Aktuality Louče
287
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 12. 2015... ARCHIV     TÉMATA
31. 12. 2015
Polští poslanci o Vánocích nezaháleli. Poté, co před Štědrým dnem schválili zákon reorganizující Ústavní soud tak, aby to vyhovovalo současné vládě, vládní většina v Sejmu včera večer schválila novelu vysílacího zákona, která likviduje nezávislost médií veřejné služby tím, že jejich řídící a kontrolní orgány - správní radu a dozorčí radu - bude v budoucnu jmenovat ministr financí. Některé detaily této operace popisuji ve zvláštním článku Louče.
| nahoru |

27. 12. 2015
Vánoce jsou za námi a s nimi je i minulostí letošní, již tradiční Vánoční poselství prezidenta republiky, které kromě ČT1 a ČT24 vysílala také TV Nova, Tv Barrandov, ČRo Radiožurnál, ČRO Plus a streamoval ho blesk.cz.
Ján Simkanič to na twitteru komentoval slovy: "Miloš Zeman a vánoční poselství. Jako když vandal rozbíjející celý rok okna jedno demonstrativně zasklí. A dvě při tom aspoň poškrábe." Dopadlo to přesně tak. Na jedné straně - ve srovnání s loňským obranářským a sebestředným projevem - Zeman ve Vánočním poselství chválil a rozháněl blbou náladu (ekonomika, vláda, relativně malá nezaměstnanost, pokus o vizi skandinávského typu), na straně druhé tu však byly i škrábance, kterých si všímala zvláště zahraniční média (migrační krize jako "organizovaná invaze a nikoliv spontánní pohyb uprchlíků" nebo výrok "Tahle země je naše" nemající daleko k heslu "Čechy Čechům" na nechvalně známých demonstracích).
Zvláště první pozitivní část poselství naznačuje, že prezident Zeman mění svoji komunikační strategii a odklání se od skandalizujícího bulváru. V první lednovou neděli se vrací do Českého rozhlasu rozhovorem nikoli z Lán, ale z Hradu, což si vykládám tak, že opouští své kvartální rozhovory s Lubošem Xaverem Veselým v Pressklubu rádia Frekvence 1.
x x x
Společnost Newton Media provedla analýzu Mediálních událostí a mediálních osobností roku 2015. Jak se dalo očekávat, na prvních místech se umístila "migrační krize" a "Miloš Zeman." Analýzy byly zveřejněny 21. prosince. Já jsem na totéž téma publikoval text už 14. prosince. Že by inspirace? Mám na mysli zaměření na titulky mediálních textů.

| nahoru |

21. 12. 2015
Pamatuji se, jak se před půlstoletím přerušilo jedno důležité politické jednání, aby "soudružky měly čas na pečení vánoček." Leden pak přinesl překvapení - Dubčeka. V těchto dnech jsem získal pocit, jakoby veškerá politika, světové konflikty a evropské problémy šly v médiích stranou, neboť máme na krku VÁNOCE!!! a redaktoři/rky a editoři/rky se přece na ně také potřebují připravit (včetně štábu pořadu OVM, jehož vysílací čas byl včera nahrazen střihovým pořadem Život je kabaret).
x x x
A tak mediálním tématem uplynulého víkendu se stalo vítězství dvojice Marie Doležalové a Marka Zelinky v televizní soutěži "StarDance - když hvězdy tančí" v sobotu 19. prosince. Jak už to v životě (a v politice) bývá, nezvítězil ten, kdo to nejlépe uměl (Schneiderová/Dědík), ale ten, kdo si získal popularitu davu. Na druhé straně Marušce to přeji, ty sympatie nemá zadarmo, zaslouží si je přinejmenším za svůj blog Kafe a cigárko. Ale že by to musela být zpráva číslo jedna na titulních stranách nejen bulváru, ale i tzv. seriózních novin?
x x x
Jednou z událostí minulého týdne, která zůstala ve stínu mediálního zájmu, bylo přijetí Rezoluce RB 2253(2015) o situaci na Blízkém Východě ve středu 17. prosince. Proč by se o ní mělo vědět? Protože když se Rada bezpečnosti OSN shodne na stanovisku u konfliktu, v němž se střetávají zájmy velmocí, aniž žádná z těchto velmocí použila právo veta, znamená to, že boj proti teroru islamistů a snahy o ukončení války v Sýrii by mohly mít naději na úspěch.
x x x
To, že se v Bruselu ve dnech 17.-18. prosince sešly hlavy států EU na zasedání Evropské rady, tj. summitu EU, rovněž nevzbudilo velký zájem českých médií. Ačkoli usnesení k některým projednávaným bodům (ekonomická a monetární unie, vnitřní trh, energetická politika) měla podobu obvyklého obecného eurospeaku, závěry týkající se migrace, boje proti terorismu nebo referenda ve Velké Británii by se neměly přehlédnout. Přinejmenším do kalendáře by se měla zaznamenat data: 4. února: účast na konferenci o Syrii, která by měla hledat politické řešení, a jejímiž spolupořadateli jsou Německo, Norsko a Velká Británie. A také 18. února: vrcholové jednání s Velkou Británii o podmínkách jejího členství v EU na základě Cameronova listopadového dopisu Donaldu Tuskovi.
x x x
Opozici se podařilo ve Sněmovně zablokovat přijetí návrhu zákona o evidenci tržeb v tomto roce. 37. schůze byla odročena na leden, když se v pátek 18. prosince dopoledne nepodařilo ukončit rozpravu třetího čtení, v níž poslanec Petr Fiala (ODS) hovořil padesát minut a poslanec Petr Gazdík (TOP09-S) celou hodinu.
V pátek odpoledne se však podařilo ukončit 36. schůzi (zahájena byla před měsícem 24.11.) za cenu vypuštění více plánovaných bodů. Za oběť časové nouze tak padlo i projednávání výročních zpráv o hospodaření České televize a Českého rozhlasu za rok 2014.
x x x
Na druhé straně by se neměl v médiích přehlédnout rozhovor maďarského premiéra Orbána s šéfredaktorem Lidových novin Ištvánem Léko s titulkem Evropě chybí zdravý rozum. Jsem všema deseti pro aplikaci zdravého selského rozumu do veřejného života.
Ovšem Orbánova věta: "Jsou to internacionalistické tradice, které nyní vystupují v nadnárodním hávu, a jejich stoupenci mají za to, že je třeba otřást etnickými základy evropských národů, neboť pokud vyměníme obyvatelstvo, změní se také problém národa." mne naplnila pesimismem. Protože jestliže národ nebude elitami a obecným lidem chápán především jako kulturní a politická entita, ale bude vnímám prioritně jako společenství založené na původu, často spojované s původem genetickým, tedy i rasou, pak v Evropě nebude nikdy klid.

| nahoru |

14. 12. 2015
"Populisté, rasisté, lidé s nenávistí vůči cizincům" - abych citoval z poslední aktuality Louče - se právě v sobotu 12. prosince shromáždili na Václavském náměstí (promluvil zde i Miroslav Sládek), aby pak pochodovali směrem na Hradčanské náměstí, kde jim organizátor akce "Vlastenci, na Hrad" - politická strana Národní demokracie ve spolupráci s hnutím Za naši kulturu a bezpečnou zem - připravil program. Ten zahájil frontman hudební skupiny Ortel se svými hity o mešitách a defenestracích, aby se poté ujal slova předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš, jenž ocenil prezidentův "statečný postoj k vetřelecké krizi." (v 18. minutě záznamu na youtube) Poté se chopil slova jistý Jiří Černohorský, jehož projev si svou útočnou formou (obsah - to je jiná kapitola) nezadal s projevy, které známe z německých týdeníků třicátých let (od 21. minuty); opět s adorací postojů Miloše Zemana a voláním Ať žije Zeman (28. minuta).
Marně jsem čekal na stanovisko Hradu, v němž by se prezident zastal své vlády, kterou více řečníků označilo za vlastizrádnou a vyzývali k jejímu násilnému svržení, případně by se v něm distancoval od netolerantních postojů a hesel, kterými se řečníci vemlouvali do nálady opozičně naladěného davu. Místo to jsem se dočkal zprávy ČTK, v níž Miloš Zeman na kritiku svého postoje od předsedy ODS odpověděl neutrálně: "Žijeme ve svobodné společnosti, kde každý občan může demonstrovat, jak ve prospěch někoho, tak proti někomu. Já přeji panu předsedovi Fialovi, aby se našel dostatečný počet demonstrantů, kteří budou demonstrovat na jeho podporu."
x x x
Shodou okolností právě dnes vyšel v Týdeníku rozhlas můj sloupek v rubrice "Média a společnost," v němž se zamýšlím na vztahem médií k Miloši Zemanovi a pod titulkem Média posedlá Zemanem vyslovuji domněnku, že některá média to s reakcemi na chování prezidenta přehánějí. Jenomže po zkušenosti posledního víkendu - někdy se asi mlčet nedá.
x x x
Můj komentář vycházel z bilance událostí uplynulého roku v českých médiích. O podobnou bilanci se dnes pokusil v Hospodářských novinách Filip Rožánek v komentáři Co rok 2015 dal a vzal českým médiím. Stojí za přečtení.

| nahoru |

12. 12. 2015
Ve Sněmovně to vře, až to zavání krizí parlamentní demokracie. Při včerejší 37. schůzi ke třetímu čtení vládního návrhu zákona o evidenci tržeb (EET) se opozice rozhodla pro obstrukci. Začalo to již devadesátiminutovým vystoupením poslance Laudáta ještě před schvalováním programu schůze (trolloval ho poslanec Komárek před řečnickou tribunou), které se koalici podařilo urychlit použitím finty vycházející z jakéhosi starého usnesení ve věci jednacího řádu, což vyústilo v odebrání slova předsedovi ODS Petru Fialovi. Tento úpadek parlamentní demokracie komentoval v ČT24 ústavní právník Jan Kysela:
"Můj kolega Jan Wintr v roce 2010 napsal knihu Česká parlamentní kultura a tam právě ten český příklad uvádí jako příklad kultury improvizované, která vlastně ztrácí ratio, jako kdyby nejde o nic jiného, než aby se jeden každý dostal ke slovu a řekl to, co chce, ale to vlastně není podstata parlamentního jednání. Podstata parlamentního jednání má být v tom, že vláda vládne před očima veřejnosti, je nucena čelit kritice opozice, nicméně nakonec má šanci prosadit svůj program, protože jinak by nemělo žádný význam to, že má většinu. (...)
Já zkrátka nejsem úplně přítelem obstrukcí, mám pocit, že šlo-li by o nějaké téma, jako je zrušení Listiny základních práv a svobod nebo něco na ten způsob, tak samozřejmě každá obstrukce je legitimní, ale s výjimkou těhle úplně jako excesivních případů si myslím, že si nakonec vlastně opozice(...) kope hrob tím, když je takhle náročná na to, co má většina dělat nebo nedělat, protože tu většinu tlačí do stresu..."

x x x
obálka časopisu Time 2015Jako každý rok, také letos americký týdeník Time zvolil osobnost roku, tentokráte německou kancléřku Angelu Merkelovou, což poněkud otupilo škodolibé či uštěpačné poznámky českých médií na její adresu. Tomáš Lindner z Respektu vyzpovídal německé novináře žijící v Česku, co si myslí o postoji českých médií k uprchlické krizi a ke kancléřce. Zaujal mě tento výrok Marco Zimmermanna, bývalého redaktora Radio Prag:
"Všiml jsem si toho, že česká média občas dávají populistům, rasistům, lidem s nenávistí vůči cizincům stejný prostor jako “demokratickým” silám. To mi připadá jako špatně interpretovaná svoboda slova, respektive neutralita médií. Chybí mi jasnější podpora médií pro demokratické a morální principy - a k tomu patří i jasné odsouzení nemorálních a nedemokratických vyjádření a hnutí. To, že tito lidé a jedinci mohou říct, co chtějí, ještě neznamená, že nesmí čelit kritice médií."
x x x
Dnes večer se budou v Berlíně po osmadvacáté rozdělovat Evropské filmové ceny. Opět bez zájmu českých médií a již po několikáté bez českého zastoupení v shortlistu nominací. Což odráží bídnou úroveň současné české kinematografie posuzované v mezinárodním kontextu. Když před třemi lety získal Evropskou filmovou cenu v kategorii animovaného filmu Alois Nebel, napsal jsem k tomu vzpomínkový komentář.

| nahoru |

6. 12. 2015
Čeští komentátoři se rozcházeli v názoru na to, zda rozhovor redaktora ČT Michala Kubala se syrským presidentem Bašárem Asádem byl službou českému divákovi nebo službou diktátorovi. Jak vznikl rozhovor, za který vás nepochválí, vysvětloval Michal Kubal na serveru neovlivni.cz. Protože se český divák mohl seznámit s následnými reakcemi expertů ihned po vysílání i s okolnostmi vzniku rozhovoru, tak se domnívám, že byl spíše tím prvním; přidal kamínek do mozaiky obrazu vzdáleného, ale dnes tak blízkého, konfliktu.
x x x
K migrační krizi jsem si přečetl dva rozhovory, které souzní s mým názorem na věc. Ten první s názvem Hledání pravdy se nikdy nesmí vzdát poskytl psychiatr Cyril Höschl webu Svobodné fórum. Tím druhým je interview zveřejněné v Hospodářských novinách s prorektorem CEVRO Institutu, bývalým náměstkem na ministerstvu zahraničí a velvyslancem v Izraeli Tomášem Pojarem Je legitimní hájit vlastní zájmy.
x x x
Právě na téma Hospodářských novin se pokusil o bonmot prezident Miloš Zeman ve svém kvartálním, již čtvrtém vystoupení v Pressklubu rozhlasové stanice Frekvence 1 (náhrada za Hovory z Lán ČRo). To když odpovídal na otázku Luboše Xavera Veselého, zda nedávná přestřelka s premiérem Sobotkou ohledně Albertova je "drobná peripetie, nebo výrazně nabouraný vztah." Poté, co prezident konstatoval, že mít rozdílné názory v politice je běžná věc, ovšem tyto názory by se měly vyměňovat z očí do očí, pokračoval:
"Jestliže ovšem premiér v Bakalových Hospodářských nízkonákladových novinách, víte, jsou nízkonákladové aerolinky a jsou také nízkonákladové noviny, tak jestliže v těchto Bakalových nízkonákladových novinách zaútočí na prezidenta, milý Xavere, vždyť už mě znáte léta, předpoklad, že bych si tohle nechal líbit, by znamenalo, že už jsem úplně zdegenerován, to díkybohu se ještě nestalo."
Přiznám se, že jsem metaforické propojení nízkonákladových aerolinek a Hospodářských novin dost dobře nepochopil.
x x x
V Paříži se koná megashromádění klimatické konference na nejvyšší úrovni, která je setkáním smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, zkráceně COP 21 (Conference of Parties), letos jednadvacáté. Vzhledem k četným teplotním rekordům letošního roku (například i dnes 13 stupňů tepla), s tím klimatem se asi přece jenom něco děje.
x x x
Západní média však více než klimatem žila minulý týden dalším masakrem z autorské dílny střílejících maniaků, která se odehrála v San Bernardinu (Jižní Karolina USA), na jejímž konci bylo 16 mrtvých osob. Střílející manželský pár měl blízko k ideologii ISIS/Daeš.
x x x
Média posledních dnů rozčeřila zpráva o tom, že ve Švýcarsku byl zadržen europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf, protože se zde údajně pokusil o bankovní transakci s padělanými dokumenty. Ransdorf se pokusil svoje zadržení vysvětlit v oficiálním prohlášení, v němž tvrdí, že o kauze "česká média informovala obšírně, ale zcela nepravdivě."
O tom, jak lehkovážně pracují česká média se zdroji, svědčí případ falešného twitterového účtu Miloslava Ransdorfa, který deník Blesk pokládal za autentický, za což se později na twitteru omluvil.
x x x
Proslýchá se, že Daniel Křetínský, který s Patrikem Tkáčem vlastní Czech Media Center (dříve Ringier/Axel Springer), odkoupí od Františka Savova část vydavatelství Mladá Fronta (E15? Euro? Profit?)
x x x
Na EPG mého televizního přijímače jsem našel výzvu, ať si zítra přeladím program Nova Cinema. Zjistil jsem důvod: od zítřka bude na multiplexu 4 patřit tato pozice novému televiznímu programu Mňau TV (zvířátka), která bude sesterským kanálem již existující lifestylové televize Mňam TV (vaření).
Oprava 8.12.: Na uvedené pozici se neobjevila TV Mňau, ale upoutávka na nový kanál Prima Comedy Central (viz aktualitu 23.11.).
x x x
Třikrát moderoval Leoš Mareš pěveckou soutěž SuperStar - českou v roce 2006, a česko-slovenské v letech 2009 a 2011. V taneční soutěži StarDance se včera ocitl na druhé straně mikrofonu a poznal, jaké to je být vyřazen ze soutěže hlasy diváků. Porážku citově neunesl a rozplakal se.
BTW - StarDance České televize válcuje sledovaností divácké soutěže konkurenčních televizí této podzimní sezóny: Česko-slovenskou SuperStar (TV Nova/Markíza) a Česko Slovensko má talent (TV Prima/Joj)

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz