Dvoutýdenní absenci sledování českých médií jsem se po návratu z ciziny pokusil dohnat dodatečným poslechem diskusních pořadů ČT. Přesvědčil jsem se, že to, co jsem nazval v článku Louče „červencovým politickým kočkováním“, pokračuje. Má poněkud jinou podobu, než jsem přepokládal, ale stále věřím, že konečný výsledek – vláda schválená parlamentem nejpozději v srpnu – jsem odhadl správně.
Důkaz o tom, že média mohou ovlivnit politiku, budiž dán polsko-německým konfliktem, který vyvolal satirický článek německého levicového deníku TAZ „Polens neue Kartoffel“ (26.6.). Kvůli němu odvolal polský prezident Lech Kaczyński svoji účast na setkání takzvaného Výmarského trojúhelníku. Aby si Poláci mohli přečíst, že šlo spíše o legraci než o nějaký politický komentář, taz umístila na web i polský překlad.
Možná by bylo dobré, kdyby se naši politici trochu poučili z toho, co děje na Ukrajině. Jak známo, dva vítězové oranžové revoluce – současný prezident Juščenko a bývalá premiérka Tymošenková – se rozhádali. Spor nerozhodly ani letošní březnové volby, ve kterých blok Tymošenkové získal 129 poslanců a blok politických stran Juščenka Naše Ukrajina 81 hlasů. Když se dva hádají, třetí se směje. Strana regionů poraženého z oranžové revoluce Viktora Janukovyče zůstala jednotná a s 186 poslanci se stala nejsilnější stranou ve 450tičlenném parlamentu. Detaily viz wikipedie.
Koaliční jednání o sestavení nové vlády se táhlo přes dva měsíce a prezident Juščenko pohrozil, že vyhlásí nové volby. Ještě před týdnem to vypadalo, že se najde řešení, které spočívalo v tom, že se k „oranžovým“ přidají socialisté, premiérkou se stane Tymošenková, ovšem za podmínky, že předsedou parlamentu se stane Pjotr Porošenko, Juščenkův blízký spolupracovník a spojenec, který by politice Tymošenkové přistříhával křídla.
Jenomže volba minulý čtvrtek jaksi nedopadla. Poslanci si odhlasovali, že neopustí jednací sál, dokud nezvolí předsedu. Po dlouhém manévrování, kdy Strana regionů postavila protikandidáta, a kdy se poslanci nebyli schopni dohodnout, se před půlnocí předsedou "Verchovne Rady“ (parlamentu) nestal Porošenko, ale vůdce socialistů Oleksandr Moroz, kterého podpořila Janukovyčova Strana regionů a komunisté. A tak poražený oranžové revoluce Janukovyč se stane novým předsedou vlády s podporou levicové koalice. Rozhodla volba předsedy parlamentu a neschopnost Janukovyčových protivníků se dohodnout. Nepřipomíná to něco?
Zatímco vícero českých médií si všimlo, že budoucí francouzský zpravodajský kanál už našel svoje nové jméno „France 24“, pouze moskevský zpravodaj Českého rozhlasu a odborný internetový server parabola.cz upozornili na to, že od začátku července vysílá ruská státní televize zpravodajský kanál Vesti-24, dostupný přes satelit nejen v Rusku, ale také ve východní a střední Evropě.
Málokdo si všiml, že v Kazachstánu přijali novelu mediálního zákona, která, podle ministra kultury a informací, Jertysbajeva je prý pouze „technickou novelou“, ale která výrazně omezuje soukromá média přísnější registrací, novou licenční politikou a obsahuje například dočasný zákaz výkonu žurnalistického povolání v případě, že dotyčný šéfredaktor byl za tiskové přečiny odsouzen. Jertysbajev se prý nechal slyšet, že novela zabrání novinářům „beztrestně očerňovat lidi.“ (Neslyšeli jsme takové přání také u nás?) Již dříve Reportéři bez hranic umístili Kazachstán na 119. místo mezi 167 zeměmi co do svobody tisku. Protestovala i OSCE.