Aktuality Louče 117 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, a která se jen občas objeví na stránkách blog.vozovna.cz, blok.rozanek.cz a dalších URL. |
NA OKRAJ DNŮ 26.1.-5.2.2004... | ARCHIV TÉMATA |
4.2.2004 - Včerejší informaci Louče o "Semináři k problematice médií veřejné služby" lze křížově prověřit s dalšími zprávami, například s těmi od Štěpána Kotrby na Britských listech. Pokud najdete v jeho zprávě o první části semináře shodné formulace s mými, pak vězte, že jsem neopisoval, neboť jsem umístil na web svůj příspěvek dříve než Kotrba. Nezávisle na Kotrbovi a jeho druhém reportu jsem se rozhodl zpracovat ještě druhou část.
3.2.2004 - Dnes se konal "Seminář k problematice médií veřejné služby" v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Z tohoto zasedání jsem připravil krátkou zprávu, v jejímž závěru je odkaz na prezentaci o principech financování veřejné služby, kterou jsem tady přednesl.
2.2.2004 - Pro redakci MF Dnes jsem se pokusil odpovědět na otázku „Co nám vzala, co nám dala“ televize Nova. Protože jsem nebyl schopen to sdělit ve vymezeném prostoru 3600 znaků, nakonec jsem to vzdal, MF Dnes se omluvil, a text umisťuji pouze na Louč.
30.1.2004 - Ze zprávy Jiřího Janečka před mediální komisí Poslanecké sněmovny na mě padl smutek. Především kvůli tomu, jak se zde Janeček chlubí, že v letošním roce zvýší zisky z teleshoppingu ze 42 na 74,5 milionů. korun, přičemž jeho rozsah na obrazovce se zvedne „jenom“ o 33 procent. Pokud je mi známo, tak ve vyspělých demokraciích veřejnoprávní televize teleshopping nevysílají (Pokud se mýlím, vyveďte mě z omylu). Má to svoji logiku. Jestliže má být veřejnoprávní televize symbolem kvality a serióznosti informace, pak trhovci, kteří nabízejí v teleshoppingu výprodejní zboží za předražené ceny, tady nemají co dělat. Zcela určitě ne ve sledovaných časech a časech přilehlých. Pokud tito trhovci chtějí do primetime, ať si zaplatí regulérní reklamní spot.
29.1.2004 -
Po zveřejnění zprávy lorda Huttona o okolnostech smrti britského experta Davida Kellyho přešla vláda a Tony Blair do protiútoku proti BBC. Blair dnes znovu žádal, aby se mu BBC omluvila. V BBC včera podal demisi předseda Rady guvernérů (jakási správní rada BBC) Gavyn Davies, a dnes svoji funkci složil i ředitel BBC Greg Dyke, který se ještě včera snažil bránit a oponoval Blairovu tvrzení, že ho prý BBC nazvala lhářem.
28.1.2004 - Pro jednoho z českých veřejných činitelů, který prohlásil, že „kolem veřejnoprávních médií existuje vlivná politicky i ekonomicky motivovaná lobby, která zpětně teprve tvoří teorii, která má zdůvodnit smysl a oprávněnost existence těchto médií", přináším dvě zprávy. Nejdříve ta špatná: lobby „zpětně tvořící teorie“ o vysílání veřejné služby je pravděpodobně celoevropským spiknutím, jak se dá soudit z tohoto dokumentu a z této zprávy o „public service broadcasting“ výboru pro kulturu, vědu a vzdělávání při Parlamentním shromáždění Rady Evropy z minulého týdne.
26.1.2004 - Ivo Mathé mi poslal mail tohoto znění: „Po přečtení Vaší zprávy o diskusi "na agoře" (v druhé části spíš "Kotel v agoře") mám pocit, že jsem byl přece jen někde jinde. Na výtky Petra Cibulky jsem mlčel, o volbách roce 1998 už jsem v ČT nebyl a ani nevím, byla-li tam ještě Jana Bobošíková. Nepamatuji se, že bych se na ní v čemkoliv odvolával. Asi jsem byl nejspíš za někoho zaměněn, zřejmě za Nikolaje Savického, tehdejšího garanta systému "předvolebního vysílání" a autora matice rozdělující časy. Lehce se našinec dostane k autorství výroků, které jej ani nenapadly, o to hůř pak k zásluhám, pro které týdny nespal."
V této partii Železný už sice nemůže spoléhat na mocnou figuru televize Nova (tu dokonce minulý týden nechal stát za dveřmi), zato se však může spoléhat na mechanismy fungování ostatních médií, která reagují jako pavlovovský pes. Objeví-li se zajímavá story (psí potrava, nebo zazvonění zvonku), média po ní okamžitě chňapnou (pes začne slinit).
Ta dobrá zpráva pro něj zní: o těchto dokumentech v Česku nikdo nic neví, přestože, jak vyplývá z přílohy dokumentu, diskuse podvýboru pro média při přípravě dokumentu se účastnil náš senátor Josef Jařab, jehož webové stránky jsou v tomto ohledu němé. Nebo že by tu informaci měli do českého parlamentu dodat spíše členové stálých delegací jezdících do Štrasburku z Poslanecké sněmovny nebo ze Senátu? Nevím. Ale rozhodně si myslím, že český překlad těchto dokumentů by při nadcházejícím jednání o mediální legislativě neměl ve Sněmovně chybět.
Ano, ve zprávě o „agorovém“ semináři jsem zaměnil Ivo Mathého za Nikolaje Savického, za což se oběma pánům hluboce omlouvám, a jak bývá mým zvykem, opravu okamžitě zapracovávám do původního textu.
„Pokud vydavatel vydrží a Dikobraz bude vycházet, bylo by možná dobré, kdyby mu někdo ukázal poslední komundírovské Dikobrazy ze Studia Dobré Nálady. Prvé číslo Skoupého Aprílu a nulté číslo Bublo-Kobrova Cik-Caku. Aby viděl, že lze humoristický časopis dělat s hlavou a patou. Byla by hrozná škoda tento jediný zřejmě slibnější pokus o legrační časopis, který si tato země a její prostý lid zaslouží a hlavně členové České unie karikaturistů vymodlili, hned z počátku zatížit tolika dědičnými hříchy. Jako by nestačil už ten nešťastný zprofanovaný název!“ Kdo si chce přečíst plný text, pak ho mohu odkázat na ČUK, kde je i Hanouskova adresa.
Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.
Copyright © Milan Šmíd