Aktuality Louče
279
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 4. 2015... ARCHIV     TÉMATA
27. 4. 2015
Při sledování událostí ve světě získávám pocit, že nejen naše, ale i zahraniční média nejsou schopna komplexně informovat o dějích a situaci v krizových místech naší planety. Z Blízkého Východu se člověk dozvídá jen jednotlivé zprávy, tu z Iráku, tu z Libye, tu z Jemenu či Syrie. Často jako autentická svědectví, mnohdy však nesourodá: Tikrít osvobozen, sláva, šítské milice zde drancují, ouha! Tzv. islámský stát je v defenzivě, sláva, islámský stát je silnější, než si myslíme atd. atd.
Něco podobného se děje v souvislosti se situací na Ukrajině. Politici včetně Putina zařadili zpátečku, jejich prohlášení jsou opatrná, ale pod povrchem neutrálních zpráv o ojedinělých přestřelkách dochází k přeskupování sil na další měření sil na bojišti. Jaký ten poměr sil je, a jak se situace vyvíjí, to se nedozvíme. Zůstávají jen hospodské hádky, kdo je v právu a kdo dělá více leváren.
Jak dopadne situace v Řecku? Zůstane či nezůstane Řecko v eurozóně? Způsobí grexit pád eura? Opět záplava rozporuplných poselství v médiích poznamenaných "wishful thinking" jejich autorů.
Hladinu zahraničních médií rozvlnilo kromě jiného také stoleté výročí vyvražďování Arménů, které k nemalému rozhořčení Turků nazval papež genocidou.
DODATEK 28.4.: Následky sobotního zemětřesení v Nepálu jsou horší, než naznačovaly první zprávy. Přes 8000 obětí, poškozená infrastruktura země.
x x x
U nás doma si média řeší své vlastní problémy. Rozsáhlá diskuse se rozvinula po zveřejnění komentáře Erika Taberyho Média v éře Andreje Babiše s následným dovětkem Konec nezávislých médií?
x x x
O internetový politický bulvár Parlamentní listy projevil zájem loterijní magnát a od loňska senátor Ivo Valenta, když jeho firma WCV World Capital Venture Cyprus Ltd. vstoupila do společnosti OurMedia, jejíž portfolio kromě Parlamentních listů zahrnuje také Protiproud Petra Hájka a alternativní (ve vztahu k médiím hlavního proudu) a občas kontroverzní servery euportal.cz, euserver.cz, eurabia.cz, freeglobe.cz, od nichž se OurMedia mírně distancuje s poznámkou, že na jejich obsah nemá vliv. Historii Parlamentních listů v této souvislosti popisuje Echo 24.
x x x
Komentář Filipa Rožánka v HN a rozhovor s Martinem Komárkem v Týdnu čtenářům poodhalil, jak se minulý týden vybírali kandidáti na pět uvolněných míst v Radě České televize. Z více než padesátky kandidátů volební výbor musel vybrat trojnásobek počtu chybějících radních ke hlasování ve Sněmovně.
Z rozhovoru v Týdnu jsem se od Martina Komárka dozvěděl, že volba sedmi členů do tzv. "velké" Rady pro R a TV vysílání (Louč o ní psala před dvěma týdny) byla "opravdu politická," a že "tradiční politické strany chtějí mít na radu (ČT) vliv a dosazovat tam lidi podle stranického klíče," ale "ANO to nechce..."
Přestože volební výbor má 15 členů, u slyšení se střídalo jen pět až sedm poslanců, jakoby je to nezajímalo, protože předem věděli, kdo bude jejich stranický kůň. Filip Rožánek kromě jiného napsal, že "nakonec mediální výbor vybral patnáct lidí, kteří postoupili do dalšího kola. Velkou podporu získal Petr Žantovský (...) Žantovského cílem je přitom depolitizovat debatu o ČT. Tím, kdo z ní dělá politickou věc, jsou prý občanské iniciativy." Depolitizace Rady ČT vedená Petrem Žantovským... lepší vtip už jsem dlouho neslyšel.
x x x
Názorová a myšlenková kliše vztahující se k tzv. televizní krizi v zimě 2000-1 jsou nezničitelná. Zvláště když je přiživují publicisté typu Petra Žantovského (viz Česká politika a média po roce 1989 rozvinutá do podoby habilitační práce) nebo Štěpána Kotrby (naposledy rozhovor pro Parlamentní listy). Zcela nechápu, jak může Kotrba bez uzardění tvrdit, že "Redakce zpravodajství ČT bohužel stále ovládají lidé, kteří si ukradli obrazovku k propagandistickému vysílání v zimě roku 2000 při televizní rebelii, kdy nám všem předváděli trapný "boj za demokracii". Tento nesmysl se dá jednoduše vyvrátit: současné zpravodajství ČT vedou lidé, kteří v době televizní krize v ČT nepracovali - Zdeněk Šámal odešel z ČT půl roku před krizí, Petr Mrzena tehdy pracoval v komerčních stanicích. Nebyl zde ani Jakub Železný a řada dalších redaktorů a editorů. Nebo si snad Kotrba vážně myslí, že zpravodajství ČT dnes ovládá přes hlavy současných šéfů stále skupina reprezentovaná jmény Komers, Kaizr, Maršál, Janeček, Voldánová, Toušlová, Vítek, z nichž mnozí už v ČT nepracují?

| nahoru |

20. 4. 2015
Témata médií minulého týdne: úmrtí nejmladšího českého expremiéra Stanislava Grosse (diagnóza ALS), zahraniční cesta ministra financí Babiše do USA, která zastínila zahraniční cestu premiéra Sobotky do Slovinska, korupční aféra reprezentačního trenéra hokejistů Vladimíra Růžičky (viz video na YouTube).
x x x
Komentáře k Grossově úmrtí byly smířlivé, včetně toho, který napsal Jindřich Šídlo nebo Václav Klaus. Jenom MF Dnes věrna své tradici bulvarizujících titulků na první straně si neodpustila negativní komentář "Muž, který zklamal".
x x x
K Růžičkově aféře (hokejový svaz ctí presumpci neviny, zvláště teď před pražským MS v hokeji) napsal zajímavý komentář Luděk Mádl, do kterého zahrnul i nekrolog za Jaroslava Holíka a poměry v českém fotbalu.
x x x
Andrej Babiš možná kupoval Mafru zbytečně, protože jeho cesta do USA měla nadstandardní publicitu na internetu (reportážní fota na Twitteru) a následně i v dalších "nebabičovských" médiích. Zkrátka jeho mediální tým se činí. Ovšem na Mirka Topolánka v nedělních OVM byli krátcí. Jak poznamenal Erik Best, Topolánek zde v několika minutách informoval o Babišově střetu zájmů lépe, než Kalousek za půl hodiny.
x x x
Zemřel Günter Grass (87). Další příležitost připomenout mladší generaci jeho život a dílo, v něž se odráží 20. století.
x x x
Při katastrofě Titanicu zahynulo 1496 osob. Kdyby se spočítaly všechny letošní oběti námořních nehod spojených s úprkem afrických uprchlíků do Evropy, možná by toto číslo Titanic překonalo. Zvláště po včerejší katastrofě přeplněného rybářského člunu, který se převrátil, a ve vodách Středozemního moře nalezlo smrt přibližně 700 uprchlíků z Libye.
x x x
Na Ministerstvu kultury se konal ve čtvrtek 16. dubna seminář Evropské vysílací unie EBU s názvem: "Posouzení veřejné služby České televize v evropském kontextu." Když se tady šéfky EBU Ingrid Deltenre dotázali, jaká kritéria EBU používá při hodnocení politické nezávislosti veřejnoprávního média, odpověděla, že jedním z příznaků toho, že něco není v pořádku, bývají časté výměny jeho managementu.
x x x
Česká televize zveřejnila svůj samožerbuch, Výroční zprávu o činnosti České televize v roce 2014. O tom také glosa Louče.

| nahoru |

13. 4. 2015
Frekventovaným tématem českých médií posledních dvou týdnů byla plánovaná návštěva prezidenta Zemana do Moskvy u příležitosti oslav 70. výročí porážky německého nacismu. Jako jediný z čelných představitelů států EU se měl zúčastnit vojenské přehlídky, což tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na páteční (10.4.) mimořádné tiskové konferenci vyvrátil. Miloš Zeman do Moskvy pojede, ale přehlídky se nezúčastní. Tomuto rozhodnutí předcházela mediální a diplomatická přestřelka s americkým velvyslancem (viz zvláštní článek Louče).
x x x
Zemanovské téma však pomalu ustupuje do pozadí, v médiích ho začíná přebíjet téma konfliktu zájmů ministra financí Andreje Babiše, který při čtvrtečních interprelacích (9.4.) ve Sněmovně ztratil nervy i glanc, když se na svého protivníka obořil těmito slovy: "Že tenhle lhář, tenhle tunelář, tenhle zloděj, který tady nakradl miliardy, symbol korupce, Kalousek..." atd.
x x x
Podle zatím nepravomocného rozsudku by měli manželé Kottovi (Petr Kott, Kateřina Pancová, svatba 8.6.2014) strávit ve vězení 7,5 roku. Zdůvodnění rozsudku nevěští nic dobrého pro Davida Ratha, jehož případ se rovněž chýlí k závěru. Naprostou většinu Rathových námitek soudce v případu Kottovi a spol. odmítl. Připomeňme si, že případ začal zatčením poslance Ratha v květnu před třemi léty.
x x x
O kampaních a tlaku na veřejnoprávní média se v dubnu debatovalo pod hlavičkou Paměti národa (Česká média v roce nula 2.4.) a v režii Fakulty sociálních věd UK (Zpravodajství ČT pod palbou 9.4., na YouTube zde). Podrobnosti jsem shromáždil do zvláštního příspěvku.
x x x
Regulátor vysílání Rada pro R a TV vysílání, tzv. "velká rada," dozná výrazné personální obměny, protože osmi ze třinácti radních letos končí šestileté funkční období. Poslanecká sněmovna se zatím dohodla na sedmi kandidátech. Jeden radní se bude volit později. Také tuto událost komentuji zvlášť.
x x x
Frankofonní "exportní" televizní kanál TV5 Monde vyřadili hackeři na několik hodin z provozu tím, že se nabourali do řídícího počítačového systému. Práci měli usnadněnou tím, že reportér TV5 Monde se nechal natočit před nástěnkou, na níž byla vyvěšena přístupová hesla k systému (viz odkaz).

| nahoru |

| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz