Aktuality Louče 131 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách blog.vozovna.cz, www.mediaportal.sk, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL. |
NA OKRAJ DNŮ 1.-14.9.2004... | ARCHIV TÉMATA |
14.9.2004 S dilematem, jak pojmenovat ozbrojence v izraelsko-palestinském konfliktu, se dříve či později setká každý novinář či editor na celém světě. Toto dilema vyjádřené otázkou: „palestinský bojovník nebo terorista?“, minulý pátek probíral v HN Daniel Anýž. V článku Představivost teroristů, zásady kodexů citoval kodexy Washington Post i BBC a upozornil na to, že list The Guardian až do vražedného finále v Beslanu psal o „hostage-takers“, nikoli teroristech. K tomu pak připojil svůj komentář: „Snahu redakcí o objektivitu a vyváženost je třeba brát vážně. Výsměch těmto principům, jejich programové odmítání nikomu nepomůže. Ani novinářům, ani publiku. Není možné chtít po médiích obecně co největší přesnost a jedním dechem jim říkat, že nemá cenu, aby se o něco takového nesnažila.“ Souhlasím.
9.9.2004 „Za čí peníze?“ se v souvislosti s publicistikou Louče dramaticky táže anonymní blog „Mediální pozorovatel“, který si do podtitulku dal „Skromné a občas podpásové postřehy o českých mediích“. Protože žádná lež by neměla zůstat bez odpovědi, odpovídám:
7.9.2004 Dnes jsem zaktualizoval, opravil a doplnil materiál o aféře Kelly a BBC ve Velké Británii tak, aby mohl sloužit jako studijní materiál.
2.9.2004 Britský Sunday Observer zveřejnil ukázky z memoárů bývalého ředitele BBC Grega Dykea o tom jak „britský premiér Tony Blair zradil mne i BBC“. Ukázky z těchto memoárů jsou k přečtení zde a tady. O aféře stručně informuje dnešní Ekonom. Na Dykeovy paměti první upozornily již v neděli Britské listy.
- O tom, jak získávám přístup k Newtonu, jsem podrobně psal v článcích Louč po dvou letech, nebo Tři roky s Loučí. Zcela určitě ne díky „draze vybudovaném výzkumném středisku FSV UK“, ale díky vzájemné dohodě s Newtonem, kterému já bezplatně poskytuji texty Louče k dalšímu šíření a on mě bezplatně nechává nahlédnout do své databáze.
- Druhá lež: Knížku textů Média, Internet, TV Nova a já nikde neuvádím jako literaturu povinnou. Nahlédnutím do sylabů lze snadno zjistit, že pouze upozorňuji na jednotlivé statě v knize uvedené, které se týkají tématu, jde tedy o literaturu doporučenou. Nikdy bych si netroufl nutit chudáky studenty, aby to četli celé :-).
Když slyším „za čí peníze“, vzpomenu si, jak se za komunismu vyčítalo, co všechno dostáváme „za peníze pracujících“. Dnes se tato výčitka transformovala do podoby „za peníze daňových poplatníků.“ Paradoxem je, že za komunismu tu výčitku nejčastěji používali ti, co nepracovali, tj. funkcionáři a aparátníci, a dnes ji velice často používají ti, co se placení daní vyhýbají.
Dyke Blairovi odpověděl 21. března, tedy ve dnech, kdy boje v Iráku již byly v plném proudu, dopisem, který začínal: „Předně: aniž to míním jako nezdvořilost, v situaci, kdy probíhají dosud největší veřejné demonstrace v této zemi a také největší vzpoura proti úřadující vládě v jejích vlastních řadách, nesouhlasil byste se mnou, že Vaši komunikační poradci nejsou ti praví lidé, kteří mají radit, zda BBC dodržuje či nedodržuje správnou rovnováhu mezi podporou a disentem?“
Právě touto odpovědí si prý Dyke udělal z Alastaira Campbella nepřítele, což se později promítlo do průběhu aféry se sebevraždou odborníka na zbraně hromadného ničení Davida Kellyho. Průběh této aféry jsem z internetových zdrojů shrnul do zvláštního dokumentu.
Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.
Copyright © Milan Šmíd