Aktuality Louče 161 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách http://extra.cz (M.Čermák), http://www.reflex.cz/potucek/, http://blok.rozanek.cz/, blog.vozovna.cz, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL. |
NA OKRAJ DNŮ 1.-14.2.2006... | ARCHIV TÉMATA |
13.2.2006 Při studiu digitální novely vysílacího zákona jsem pochopil, že situace při jejím schvalování byla velice komplikovaná, a že ve hře bylo více koncepcí, než jsem si myslel. O problémech se studiem nového znění vysílacího zákona jsem napsal glosu Jak jsem zabloudil v džungli pozměňovacích návrhů.
10.2.2006 Prořídlé řady poslanců (120 přítomných) dnes odpoledne v 15:47 hodin schválily tzv. digitální novelu vysílacího zákona. Zřejmě (ještě jsem detaily nestudoval) zvítězil Skopalův (Kučerův) návrh. Soudím tak podle toho, že Táňa Fischerová, která dnes v Lidových novinách varovala Novela zákona o vysílání je nebezpečná, hlasovala proti.
9.2.2006
Imámové z Dánska, kteří v prosinci a v lednu objížděli arabské státy se 43stránkovou brožurou dokumentující nepřátelský postoj západní společnosti vůči islámu, měli v tomto spisu zařazeny i padělky. Fotografii Francouze Jacquese Marrota, který se v prasečím kostýmu vloni v létě účastnil soutěže o nejlepší imitaci prasečího kvíkání, vydávali imámové v černobílé verzi za zobrazení muslima.
Bližší informace na spiegel online nebo na stránce agentury Associated Press, která proti tomuto zneužití protestovala.
K loňské informaci AP je možné se dostat na MSNBC.
7.2.2006 Od Nového roku věnuje ČT24 jednu půlhodinu týdně problémům médií. Tentokráte se v neděli před půlnocí diskutovalo o obraně proti pomluvám v médiích. Zástupce šéfredaktora Blesku Martin Švehlák zde prohlásil:
6.2.2006 Deník MF Dnes vyšel dnes v nové grafické podobě. V článku "Lepší noviny pro nejlepší čtenáře" dva šéfredaktoři - bývalý i současný (Pavel Šafr a Robert Čásenský) - oznamují, že změny nejsou dramatické, že jde hlavně "o přehlednější a elegantnější vzhled stránek a usnadnění orientace v novinách". Jak se v MF Dnes žongluje se statistikami čtenosti, jsem popsal v blogu Pěna dní.
1.2.2006 O problémech zahraničních wikipédií jsem si přečetl v českých médiích již více zpráv. Zatím však nikdo (alespoň dle mého vědomí a svědomí) nezaregistroval války, které se vedou na české wikipedii. Jedním z aktivních válečníků je zde například Vít Zvánovec, který si pro tento účel zřídil vlastní blog. Letmé nahlédnutí do probíhajícího sporu mě přesvědčilo, že se zde odehrává cosi, co je tak typické pro chování Čechů doma i v zahraničí (vznikla by někde jinde hra Naši furianti?). Jeden či více kverulantů svými spory dokážou otrávit zbylé lidi, kteří pracují na společném a užitečném díle, takže nakonec to společné dílo (budování české wikipedie) trpí. To společné dílo se může dařit jedině tehdy, když lidé spolupracují a jsou schopni tolerance.
„Ale problém je pomluva. Jako já nevím, jestli existuje nějaká definice pro pomluvy, co je pomluva, kdy to je pomluva, kdy vy si řeknete: Ano, budeme žalovat Blesk...“
Podle mého názoru by Martin Švehlák měl hledat odpověď v judikatuře, která se tohoto problému týká. Například v rozhodnutích Ústavního soudu ve sporech Helena Vondráčková vs. Jan Rejžek a Ivan Brezina vs. Miloš Zeman. Zvláště úvod toho druhého rozhodnutí stojí za přečtení a proto jsem ho umístil na Louč.
O tom, že úsilí jednotlivce koordinovanou kolektivní spolupráci nenahradí, je možné se přesvědčit na projektu Toma Peciny Iuridictum. Také Tom Pecina nebyl schopen tolerance a spolupráce, wikipedii opustil a rozhodl se vytvořit svoji vlastní wikipedii věnovanou právním otázkám, která však připomíná velkou nedokončenou.
Pokud se jmenovaní pánové cítí být dotčeni názvem kverulant, pak se táži: jak jinak je možné vysvětlit jejich trvání na vlastním, svévolně zvoleném pravopisu (arbitrage, immunita, effektivně apod.), který vnucují ostatním?
Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.
Copyright © Milan Šmíd