Aktuality Louče 273 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi... |
NA OKRAJ DNŮ 1.-31.10.2014... | ARCHIV TÉMATA |
23.10.2014 V Senátu je dobojováno. Výsledek po druhém kole 17.-18.10.: 10 senátorů ČSSD, 7 KDU/ČSL (včetně koaličních partnerů SZ aj.), 4 ANO, 2 ODS, ve zbylých čtyřech volebních obvodech (volební strany: STAN, SLK, SsČR a SPO) se ocitla jména František Čuba (porazil Alenu Gajdůškovou z ČSSD) a sázkový miliardář Synotu Ivo Valenta.
14.10.2014 MF Dnes vyšla v nové grafické úpravě. V rozhovoru se šéfredaktorem Jaroslavem Pleslem k této události na meidaguru.cz mne zaujala informace o tom, že Jiří Kubík stále v MF Dnes přebývá, přestože Echo24.cz před měsícem psalo, že z deníku odchází.
13.10.2014 Víkend v médiích byl ve znamení komunálních a senátních voleb 10. a 11. října. Hospodářské noviny je dnes na titulní straně zhodnotily takto: "Země, která říká ANO," neboť kandidátky hnutí ANO se umístily na prvním místě v devíti krajských městech. Volební účast klesající (2014 - 44,46%, 2010 - 48,50%) nejhorší v Praze (2014 - 37,72, 2010 - 44,43). Sobotní volební zpravodajství ČT bylo dosti stereotypní, nějakou dobu po 14:00 se vařilo z vody. Zpravodajské portály (rozhlas, ihned a další) s napojením na www.volby.cz přinášely volební výsledky v reálném čase.
Lidé, kteří volili ANO, volili značku/brand, nikoli zboží v ní zabalené, které nemusí být značkové kvality. Alespoň v Praze to tak vypadá. Pozitivní jev - alespoň část mladé generace se o politiku začíná zajímat (viz úspěchy Pirátů a Žít Brno).
- Po druhém čísle má časopis Reportér něco přes 700 předplatitelů, 2/3 jsou odběratelé tištěné podoby. Stánkový prodej dominuje nad digitálním.
- Tabletový týdeník Dotyk má 15 000 čtenářů týdně, čtečku si nainstalovalo 80 tisíc uživatelů. Patřím mezi ně, i když si Dotyk příliš často nestahuji. Vadí mi, že ono posouvání dle hesla "Svět se netočí, svět se posouvá" není příliš user friendly a často při něm zabloudím.
Nevím, zda by v týdeníku Time prošly Fidelisu Schléeovi báchorky o tom, jak zachraňoval Večerní Prahu a sepisoval zákon o živnostenském podnikání: "Sám jsem ten zákon odnesl do Federálního shromáždění a dal ho tam lidoveckému předsedovi Bartončíkovi." Pro upřesnění: živnostenský zákon byl přijat 2. října 1991, kdy Bartončík už žádným předsedou nebyl. Je možné, že Schlée se nějakým způsobem angažoval při přípravě provizorního Zákona o soukromém podnikání občanů z dubna 1990, ale tvrdit, že byl jeho autorem, nebo že "publikovat zákon ve Sbírce zákonů tehdy trvalo až rok, takže nastala hrozná situace..." je zcela z říše výmyslů. Zákon, který zřejmě má Schlée na mysli, přijatý 19. dubna, vyšel ve sbírce 23. dubna, tedy za pět dní.
Schlée jen využil okamžitého zájmu o soukromé podnikání, přidal ke sbírce zákonů důvodovou zprávu a výklad, za což si naúčtoval na tu dobu nehorázné peníze. Ta první příručka se skutečně vyprodala a on na ní ty první miliony skutečně vydělal. Ovšem že ty další miliony vydělával přes kámoše ve státních podnicích, kteří mu odebírali a platili hotově (neboť ze státního krev neteče) celé náklady jeho dalších příruček, které pak často ležely na skladě, o tom se ve sloupku "Jak vydělal první miliony" tiše mlčí. Stejně jako o jeho předlistopadové minulosti, nebo o tom, jak se vyhýbal placení sociálního pojištění a daní, když všechny redaktory Večerníku Praha zaměstnával přes švarc systém.
Copyright © Milan Šmíd