Aktuality Louče 231 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi... |
NA OKRAJ DNŮ 1.-30.4.2011... | ARCHIV TÉMATA |
27.4.2011 Jak se dalo očekávat, vláda včera přežila hlasování o důvěře (se skórem 84 pro, 114 proti vyslovení nedůvěry), proti vládě se postavily jen tři VeVerky (Huml, Kočí, Škárka). Sedmihodinovou benefici opozice při závěrečném hlasování zpestřil kníže Schwarzenberg (zapovídal se, nevnímal) a Daniel Korte svým pěveckým vystoupením.
21.4.2011 Dnes ráno skončila vládní krize. Prezident odevzdal dvěma novým ministrům - Janu Kubicemu (vnitro) a Radku Šmerdovi (doprava) - jmenovací dekrety. Radek John si na své antikorupčniocké místopředsednictví ještě musí počkat. Jak to vidím, hypotéky vítězí, VeVerky se k povelikonočnímu hlasování o vyslovení nedůvěry nepřipojí.
18.4.2011 Vládní krize pokračuje včetně vášnivé diskuse o tom, kdo a jak vlastně míchá českým politickým gulášem (Klaus? Kalousek? Bárta? kmotři?). Její průběh v podstatě potvrzuje dvě konstanty českého politického života, které jsem před pěti lety definoval v glose "Poučení z krizového vývoje české politiky aneb Dvě konstanty českého politického života". Cituji: 13.4.2011 Mediální bouře spojená s krizí Věcí veřejných a celé vládní koalice se změnila v hurikán. Prohlášení stíhá prohlášení, tiskovka tiskovku. Naposledy kvůli zveřejnění tajně nahraného rozhovoru s Kristýnou Kočí, v němž - údajně záměrně mystifikačně - vysvětlovala svým kolegům ze severní Moravy politickou situaci, přičemž její výklad nebyl příliš lichotivý pro koaliční partnery VV, zvláště pak ODS, která údajně spolupracovala na vnitrostranické rebelii VV proti Vítu Bártovi. Vysvětlení této údajné mystifikace zůstala Kristýna Kočí divákům večerních Událostí, komentářů dlužna.
9.4.2011 Dnes jsem zakoupil hned troje noviny, abych si utřídil politickou reality show, která byla včera na ČT24 téměř v přímém přenosu (Bártova demise, Nečasova tiskovka, jednání K9, které skončilo odchodem VeVerek, když Nečas požadoval také demisi Johna a Dobeše, prezident váhající přijmout Bártovu demisi). Ze srdce mi promluvil kníže, který v Právu zopakoval to, co včera řekl v televizi. Parafrázuji: jaký je rozdíl mezi korumpováním poslanců z veřejných peněz (členství ve správních, dozorčích radách) a korupcí z vlastní šrajtofle? Je to systém, ve kterém jede mnoho dalších. Bárta je pitomec, který to (strategii, jak získáním politické moci posílit své ekonomické zájmy) napsal, ostatní si to myslí. Zajímavé blogy na toto téma napsali na Aktuálně.cz Jiří Svoboda a Jiří Havel.
8.4.2011 Na českém mediálním moři zuří bouře, v níž se zmítá strana Věci veřejné a její neformální šéf Vít Bárta. Vše začalo v pondělí článkem v Respektu a vyvrcholilo dnes v pátek "speciálem" o Vítu Bártovi v MF Dnes. Vládní krize je za dveřmi. Speciál MF Dnes, kterým se v pořadu Hydepark dnes večer chlubil Jaroslav Kmenta, jsem okomentoval zvláštní glosou.
1.4.2011 Je tu zase apríl. K utahování z důvěřivosti svých bližních už nestačí texty a obrázky, zapojuje se i video. Zde reportáž idnes.cz o zateplování katedrály svatého Víta v rámci projektu Zelená úsporám. Aktuálně.cz zase nabízí nahrávku ministra Kalouska, na které domlouvají šéfredaktoři deníků na programu kampaně proti DPH.
ad 1) Politika se pro velkou část poslanců stala soukromým byznysem, nikoli prosazováním politických programů, obhajobou veřejného zájmu či zájmu voličů.
ad 2) O osudu české vlády dnes více než politické strany rozhodují obchodní zájmy kapitálově silných skupin.
Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, které nás po Velikonocích čeká, bude pro mne testem o procentu zastoupení "hypotékových poslanců" v současném parlamentu a také ve straně Věci veřejné. Co je to "hypotékový poslanec"? Viz moji glosu.
Copyright © Milan Šmíd