zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií | © Milan Šmíd |
15.5.2006 | RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky |
Když banka bojuje s médii
aneb Záhada ztracené tiskové zprávy
Denní internetový glosář amerického žurnalisty Erika Besta Final Word rozeslal dnes svým abonentům pod titulkem "CSOB right to reply" odpověď ČSOB na Bestovu glosu z pátku 12. května „ČSOB needs a fix“. Ředitel banky Pavel Kavánek se v ní ohrazuje proti tvrzení, že by ČSOB řešila své problémy známostmi v politických kruzích (Who needs a fix?).
Pavel Kavánek ve své zákonem garantované odpovědi navazuje na nedávné tiskové prohlášení ČSOB, v němž prohlašuje, „že naše banka není a nebude otloukánkem volebního boje“, při němž jsou „novináři zásobováni „zaručenými informacemi“ o podnikání banky z kanálů tzv. podnikatelského podsvětí“.
Bestovi Kavánek píše: „Naším byznysem je bankovnictví, nikoli boj s médii (Our business is banking, not fighting with the media)“, aby vzápětí dodal „pokud dodržují alespoň základní pravidla žurnalistické profese.“
Kavánek v odpovědi Bestovi o médiích kromě jiného říká: „Hodování nad historickými zdechlinami je podle všeho oblíbenou kratochvílí jistých vydřiduchů českého podnikatelského podsvětí, kterým pomáhají někteří zástupci médií.“ Kavánek pak nepřímo vyčítá Bestovi, že spoléhání se na jediný zdroj z MF Dnes „není tím nejlepším příkladem dobré investigativní žurnalistiky.“
O co jde? Oblíbený kanál úniku policejních informací Sabina Slonková ve čtvrtek 13.dubna zveřejnila na aktualne.cz článek Podsvětí má zbraň na ČSSD. O pár dnů později vytáhla MF Dnes na světlo světa smlouvu ČSOB s advokátní kanceláří Miroslava Jansty, člověka blízkého vládnoucí ČSSD. Když se MF Dnes 18. dubna dramaticky zeptala „Za co dostal spojenec ČSSD sto milionů?“, spustil se následný kolotoč zpráv a komentářů ve všech ostatních denících s výjimkou Práva, které se snažilo mírnit některá tvrzení médií titulky „Odměna za smlouvu s poštou byla přiměřená.“
Případ advokáta Jansty se v různých podobách (ČSOB, Mládek, Gross apod.) probírá v médiích už třetí týden, a součástí této mediální story byl také rozhovor s členem představenstva ČSOB Janem Lamserem, který MF Dnes 3. května otiskla pod titulkem „Janstu jsme najali, aby přesvědčil poštu a stát, říká manažer ČSOB.“
A právě z tohoto rozhovoru vycházel Erik Best, když demonstroval, jakým způsobem řeší (fix) ČSOB své problémy. Nebyl jediným, citaci rozhovoru využil ve svém komentáři "ČSOB mate" i Jan Macháček z HN.
ČSOB na otištěný rozhovor reagovala tím, že na své webové stránce zveřejnila jeho doslovný přepis(pdf 31 stran) tak, jak si ho lidé z ČSOB digitálně zaznamenali.
Při putování za tímto rozhovorem jsem se dočkal překvapení. Monitoring Newtonu tiskovou zprávu ČSOB, která na zveřejnění doslovného přepisu konverzace mezi Lucií Tvarůžkovou, Jiřím Nádobou, Janem Lamserem a Martinem Orságem upozorňovala, sice podchytil, ale na webu jsou veškeré zmínky o této zprávě vymazány.
Tiskovou zprávu nenajdeme ani v příslušné rubrice ČSOB, ani na adrese webu finexpert.cz, kde byla původně zveřejněna. Google má jen její cache verzi.
V TZ se kromě jiného praví: „Deník MF Dnes přinesl v dnešním vydání (strana B2 – titulek „Janstu jsme najali, aby …., říká manažer ČSOB“) jeho podstatně zkrácenou verzi. Prostor, jenž je rozhovoru v listu dán, diktoval autorům zkratkovitost; podle našeho názoru je tak výsledek spíše autorskou předpojatostí, než reflexí poskytnutých faktů.“
Zmizení zprávy si vysvětluji tím, že ČSOB přehodnotila svoji komunikační strategii, a že rozhovor, v němž se její člen představenstva nepředvádí v tom nejlepším světle, se rozhodla nepropagovat.
Ten přeips rozhovoru stojí za přečtení. Přináší svědectví o tom, jak novináři vedou rozhovory a jak se zpovídané osobnosti brání odpovídat na otázky. (Poznámka na okraj: ČSOB si mohla najmout na přepis někoho, kdo umí lépe pravopis, aby některé věci „nevyplívaly“ a aby některá fakta „nezbila“.)
Závěrem několik citátů Jana Lamsera: