zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií | © Milan Šmíd |
15.10.2007 | RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky |
Nova v novém, Prima manévruje (Odpověď na dotazy redaktora idnes.cz)
Dobrý den, na Vaše otázky týkající se změn, se kterými přichází televize Nova a Prima, odpovídám:
Můj první dojem z nových zpráv Novy je rozpačitý, především co se týče vizuálního pojetí studia. Na druhé straně si myslím, že technické vybavení studia je snad na takové úrovni, že umožní s plasmovými obrazovkami pracovat ještě jinak, než jsme to viděli včera.
Investice do HD kvality je investicí do budoucnosti. Otázkou je, kdy ta budoucnost k nám přijde. Do tří let (viz názor Martina Ondráčka) to asi nebude. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že i když HD ještě dlouho nebude převažujícím vysílacím standardem, postupně se stává světovým produkčním standardem nezbytným pro programovou výměnu a případnou reprízovou politiku v budoucnosti.
Je třeba vzít také v úvahu, že pořady v HD kvalitě bude možné nabízet jako nadstandard za úplatu - zatím přes satelit a jako IPTV, za nějakou dobu také v digitálním kabelu i zemském digitálním multiplexu (MPEG4 - za pět? deset? let?). Možná i s tím Nova počítá. (A kdo ví, zda právě nabídku HD kvality nevyužije Nova jako argument pro to, aby získala vlastní zemský digitální multiplex.)
Vybavení nového studia Novy tedy chápu jako něco, co by se mělo zúročit až v průběhu delšího časového období.
Posunutí začátku 1. zpráv Primy na 18:55 chápu jako experiment, kterým Prima sonduje situaci v diváckém chování, a který by jí mohl přinést jisté navýšení diváckých zásahů (GRP). Má to svoji logiku - Prima tak i po změně Událostí na ČT1 může tvrdit, že má "první" zprávy. Kromě toho v daném časovém rozpětí pěti minut její konkurenti vysílají upoutávky a reklamní bloky, kterým se diváci vyhýbají, a možná přepnou na Primu. Pokud by však chtěla Prima soutěžit s ČT a Novou ve zpravodajství, byl by to donkichotský boj. Až dosud Prima bodovala vždy tam, kde nabízela alternativu.
Hezký den Milan Šmíd