Aktuality Louče
241
|
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd
|
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší
www.ceskamedia.cz,
www.radiotv.cz,
www.britskelisty.cz,
www.virtually.cz,
www.mam.cz,
www.istrategie.cz,
www.parabola.cz,
www.rozhlas.cz/digital/portal,
www.medialne.sk,
www.strategie.sk
www.idnes.cz,
www.lidovky.cz,
www.ihned.cz,
www.novinky.cz,
www.denik.cz
news.google.com (česky) a jiní.
Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou
www.mediar.cz,
www.digizone.cz,
duspiva.blogspot.com,
www.mediainfo.cz,
www.tyinternety.cz/media,
http://blok.rozanek.cz/, i jinde...
Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...
|
27.2.2012 Mediálním hitem víkendu se stal nejen spor mezi státními zástupci Rampulou a Zemanem, potažmo Mečlem, doprovázený videoprojekcemi (od 4:20) pro novináře, ale také výroky bývalého ředitele pražského Dopravního podniku Martina Dvořáka na ČT24 v Otázkách Václava Moravce. Bulvár dnes samozřejmě cituje 50 milionů vydělaných peněz za posledních sedm let, mne však zaujal fakt, že se Dvořák v pořadu vůbec objevil (vyvažování Randáka v OVM?), a že měl odvahu přesvědčovat o výhodnosti všech smluv, které v DP uzavřel.
Jeden citát za všechny: "Městská firma (DP) funguje tak, že šetří peníze, že má každý rok miliardové zisky a momentálně prožívá reputační krizi, protože se o ní napsalo několik desítek neuvěřitelných lživých článků, proti kterým já se budu bránit."
Když Martin Dvořák před téměř dvanácti lety nastupoval do ředitelského křesla TV Prima, věnoval jsem této události jedno vydání Louče a jeden článek, který mi přinesl zajímavou zkušenost poté, co se jeden z potrefených ozval.
Téměř neuvěřitelnou drzost projevuje Václav Prokůpek, který vypustil do světa kachnu o Evropské romské straně (viz předešlá aktualita a také výborný komentář Jindřicha Šídla), jenž na své webové stránce v rubrice "publikační činnost" cituje "svůj" článek z ruské Moskovské gazety, který je zkopírován z uvedeného periodika, leč s podpisem jiného autora (Jekatěrina Savina). To si Prokůpek doopravdy myslí, že lidé jsou blbci a neumějí používat vyhledávač, který plagiáty snadno odhalí?
22.2.2012 Zranitelnost médií v internetovém věku ukázala aféra s neexistující Evropskou romskou stranou a jejím pokladníkem Jánem Horvátem, který údajně zdefraudoval členské příspěvky. Zatímco řada médií novinářskou kachnu z Parlamentních listů přetiskla a okomentovala (detaily viz blog Filipa Rožánka), až po dvou týdnech ji odhalil Patrik Banga ve spolupráci s Františkem Kostlánem (Deník Referendum). Parlamentní listy se dnes omluvily a s autorem kachny Václavem Prokůpkem přerušily spolupráci. Pokud nejde o záměnu jmen, pak Václav Prokůpek, někdejší kandidát do parlamentu na soupisce Dělnické strany, byl přispěvatelem Paroubkova webu vasevec.cz. Zajímavé spojení. Internet nabízí i další pozoruhodné odkazy.
Dodatek 24.2.: Výše uvedený odkaz o kandidatuře Prokůpka za Dělnickou stranu nefuguje, webová stránka byla odstraněna. Co odstranit nelze, jsou volební seznamy na www.volby.cz.
21.2.2012 Opožděná bilance týdne, ve kterém čtrnáctidenní arktické mrazy vystřídalo oteplení a v nížinách déšť: Pro víkendová média a pondělní titulní stránky bylo událostí jmenování a římský pobyt arcibiskupa, dnes kardinála, Dominika Duky.
Z politického života média zaujal spor o vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu, který uspěl se svoji žalobou u pražského městského soudu, jenž Rampulovo odvolání ministrem Pospíšilem minulý týden zrušil.
Hladinu mediálního rybníka rozčeřila také prezidentova milost Anně Benešové odsouzené za korupční chování. Vzhledem k tomu, že šlo o trest s podmíněným odkladem, tato milost se dala vykládat i jako prezidentská rehabilitace odsouzené a jejího chování.
Česká televize Nova a slovenská Markíza již druhý nedělní večer lákají diváky na novou reality show Hlas Česko Slovenska, což je oficiální verze názvu, kterou však česká média (nova.cz, idnes.cz, Aha!) uvádějí jako Hlas ČeskoSlovenska bez mezery, někdy i s malým "s". Jen aby z toho nevznikla další pomlčková válka.
Na moji úvahu o budoucnosti regionálního vysílání reagoval Petr Štěpánek rozsáhlou polemikou. Protože nehodlám čtenáře Louče unavovat detailními komentáři Štěpánkových tvrzení, zareagoval jsem pouze krátkou glosou v diskusi pod Štěpánkovým příspěvkem na Českých médiích. Nechť si čtenář udělá vlastní názor porovnáním obou odkazovaných textů.
13.2.2012 Dvě technická data k zaznamenání: včera definitivně skončilo analogové televizní vysílání v ČR, když TV Nova skončila s posledním analogovým vysíláním z Pradědu a ve Zlíně.
Média připomínají 20. výročí oficiálního připojení Česka k internetu. To připojení přes komutovanou linku do rakouského Lince k akademické síti EARN však fungovalo už dříve a FSV UK byla mezi prvními školami, která ho využívala. Důkazem budiž archiv elektronického newsletteru Carolina a jeho nulté číslo z října 1991. Svoji cestu k internetu jsem kdysi popsal zde.
Ovšem nejlepší vzpomínání a dokumentaci o historii internetu u nás i ve světě má na svých stránkách Jiří Peterka, na Lupě pak Patrik Zandl.
12.2.2012 Bilance týdne:
Arktické mrazy pokračují, vstupují do třetího týdne a stávají se permanentní součástí televizního zpravodajství.
Senát schválil ústavní zákon, podle kterého za rok budeme volit prezidenta přímo.
Poslanci ve Sněmovně souhlasili se zrušením doživotní imunity.
Zákon o církevních restitucích - přesněji zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, se po sedmihodinové debatě prodral prvním čtením.
Dodatečně uvádím: Dnes 1. února Sněmovna schválila zákon ve znění "Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii." Senát ho projedná 29. února.
Média tedy mají stále o čem psát, tweetovat či facebookovat (nebo: tvítovat či fejsbukovat?).
5.2.2012 Mrazy nepřestávají. Nova oslavila 18. narozeniny včerejším sobotním seriálem studiových rozhovorů s hvězdami svých seriálů a talentových soutěží. Jméno Vladmíra Železného bylo z historie Novy vyzmizíkováno nejen ve vysílání, ale i v pamětní publikaci (ke stažení 18 Mb) na Internetu (objevuje se tu jen jako popisek k fotografii ze 4. února 1994). Což vyprovokovalo Terezu Pergnerovou k tomu, že ho při vzpomínámí na Čágo belo v živém vysílání připomněla.
Na Vladimíra Železného však nezapomněl Jaroslav Plesl v Hospodářských novinách minulé úterý v bilančním článku Železný postavil tiskárnu na peníze, které ho zničily. Dvoustranu HN doplnil rozhovor s otcem zakladatelem, který na Nově vydělal nejvíce peněz, aniž by se do konce života musel potýkat se soudy, Peterem Kršákem. Nicméně o tu získanou - a v rozhovoru zmíněnou - miliardu se Kršák musel podělit s Gabrielem Eichlerem z investiční společnosti Benson Oak, která si za své "poradenství" zcela určitě nechala dobře zaplatit.
Bilancovala i Mirka Spáčilová v magazínu MF Dnes s titulkem "Pubertální slečna Nova", která by byla ráda, kdyby se Nova ve své plnoletosti dostala pod čepec, protože: "... s teenagery je to jako na houpačce: sedmnáctiletá holka se zfamfrní do tajemného cizince a svět se převrátí naruby. Tajemný cizinec přišel balkánskou cestou." Blankytný mercedes tajemného cizince Sarbua někdy potkávám cestou na Barrandov.
Už před týdnem MF Dnes zveřejnila rozhovor s ředitelem Novy Janem Andruškem, ve kterém jsem si přečetl tyto neuvěřitelné věty: "Nova na začátku digitalizace zcela dobrovolně souhlasila, že licenci může získat každý, kdo si o ni požádá a splní základní podmínky. Mohli jsme to přitom zabetonovat do roku 2017." To si doopravdy Jan Andruško myslí, že o udělování licencí rozhoduje televize Nova a nikoli zákony a orgány vykonávající státní správu kmitočtového spektra RRTV a ČTÚ?
2.2.2012 Z mediálních témat, která mne v minulých dnech zaujala, zaznamenávám:
Protesty proti podpisu smlouvy ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) chránící duševní vlastnictví, doprovázené nájezdy hackerů na četné institucionální webové stránky (u nás OSA, Poslanecká sněmovna nebo ODS).
Na politické scéně to jiskří ohledně (ne)podpisu pod dohodou EU o fiskální unii (jak Treaty on Stability, Coordination and Governance in the Economic and Monetary Union zjednodušeně nazývají česká média), kterou v pondělí 30.1. schválil summit EU, a kterou nepodepsala jen Velká Británie a Česká republika. Přestřelka mezi ministrem zahraničí a prezidentem nad rozhodnutím "Klausova pohůnka" (jak nazvala některá média premiéra Nečase) nepodepsat, ovšem podle Erika Besta zatím k rozvodu nepovede, to koaliční manželství prý přinejmenším do příchodu nového prezidenta ještě vydrží. Díky Eriku Bestovi jsem si rozšířil slovní zásobu o sousloví "senior moments", použito u Karla Schwarzenberga ale týkající se možná i jeho ideového protivníka. Zkrátka sedmdesátka je sedmdesátka...
Tento týden také uhodily velké mrazy, zatím bez katastrofických dopadů na dopravu či hospodářství, takže média se musí spokojit s počítáním umrzlých bezdomovců.
Včera se v kině MAT křtila knížka Martina Štolla Zahájení televizního vysílání - 1.5.1953 - zrození televizního národa. Lidem se zájmem o historii médií doporučuji k přečtení.