zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

17.9.2013 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

O lživých a prolhaných médiích na Barrandově

Nemělo by se přehlédnout, že do předvolební kampaně již plnou parou vstoupila televize Barrandov. Jednak svým pravidelným debatním pořadem Témata týdne, který se po prázdninách přesunul na sobotní polední čas se sloganem „první živě vysílaná víkendová politická diskuse na českých televizích.“ A dále sérií čtvrtečních speciálů s názvem "Témata týdne: rozhodněte volby," v němž - jak uvádí upoutávka - vystupují "politici pod palbou otázek předních novinářů zpravodajského týdeníku Týden - Františka Nachtigalla a Jaroslava Plesla." Marně jsem hledal v archivu i v médiích informace o prvním odvysílaném speciálu s účastí trojice Kalousek (ZOP 09), Kuba (ODS) a Hašek (ČSSD).

Pro pražský mediální kosočtverec vymezený kótami Smíchov, Holešovice, Karlín, Kavčí hory jakoby barrandovské debaty vůbec neexistovaly. Vysvětluji si to tím, že texty Témat týdne zatím nejsou zařazeny do monitoringu společnosti Newton, jenž nabízí to nejpohodlnější a časově nejefektivnější sledování konkurenčních médií. A tak se do širšího oběhu dostává jen to, co vybere politický bulvár Parlamentních listů, protože na zhlédnutí celostátně vysílaných barrandovských pořadů v televizi nebo ve webovém archivu politickým komentátorům asi nezbývá čas.

Já jsem si čas udělal na poprázdninová sobotní vydání Témat týdne, která se dají dohledat na barrandovském webu, a v nichž se v podstatě také nemluví o ničem jiném než o volbách. Moderátor pořadu Tomáš Vyšohlíd (rádio Impuls, později mluvčí Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, později Lesů ČR, později předsedy sněmovny Vlčka, dále pak mBank a od roku 2010 šéfredaktor Profitu, zcela nedávno ještě šéf prezidentské kampaně Jana Fischera – zkrátka Soukupův člověk, který zde na jaře nahradil Chrenkova Šarapatku) do nich pozval tyto hosty:

  • 30.8. - Marek Benda (ODS), Jeroným Tejc (ČSSD) + novinář František Nachtigall, šéfredaktor Týdne
  • 7.9. – Daniel Herman (KDU/ČSL), Ondřej Liška (Strana zelených) + novinář Jaroslav Plesl, Týden
  • 15.9. – Martin Komárek (ANO), Tomio Okamura (Úsvit přímé demokracie) + novinář Petr Kolář, Týden

    Musím přiznat, že z diváckého hlediska zvolený formát Témat týdne není nezajímavý. Pořad není nijak hlubokomyslný, vybírá si populární témata, doplňují ho ankety z ulice, přítomnost dotěrného novináře ulehčuje práci moderátorovi, který nemusí vstupovat do konfrontací, jež by se mohly vykládat jako stranění jednomu ze dvou pozvaných. Vzhledem k celostátnímu dosahu Barrandov TV se dá tedy očekávat, že Soukupova Empresa Media mají docela účinný nástroj k tomu, jak se zapojit nejen do předvolebních kampaní, ale i do politického života, případně jak vyjít vstříc některým zákazníkům. Tím nechci zpochybňovat nezávislost a nestrannost zdejších novinářů ani barrandovských debat. Je pochopitelné, že některá média (například Murdochův Fox TV) se profilují už tím, že v nich pracují lidé se stejným světonázorem. Nicméně spin ve prospěch prezidentského kandidáta Jana Fischera, který si vloni u agentury Medea objednal předvolební kampaň, se nedal v Soukupových médiích přehlédnout. A tehdy měla Medea k dispozici kromě internetu jen Týden a Instinkt.

    Protože monitoring Newtonu zatím z pořadů TV Barrandov přepisuje pouze texty Hlavních zpráv v 18:30, nedalo mi, abych se o některé dialogy z posledního vydání Témat týdne se čtenáři Louče nepodělil. Tady jsou:

    Petr Kolář: Mně tady velmi zaujalo, co tady pánové říkali a já bych jim oběma rád připomněl jeden citát: "Prý se tu krade po miliardách.... Mohou za to prý Topolánek, Bém, Dalík, Řebíček, Roman a pustil se Babiš i do prezidenta. Sám Babiš má ale ruce minimálně stejně špinavé." To je Martin Komárek v září 2011 v Mladé frontě. Martine?
    Martin Komárek: Já děkuju za tu otázku, já ji dostávám milionkrát na facebooku, už chci vystavit nějakou prefabrikovanou odpověď, ale já vám odpovím naprosto... na sebe. Já jsem skutečně do jisté míry změnil názor, do jisté míry nezměnil. Já jsem...
    Tomáš Vyšohlíd: Ta změna přišla...
    MK: Já vám to řeknu. Já jsem byl řekl bych docela prestižní, nechci se chlubit, ale říkali to o mně, komentátor Mladé fronty Dnes, a dvacet pět let jsem sledoval českou politiku. Myslím si, že hodně podrobně, a myslím si - a kolega Kolář to ví - že kdybych občas řekl to, co jsem se dozvěděl od politiků off record, nikdy jsem to neřekl, tak by padaly vlády, jako každý elitní novinář. Ale já jsem jednoho dne došel k názoru, podobně jako Tomio Okamura, že ty současné politické poměry jsou nereformovatelné. Tady skutečně mizí sto až dvě stě miliard ze státního rozpočtu, ať už kradením nebo neschopností. Ti lidé, kteří vládnou, nás mnohokrát zklamali a já jsem začal ještě jako politický komentátor hledat lidi, kteří je nahradí. Tak jsem se sešel s Andrejem Babišem a věřte nebo nevěřte, on byl úplně jiný, než v médiích. Zapůsobil na mně zejména jako slušný skromný člověk, jako džentlmen. A my jsme se v těch politických názorech v podstatě shodli. Tady jde o to, aby nějaká masívní síla pronikla do sněmovny a změnila ji, změnila tvorbu zákonů, změnila způsob politiky, protože tahle země má dva základní problémy, které jsou propojeny: jedna je neschopnost a zkorumpovanost státní správy a druhým tím základním problémem je stagnace ekonomiky a s ní spojená vysoká nezaměstnanost. To není pravolevý problém. Na to můžete mít názory takové nebo makové, to je problém manažerský. My to prostě musíme vyřešit, my to prostě musíme opravit. Já tu nebudu říkat velká slova, že ti a ti kradou nebo nekradou, jako to říká Andrej Babiš. Někteří kradou, někteří nekradou, jsou i slušní politici.
    PK: Nezlobte se, ale kradl pan Babiš tehdy nebo nekradl? Nebo jste tehdy neměl tehdy ty informace a pak jste asi nebyl tím elitním novinářem, jak o sobě teď říkáte?
    MK: Já jsem se samozřejmě přesvědčil, že ty informace, které jsem tehdy měl o spojení Andreje Babiše se socialisty, jak to tam píšu, se socialistickou vládou,
    PK: ...se Stanislavem Grossem například...
    MK: ...ano, ano, že ty informace podle všeho nebyly pravdivé, i když velmi pravdivě vypadaly. Ale jak říkám, já nejsem člověk, kterej...
    PK: Takže jste psal tehdy hlouposti...
    MK: Ale hlouposti... psal jsem jako všichni novináři, komentátoři na základě informací, které jsem tehdy měl, podle dobrého vědomí a svědomí a znova říkám... já trvám na té kritice, že Andrej Babiš je prostořeký, a mluvil špatně tehdy, ale změnil jsem názor, co se týče Andreje Babiše osobně. Já netvrdím, prosím vás, že je svatý, já do jeho obchodů nevidím, nikdy do nich vidět nebudu a vidět nechci. Ale vidím, že Andrej Babiš je člověk, který má dobrý úmysl změnit zemi, dělá pro to všechno, a to, že má ruce stejně špinavé jak jsem říkal na úvod... My nejsme jako politici a nejen že makáme, my se nebojíme přiznat chybu. To nebylo novinářsky úplně košer, měl jsem za ním zajít.
    TV: Pan Okamura chce reagovat, cítím to z něj celou dobu
    Tomio Okamura: No, co tady řekl pan Komárek, s tím já se potýkám celou dobu deseti let, že bohužel novináři v České republice v jednom z nejčtenějších médií typu Mladá fronta Dnes lžou a podvádějí, ani se pak neomluví. A když někdo napíše, prosím vás, o někom, že je podvodník, že lže nebo že má špinavé ruce v nejčtenějších novinách, a pak se ukáže, že to není pravda, tak by měli vystavit na dvě tři titulní strany, které zaplatí v jiných médiích, které dneska dokonce vlastní tady pan Babiš, omluvu. Já se s tím setkávám pořád. Je to případ pana Bárty, o kterém to taky způsobila Mladá fronta Dnes. Mladá fronta Dnes o něm řekla, že je gauner a podívejte se, stejně tak to řekli o panu Babišovi a teď se tady omlouvají. Prosím vás, já říkám, přestaňte lhát a podvádět vážená média. Mně spočítali vloni čtyři gejši, v České televizi o mně napsali, že jsem neúspěšný podnikatel v mínusu, přitom podle mého majetkového přiznání, které jsem opsal ze svého daňového přiznání jako senátor, jsem milióny v plusu. Nemáte tady obranu. Tady je lhát a podvádět beztrestné, z hlediska českých médií. Je to skutečně děsné. Tady to skutečně ovládají ve velké části lživá a prolhaná média. Prezident Zeman v tom má pravdu a tady je jenom potvrzení toho... Ale je tam také celá řada slušných lidí, a já znova říkám, abych šel k programu. My na to máme návod: změna Ústavy směrem k přímé demokracii, ke standardnímu modelu mnoha demokratických zemí.“

    Následuje Okamurova propagace volebního programu Úsvitu přímé demokracie, kterou přerušuje moderátor, o slovo se hlásí Martin Komárek

    MK: Já musím reagovat...
    TV: ..jenom velmi stručně.
    MK: ...já jsem nechtěl útočit nebo polemizovat. Myslím, že to je zbytečné. Ale tady prosím Vás nelžou média, tady neříká pravdu pan Okamura, tady žádná média neovládají společnost.
    (k Vyšohlídovi) Jste vy prolhaný pane redaktore? Nejste, že jo. Pan Kolář taky není prolhaný. V jednom komentáři... já jsem napsal názor na věc, to nebyla informace, ale názor. Mimochodem to, že mě pan Babiš požádal o spolupráci, asi ho to tolik netrápí, že mi řekl, abych mu pomohl restartovat ANO. A my chceme snížit DPH ne o jeden nebo dva procentní body...

    Po krátké Komárkově informaci o ekonomickém programu hnutí ANO moderátor předává slovo Petru Kolářovi.

    PK: Pan Okamura mně opět nahrál, protože zpochybnil novináře, ale nikdo například nezpochybnil zprávu, jakýsi záznam z usnesení ABL v roce 2008, kde pan Bárta mluvil nebo napsal ve své slavné pasáži, že se jako top management chovají stejně jako dosavadní elity, dělají maximu pro minimalizaci daňové zátěže. Korumpujeme, podporujeme protekcionalismus a mluví tam o propojení... Tento materiál nikdo nezpochybnil....
    TO: Já vám na to hnedka odpovím. Zajímavé je, že tento projev byl v přítomnosti předsedy Transparency International pana Lásky, to znamená zajímavý je, že tak korupční z vašeho pohledu korupční projev byl na úzkém setkání manažerů, kde všichni manažeři řeší to, aby si snížili daně, a aby samozřejmě lobbovali za to, aby byli lepší podmínky pro podnikání, tak to říkal před panem Láskou,
    PK: ...tady nesedí pan Láska...
    TO: ...který je předsedou organizace Transparency International....
    PK: Tehdy byl zaměstnancem ABL a dneska tady nesedí pan Láska, ale vy. A to je
    (Bárta) váš kandidát a ne pan Láska, mluvte o sobě..
    TO: Tak vidíte, takže já jsem jenom chtěl říci, že to je zajímavé, že korupční nabídky se dělají v přítomnosti předsedy nejznámější protikorupční organizace, takže vidíte, jak je to posunuté. A znovu opakuji...
    PK: Tehdy jím nebyl, pane Okamuro, tehdy jím nebyl pan Láska!
    TO: Prosím, nechte mě domluvit. Prosím, dejte mi jakoukoli korupční zakázku, řekněte mi jakoukoli korupční zakázku nebo předraženou zakázku nebo či komu kdo co přihrál veřejné peníze, pan Bárta, a já ho z kandidátky okamžitě vyřadím. Nikdo mi toto nedal. Je to člověk, který byl soudně očištěn. Naopak podle mých informací právě ta politicko-ekonomická mafie, když začal rozkrývat předražené stavební zakázky, ty předražené silnice a dálnice na ministerstvu dopravy, tak ho to potom stálo
    (nesrozumitelné)... a řekl to dokonce i Pavel Kohout.“

    Úsudek ať si udělá každý sám.

    | nahoru |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
    Copyright © Milan Šmíd