Aktuality Louče
285
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 10. 2015... ARCHIV     TÉMATA
31. 10. 2015
Mediální událostí týdne byly oslavy státního svátku 28. října doprovázené tradičními rozepřemi kolem večerního ceremoniálu na Hradě (nepozvaní rektoři, výběr vyznamenaných osob). Miloš Zeman si tentokráte projev připravil a nespoléhal na svoji schopnost mluvit spatra. Na konci ceremoniálu byla na něm vidět únava. Vyznamenání se dočkali i dva zástupci novinářské obce - A. J. Liehm a Jan Petránek.
x x x
Martin M. Šimečka na webu týdeníku Respekt zveřejnil blog s názvem Říkejme tomu fašismus. Dovolil jsem si s ním mírně polemizovat ve věci jak a kdy koho nazvat fašistou.
x x x
V Jihlavě se tento týden (27.10.-1-11.) konal 19. Mezinárodní festival dokumentárních filmů, aniž udělil Cenu za nejlepší český dokumentární film. U diváků a u médií to ovšem vyhrál dokument Víta Klusáka Matrix AB o ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Dokument byl vyroben v rámci cyklu České televize Český žurnál.
x x x
V pondělí 2. listopadu zahájí Český rozhlas provoz čtvrté celoplošné stanice VK ČRo Plus s reklamním sloganem "jediná stanice mluveného slova" slibující "ještě více komentářů, ještě více publicistiky." Pokud by mělo zůstat jen u proudového zpravodajství a publicistiky, bylo by to podle mého názoru na stanici, která se chce odlišit a rozvinout nad rámec dosavadní zpravodajské ČRo Plus, trochu málo.
x x x
V zahraničí vše při starém. Proud uprchlíků zatím nezastavilo ani chladné počasí a kritická situace s jejich přijímáním na Balkáně.
Ruské letecké útoky v Syrii pokračují. Nový je pouze pokus zahraničních mocností o dohodu, jak syrskou občanskou válku ukončit.
Katastrofa ruského Airbusu nad Sinají (224 obětí) - technická nehoda nebo opět terorismus?
Parlamentní volby v Polsku přinesly vítězství straně PIS - Právo a spravedlnost (37,58%), nominálně vedené volebním lídrem Beatou Szydłovou, v pozadí však ovládané Jarosławem Kaczyńským.

| nahoru |

23. 10. 2015
Společnost Tablet Media, která vydává tabletový magazín Dotyk, přešla do vlastnictví firmy z investiční skupiny Penta. Podle dřívějších informací Penta v těchto dnech finišuje převzetí vydavatelství Vltava-Labe-Press a Astrosat. Proslýchá se, že dosavadní vydavatel Dotyku Michal Klíma by ve VLP měl zaujmout nějakou manažerskou pozici.
x x x
V Praze se na magistrátě otřásla pevnost zdejší koalice, když na nočním zasedání zastupitelé odvolali z městské rady Matěje Stropnického (SZ) a radní Michala Haška (ANO), Irenu Ropkovou a Hanu Novákovou (obě ČSSD). Primátorka Krnáčová však tvrdí, že pražská koalice se nerozpadá a je funkční. Přerušené jednání pražského zastupitelstva se znovu sejde 5. listopadu, alespoň tak praví web magistrátu. A ejhle, dnes se sešla mimořádná schůzka, která schválila stavební předpisy. A je vymalováno.
x x x
Reuters Institute for the Study of Journalism dnes zveřejnil dodatek k již publikovanému Digital News Report 2015 (detaily zde). Dodatek přidává k jedenácti zkoumaným zemím dalších šest států, mezi nimi Českou republiku (ČR, Rakousko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko a Turecko).
x x x
Zítra ČT uvede první díl německého miniserálu „Válečná generace,“ který se v originále jmenuje „Unsere Mütter, unsere Väter“ (Naše matky, naši otcové). Jsem docela zvědav na to, jaké budou divácké ohlasy.

| nahoru |

19. 10. 2015
Minulý týden média sledovala další spektakulární protikorupční zásah tandemu Ištvan/Šlachta, na jejímž konci jsou čtyři stíhaní lidé (olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, podnikatel a přítel Ivana Langera Ivan Kyselý a dva policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj), z toho tři vazebně. U výslechu byl i exministr vnitra Ivan Langer, kterému policisté prohledali olomoucký byt.
Server neovlivni.cz měl k případu exkluzívní informace, při jejichž čtení jsem si kladl dotaz: jak se dostane novinář k textu soudního příkazu k domovní prohlídce? Sabina Slonková má asi stále ještě dobré policejní kontakty. Její názor na případ - viz rozhovor na DVTV (Ištvan a Šlachta by museli být blázni, kdyby neměli pádné důkazy). Publicista Bohumil Doležal komentoval případ pod titulkem Směrš po česku a Petr Honzejk v HN svůj komentář nadepsal Druhá a poslední šance Ivo Ištvana.
x x x
Příval migrantů do Evropy neustává, ve čtvrtek 15. října se sešel v Bruselu summit EU, který se soustředil při řešení migrační krize na spolupráci s Tureckem. Premiér Sobotka se tady kromě jiného sešel s Angelou Merkelovou a žehlil pošramocené vztahy ČR a Německa. Popularita Merkelové a její strany CDU/CSU v Německu klesá.
V Kolíně nad Rýnem čtyřicetiletý nezaměstnaný malíř pokojů a lakýrník, xenofob pobodal kandidátku na zdejší starostku Henriettu Rekerovou a její předvolební doprovod. Důvod: nenávist vůči cizincům a postoji Rekerové k jejich přijímání. Z jeho výroku po zadržení: "Udělal jsem to i pro vaše dobro" (parafráze, citace se liší) čiší hrůza. Kolik podobných dobráků asi pobíhá u nás doma.
x x x
Atmosféra houstne také v Izraeli, kde nástrojem intifády už nejsou jenom dlažební kostky, ale také nože frustrovaných mladých Palestinců napadajících kolemjdoucí občany. Mezitím v Syrii pokračuje mocenská hra, kterou názorně vizualizovalo tohle video.
x x x
Kolega z MUNI Jakub Macek před třemi měsíci k současné situaci českých médií řekl: "To, co v posledních několika týdnech píšou některé noviny, a je jedno, jestli bulvár, nebo takzvaně seriózní, je bez pardonu daleko za čarou. Je to vytváření morální paniky, která je neobhajitelná a která jednou může mít šílené důsledky."
Někdy mě tak napadá, zda si své odpovědnosti vyplývající ze svého postavení uvědomuje například šéfredaktor MF Dnes, deníku, který si co do titulků a hrocení témat téměř v ničem nezadá s bulvárními plátky. Jenomže, co očekávat od lidí, pro něž jsou média jen a jenom byznys a tento "vydavatelský byznys není žádná charita, ale podnikání jako každé jiné." (citace z Pleslovy polemiky s Karlem Hvížďalou na stránkách Respektu 24/2001).
Uvedenou polemiku jsem tehdy na Louči komentoval a kromě jiného jsem při jejím zpětném čtení tady objevil větu: "Na Pleslově polemice je zarmucující, jakým způsobem ji vede. Nedostatek věcných argumentů je nahrazen rasancí úsudku." I když se tato vlastnost naštěstí v jeho komentářích neobjevuje, některé polemiky pod jeho statusy na Facebooku ukazují, že se v tomto ohledu příliš nezměnil.

| nahoru |

14. 10. 2015
V Poslanecké sněmovně jsou k dnešnímu dni rozjednané tři schůze (32.-34. schůze). Jen ta jedna je řádná. Ty druhé dvě jsou součástí přetahování se opozice s koalicí.
Ta první 32. schůze chtěla zřídit vyšetřovací komisi "za účelem objasnění způsobu, jakým byly v uplynulých letech zadávány veřejné zakázky ve státním podniku Česká pošta" a skončila 1. října přerušením, aniž by se dostala k meritu věci.
Ta druhá 34. schůze má souvislost s přijímáním poslaneckého návrhu novely zákona o hazardu, kterou opozice při řádné 33. schůzi 6. října blokovala tím, že Miroslav Kalousek tři hodiny až do půlnoci recitoval diplomovou práci na téma hazardu. Proto koalice druhé čtení zmíněného poslaneckého návrhu vyčlenila na program zvláštní 34. schůze, která však byla 8. října záhy přerušena na neurčito, když Miroslav Kalousek svoji obstrukci na základě kompromisu s vládou vzdal.
x x x
Exprezident Václav Klaus poskytl v sobotu 10.10. rozhovor Lidovým novinám, který deník uvedl na titulní straně komentujícím titulkem: "Klaus se vrací." Vše jako obvykle: poměrně přesná, byť emotivně přiostřená, analýza situace s uprchlíky, výčet toho, co kdo dělá špatně, s tradičním útokem na "gubernii Evropské unie." Naznačení východisek: nula, jen nejasná výzva k referendu.
Krátce poté odcestoval Václav Klaus na Rhodos, kde na fóru Dialog civilizací přednesl standardní projev na téma "Budoucnost mezinárodních rozvojových institucí." Kromě toho však pohovořil s novinářem serveru politico.eu, který si "vychutnal" jeho názory (navždy ruský Krym, ruský zásah v Syrii je "racionální," Majdan "importovaný" atd.) pronesené v kuloárech.
Sám Klaus v zápiscích z cesty svoji účast zhodnotil takto: "Organizátorem fóra je u nás démonizovaný Rus Vladimír Jakunin. Vidí svět v nemalém počtu věcí jinak než já, ale jeho démonizace našimi médii je směšná. (...) Svou účast na Rhodosu jsem považoval, a považuji i pohledem zpět, za obohacující a své jsem tam jasně řekl. Ať si to moji kritikové zkontrolují." Tak jsem si to zkontroloval.
x x x
Jiný český politik Miroslav Kalousek, korunní princ TOP 09 poté, co kníže (ne)odchází z politiky, v pátek 9. října v Hospodářských novinách pohovořil - kromě jiného - na téma "česká média" se závěrem Neumím přeřvat ticho. Jindřichu Šídlovi a Václavu Dolejšímu Kalousek sdělil: "Všichni tři jsme na mediální scéně příliš dlouho, abychom poznali, jak se média změnila. Některá média nesmí, protože je vlastní Babiš, a ta ostatní uplatňují model "nebude-li pršet, nezmoknem". Mediální prostředí se prostě změnilo. Změnilo se podle mého názoru k horšímu. O některých skandálech se nesmí psát..." Kalouskovým důkazem cenzury a autocenzury v médiích je například to, že "Babiš s Faltýnkem mohou přežít aféru Agrotec v České poště." Což svědčí o dosti pokřiveném názoru na funkci médií: ta mohou na čin upozornit, ale konat musí někdo jiný. Média na případ Agrotec upozornila a jak ukázal průběh mimořádné 32. schůze, do vyšetřování České pošty parlamentem se opozici příliš nechtělo.
x x x
Nizozemští vyšetřovatelé zveřejnili 13.10. zprávu o letadle malajských aerolinií letícím z Amsterodamu do Kuala Lumpur s číslem letu MH17, které havarovalo vloni v červenci nad východní Ukrajinou. Závěr: letadlo sestřelila raketa země-vzduch Buk. O tom, kdo ji vypálil, zpráva mlčí, protože prostor, z něhož mohla být vypálena, je příliš velký (320 km2).

| nahoru |

8. 10. 2015
Včera 7. října generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan rezignoval na svůj post těsně před mimořádným zasedání Rady ČT, které mělo jako hlavní bod programu "dodržování zákona o ČRo ze strany generálního ředitele ČRo." Detaily případu rozebral na MaM Filip Rožánek.
x x x
Pro Mediažurnál Syndikátu novinářů ČR jsem před měsícem sepsal historii projektu "stanice mluveného slova ČRo", který by měl 2. listopadu dojít ke svému završení. Demise generálního ředitele ČRo je důvodem, proč tento materiál dnes umisťuji na Louč ještě před jeho zveřejněním. Nejsem totiž informován, zda, v jakém rozsahu a kdy ho Mediažurnál bude publikovat.
x x x
Případ Evy Michalákové, která rozhodnutím norských úřadů ztratila rodičovská práva ke svým dvěma synům (mladší půjde k adopci, staršího může navštěvovat jen jeho otec), může sloužit jako příklad toho, jak se politici nechávají zaplést do tenat mediálních kampaní a nemají odvahu se postavit davovým náladám. Souhlasím s tweetem Roberta Čásenského: "Cim mene informaci o problemu mame, tim ostrejsi stanovisko muzeme zaujmout." Neboť komu se dá věřit? Odkazům z webu kdejemojedite.cz nebo názorům norského spisovatele a jiných lidí?

| nahoru |

5. 10. 2015
Hlavní témata médií jsou stále stejná: migrační krize, válka v Syrii (nyní s ruskou intervencí), případ Volkswagen apod. Migrační krize míchá kartami evropské politiky i politiky jednotlivých členských států. Je jasné, že po této krizi už Evropa nikdy nebude jako dřív, stejně tak EU, kde se asi budou měnit pravidla i seskupení (dvourychlostní EU? první/druhá liga?).
x x x
Závažnost krizových situací ve světě reflektovala letošní všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN (28.9.-3.10.), která přivedla do New Yorku lídry velmocí, a na níž promluvil i český prezident Miloš Zeman, jehož trenýrky jsou stále evergreenem, možná proto, že se staly symbolem.
x x x
Poslanci české Sněmovny 1. října dokončili svoji 30. schůzi, kterou zahájili 18. června s jediným jednacím bodem: "Informace předsedy vlády České republiky o řešení nelegální imigrace na území EU." Celodenní jednání skončilo usnesením, které odmítlo kvóty EU a vyjádřilo podporu vládě (když řada opozičních návrhů neprošla). Úroveň debaty otřesná, světlý bod: opoziční TOP 09 se nezapojila do okopávání kotníků vlády a v této otázce ji podpořila.
x x x
Neutěšený obraz české politiky (ale i médií) se promítl do debaty Andrej Babiš vs. Miroslav Kalousek v nedělních Otázkách Václava Moravce. Ještě před konáním této debaty Jiří Hlavenka na facebooku napsal prorocká slova: "Zvát si tyto dva pány do vzájemné diskuse k Moravcovi je ztráta smyslu pro realitu a předvádění toho, že politika u nás není politikou - tedy soubojem myšlenek - ale cirkusem, tedy soubojem jednoho ega s druhým." Dopadlo to přesně tak, trapní byli oba účinkující, Andreji Babišovi pak jeho PR tým zřejmě poradil, aby tristní dojem ze svého vystoupení vylepšil tweetem: "Jednu věc se nenaučím: nereagovat a nevytočit se, když se účelově a naschvál lže. I když jsem to trénoval." (Babiše na twitteru sleduje 157 tisíc lidí).
x x x
O uprchlících a migrantech se dvakrát (24.9. a 1.10.) diskutovalo v pořadu Michaely Jílkové na ČT "Máte slovo." Té první debaty 24. září se účastnil i Andrej Babiš, aby mě znovu přesvědčil, že jeho myšlení je uvažováním hokynáře, nikoli politika, který dává ducha národnímu snažení. Na druhé straně, i dobrých hokynářů je někdy zapotřebí.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz