Aktuality Louče
254
|
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd
|
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší
www.ceskamedia.cz,
www.radiotv.cz,
www.britskelisty.cz,
www.virtually.cz,
www.mam.cz,
www.istrategie.cz,
www.parabola.cz,
www.rozhlas.cz/digital/portal,
www.medialne.sk,
www.strategie.sk
www.idnes.cz,
www.lidovky.cz,
www.ihned.cz,
www.novinky.cz,
www.denik.cz
news.google.com (česky) a jiní.
Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou
www.mediar.cz,
www.digizone.cz,
duspiva.blogspot.com,
www.mediainfo.cz,
www.tyinternety.cz/media,
http://blok.rozanek.cz/, i jinde...
Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...
|
25.3.2013 Víkendové ohlédnutí: v podstatě nic, co by rozčeřilo hladinu našeho mediálního rybníka, alespoň ve věcech politiky. Jen Václav Moravec měl problém v OVM s tím, jak přimět zástupce tzv. solárních baronů Martina Shenara (Amun.Re), aby kápnul božskou.
V sobotu o přízeň televizních diváků soupeřily Ceny Thálie na ČT1 a Česká Miss na Primě. Simultánnost těchto událostí znamenala pro některé herce dilema: umění nebo šoubyznys?. Někteří dali přednost šoubyznysu.
Česká televize včera vysílala druhý díl z cyklu pořadů k 60. výročí televizního vysílání Pozor vysíláme. Pořad mapuje historii televizního zpravodajství a vychází z nedávno zdigitalizovaného archivu filmových zpravodajských šotů a příspěvků, které až do té doby ležely ladem. Neboť pravidelná archivace každodenního zpravodajství na záznamech začala někdy až po roce 1979.
Zemřel herec a televizní moderátor Vladimír Čech (61). Všechny nekrology připomínaly Čechovu hvězdnou kariéru v pořadu "Chcete být milionářem". Málokdo si vzpomněl na to, že Vladimír byl krátou dobu také poslancem České národní rady. Před dvanácti lety jsem na Louči zaznamenal tento jeho výrok o zkušenostech s politickou scénou: "Představte si zákon o jednom paragrafu, kde je napsáno: "Voda je mokrá". To je jasné, dokonce i když to navrhnou komunisté nebo sládkovci. Zdálo by se, že stačí jen zvednout ruku. Jenže hlavním problémem většiny stran se stane, že to navrhnul někdo jiný. Takže ten zákon smetou ze stolu a po půl roce ho navrhnou sami pod názvem "Tekutina zanechává vlhké fleky". Pak zase ti druzí budou proti. Buď se ten zákon nikdy nepřijme, nebo se přijme s takovými pozměňovacími návrhy, že z toho vyleze, že voda je mokrá jenom někdy..."
18.3.2013 Na víkendovém sjezdu ČSSD zvolila staronové předsednictvo: Bohuslav Sobotka předseda, statutární místopředseda Michal Hašek. Do politického grémia neprošel Jiří Dienstbier. Marii Benešovou zde vystřídala Alena Gajdůšková (náhrada za ztraceného Dienstbiera?). Obojí špatně. Marně jsem hledal přepis projevu Miloše Zemana na sjezdu na stránkách ČSSD i na stránkách Hradu. To by se za Václava Klause na Hradě stát nemohlo. Přepis projevu by byl okamžitě k dispozici.
Kdo hlídá hlídacího psa demokracie - média? Na tuto otázku odpověděly dnes britské politické strany tím, že se dohodly na vytvoření orgánu, který nahradí či vylepší dosavadní Press Complaints Commission a dodá mu sankční pravomoce. To vše podle závěrů vyšetřování Levesonovy komise zřízené po loňských skandálech s Murdochovými médii. Úřad na hlídání médií by měl být ustaven na základě Královské charty o chování médií (Royal Charter on Press Conduct).
Gejzír politické demagogie vytryskl v médiích z úst politiků po výroku stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka na sjezdu ČSSD o tom, že živnostníci parazitují na zaměstnancích v oblasti daní. Nikoho nezajímají čísla, z obou stran se metají fráze - o návratu k reálnému socialismu, o krachující pravicové vládě. Čísla z této analýzy však mluví jasnou řečí. V roce 2007 inkasoval stát od OSVČ 17 miliard Kč, v roce 2009 5,6 miliard Kč, v loňském roce dodaly OSVČ do státní pokladny 1,5 miliardy Kč. Ve stejném roce 2012 zaměstnanci odvedli na dani z příjmu 105 miliard Kč. A média Kalouskovy demagogie reprodukují bez komentáře.
14.3.2013 Stádnost médií - světových i těch českých - se projevila při volbě nového papeže, kterým se včera stal argentinský kardinál Bergoglio, jenž přijal jméno František, první František z dosavadních 266 papežů. Jakoby se ve světě nic jiného důležitého nestalo. (Co takhle summit EU, na který se dnes dostavili a pro rodinné foto pózovali šéfové evropských států?)
Pro archiv zaznamenávám: provoz pražské televize Metropol převzalo vydavatelství Mladá fronta (Fratišek Savov), aniž by do firmy v insolvenci vstoupilo. Někdejší majitel Metropolu - a také zkrachovalé Pětky - Luboš Měkota (55) 8. března náhle zemřel nedaleko golfového hřiště u Berouna.
Na internetu se pokouší o štěstí nový internetový bulvár extra.cz, šéfredaktorovaný mladším bavičem Pavlem Novotným a Agátou Hanychovou. Doménu extra.cz mu před časem prodal Miloš Čermák.
Vydavatelství Sanoma Media to pro změnu zkusí od pondělka s "experimentálním zpravodajským týdeníkem" Agenda, který by měl z přívalu týdenních informací vyfiltrovat ty podstatné. Šéfredaktor David Shorf, editor Ondřej Aust. Předpokládám titulní stranu s papežem. Přece jen to byla zpráva týdne, kterou asi nelze pominout.
11.3.2013 Máme tu zase pondělí a já nestihl aktualizovat Louč informací o inauguraci nového prezidenta z 8.3. a o jeho projevu ve Vladislavském sále. Časově mě totiž vytížilo psaní poznámky na téma "Miloš Zeman a média" a pak už jsem se musel vydat na cesty. Když jsem se v neděli večer vrátil domů, zjistil jsem, že verze na Aktuálně-cz dosáhla sledovanosti přes 24000 návštěv, což jest půlroční sledovanost této vstupní stránky Louče.
S potěšením jsem konstatoval, že stránka www.hrad.cz rychle reagovala na změnu v úřadu hlavy státu. Jsem zvědav, jak webmaster naloží s archivem Klausova prezidentování. Když nastoupil Václav Klaus, veškerý Havlův archiv byl zachován a přesunut na webovou adresu old.hrad.cz. Stane se něco podobného i s archivem zachycujícím deset let přítomnosti Václava Klause na Hradě? Nebo Klausův prezidentský web zahučí do propadliště dějin, jak se to často stává u webů státní správy po výměně ministrů?? (Například u stránky www.mvcr.cz po nástupu Ivana Langera. Nebo když se v roce 2006 měnil web www.vlada.cz, nenávratně se ztratily některé starší dokumenty včetně záznamů tiskových konferencí, takže dnes už nelze dohledat tu z 22. října 2001, na níž tehdejší předseda vlády Miloš Zeman oznámil, že jeho vláda hodlá soudní žalobou zničit týdeník Respekt.)
7.3.2013 Dnešek je posledním dnem úřadování prezidenta Václava Klause. Když byl před deseti lety zvolen, komentoval jsem to v textu, za který se ani dnes nemusím stydět, navíc byl v závěru mírně prorocký.
Prezidentské odcházení v médiích nabylo až obludných rozměrů, co do pozornosti, které mu média věnují. Naštěstí "odcházecí týden" přinesl ještě jiné téma - kyberútoky na české zpravodajské servery>, banky a dnes i na mobilní operátory, jejichž původce je nejasný.
Senátor Dienstbier by si možná měl připomenout osud Jiřího Paroubka, který tak dlouho rozhoupával vládní loďku, až se v březnu 2009 převrhla, a pak se díky dalším "rozhoupávačům" (stížnost poslance Melčáka k Ústavnímu soudu, jenž rozhodl tak, jak rozhodl) pohybovala dva roky samospádem. Za ten samospád dnes platíme kromě jiného drahou elektřinou kvůli nezvládnutí problému solární energie. Co když kvůli senátorské žalobě obviňující prezidenta z velezrady, a vůbec kvůli celé té taškařici provázející přímou prezidentskou volbu několik měsíců, odpovědní politici opět zanedbali něco, co nás možná bude jednou mrzet?
2.3.2013 Teprve dnes jsem zaregistroval všechny změny, které se udály včera, 1. března. Na programovém průvodci EPG mého televizoru se objevily nové kanály: Regionálnítelevize.cz, Retro Music TV a dokumentární Kino svět.
Z rozhlasového éteru naopak včera zmizelo Rádio Česko, ČRo 6, Leonardo. Místo nich vysílá ČRo Plus (16:00-24:00 analogově na SV frekvenci Dvojky, digitálně DVB-T, DAB, satelit, kabel a na interentu), Rádio Junior (celodenně digitálně a na internetu, od 19:00 do 20:00 živě na Dvojce) a ČRo Jazz (24 hodin denně digitálně a na internetu).
Na dvanácti frekvencích BBC Radiocom skončilo vysílání pod hlavičkou Rádia Česko. BBC Radiocom převzala skupina Lagardere (Frekvence 1, Evropa 2). Co a jak se tady bude v češtině vysílat, se ještě uvidí. Zatím jediná jistota - 8 hodin vysílání BBC v angličtině denně, alespoť tak to tvrdí exšéf české BBC Vít Kolář.
Ondříčkův film Ve stínu posbíral dnes devět Českých lvů. Protože jsem film viděl, dovolím si názor: silnému a působivému psychologického dramatu zobrazujícímu souboj zla a dobra byla obětována logika a pravda příběhu - detektivní, kriminalistická, ale i historická (mj. falešné časové souslednosti, Václavák 50. let s hotelem Jalta apod.). V detailech možná profesionálně dobré, ale v celku špatné - ostatně jako řada dalších českých filmů, které si pochvalujeme a vyznamenáváme, ale mimo naše hranice po nich pes neštěkne.