Aktuality Louče 139 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách blog.vozovna.cz, www.mediaportal.sk, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL. |
NA OKRAJ DNŮ 1.-16.1.2005... | ARCHIV TÉMATA |
13.1.2005 Na Britských listech zveřejnil Filip Rožánek zajímavou informaci o Usenet news, což jest internetová služba, v Česku příliš nevyužívaná. Její archiv s unikátními odkazy nyní zveřejnil Google. Před deseti lety, kdy kromě naší (FSV UK) Caroliny na netu nebyl žádný zdroj zpráv z domova, jsem při pobytech v zahraničí Usenet využíval, speciálně diskusní skupinu soc.culture.czecho-slovak. Bohužel, agendu na této skupině ovládla skupina emigrantů, kteří nemajíce v penzi co na práci, zde namísto věcných debat žlučovitě komentují všechno, co se kolem nich šustne. Na tom by nebylo nic zvláštního, protože takhle vypadá hodně nemoderovaných diskusních skupin, na kterých se scházejí staří známí, takže pro outsidera je jejich četba ztrátou času.
10.1.2005 Očekával jsem, že se na českém internetu objeví informace o roli weblogů při informování o přírodní katastrofě v jihovýchodní Asii. Zahraniční komentáře na webu (New Statesman nebo BBC) připomínají, že blogy se tak již po třetí (před tím: útok na WTC, válka v Iráku) zapsaly do dějin světové žurnalistiky. Za zmínku stojí zvláště blog tsunamihelp.blogspot.com, který dali dohromady čtyři internetoví entuziasté, a který svými odkazy a návštěvností byl silnou konkurencí oficiálním a profesionálním webům.
3.1.2005 Z novinek v médiích, které jsem stačil po Novém roce zaregistrovat, uvádím:
Vzpomínám si však na to, jak kápo zdejších diskusí Rosťa Hedvíček se tvářil, jakoby mu ta skupina z pozice jeho amerického bydliště a amerického občanství patřila. Asi do dneška neví, že soc.culture.czecho-slovak vznikla díky lidem z norských a rakouských univerzit. Bližší je možné se dočíst v zakládacím dokumentu z roku 1992, který přikládám ve zvláštním souboru. Jeho originál by se možná dal v archivu Googlu také najít.
Oficiální Česká republika se zmohla na internetovou stránku ministerstva zahraničí www.mzv.cz/asie, na které jsou však převážně jen thajské odkazy. Takový blog tsunamihelp těch odkazů má mnohem více .
Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.
Copyright © Milan Šmíd