Aktuality Louče 257 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi... |
NA OKRAJ DNŮ 1.-30.6.2013... | ARCHIV TÉMATA |
28.6.2013 Před dvěma dny jsem zažil pocit déjà vu, který mne přenesl do 13. prosince 2004. Ten den vyšlo Právo s titulkem "Do Novy vstoupí německá RTL," stejnou informaci hlásila BBC, abych se odpoledne dozvěděl, že PPF prodala Novu nikoli RTL, ale staronovému majiteli CME. S Babišem to bylo něco podobného. Od pondělka se šířily zprávy, že Agrofert kupuje vydavatelství Ringier Axel Springer, aby ve středu 26.6. odpoledne vyšlo najevo, že Andrej Babiš koupil Mafru. O tom, jak si Babiš s novináři zašpásoval, jsem napsal zvláštní článek Louče a blog pro Aktuálně.cz.
26.6.2013 Miloš Zeman včera jmenoval předsedou vlády Jiřího Rusnoka, jenž slíbil, že sestaví vládu odborníků, která - bude-li odmítnuta Sněmovnou - otevře cestu k předčasným volbám. Po zhlédnutí včerejších Událostí, komentářů ČT24 na mě padla deprese (vystoupili online: "úřednický" ministr vnitra Martin Pecina, předseda VV Vít Bárta, ve studiu: Miroslav Kalousek - TOP09, Jiří Pospíšil - ODS, Michal Hašek - ČSSD a Vojtěch Filip - KSČM).
24.6.2013 Včera, tj. v neděli 23.6. Český rozhlas obnovil pořad Hovory z Lán, které bude Radiožurnál vysílat jednou za čtvrt roku. První rozhovor vedl Jan Pokorný, v těch dalších se bude ptát dvojice Jan Pokorný/Petr Nováček.
18.6.2013 Když jsem si přečetl obvinění z trestných činů podplácení a přijímání úplatků v případu "rebelů ODS" Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra (zveřejněné dnes v E15/Euro, jejichž vydavatel je znám neprůhlednými vlastnickými vztahy), dozvěděl jsem se, že úplatkem je již pouhé získání členství v orgánech, v nichž je majoritním akcionářem Česká republika. Toto členství podle obvinění údajně nese znaky skutkové podstaty trestného činu přijetí úplatku, tj. podplácení se děje v souvislosti s obstaráváním věci obecného zájmu, přičemž obecným zájmem, jak se praví v jiné souvislosti, "zájmem celé společnosti je to, aby poslanci jednali v souladu se svým ústavním slibem... tj. v zájmu všeho lidu."
17.6.2013 Louč nestíhá. O pádu vlády jsem se dozvěděl až po návratu z dvoudenního výletu. Jak upozorňuje Erik Best ve své glose, při demisi premiéra Nečase tentokráte neasistovala média, nicméně první, kdo Nečasův odchod považoval za hotovou věc, byla už v pátek titulní strana Hospodářských novin ("Poslední boj premiéra Nečase").
14.6.2013 Povodně jsou za námi, politické tsunami vypuklo včera policejní akcí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ÚOOZ, při níž bylo zadrženo osm osob, mezi nimi vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády Jana Nagyová. Současný stav kauzy jsem shrnul do příspěvku Demokracie na křižovatce?.
12.6.2013 Řecko má mít novou veřejnou televizi poté, co tu starou zavřelo. Má se jmenovat NERIT.Kdo umí řecky, může si návrh vládního zákona přečíst ve vládním věstníku. Zřejmě to má být zeštíhlení ERT prostřednictvím reorganizace. Zda to projde, se teprve uvidí, koaliční partneži PASOK a demokratická levice s návrhem nesouhlasí.
5.6.2013 Čtvrtý den povodní nepřináší už žádná velká překvapení - jen napjatá očekávání z oblastí na dolních tocích Labe a Dunaje, kam se hrne pohroma: na Ústí, ale pak i na Drážďany, Magdeburg, ale také na Vídeň i na Bratislavu. Objevují se první hodnocení práce médií. S Petrem Koubským "Povodně by si měli odpracovat i novináři" souhlasím jen částečně. To, co chybí, nejsou analýzy, ale více lidí v terénu. Při historicky prvním velkém on-line zpravodajství idnes.cz 26. září 2000 z nepokojů při zasedání MFF pobíhalo po pražských ulicích kolem dvaceti reportérů s mobily, jejichž informace dávaly dohromady poměrně dobrý a užitečný přehled o tom, co se kde děje. Dnes je lidí v redakcích málo, a zprávy od dobrovolníků soustřeďované na sociálních sítích to nahrazují jen částečně.
3.6.2013 11:30 Odcházím na fakultu vyzvednout si diplomové práce, na které mám psát posudky. Snad mě tam ještě pustí, i když je Smetanovo nábřeží od rána uzavřené. Informace sosám z ČT24, z webových kamer (http://www.dpp.cz/online-kamery/ http://kamery.praha.eu/Situace.jsp http://webcam.magicware.cz/webcam/) a twitteru. Tam jsem měl problém s výběrem z hashtagů #povodne, #povoden a #povodne2013. Ještě k televiznímu zpravodajství - včera Události dobré, přehledné, totéž dnes začátek Studia 6, ovšem brzy opět návrat do rutiny, kterou komentoval jeden diskutér na facebookovém profilu ČT24 slovy: "Dobry den muzete prosim rici vasim novinarum v terenu aby rikali presne informace treba ohledne prutoku vltavy to same aby se v ct24 ukazovali aktualni zabery ne stare zevcerejska predem moc dekuji za odpoved." Vůbec si myslím, že obraz by neměl být jen nezávaznou ilustrací pod nějaký text, ale součástí zprávy, která by odpovídala na základní novinářské otázky: "kdo, co, kde, kdy, jak, možná i proč." Příliš často mi u obrazu chybí odpověď na "kde" a "kdy". A také si myslím, že při takových krizových událostech by si novináři (ale vlastně i politici) mohli alespoň na čas odpustit své inkvizitorské manýry, tj, aby zdůrazňováním toho, co se nepovedlo (ať už doopravdy nebo virtuálně mediálně) se nepřehlušilo to, co se daří.
2.6.2013 Do Česka opět vtrhly povodně, ČT24 opět spustila povodňové zpravodajství - se čtením aktuálních zpráv pod často se opakujícími záběry (skládané pytle, dvě hasičské hadice chrlící vodu, vodoměr, neidentifikované vodní masy apod.) a se statickými reportéry připoutanými k jednomu místu (nechápu proč kameraman v Praze u Karlových lázní není schopen udělat panorama na řeku, nábřeží a Střelecký ostrov). A tak nejužitečnější tady asi byli meteorologové. Naštěstí vedle televize jsou i další média, včetně krizové mapy ČT24 a internetového on-line zpravodajství na ČT24, na idnes.cz, na lidovky.cz, na ihned.cz nebo na aktualne.cz. Můj pohled Pražáka ocenil hlavně lidovky.cz, protože mají lidi v terénu a nejen na telefonech a internetu.
Koho pověří sestavením nové vlády, prezident sdělí až zítra, tj. v úterý 25.6. Vládnoucí koalice navrhuje za premiérku dosavadní předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou.
Přiznám se, že jsem poněkud alergický na formulaci "v zájmu všeho lidu", a také na to, aby na deklaratorní paragrafy (u vysílacího zákona např.§31/3 o objektivitě a vyváženosti) se roubovaly automatické sankce. Už při pátečním brífingu mě překvapily formulace Ivo Ištvana: "bylo přislíbeno konkrétní plnění, na které neměli nárok" když "nehlasovali tak, jak jim poslanecký mandát ukládá." Takže znovu opakuji: Nepochybuji o tom, že četní naši poslanci jsou úplatná individua. Jejich morální profil a neetické chování si samozřejmě zasluhuje veřejné opovržení. Nicméně si nejsem jist, zda to mají být orgány činné v trestním řízení, které budou rozhodovat o tom, co ukládá a neukládá poslanecký mandát, a na co má či nemá poslanec nárok.
Ještě než jsem odjížděl na víkend, sepsal jsem svůj názor k úvodní policejní akci, ale zapomněl jsem poslat zeditovanou stránku Louče na server, což jsem zjistil až uprostřed luhů a hájů bez možnosti nápravy. Tímto chci sdělit, že data 14. 6. jak u poslední poznámky, tak u odkazovaného komentáře, jsou autentická, jenom pozdě na web vystavená.¨
Dodatek 19:30: Beru zpět kritiku zpravodajců ČT24, v Událostech to napravili.
Copyright © Milan Šmíd