Aktuality Louče 104 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií |
Louč se snaží posvítit i tam, kam nedosáhne světlo internetových zdrojů www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.novinky.cz, www.ihned.cz, www.britskelisty.cz, www.radiotv.cz, www.parabola.cz, www.ceskamedia.cz, www.centrumpromedia.cz, www.mediar.cz a dalších URL. |
NA OKRAJ DNŮ 12.7.-6.8.2003... | ARCHIV TÉMATA |
6.8.2003 - CME dnes zveřejnila pololetní zprávu o hospodaření, kterou pro své akcionáře vylepšila oznámením, že žaluje CET 21 o náhradu škody 275 milionů USD za porušení exkluzivity, kterou si kdysi ČNTS (ovládaná CME) s CET 21 v servisní smlouvě o vysílání televize Nova z 21. května 1997 dohodla. Žaloba za porušení této smlouvy se u českých soudů stále projednává. CME teď mění taktiku – nežádá již návrat k exkluzivnímu vztahu ČNTS/CET 21, ale chce peníze od nových majitelů CET 21. Náhradu škody hodlá rovněž nárokovat v obchodní arbitráži, která by měla proběhnout ve Vídni tak, jak to bylo kdysi ustanoveno ve společenské smlouvě o založení ČNTS. Jednu z verzí této smlouvy lze najít v tomto obsáhlém dokumentu z roku 1999. Je vedena pod číslem 10.03, nebo ji lze najít pod názvem „memorandum of association and investment agreement“.
4.8.2003 - Citát dne: (Vladimír Špidla: Boj s klientelismem nekončí, Právo 4.8.2003) "Zcela zásadní je zprůhlednění mediálního prostředí. Politologové již dlouho opakují, že kvalita demokracie ve vyspělých zemích je přímo závislá na míře plurality televizního trhu. Veškeré pokusy o monopolizaci postavení určitých ekonomicko-mediálních uskupení musí být odraženy. Proto vládní strany nejdříve přistoupily k personální obměně mediálních rad, kam nominovaly vážené a nezávislé osobnosti. K odpolitizování trhu s elektronickými médii by následně měla přispět projednávaná novela mediálního zákona. Respektovaná a nezávislá média jsou přirozeným partnerem pro rozvoj politické etiky. Dvojnásob záleží na efektivní práci stabilizovaných veřejnoprávních sdělovacích prostředků, oproštěných od tlaků politických i ekonomických."
31.7.2003 -
Před čtyřmi měsíci jsem kladně hodnotil nástup Tomáše Klvani na Hrad do funkce tiskového mluvčího. Když jsem ale viděl, že všechno důležité říká médiím Petr Hájek, byl jsem zvědav, jak dlouho Klvaňa v roli nevýznamné loutky pro zahraniční reprezentaci vydrží. Vydržel necelých pět měsíců, koncem srpna končí a odchází do diplomatických služeb. O Klausově výběru spolupracovníků jsem se kdysi vyjádřil v posledních odstavcích komentáře u příležitosti únorové prezidentské volby.
30.7.2003 - Před časem jsem kritizoval časopis Týden za to, že nepřesně informoval o případu rodiny Červenákových, který se projednával u Evropského soudu pro lidská práva. Od včerejška máme již na internetu důkaz o tom, že soud Českou republiku neodsoudil, jak napsal Týden, ale že došlo k mimosoudnímu vyrovnání, a to už 26. května. Zpráva ČTK z 2. června tudíž byla korektní, i když se opírala jen o jeden zdroj, advokátku Kláru Samkovou-Veselou.
28.7.2003 -
Se zpožděním zaznamenávám: Rada ČT vybrala ve středu 16. července Jiřího Janečka na místo generálního ředitele České televize. Jak uvádím ve svém příspěvku O novém řediteli ČT zpožděně a zpovzdálí, telekomunikační technika mne dohnala i na dovolené, navíc jsem musel reagovat i pro redakci týdeníku Ekonom. V rozhovoru pro BBC jsem použil metaforu o tom, že současná Rada ČT urychlenou volbou nového ředitele pouze hasí požár, který v ČT doutná již několik let. Kdy a jak ten požár vznikl, jsem se kdysi pokusil vysvětlit v článku, který jsem napsal před třemi a půl roky pro časopis Týden.
Komentář Louče: Kdo asi píše Špidlovi projevy a články? Vždyť Ministerstvo kultury má v legislativním plánu přípravu nového vysílacího zákona, nikoli jen jeho částečnou novelu. A že by se právě projednávala? To tedy nevím. Asi jde o to, co se míní "mediálním zákonem". Pokud je mediálním zákonem také zákon o České televizi, pak jde skutečně jen o novelu. Ovšem pak nevím, co má tato novela (nebo třeba i projednávaná drobná technická euronovela vysílacího zákona) společného s "odpolitizováním trhu s elektronickými médii". Vždyť je to otřelé klišé, které se tak často používá, aniž by mělo vztah k předmětné realitě.
- Rozhlasový pořad BBC Today, ve kterém letos 29. května reportér Gilligan informoval o tom, že Downing Street před válkou v Iráku dodatečně upravoval zprávu expertů o nebezpečí iráckých zbraní hromadného ničení, odstartoval válku mezi Blairovým kabinetem a BBC. Obětí této války se zatím stal expert na bakteriologické zbraně David Kelly, který 10.7. údajně spáchal sebevraždu. BBC čelí výtce, že Gilligan použil a zkreslil informaci potvrzenou jen jedním zdrojem, kterým byl Kelly.
- Problém s ověřováním zdrojů měl minulý týden také internetový deník idnes, když ve zpravodajství o automobilové nehodě Chantal Poullainové naznačoval, že Chantal užívá drogy a to vše na základě nálezu vycházkové hole se skrytou skleničkou v jejím autě a podle informací bývalého „Plavce“ Jana Vančury. Ten však později všechno zapřel a šéfredaktor Jaroslav Kábele se musel omlouvat. Informací idnes následně využil také článek Blesku.
Selhání své redakce Kábele popsal takto: „Naše kardinální chyba byla v tom, že jsme si to neuzdrojovali sami, neměli jsme to nahrané a měli jsme jen jeden zdroj."
- Diskutovalo se také o tom, jak etické bylo publikovat v médiích fotografie dvou zabitých Husajnových synů v Iráku – Udaje a Kusaje.
Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.
Copyright © Milan Šmíd