítěz, který získává vysokou odměnu. Kromě denních sestřihů se o víkendech vysílají přímé přenosy, ve kterých se oznamuje a zachycuje vylučování ze soutěže a odchod z domu Velkého Bratra.

Velkého Bratra v Evropě vysílají většinou televizní stanice druhého sledu (Veronika v Nizozemsku, Channel 4 v Británii, Tele 5 ve Španělsku, TV6 ve Francii, RTL2 v Německu, TVN v Polsku), které si tímto způsobem zvyšují sledovanost na úkor dominantních komerčních televizí. První série pořadu obvykle vyvolává velký zájem, který však postupně opadá. Proto vznikla varianta Velký Bratr - Bitva, v níž se soutěžící rozdělí do dvou skupin. Jedna žije v poměrném luxusu, zatímco druhá se musí spokojit s nejnutnějším životním vybavením. Pravidelné soutěže rozhodují o tom, ve které skupině kdo bude žít.

The Survivor - Ten, který přežil

Šestnáct lidí je vysazeno do prostředí divoké přírody. Nejdříve se rozdělí do dvou kmenů, které mezi sebou soutěží a získávají životní výhody (například horká koupel, možnost si zatelefonovat) a imunitu před vyloučením. Prohrávající družstvo musí na schůzi kmene vyloučit jednoho člena ze hry. Po sedmé epizodě se vytvoří jeden tým, ve kterém spolupracují bývalí protivníci. Hlasováním se i nadále vylučují další členové, až zbudou poslední dva. O tom, kdo zvítězí a získá milión dolarů, rozhodují již vyloučení členové. Ti získávají v průběhu soutěže menší částky odstupňované podle doby, po kterou vydrželi ve hře. Před odchodem ze hry se s nimi natáčejí rozhovory.

První Survivor se točil na ostrově Pulau Tiga nedaleko Malajsie a vysílal v létě 2000 na stanici CBS. Další série se natočily v Austrálii, Africe a minulý čtvrtek začalo vysílání čtvrté série ze souostroví Markézy v Pacifiku. Epizody vznikají sestřihem materiálu ze 30 až 40 natáčecích dnů. Poslední epizoda, v níž se rozhoduje o konečném vítězi, se bude vysílat živě v přímém přenosu. Survivor se inspiroval švédským docu-soap Expedice Robinson. Ve Švýcarsku podobný formát zkoušela komerční stanice TV3 pod názvem Švýcarské dobrodružství. Německá SAT1 uvedla podobný pořad pod názvem InselDuell.

Další odvozené formáty

Další formáty jsou variantami na dané téma v nejrůznějších prostředích. Patří mezi ně například:

De Bus - Autobus. Dvanáct soutěžících žije v luxusním dvoupatrovém autobuse, který cestuje Nizozemskem. Lidé mohou autobus opouštět, vydělat si peníze, nakupovat. Televizní štáb v doprovodném přenosovém voze natáčí aktivity soutěžících a sestřihy předává do vysílání. Vylučování je podobné jako u Velkého Bratra.

Taxi Orange - Oranžové taxi. Pořad rakouské veřejnoprávní ORF sleduje šest mužů a šest žen v jednom domě, kteří si vydělávají na život ve čtyřech oranžových taxících. Také oni jsou průběžně natáčeni a vylučováni jako ve Velkém Bratrovi, vítěz získává milión šilinků.

Boot Camp - Výcvikový tábor. Pořad stanice FOX je téměř totožný se Survivorem, pouze se odehrává ve výcvikovém táboře s několika instruktory. Také tady se dají získat plněním úkolů jisté výhody a odměny, imunitu nahrazuje amnestie.

The Mole - Krtek. Deset hráčů musí v neznámém prostředí plnit úkoly jako jednotlivci i jako tým. Jeden z nich je nasazený sabotér, který se snaží o to, aby se nevyhrávalo a odměna nezvyšovala. Na konci každé epizody soutěžící vyplňují dotazníky, ve kterých se snaží krtka odhalit. Ten, kdo je nejvíc podezřelý, je vyřazen, krtek však zůstává.

Popstars - Hvězdy populární hudby. Televizní stanice vyhlásí konkurs na členy nové kapely. Z vybraných muzikantů se vytvoří tým a kamera pak sleduje jeho další osudy přes zkoušky, koncerty až po vydání prvního cédéčka.

Temptation Island - Ostrov pokušení a Love Cruise - Plavba lásky mají podobné schéma. První se odehrává na ostrově, kam odcestují snoubenci a pod kontrolou kamer čelí pokušením nevěry. V druhém případě se děj odehrává na lodi a účastní se ho zatím nezadaní mladí lidé.

ZDROJ: HN, www.realitytvlinks.com

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2001 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd