Aktuality Louče
277
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-28. 2. 2015... ARCHIV     TÉMATA
28. 2. 2015
Mediální událost týdne: frustrovaný 63tiletý Zdeněk K. v úterý 24. února v Uherském Brodu v restauraci Družba zastřelil osm lidí, později i sebe. Svůj čin oznámil na krimilinku televize Prima. Informace o události se přelila i do zahraničních médií. Naše média měla celý týden o čem psát a policie si postěžovala: "Ve sdělovacích prostředcích se objevuje takové kvantum nepravdivých soudů, že nejsme schopni v současné době všechny dementovat."
x x x
Ještě jedno střílení zaujalo tento týden média, tentokráte světová. To když neznámý střelec zavraždil ruského opozičního předáka Borise Němcova. Jak ve svém komentáři připomněl Ondřej Soukup, "Boris Němcov prakticky nepředstavoval žádnou hrozbu pro Kreml", tudíž zkratkovitému obviňování vládních kruhů a Vladimíra Putina z jeho smrti chybí raison d´etre. Ovšem jestliže vládní média vytvářejí kolem nějakého člověku atmosféru nenávisti...
x x x
Minulý týden jsem napsal pro Mediažurnál Syndikátu novinářů víceméně pochvalnou recenzi na nový pořad Newsroom ČT24. Po dnešním vysílání Newsroomu toho lituji. Moderátor Luboš Rosí se v něm "drtinovsky" snažil podusit Jiřího Ovčáčka tak, že mu neustále skákal do řeči, nenechal ho domluvit, čímž jsme přišli o možnost být svědky dalších pozoruhodných řečnických piruet prezidentova mluvčího, jenž se snaží ve věci Ferdinanda Peroutky (Hitler byl gentleman) obhájit neobhajitelné výroky svého šéfa.
x x x
V pondělí 23.února britský televizní program Channel 4 (ve spolupráci s novináři deníku The Telegraph) vysílal pořad "Politici k pronajmutí" o dvou bývalých ministrech - byli to konzervativec Malcolm Rifkind and labourista Jack Straw - které novináři přistihli v nedbalkách, když se na ně obrátili prostřednictím fiktivní čínské PR agentury z Hongkongu s nabídkou, zda by nebyli ochotni využít svých politických konexí pro její potřeby. Jak prozradilo skryté nahrávání, oba nebyli proti, Rifkind zmínil svoji cenu - 5000 liber za jeden den lobbování.
x x x
O víkendu 28.2.-1.3. se konal třetí sněm hnutí ANO. V tajném hlasování získal Andrej Babiš 100 procent platných hlasů. Prního místopředsedu Jaroslava Faltýnka (jediný kandidát) volilo 87 procent.
x x x
Rada pro R a TV vysílání již předložila svoji výroční zprávu do parlamentu, kde je i s přílohami k dispozici jako sněmovní tisk číslo 419. Zaujal mě v ní čtyřstránkový rozklad o politické reklamě, tedy kdy lze něco v rozhlase a televizi označit za politické obchodní sdělení, které zákon nedovoluje (podle mého názoru tuto úvahu zřejmě vyprovokoval případ "Vodňanské kuře", řešený Radou o rok dříve - bez sankce).
x x x
Ve čtvrtek 26. února se na půdě FSV UK odehrály další Rozpravy o českých médiích s tématem "Kvalita v české žurnalistice." Původně jsem se chtěl dostavit, ale pak jsem dal přednost živému přenosu diskuse (Karel Hvížďala, Daniela Drtinová, Štefan Hríb, Lenka Svobodová) na internetu.

| nahoru |

22. 2. 2015
Dnes 22. února je neděle. Před čtvrt stoletím toto datum připadlo na středu. Velice dobře si to pamatuji. Proč? To popisuji v dalším příspěvku do seriálu "Koho to dnes ještě zajímá" s názvem Pocta Václavu Havlovi - před 25 lety.
| nahoru |

16. 2. 2015
Téměř měsíční pauzu v aktualitách Louče způsobenou zahraniční dovolenou a jinými povinnostmi po návratu nahrazuji výběrem některých témat, detaily lze dohledat v magazínu České televize věnovanému médiím - Newsroom ČT24:
x x x
Prezident Miloš Zeman promluvil 27. ledna na zahájení mezinárodního fóra „Let My People Live!“ u příležitosti 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Jako obvykle bez papíru a jako obvykle s některými omyly a polopravdami. Jedna z nich se týkala neexistujících výroků a článků Ferdinanda Peroutky ve 30.letech, což vyvolalo bouřlivé reakce. Poměrně věcně Zemanovy omyly vyvrátil jak Newsroom ČT24, tak Adam Drda v Revolver Revue.
Prezident svůj projev obhajoval v sobotu 7. února v rozhovoru pro MF Dnes a v neděli 8. února v internetovém vysílání webu deníku Blesk. Někdejší Hovory z Lán tak mají další náhradu – hovory prezidenta s Bleskem prý budou jednou za čtvrt roku.
x x x
Shodou okolností se o týden později udělovaly Ceny Ferdinanda Peroutky. Za rok 2014 ceny získali Martin Veselovský (DVTV) a Petr Třešňák (Respekt).
x x x
V médiích proběhly některé „škatule hejbejte se.“ Jan Macháček odešel z Hospodářských novin do novin Lidových. Novým šéfredaktorem Reflexu se stal Radek Bajgar. Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl se bránil nařčení, že Mafra pomáhala svými kritickými články Andreji Babišovi zbavit se ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Pavel Šafr jako spoluzakladatel „sdružení pro svobodnou žurnalistiku“ poslal premiéru Sobotkovi 10. února dopis s analýzou dokazující, že „kumulace politické, ekonomické a mediální moci v rukou Andreje Babiše se úzce dotýká samotné podstaty demokratického státu“. Zároveň toto sdružení spustilo nový web svobodneforum.cz. Některé detaily popisuji zvlášť.
x x x
Konflikt na Ukrajině se v lednu přiostřil ofenzivou separatistů podporovaných z Ruska, což vyvolalo diplomatickou iniciativu Angely Merkelové a Francoise Hollanda, která vyvrcholila uzavřením dohody o příměří Minsk2.
Nasazení německé kancléřky bylo neuvěřitelné, ve dnech 5.-13. února prý nalétala přes 25 000 km na trase Berlín–Kyjev–Berlín–Moskva–Mnichov–Berlín–Washington–Ottawa–Berlín–Minsk-Berlín-Brusel. Zde je záznam cest: 5.2. s Hollandem v Kijevě, návrat do Berlína, 6.2. cesta do Moskvy, jednání s Putinem, 7.2. účast na bezpečnostní konferenci NATO v Mnichově, 8.2. odlet do USA, 9.2. jednání s Obamou, 10.2. odlet do Kanady, jednání s premiérem Harperem, návrat do Berlína, 11.2. Berlín zasedání vlády, pohřeb bývalého prezidenta Richarda von Weizsäckera, odlet do běloruského Minsku, kde se jednalo o dohodě přes šestnáct hodin od odpoledne až do rána 12.2. pak návrat do Berlína, 13.2. účast na jednání Evropské rady v Bruselu.
A propos: na pohřbu von Weizsäckera, jehož vztahy k České republice a Václavu Havlovi byly nadstandardní, náš prezident chyběl, měl plánovanou cestu do Jordánska, v Berlíně ho zastupoval předseda Senátu Milan Štěch.
x x x
V parlamentních volbách v Řecku 25. ledna vyhrála koalice radikální levice vystupující pod zkratkou Syriza, premiérem se stal Alexis Tsipras, který slíbil skoncovat s úspornými opatřeními. Ministr financí Janis Varufakis v kožené bundě objížděl Evropu a jednal o řeckém dluhu, který EU (Německo) Řecku nechce odpustit.
x x x
V sousedním Slovensku pohořeli iniciátoři referenda o svazku osob stejného pohlaví a o sexuální výchově na školách. K urnám se dostavilo jen 21,4% oprávněných voličů.
x x x
V pátek 30. ledna vyšlo na Slovensku první tištěné vydání Denníku N z dílny redaktorů, kteří opustili deník SME poté, co jeho vydavatele koupila skupina Penta.
x x x
Zločiny islamistů pokračují. Odvetou jsou letecké útoky Jordánska (upálení zajatého pilota) i Egypta (vraždy egyptských křesťanů v Libyi). V Dánsku osamělý terorista v sobotu 14.2. zabil tři lidi.

| nahoru |

| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz