Aktuality Louče
302
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 3. 2017... ARCHIV     TÉMATA
29. 3. 2017
Britský velvyslanec při EU Tim Barrow dnes v Bruselu předal Donaldu Tuskovi dopis britské premiérky Theresy Mayové, v němž se oznamuje na základě článku 50 Smlouvy o EU rozhodnutí VB vystoupit z Evropské Unie.
x x x
Včera oznámil někdejší předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš úmysl kandidovat na přezidenta České republiky se slovy: "Jdu do toho proto, aby zvítězily hodnoty, které jsou podle mě pro každou zem nejdůležitější. Jsou to pravda, rozum, slušnost a úcta k lidem."
Moderátor zpravodajské relace ČT Události, komentáře David Borek v této souvislosti vzpomněl na výrok Antonína Švehly z první republiky: "Nějaký prezident akademie se vždy najde. Stačí nám nějaká monstrance, aby byla ukazována lidu." Ano, slušný a neškodný pán s akademickým titulem. Ale stačí to na prezidentský úřad?
x x x
Americký novinář žijící v Česku Erik Best se dal na cestu Parlamentních listů. Do titulků dává tvrzení, která neobstojí při konfrontaci s realitou. Mám na mysli jeho glosu "Neobjektivní, neověřené a nevyvážené" o zpravodajství ČT ve věci očekávaného ukončení režimu devizových intervencí ze strany ČNB.
Best zde obviňuje ČT za nepřesnou citaci prezidentova výroku, přestože tato vychází ze zprávy ČTK. Totéž se týká i uvedení reportáže v Událostech, přičemž "následující dny" nejsou "nejbližší dny," "následující" mohou být i za dva měsíce, takže nevím, v čem je pochybení.
Zcela manipulativně pak Best zneužívá řečnického obratu v replice redaktorky Zuzany Tvarůžkové "tak to nastává právě teď", který se netýkal konce intervencí ČNB, ale vedení rozhovoru ve smyslu "teď přichází to téma, o kterém se budeme bavit." (viz předchozí replika V. Dlouhého)
I kdyby tento časový údaj divák pochopil ve vztahu k intervencím ČNB, pak Tvarůžková dále jasně říká: "Ale každopádně bankovní rada začíná a zasedá ve čtvrtek, tam se ještě nepředpokládá samotné ukončení intervencí, ale ten odhad směřoval k dubnu, možná květnu."
Rovněž na vodě stojí Bestovo tvrzení "Podobná manipulace je ve vysílání ČT viditelná v souvislosti s propagací kandidatury Jiřího Drahoše na prezidenta" pronesené bez jakýchkoli důkazů.
x x x
Redaktor Hospodářských novin David Klimeš v komentáři Česko už z EU vystoupilo zveřejnil analýzu současného postavení ČR a postojů jejích obyvatel ve vztahu k Evropské Unii. Jedna z příčin tohoto stavu? Souhlasím s autorem: "politici, kteří se nechtějí nechat vést davem, žalostně chybí (...) Pro žádnou z velkých politických sil není členství v Evropské unii ničím víc než povinnou programovou fasádou. V Polsku, v Maďarsku či na Slovensku možná politici unii kritizují, ale zajímá je. Je jejich. U nás vládne nezájem."
x x x
Do výběrového řízení na funkci generálního ředitele České televize se přihlásilo 12 zájemců. Je mezi nimi i současný ředitel Petr Dvořák. Další jména: Alena Dlabačová, Gabriela Froňková Dousková, Martin Konrád, Tomáš Kopečný, Karel Novák, Daniel Petruška, Jiří František Potužník, Radoslav Štědroň, Milan Vacek, Stanislav Vaněk, Petr Vinklář.

| nahoru |

22. 3. 2017
Se zpožděním zaznamenávám: Lidovci se rozhodli jít do rizika.
KDU/ČSL chce vstoupit do podzimních voleb v koalici se STAN (Starostové a nezávislí). Nedělní (19.3.) celostátní konferenci KDU/ČSL komentoval David Klimeš na Facebooku s titulkem Lidovecké šílenství.
Také já si myslím, že STAN vycházeje z úspěchů krajských zkušeností přeceňuje své celostátní možnosti. Snad by to vyšlo, kdyby měl v čele nějakou výraznější osobnost... Zda koalice, která bude potřebovat ke vstupu do Sněmovny 10% hlasů, skutečně spatří světlo světa, o tom se možná bude ještě rozhodovat na sjezdu KDU/ČSL 27.-28.5.
x x x
Česká média se dnes a denně starají o události za oceánem, a při tom zanedbávají problémy, s nimiž se potýkají naši sousedé, například v Německu. Politický spor mezi Tureckem a Německem (a celou demokratickou Evropou), opepřený urážkami ze strany prezidenta Erdogana, má v Německu svůj vnitropolitický rozměr daný třímilionovou populací s tureckými kořeny.
Kdo by chtěl do zdejší situace proniknout, měl by zhlédnout diskusní pořad ARD z 13.3. s názvem "Tady si užívat svobody a tam volit Erdogana - jak to jde dohromady". Střetli se v něm dva němečtí Turci (nebo turečtí Němci?). Na jedné straně Fatih Zingal, místopředseda Unie evropsko-tureckých demokratů (podporující Erdoganovu AKP) a na straně druhé poslanec Bundestagu a předseda strany Zelených Cem Özdemir.
Ten veřejně prohásil, že nemůže pochopit, jak je možné, že "Turci v Německu, kteří si tu užívají svobodné demokracie, jsou schopni hlasovat pro zavedení diktatury ve své zemi".
Jestliže počet tureckých hlasů, které budou do 16. dubna v Německu odevzdány ve prospěch Erdoganovy ústavní změny, bude větší než počet hlasů těch, kteří uvažují jako Özdemir (mezitím v Turecku označený za veřejného nepřítele), apriorní odmítači všech imigrantů a jejich možné integrace dostanou do ruky další argument.
x x x
Kdysi dávno, když jsem se vyjadřoval k problému podnikatelů investujících do médií, jsem napsal: "Někteří podnikají v médiích kvůli zisku, jiní kvůli vlivu...." Ti druzí nikoli, aby svým médiím diktovali, co psát, protože: "média ovládaná podnikateli nepracují s PR. Pro ně je důležitější, aby v populárním a důvěryhodném médiu se čas od času napsalo něco, co potřebují, případně aby se čas od času o něčem nepsalo. Tj. dle zásady - voják je, aby byl, až něco bude."
Nyní se cosi odehrává a voják (Mafra a MF Dnes) byl připraven. Rozhovor s Andrejem Babišem "Na prodeji firmy Profrost Agrofertu jsem nezbohatl" a následný komentář "Dvojí metr na členy vlády" Zuzany Kubátové v pondělní MF Dnes budiž toho příkladem.
x x x
Včera a dnes se v Poslanecké sněmovně odehrávají veřejná slyšení k volbě tří členů Rady ČRo a tří členů Rady ČT. Jiřího Fencla, kandidáta do Rady ČRo, vyzpovídala redaktorka LN Šárka Kabátová.
Fencl jí kromě jiného odpověděl: "Parlamentní listy považuji za skvělý projekt.... Nahrazují veřejnou službu, kterou v první řadě ČT neplní." Kandidáta navrhla organizace Medias res Petra Žantovského. O této instituci jsem kdysi psal zde.

| nahoru |

16. 3. 2017
Včera Poslanecká sněmovna opět dostála názvu, který ji minulý měsíc v komentáři na Echo24 dal Petr Holub: Sněmovna ztraceného času. Současná 55. schůze Sněmovny měla na programu k projednání téměř tři stovky bodů. To jí však nebránilo, aby promarnila přes čtyři hodiny jednání dvěma "předvolebními" body, které zatím nic neřeší, kromě vzájemného obviňování.
Dvě a půl hodiny se diskutovalo nad bodem č. 299 zařazeným na návrh Miroslava Kalouska s názvem "daňové podvody ministra financí." Pak dalších jeden a půl hodiny se meditovalo nad bodem "Informace vlády o postupu ve věci nevýhodné privatizace OKD."
Dal jsem si tu práci a spočítal vyškrtnuté, tj. neprojednané body programu 55. schůze. Bylo jich 250. Pravda, možná více než polovina bodů pochází z poslanecké kutilské dílny a není jich škoda, ale ten ztracený čas se dal určitě využít lépe.
P.S. Jsem zvědav, zda a jak ministr Babiš své bývalé daňové optimalizace (dle Kalouska podvody) voličům zdůvodní. Asi je to vážné, když se dnes při návštěvě prezidenta Andrej Babiš snažil získat jeho podporu (který mu ji poskytl - viz rozhovor na TV Barrandov).
x x x
Jak mohou být věci relativní, ukázaly včerejší parlamentní volby v Nizozemsku. Evropská mainstreamová média a šéf Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) Mark Rutte oslavují výsledek voleb jako vítězství, přestože strana VVD ztratila pět procent a osm mandátů. Tím vítězstvím bylo, že VVD porazila Stranu pro svobodu Geerta Wilderse, která naopak v parlamentu posílila o tři procenta a pět mandátů. Nenaplnily se chmurné předpovědi o Wildersově vítězství jako součástí vzrůstu populismu v západních demokraciích.
x x x
Ovšem prezidentské volby ve Francii za šest neděl mohou přinést jiné výsledky. O tom, že do kampaně vstupují nepravdivé a zkreslené fake news, hoaxy a manipulace, přináší svědectví žurnalistický projekt CrossCheck, na němž se podílí nezisková koalice First Draft založená v červnu 2015 s cílem "posílit povědomí a čelit výzvám týkajícím se důvěry a pravdy v digitálním věku."
Pět případů manipulace médií z předvolební Francie přeložila do češtiny Andrea Procházková z Respektu via BBC.
Zvláště ten první případ je sofistikovaný: tváříte se jako zavedený belgický deník le Soir s webem lesoir.be, na adresu lesoir.info překlopíte grafiku tohoto média a zamontujete do ní zprávu, že levicový prezidentský kandidát Macron financuje kampaň s pomocí Saudské Arábie. Když se tato zpráva ve Francii uchytí a rozšíří, vypaříte se z kyberprostoru tak, že na adrese lesoir.info už nic nenajdete, protože vás tohle URL automaticky dovede na lesoir.be.
x x x
Soudní dvůr EU tento týden nevyhověl dvěma muslimským ženám, od nichž zaměstnavatel vyžadoval, aby v zaměstnání nenosily šátky, které část veřejnosti chápe jako náboženský symbol (například v recepci hotelu). Soud přiznal, že jde o částečnou diskriminaci, ovšem oprávněnou povahou daného zaměstnání.
x x x
Televize Barrandov dnes odvysílala první díl pořadu Týden s prezidentem, který moderuje spolu s Petrem Kolářem (zástupce šéfredaktora Týdne) manželka hradního kancléře Alex Mynářová. Předvolební prezidentská "nekampaň" se úspěšně rozbíhá.

| nahoru |

10. 3. 2017
Prezident Miloš Zeman včera neoficiálně, dnes oficiálně oznámil, že se hodlá v přímé volbě opětovně ucházet o funkci prezidenta. Kromě toho slíbil, že nebude napadat své protikandidáty, a že se nezúčastní předvolebních debat v médiích.
K rozhodnutí, které se očekávalo, napsal optimistický komentář Martin Jaroš, Čech pracující v zahraničí, který si mne kdysi získal tímto životním postojem.
Když jsem před léty překládal publikaci Evropského ústavu pro média EIM "Media and election", dozvěděl jsem se mj., že televizních diskusí se někdy odmítají zúčastnit "kandidáti, kteří jsou na předních místech výzkumů veřejného mínění, na základě poznání, že tím mohou více ztratit než vyzískat."
x x x
Redaktorka ČT Petra Tuháčková na dnešním brněnském sjezdu sociálních demokratů neudělala médiu veřejné služby příliš dobrou reklamu, když v přímém přenosu nepoznala Ódu na radost a označila ji za slovenskou hymnu. Zatím sjezd probíhá dle očekávání: předseda B.Sobotka, první místopředseda M.Chovanec.
x x x
Když před týdnem Donald Trump rozvířil vášně obviněním na twitteru (jak jinak), že ho Obama nechal odposlouchávat, v důkazní nouzi přispěchaly na pomoc Trumpovi americké Parlamentní listy, tj. server breitbart.com sbírkou faktů podporujících Trumpovo obvinění a posbíraných v médiích.
V následné debatě se opět projevilo, jak to chodí v postpravdivé době s fakty. Nejde jen o jejich pravost, ale také o jejich interpretaci.
Ano, tajná služba FISA - nikoli Obama - požádala o povolení odposlechů Trumpa a jeho spolupracovníků, soud jí to nedovolil. Ano, v zájmu národní bezpečnosti byl prověřen jeden počítačový server v Trump Tower směrem k ruským bankám. Rozhodovaly pověřené úřady, nikoli Obama, který nemá příslušné pravomoci.
I ten největší Trumpův fanoušek snad uzná, že ve svém patetickém tweetu "Jak hluboko prezident Obama klesl, aby napíchl mé telefony během posvátného volebního procesu. To je Nixon/Watergate" Donald Trump silně přeháněl, ne-li dokonce křivě obvinil či lhal.
x x x
O tom, že něco shnilého je ve státě amerických tajných služeb, uvnitř kterých možná právě teď probíhá vnitřní boj mezi Obamovci a Trumpovci, svědčí úterní 7.3. vypuštění série dokumentů na Wikileaks (oznámené samozřejmě tweetem) dávajících možnost nahlédnout do dílny CIA a na její projekty v kybernetickém a internetovém věku.
x x x
Že se dnes vedou četné informační války, není pochyb. V jednom komentáři, který se tomuto fenoménu věnuje, jsem našel větu: "manipulating the media for profit, ideology, and lulz has evolved over time" (manipulování médií za účelem zisku, ideologie a lulz se v průběhu času rozvinulo a zdokonalilo). Díky za rozšíření slovní zásoby, ale existuje nějaký český jednoslovný ekvivalent slova "lulz" odvozeného od internetového "LOL"?
x x x
O (ne)důvěře médiím se dají najít zajímavé statistiky ve studii Masarykovy Univerzity "Žurnalisté ve stínu nedůvěry: K některým příčinám klesající důvěryhodnosti českých novinářů."
x x x
Česká televizní a filmová akademie udělovala minulou sobotu výroční ceny za filmovou a televizní tvorbu. Rekordních dvanáct cen si odnesl film Masaryk, jehož fabulace - jak už to dnes bývá zvykem (viz seriál Bohéma) - jsou v rozporu s historickými fakty. Blíže o tom článek Petra Zídka v Lidovkách.
x x x
Kdo má dvě hodiny čas, nechť navštíví YouTube a zhlédne průběh konference "Média a moc" v pražském Evropském domě z 2.3.2017 konané pod záštitou europoslance Petra Macha. Moderuje Petr Žantovský, hovoří Petr Mach, Petr Robejšek, Václav Klaus ml., Benjamin Kuras, Jozef Leikert, Miloslav Bednář. Uvedl Jozef Leikert, děkan Fakulty masmédií soukromé Paneurópskej vysokej školy z Bratislavy. Názor ať si potom udělá každý sám.

| nahoru |

1. 3. 2017
V průběhu jednoho týdne evropská a česká média zaznamenala dvě televizní události zpoza Atlantiku: 89. udělování cen Akademie za nejlepší filmy, tzv. Oskarů a první vystoupení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa před Kongresem.
Obé bylo možno sledovat živě a přímo na programových kanálech ČT (ČT2 a ČT24). Jak se dalo očekávat, velikost prostoru věnovaného českými médii oběma událostem byly v nepřímé úměrnosti k jejich společenskému významu.
Zatímco o trapasu na oskarovém pódiu, při němž byl vyhlášen nejlepším filmem La La Land, aby se následně zjistilo, že to byl obálkový omyl (vítězným filmem se stal Moonlight), padlo v médiích nemálo slov, informace o Trumpově projevu se krčí na okrajích webových stránek zpravodajských serverů.
x x x
K oběma událostem dvě osobní poznámky:
Vyhlašování Oskarů letos již po druhé přenášela Česká televize, když dlouhá léta předtím tato událost byla k dispozici pouze na placeném programu HBO. V roce 2015 to HBO kvůli ceně za vysílací práva vzdala, Oskar v roce 2015 na českých obrazovkách chyběl a tak nastoupila ČT. Až se bude Petr Žantovský znovu tázat, proč a za co platíme TV poplatek, zde by mohl nalézt částečnou odpověď.
Před Kongresem Donald Trump svlékl kostým demagogického a útočného populisty a převlékl se do oděvu státníka, jemuž jde o jednotu a dobro celého národa. Nezapřel při tom své zkušenosti z aranžování televizních show, když v závěru připomněl oběti zločinu ilegálního imigranta a smrt důstojníka, který zahynul v boji s islámským terorismem (pozůstalí přítomni v prezidentské lóži, dvouminutový aplaus).
Nedá mi, abych si nepřipomněl Obamův projev před Kongresem z roku 2009. Také tady byly dlouhotrvající ovace a velké sliby. Mám pocit, že s Trumpem to bude podobné.
New York Times si nenechal ujít příležitost a provedl kontrolu faktů (fact-checking) Trumpova projevu, v němž nenašel žádnou nepravdu, pouze účelové interpretace.
x x x
Abych nezapomněl: dnes vstoupila v platnost další etapa zavádění elektronické evidence tržeb EET. Předpověditelné výsledky sjezdu hnutí ANO a předvolební hrátky s daňovými úpravami, které navrhuje ČSSD, nestojí za komentář.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz