Aktuality Louče 224 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi... |
NA OKRAJ DNŮ 1.-30.9.2010... | ARCHIV TÉMATA |
21.9.2010 Mediální událost týdne – slavnostní otevření jihozápadní části Pražského okruhu, který propojí plzeňskou a brněnskou dálnici. Pásku stříhali Václav Klaus, Pavel Bém a Vít Bárta, hosté dostali jen párek s čočkou. Ministr Bárta u veřejnosti boduje, zatímco jeho kolega Radek John ztrácí. Dnes se v Praze koná velká demonstrace odborářů proti snižování platů.
14.9.2010 Kromě předvolebního kočkování koaličních partnerů (komunální a senátní volby se konají 15.-16. října), okořeněného korupčními skandály na Ministerstvu obrany a diskusemi o fotovoltaice, neměla média minulý týden nějaké dominantní téma, nepočítáme-li rozhodnutí Ústavního soudu o neústavnosti krácení platu soudců či pád Pavla Kučery, kterému kárný senát zakázal vykonávat práci soudce Nejvyššího soudu.
6.9.2010 Před týdnem jsem napsal, že Nově se start souboje její Talentmánie s primáckým Česko Slovensko má talent povedl lépe. Úvodní večer Talentmánie na zámku se však dočkal nepříznivých recenzí v médiích a jak vývoj ukazuje, v dalším čelném střetnutí Novy s Primou včera večer to byl vyrovnaný souboj. Ke grafu z uvedené tiskové zprávy TV Prima, který tvrdí, že Prima byla lepší, je třeba dodat, že oběma soupeřům "ujídal" diváky dvouhodinový film na ČT1 "Gympl", a že Prima končila už v 21:20, zatímco Nova pokračovala až do deseti hodin. Jestliže tedy Prima se od 21:25 zvedla nad Novu, tak hlavně proto, že lidé unaveni castingem talentů přepnuli na její film. Se statistikami a grafy se zkrátka dají dělat různá kouzla. Podle mého názoru tou nejdůležitější bude až konečná bilance a účtování, při němž se bude poměřovat suma vložených prostředků s počtem touto investicí vygenerovaných diváků. Tenhle poměr zatím vypadá lépe pro Primu. (Na kterou se mne dnes jedna novinářka vyptávala - prý co vím o tom, že její padesátiprocentní spoluvlastnictví bude Zach prodávat společnosti J&T. Odpověděl jsem: Nic o tom nevím.)
Popis zakázky zní: „Účelem této veřejné zakázky je zajištění správy a výběru televizních poplatků, zejména pak navýšení vybraných poplatků, standardizace a rozvoj procesů evidence a výběru televizního poplatku, přirážky k televizním poplatkům a jiných souvisejících nároků placených jednotlivými poplatníky a náležejících zadavateli ve smyslu zákona o poplatcích. Cílem zadavatele a účelem této veřejné zakázky je dále zlepšení zákaznického servisu poplatníků televizních poplatků způsobem blíže specifikovaným v ostatních částech zadávací dokumentace.“
ČT si službu objednává na šest a půl roku (78 měsíců) a ČT je za ní ochotna zaplatit jednu miliardu a šedesát milionů Kč. Jednoduchým výpočtem (cena zakázky dělena počtem koncesionářů násobeným 78 měsíci) lze zjistit, že vítěz soutěže bude dostávat za jednoho poplatníka měsíčně 3,70 Kč, zatímco České poště dnes ČT platí 3,10 Kč. Na druhé straně by tato zakázka mohla ušetřit nějakých 50 milionů Kč ročně souvisejících s provozem interního útvaru TV poplatků (mzdy, vymahačské firmy).
Jenom jedno nepochopím, proč se nevyužil inspirující příklad ze Slovenska, kde se televize a rozhlas dohodly tak, že vybírají poplatek společně, přestože i nadále jde o dvě samostatné organizace.
Copyright © Milan Šmíd