zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií | © Milan Šmíd |
17.1.2009 | RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky |
3x o médiích třetího lednového týdne
Kaplický zastínil Havla. Náhlá smrt potkala architekta Jana Kaplického na ulici ve středu 14.1. večer kolem deváté hodiny a deník MF Dnes stačil pro pražské vydání změnit otvírák první strany "Havlův život ohrožuje zánět" za nový titulek "Architekt Kaplický zemřel." Zatímco čtvrtek lze ocenit jako příklad zpravodajské pohotovosti, nevím, co si mám myslet o pátku, v němž MF Dnes s úvodním titulkem "Štěstí trvalo jen sedm hodin" náhlému úmrtí známého architekta věnuje téměř úvodní čtyři strany s obsahem podobajícím se nastavované kaši, jejíž informační výživnost by slušela spíše společenskému magazínu, ne-li přímo bulváru. Jakoby se ve doma a ve světě nedělo nic, co by si zasloužilo více pozornosti.
x x x
Například premiérové vystoupení premiéra Topolánka v Evropském parlamentu ve středu 14.1., které proběhlo bez většího ohlasu v českých médiích. Pro české deníky zřejmě nebyla atraktivní ani vystoupení českých europoslanců, která by si zcela určitě zasloužila podrobnější komentáře (Bobošíková, Železný, Rouček, Zahradil, Zieleniec, Roithová, Falbr). Při tom redaktoři českých deníků nemuseli jezdit do Štrasburku, stačilo sledovat ČT24 nebo zapnout počítač v redakci a napojit se na internetový přenos.
Jestliže téma Evropského parlamentu tištěná média když ne přímo ignorují, tak přinejmenším zanedbávají, pak nevím, zda a jak se naplní prezidentova výzva z novoročního projevu: "Volby do evropského parlamentu v červnu letošního roku k hledání rozumného evropského uspořádání mohou přispět. Zúčastněme se jich." Možná, že se situace změní, až ve Štrasburku promluví samotný Václav Klaus.
(Topolánkův projev nabízí vládní stránka, celou diskusi lze získat na stránkách Evropského parlamentu. Videozáznam Topolánkova vystoupení je na webu EP zde. Očekával bych, že tento odkaz najdu také na vládním webu, ale to bych asi žádal příliš.)
x x x
Literární noviny opustil jejich šéfredaktor Jakub Patočka a list dostal nového majitele: občanské sdružení Právo, solidarita a informace, o.s. (vznik: 26.09.2008). Přes Jiřího Mládka, bývalého ministra zemědělství a současného ředitele Masarykovy dělnické akademie (vznik: 07.12.1990, adresa: Praha 1, Hybernská 7a), který nové sdružení registroval v místě svého dočasného bydliště v Dráchově, vedou stopy k sociální demokracii, která si tímto chce zajistit "názorově blízký" časopis.
Miloš Čermák v pátečních LN vyslovuje hypotézu, že levicové Literárky by se mohly stát protipólem pravicovému Respektu jako názorové médium, které se nemusí za každou cenu stát hlásnou troubou či tribunou stranické politiky ČSSD. Jenomže jak si potom vysvětlit komentář předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který v pátečním deníku Právo napsal: "Sociální demokracie proto vyvine veškeré úsilí, aby překonala situaci v médiích tak, aby občané získávali o politice ČSSD objektivní informace. Věřím, že k tomu přispějí i opravdu profesionální a nezávislí pracovníci médií"?
Zkušenost praví, že vždycky, když vláda či politické strany "vyvíjely úsilí", nebývalo to pro média ani pro jejich publikum příliš dobré.