Aktuality Louče
219
|
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd
|
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší
www.ceskamedia.cz,
www.radiotv.cz,
www.britskelisty.cz,
www.virtually.cz,
www.mediar.cz,
www.mam.cz,
www.istrategie.cz,
www.parabola.cz,
www.digizone.cz,
www.rozhlas.cz/digital/portal,
www.medialne.sk,
www.strategie.sk
www.idnes.cz,
www.lidovky.cz,
www.ihned.cz,
www.novinky.cz
news.google.com (česky) a dalších.
Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou
http://blok.rozanek.cz/,
http://www.reflex.cz/potucek/,
Čermákův extra.cz/blog/,
Austův www.aust.cz,
duspiva.blogspot.com,
online.zurnalistika.cz apod.
|
27.4.2010 Ohlédnutí za týdnem:
Islandská sopka Eyjafjallajökull se uklidnila (výslovnost: Eijafjatlajoe:kyt podle islandského novináře, který v Magazínu MF Dnes upozornil na to, že sopka se správně jmenuje Eyjafjöll a je skrytá v ledovci Eyjafjallajökull). Letadla opět křižují nad Evropou.
Na jihu Evropy bankrotářský výbuch Řecka stále není zažehnán, média varují před šířením řecké nákazy do Evropy.
Předvolební kampaň přinesla další oběti: z vedení pražské ODS byl odejit starosta Prahy 5 Milan Jančík, politickou kariéru svým trapným zatloukáním ukončil Forrest Gump české politické scény - místopředseda Sněmovny Miloslav Vlček.
V neděli 18.4. Česká televize přišla s novým pořadem o médiích Věřte nevěřte, když ten předešlý "Média a svět" skončil v loni v prosinci. Kromě jiného se zde analyzovalo účinkování médií při nedávném Topolánkově pádu, k čemuž jsem přičinil pár poznámek pro Mediář.cz.
Klip režiséra Zelenky Přemluv bábu, v němž účinkují Marta Issová a Jiří Mádl, rozčeřil vlny internetových debat. Přes některé vtipné hlášky klip svým myšlenkovým obsahem, plným ideologických klišé, nepřekročil ubohou úroveň českých předvolebních billboardových kampaní, což vynikne zvláště ve srovnání se vzorem, který "bába" kopírovala - klipem Sáry Silvermanové, v němž se Sára snažila přesvědčit své příbuzné na Floridě, aby před dvěma lety volili Obamu.
20.4.2010 Mediální téma uplynulého týdne: sopka na Islandu, která ochromila letecký provoz nad Evropou a ovlivnila skladbu smutečních hostů na pohřbu Lecha Kaczynského v neděli 18.4.
- ČT 24 se opět činila, aby vše dodala divákům v co možná nejpřímějším přenosu. Kromě jiného si pozvala do Hyde parku také zástupce vedoucího kanceláře prezidenta Petra Hájka, který zde zopakoval výhrady Hradu vůči ČT, Václavu Moravcovi a jeho debatám. Co čert nechtěl, ve Velké Británii právě minulý týden odstartovala série tří předvolebních debat (první v ITV, další odvysílá SkyTV a BBC), které se od té Moravcovy příliš neliší.
- Minulé úterý 13.4. Sněmovna akceptovala pozměňovací návrhy Senátu a schválila nový mediální zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání. Pro Mediář jsem jednu jeho část okomentoval.
14.4.2010 Když prezident Václav Klaus besedoval se studenty v Brně vyjádřil se o středečním seriálu speciálních vydání Otázek Václava Moravce, který mapuje předvolební situaci v jednotlivých krajích, jako o "zrůdnosti, která není v žádné zemi světa.“ Alespoň tak praví citát ČTK. Zda je vytržen z kontextu, se teprve uvidí. Do Moravce se opřel v rozhovoru pro parlamentnilisty.cz také zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Petr Hájek.
Návštěvníci webové stránky mediar.cz se dnes dočkali nového obsahu, který připravuje Ondřej Aust v rámci širšího projektu financovaného PPF. Dosavadní obsah mediáře, ve kterém se bude pokračovat, se přesouvá na webovou adresu studentsky.mediar.cz. Do projektu jsem se zapojil pravidelnými sloupky, pro něž si Mediář vyhradil exkluzivitu. Proto Louč bude na tyto příspěvky pouze odkazovat. Začínám svým názorem na restrukturalizační projekt ČT, který jsem doplnil přílohou Řekli o restrukturalizaci.
10.4.2010 Událost dnešního dne – havárie polského vládního speciálu ve Smolensku a smrt prezidenta Kaczynského – jsem se nejprve pokoušel sledovat na internetu s nadějí, že se dozvím něco více než jinde. Nakonec jsem skončil na televizních kanálech. A pak, že televizi kvůli internetu zvolní hrana.
- Návštěva amerického a ruského prezidenta v Praze (7-9.4.) zastínila v médiích dozvuky Topolánkova pádu. Na Aktuálně.cz vznikla mezi blogy Jiřího Pehe a Jana Šterna na dálku diskuse. Zatímco Pehe poměrně dobře a jasnozřivě odhadl, jak se česká média budou chovat (“Když se česká média a politika potkají s událostí světového významu, nedopadne to skoro nikdy dobře.“), Štern se médií zastal („Jiří Pehe trochu médiím křivdí. Neboť jaký je úkol masmédií, než být společníkem lidem v jejich běžném každodenním životě.“) Souhlasím s Janem Šternem, jenom nevím, proč tolik „neuvěřitelných banalit“ musí být ve všech denících, i těch, které se pokládají za seriozní hlavní proud.
- V této souvislosti si kladu otázku, zda ony seriozní deníky musejí přebírat tak rychle a bez výběru vše, co nabídne masám bulvár. Začala to před třemi nedělemi u Topolánka, když jeho první – politicky ještě ne tolik výbušné výroky – z pátečního internetového Blesku Lidové noviny okamžitě převzaly do svého sobotního vydání. Dnes se situace opakuje – zcela účelové kompro na volebního lídra ODS Nečase (prý přihrál své asistence mimořádnou odměnu) zveřejněné Bleskem dnes deník Lidové noviny opět – jako jediný – převzal.