Aktuality Louče
248
|
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd
|
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší
www.ceskamedia.cz,
www.radiotv.cz,
www.britskelisty.cz,
www.virtually.cz,
www.mam.cz,
www.istrategie.cz,
www.parabola.cz,
www.rozhlas.cz/digital/portal,
www.medialne.sk,
www.strategie.sk
www.idnes.cz,
www.lidovky.cz,
www.ihned.cz,
www.novinky.cz,
www.denik.cz
news.google.com (česky) a jiní.
Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou
www.mediar.cz,
www.digizone.cz,
duspiva.blogspot.com,
www.mediainfo.cz,
www.tyinternety.cz/media,
http://blok.rozanek.cz/, i jinde...
Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...
|
29.9.2012 Když Miroslav Macek fackoval Davida Ratha, měla ČT štěstí a lepší záběry než TV Nova, jejíž kameraman událost zachytil až následně. Včera pri střelbě z plastové pistole na prezidenta Václava Klause při otevírání mostu v Chrastavě byla Nova pohotovější, získala situační záběr celého činu, čehož využila v dnešních Televizních novinách, kde podrobně na rozfázovaných záběrech ilustrovala selhání ochranky, a kde se také pochlubila citacemi ve světových zpravodajských televizích. Reportéři Novy a Primy stihli vyzpovídat pachatele Pavla Vondrouše na místě, kameraman ČT se zřejme nemohl odtrhnout od oficialit. Pohled na netečné členy ochranky, kteří střelbu snad ani nezaznamenali, byl pro mne dosti otřesný.
27.9.2012 Kdyby byl na živu MUDr. Jaroslav Skála, asi by se nestačil divit, jaký prostor a jakou pozornost věnují dnes česká média tomu, aby se obchod s lihovinami co nejrychleji rozběhl. Že by se pro české novináře stala abstinence zakázaným či sprostým slovem?
Předvolební průzkumy prováděné v krajích Českou televizí a Českým rozhlasem stále čeří hladinu internetových médií. Michal Škop, který není k průzkumům tak tolerantní jako já, situaci podrobně a kriticky rozebírá v blogu na Aktuálně.cz. Na jedné straně také já kroutím hlavou nad prohlášením agentury ppm factum: "Konkrétní postup vážení (výsledků) považujeme za součást know how společnosti ppm factum research a zásadně ho nesdělujeme". Na straně druhé se neztotožňuji s názorem Michala Škopa, že "Bez nadsázky tyto průzkumy (modely) mohou rozhodnout volby". Zatím rozhodly například jen to, že v Ústí se dnes do Otázek Václava Moravce speciál nedostal Jiří Paroubek, nebo ho těsně předstihl reprezentant DSSS Dělnické strany sociální spravedlnosti.
25.9.2012 Metylalkoholoví traviči, kteří mají na svědomí životy dvou tuctů lidí, byli odhaleni, prohibice může brzy skončit. Pavel Baroch na Aktuálně.cz k tomu napsal, že za mřížemi skončily jen malé ryby: "Spíše to byli neumětelové, kteří svou neschopností pustili do oběhu jedovatou směs." Totéž si myslím i já, protože ta hlavní hydra pančující alkohol a podvádějící stát je asi ještě někde jinde, což jsem napsal do svého nového blogu Pěna dní na penadni1.blogspot.cz. Založil jsem si ho pro osobní komentáře poté, co louc.bloguje.cz zavřelo krám. Do dnešního dne čekám odpověď na svoji žádost o zaparkování jeho archivu na náhradní adrese.
Pro Týdeník rozhlas píšu sloupky ve čtrnáctidenním předstihu, takže ten, který o předvolebních průzkumech České televize a Českého rozhlasu dnes zveřejňuji, byl psán před dvěma týdny. Rozdíly mezi zkoumáním volebních preferencí jsou stále velké, což novináře irituje. Viz např. článek Matoucí průzkumy? Ne, pluralita, říká rozhlas o ČT.
17.9.2012 O tom, jak dominantním tématem českých médií je vyhlášení dočasné prohibice, svědčí i sobotní vydání Mladé fronty Dnes a Lidových novin. Oba listy, které mají stejného vydavatele a stejnou adresu redakce se snad poprvé v historii rozhodly veřejně nedemonstrovat svoji různost a nezávislost odlišnými titulky.
Poněkud odlišný pohled na kauzu odvolaného ředitele Národního divadla Ondřeje Černého přinesly komentáře teatrologa Vladimíra Justa. Hospodářské noviny jeho názor zveřejnily na webu ihned.cz. Mladá fronta Dnes zařadila jiný Justův text "Národ komu?" do víkendové přílohy. V něm Just připomíná krátkou paměť médií, která již zapomněla na to, jakým způsobem byl odvolán Černého předchůdce Daniel Dvořák. Just k tomu dodává: "A všimněte si, že celé to donebevolající ministerské kutění a výroba mediálních martyrů dokonale překryly fakt, že zmíněná Otesánkova hostina, uplichtěná někdejším šéfkuchařem Besserem a jeho náměstkem pro černou práci Zdráhalem, děje se na pozadí neprůhledných transakcí s prodejem části lukrativních administrativních budov, dosud ve vlastnictví státu, soukromému majiteli."
Zítra se dozvíme, jak dopadl interní spor uvnitř ODS ohledně tzv. konzolidačního balíčku obsahujícího změnu daňových zákonů. Jak? Když se do návrhu pořadu 46. schůze Sněmovny dostane přepracovaný vládní projekt. Zatím tam není, ale je tam řada jiných legislativních návrhů, které se dotknou našeho života (a média o nich mlčí).
Za všechny jmenuji návrh ústavního zákona, který přejímá z německé praxe institut "konstruktivního vyslovení nedůvěry", a jenž podle názoru komentátora Petra Nováčka z ledna t.r. nemá šanci, také kvůli tomu, že by omezil pravomoce prezidenta. Myslí si to Petr Nováček i dnes, když přímá volba prezidenta podle všeho vyřadí z boje všechny stranické kandidáty?
Webová stránka ceskapozice dnes zveřejňuje obsáhlý rozhovor s pražským komunálním politikem Tomášem Hrdličkou, ve kterém se dotyčný brání proti označení pumpař, vekslák, kmotr a zmrd. Podle mého názoru tihle lidé obvykle vstupují do médií, když jim teče do bot a potřebují si vylepšit svoji image. Text interview byl autorizovaný.
Na severu Afriky a na Blízkém Východě pokračují veřejné protesty a nepokoje, v jejichž pozadí je aféra s protimuslimským pamfletem Nevinnost muslimů. Ne každý si všiml, že tím, kdo minulý pátek (muslimský sváteční den, den bohoslužeb a také protestů) v Egyptě tlumil vášně ulice, bylo obávané Muslimské bratrstvo a prezident Mursi.
12.9.2012 Vraždící metyalkohol se stal tématem týdne. Že přehání a dramatizuje Nova (viz úvod TN: Případ smrtícího alkoholu v České republice dnes nabyl děsivých rozměrů...) není nic nového. Ale mají to zapotřebí noviny, které si říkají seriózní? Viz palcový titulek MF Dnes: "Jako v Rusku. Pití zabíjí ve velkém." Jako v Rusku? Moje představa o tom, co je "ve velkém", se poněkud liší od názoru editora titulní stránky MF Dnes.
Událost dne: Empresa Media (Jaromír Soukup) kupuje Barrandov TV (Tomáš Chrenek). Informaci nejdříve oznámil motejlek.com, později to ČTK potvrdila výkonná ředitelka Empresa Media Kateřina Jelínková. Cena transakce nebyla zveřejněna. Jednoho takhle napadá: Soukup chce někam uklidit volné peníze dříve než jim v bankách začne hořet půda pod nohama? Chrenek se chce podělit o dluhy a zároveň získat spojence u významné vlivové agentury? Samozřejmě, to jsou jen spekulace člověka, který do toho sice nevidí, ale baví ho kombinovat a fabulovat.
Jedno české přísloví praví: "Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění." Obávám se, zda to nebude osud premiéra Nečase, který o víkendu na brněnském veletrhu pohovořil na téma "falešného adorování takových záležitostí jako je ruská skupina Pussy Riot" a "moderní politické módy dalajlámismu." Nečasův projev vyvolal explozi blogů a jiných internetových reakcí, na odměnu z řad zastánců ideové čistoty ODS se zatím čeká.
10.9.2012 Týdenní ohlédnutí:
Předpovídaná bouře v parlamentu nastala, když šest poslanců koalice odmítlo vládní konsolidační balíček. Jsou to Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Jan Florián a Radim Fiala. Premiér Nečas (s okopávanými kotníky z Hradu) na balíčku trvá a hledá se kompromis.
V Českých televizích se rozjely seriálové orgie a programové šachy, kam který seriál či reality show umístit. Pondělí: ČT Zdivočelá země, Nova Gympl, Prima Cesty domů, úterý: Nova Ordinace v růžové zahradě, Prima Obchoďák, středa: ČT Ententýky, Nova Gympl, Prima Cesty domů, čtvrtek: Nova Ordinace, Prima Obchoďák, pátek: ČT Vyprávěj, Nova MasterChef (gastronomická reality show),
Prima Základka (operativně přesunuta z pondělka, kde neměla šanci), neděle: Nova filmy, Prima Česko Slovensko má talent.
Hladinu mediálního rybníku rozčeřilo také odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. V petici Národ sobě umělci žádají odvolání ministryně kultury Aleny Hanákové. Ministerstvo se brání.
Vzhledem k blížícím se volbám Česká televize nepustila Andreje Babiše do pořadu Michaely Jílkové Máte slovo, přestože jeho noticka i upoutávka Babiše ohlásila. Když listuji bezplatným týdeníkem 5+2 dny zaplněným inzercí firem Babišova impéria, napadá mě, zda nejsem svědkem dalšího neperspektivního projektu založeného na přesvědčení lidí kapitálu, že je "dobré mít nějaká média", nebo že je třeba „formovat prostředí a jeho kulturu" (Daniel Křetínský J&T), aniž by si ověřili, zda jejich projekty mají naději přežít a plnit tak požadovanou funkci vlivové agentury. Z řady neúspěšných projektů připomínám Komárkovu TOP TV (5/2005-8/2007), Červenkův (PPF?) parlamentní kanál 24.cz (11/2004-8/2007), projekt hyperlokálních médií PPF (2009-8/2010), nebo předvolební projekt z dílny EPIC Holding - bulvár Super (4/2001-7/2002), a koneckonců i soukromý zpravodajský kanál J&T - Z1TV (2.6.2008-24.1.2011), o lokálních televizích (např.TV Public) nemluvě. Jediná výhoda těchto projektů: dočasné zaměstnání pro pár tuctů kočujících novinářů.
Být odpovědným politikem, zamrazilo by mne v zádech při sledování dokumentu Davida Vondráčka na ČT2 Na divokém severu. Bylo tam všechno: historie pohraničí, natlakovaný kotel předsudků a nenávisti, zákulisí intolerance, bílí pasáci ubytoven, portréty aktérů vymykající se mediálním stereotypům, apatie úřadů a především - neradostná perspektiva růstu kriminality, za níž možná nebudou jen herny a drogy, ale možná docela obyčejný hlad.
2.9.2012 Prázdniny jsou u konce a tím i publikační dovolená autora Louče přerušená jen jednou polemikou, dvěma nadčasovými sloupky do Týdeníku rozhlas a jednou účastí v besedě o budoucnosti televize spojené s internetem.
Už to vypadalo, že hlavními politickými událostmi srpna po aféře s DPP Praha bude sbírání podpisů pro nové kandidáty na úřad prezidenta (Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Klára Samková) a rozjezd předvolební kampaně k podzimním komunálním a senátním volbách (12.-13.10.) okořeněné Otázkami Václava Moravce Speciál. Ve středu 29. srpna se však objevilo nové téma, které ovládlo média zbytku týdne, a to obvinění a okamžité odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho. V sobotu 1.9. deník MF Dnes zveřejnil rozhovor "Jan Kubice - Bylo mi jasné, že Lessy jednou narazí" a tentýž den Lidové noviny daly prostor Petru Lessymu "Nikdo nebyl tak perzekvován jako já". Náhoda nebo příklad vyváženosti vydavatelského domu Mafra?
Jinak v politice panuje klid před bouří, kterou zřejmě odstartuje úterní schůze parlamentu, v níž se premiér Nečas pokusí protlačit přes senátní odmítnutí zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi a tzv. konsolidační balíček, který v sobě ukrývá zvýšení DPH o jedno procento a další způsoby, jak dostat do státní kasy více peněz (zvýšení daně dědické, darovací, z převodu nemovitostí, snížení výdajových paušálů, odebrání pracujícím důchodcům slevu z daně z příjmů atd.)