Aktuality Louče
312
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 1. 2018... ARCHIV     TÉMATA
31. 1. 2018
Zbývající lednové dny jsem strávil na dovolené v zahraničí, naštěstí s dobrým wi-fi internetovým spojením, takže jsem hlavní politické a mediální události mohl sledovat on-line.
Po návratu domu v únoru umisťuji zpětně na Louč pod lednové datum alespoň základní fakta o událostech, kterými žila česka média v druhé polovině měsíce.
x x x
Tou hlavní byla samozřejmě přímá volba českého prezidenta, kterou jsem průběžně glosoval na Facebooku, tyto texty shrnuje zvláštní text "Prezidentská volba - viděno z daleka”.
x x x
16. ledna Sněmovna odmítla vládě vyslovit důvěru, když jediným poslaneckých klubem, který vládu podpořil, byli poslanci ANO.
x x x
19. ledna vydala Sněmovna poslance Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Mezitím se zveřejnila celá zpráva OLAF a také otevřený dopis se stížností společnosti Imoba šéfovi EK do Bruselu.
x x x
Po neděli 14. ledna se rozvinula debata o televizních debatach před druhým kolem prezidentské volby. Jiří Drahoš navrhl dvě, Miloš Zeman přijal pozvání ke čtyřem (TV Nova, TV Barrandov, TV Prima a ČT).
V novinách se objevil demagogický podpásový inzerát “Stop Drahošovi a imigrantům, tato země je naše”. Deník se od něj alibisticky distancoval komentářem Romana Gallo.
Na tento inzerát odpověděla redakce serveru Forum24 (Pavel Šafr) neméně útočným textem: “Chceme lepší budoucnost ČR. Proto volíme důstojného kandidáta, který nelže, nešíří nenávist, mluví slušně, nepije a bude dobrou hlavou státu.”
x x x
V týdnu před druhým kolem volby se nakonec uskutečnily dvě televizní půldebaty bez Jiřího Drahoše na TV Nova (Rey Koranteng) a TV Barrandov (Jaroslav Soukup), a dva plnohodnotné duely Zeman/Drahoš na TV Prima (Hudební divadlo Karlín, moderátor Karel Voříšek) a v České televizi (foyer Rudolfina, moderátor Světlana Witowská).
x x x
Server demagog.cz monitoroval výroky obou kandidátů a našel více nepravd u Zemana než u Drahoše. Podle mého názoru však Demagog někdy označil za nepravdy i formální chyby (Topolánkova vláda 5 měsíců nikoli v demisi, ale bez důvěry, mimořádná abolice) a jen drobné nepřesnosti (výše důchodů apod.), které bych jako lež neoznačil. Škoda, že Demagog nemá kategorii “polopravdy”, ta by se na podobné výroky hodila více.
x x x
Druhé kolo volby prezidenta proběhlo ve dnech 26. a 27. ledna. Zvítězil Miloš Zeman, když při volební účasti 66,6 procent získal 2 853 390 hlasů (51,36%), zatímco Jiřímu Drahošovi dalo hlas 2 701 206 voličů (48,63%).
Naplnila se tak úvaha, kterou jsem na Louči zanechal před odjezdem na dovolenou, a nevyplnila se moje pozdější prognóza na Facebooku, při níž jsem se domníval, že televizní záběry tělesně chátrajícího starce odradí lid obecný od toho, aby mu svěřil úřad na dalších pět let.
Okamžitě po volbě se vyrojily stovky úvah a komentářů, co měl a mohl Jiří Drahoš udělat, jaké chyby udělali jeho poradci, co by se stalo kdyby... atd. Jen méně komentátorů bylo ochotno akceptovat tvrdou realitu. A to, že Jiří Drahoš nebyl dobrým kandidátem, že kromě poselství “chci být prezidentem” a "budu slušný" toho příliš lidem nesděloval a nenabízel.
x x x
Nově zvolený prezident Miloš Zeman si ve své první reakci na výsledek volby neodpustil označit novináře za pitomce. Navíc při využití typicky zemanovské polopravdy o události z roku 1998 (viz komentář na Facebooku).
Tentýž den pak veřejnosti ještě vzkázal, že nyní po jeho vítězství bude muset "pražská kavárna" držet hubu (shut up).
x x x
Zpestřením volebního víkendu byl i boxerský souboj, při němž bývalý novinář a podporovatel Miloše Zemana Karel Slezák spolu s dalšími pořadateli napadl novináře a kameramana iDnes při jejich snaze natočit totálně opilého Milana Rokytku v Zemanově volebním štábu v Top Hotelu.
DODATEK 7.2.: O několik dnů pozdějí Karel Slezák (73) zemřel.

| nahoru |

13. 1. 2018
Už je to jasné, do 2. kola přímé volby půjdou: Miloš Zeman 1 985 547 hlasů (38,56%) a Jiří Drahoš 1 369 601 hlasů (26,60%) Účast voličů 61,92%, jen o půl procenta vyšší než před pěti léty.
Antizemanovská euforie by měla sestoupit na půdu přízemní matematiky. Miloš Zeman má jisté dva miliony hlasů, Drahoš o šest set tisíc méně.
Otázka zní: přelije se jeden a půl milionu hlasů trojice kandidátů Fischer/Horáček/Hilšer na konto Jiřího Drahoše?
Co když těmto lidem nebude stát za to, aby přišli k urnám druhého kola, protože Drahoš není jejich tip? Zatímco Zemanovi voliči se dostaví v plném počtu? Nehledě na to, že jsou tu ještě nejasní voliči konce peletonu Topolánek, Hynek, Hannig, Kulhánek s potenciálem třistatřiceti tisíci hlasů, kteří to mohou hodit Zemanovi.
Bude to asi vyrovnané. Bohužel u toho nebudu, protože odjíždím do teplých krajů a Louč se na pár týdnů odmlči.
x x x
Když před pěti lety Miloš Zeman (2 717 405 hlasů 54,80%) porazil Karla Schwarzenberga (2 241 171 45,19%) napsal jsem: "Nebude to žádná tragedie. Možná jen sem tam někdy nějaká ostuda." Bohužel, bylo to horší, než jsem očekával. Můj názor? Podobný jako u Miloše Čermáka.
Jen tak pro zajímavost, před druhým kolem v roce 2013 se Zeman se Schwarzenbergem střetli celkem v sedmi duelech (dvakrát ČRo, dvakrát ČT, jednou Nova, jednou Prima a k tomu internetová debata na iDnes.cz). Doufejme, že letos to duelové šílenství jsme si odbyli již před prvním kolem.

| nahoru |

12. 1. 2018
Dnešní událost ze světa médií - televizní program Seznam.cz zahájil vysílání.
x x x
Dnešní událost ze světa politiky - skončila nekonečná šňůra duelů, debat a superdebat prezidentské kampaně (server Demagog.cz jich zaznamenal kolem třicítky) a občané přistoupili k volebním urnám prvního kola prezidentských voleb
x x x
Dnešní událost spíše bulvární - aktivistka ukrajinského hnutí Femen ztropila ve volební místnosti skandál, když přiběhla před Miloše Zemana polonahá s nápisem a voláním "Zeman je Putinova děvka" - pohotově zneškodněna ochrankou.
Luděk Staněk to okomentoval slovy "Černoška, radikální feministka, ukrajinská organizace. Nevím, kdo dělal casting, ale zjevně si dal práci a vyplnil všechna políčka správně :)"
Ta slečna vloni v létě udělala něco podobného Porošenkovi a Lukašenkovi

| nahoru |

10. 1. 2018
Redakce MF Dnes (Jaroslav Plesl), internetový portál iDnes.cz (Vladimír Vokál) a rádio Impuls ve včerejší internetové superdebatě kromě jiného vyzkoušely osm prezidentských kandidátů ze znalostí angličtiny za přítomnosti rodilého mluvčího. Pozitivní jev: všichni se dobře anglicky domluvili a celá debata proběhla slušně, bez vzájemného napadání.
Drobná vada na kráse - okrajová a zbytečná populistická témata nastolená moderátory Pleslem a Vokálem: zákaz kouření restauracích a dálniční poplatky v sousedním Německu.
Pořadí popularity na základě internetového hlasování: první byl Pavel Fischer, následovali Jiří Drahoš a Michal Horáček. Jenomže v pátek budou hlasovat také ti, kteří na takové odpolední debaty nemají čas a k internetu se nedostanou.
x x x
Dnešní superdebata kandidátů v televizi Nova bude dostupná pouze na internetu tn.nova.cz. Dnes v 17:45.
x x x
Prezident Zeman v dnešním projevu ve Sněmovně nevybočil ze svého stylu a ze své řečnické manýry. Snažil se představit sebe jako moudrého vladaře a neodpustil si obvyklé mentorování a jedovaté poznámky.
V případu trestního stíhání premiéra Babiše ctí presumpci neviny, poslance vyzval, aby více komunikovali s občany, ve zprávě o setkávání se členy vlády pochválil ministra školství za jeho postoj k "inkluzi jako zrůdnému sociálnímu experimentu," u vládního prohlášení ocenil navrhované prvky přímé demokracie, když na druhé straně zkritizoval dotace na neziskové organizace, úřad vlády by měl zeštíhlet, je připraven "vytvořit dostatečný časový prostoru pro klidná, věcná a pracovní jednání" pro vytvoření vlády poté, co Babišova vláda - jak očekává - na této schůzi Sněmovny nedostane důvěru.
Tedy zatím nic nového a převratného.

| nahoru |

8. 1. 2018
Jak je to s novým německým zákonem, který se snaží omezit na sociálních sítích jevy odporující platnému právu v dané zemi, jsem se pokusil vysvětlit v článku na www.lupa.cz "Německá brzda proti nenávisti na sociálních sítích – cesta k právu, nebo cenzura?"
Kdyby si Václav Klaus ten zákon přečetl, nemohl by ve včerejší Partii TV Prima vyslovit názor "samozřejmě je to cenzura." Situace je trochu složitější.
x x x
Miloš Zeman ve svém včerejším jedenáctém vystoupení v Pressklubu na rozhlasové stanici Frekvence 1, připustil, že nemusí být vítěz. Doslova: "pokud bych neuspěl ve volbách, což se může klidně stát, no, tak protože nebudu mít koho si vybrat, tak že nepůjdu volit" (v druhém kole).
x x x
Ne příliš dobrou službu prokázal svému dlouholetému kolegovi a příteli (?) předseda ÚS Pavel Rychetský v rozhovoru pro iRozhlas.cz, když zde pohovořil o zhoršeném zdravotním stavu Miloše Zemana, o "nepřijatelném" Ovčáčkovi a o obavách ze "Zemanových panošů."

| nahoru |

7. 1. 2018
Není v lidských silách stihnout všechna vystoupení prezidentských kandidátů v době, kdy kampaň k prezidentským volbám jde do finiše.
Poté, co kandidáty vyzkoušel ze znalosti ústavy a bontonu Blesk, poté, co v režii Forbesu a v přenosu DVTV manželky sedmi kandidátů soutěžily o přízeň publika shromážděném v duchovním centru Pražská křižovatka, poté, co média zkombinovala všechny možné i nemožné duely kandidátů a také poté, co DVTV umístila na web dvacetiminutové video s ironickým titulkem "Exkluzivní​ ​rozhovor s kandidátem na prezidenta ​Milošem ​Zemanem​, který nepřišel", zbývá nám ještě pět dnů, v nichž kandidáti budou opakovat svoje naučené mantry a jejich marketingoví experti nás budou zásobovat na sociálních sítích propagačními šoty ze života svých klientů.
x x x
Aby se v tom člověk vyznal, připravil server iRozhlas přehled akcí z diářů prezidentských kandidátů až do pátečního volebního dne.
Bývaly doby, kdy předvolební kampaně musely končit 48 hodin před otevřením volebních místností, aby nevznikl prostor pro podrazy posledních minut, na které už nešlo reagovat. Ty doby už jsou dávno pryč. Inflaci předvolebních superdebat završí příští týden čtyři hlavní akce.
V úterý 9. ledna bude osm kandidátů v Mafře zpovídat Jaroslav Plesl.
Ve středu 10. ledna odpoledne v 17:30 se kandidáti utkají v předvolební debatě na TV Nova (Tv program však zatím o této debatě mlčí)
Ve čtvrtek 11. ledna večer přijde na řadu Česká televize se závěrečnou superdebatou.
Ale tu úplně poslední tečku udělá Český rozhlas v pátek 12. ledna debatou naplánovanou od 12:30 do 14:00 hodin, tedy až do okamžiku zahájení voleb.
Jsem zvědav, zda organizátoři závěrečných debat vymyslí nějaký formát, který by tady už nebyl. Z debat, které už proběhly, mi byl docela sympatický - byť v závěru trochu bulvární - formát, který použil deník Blesk, když prověřoval věcné znalosti kandidátů.

| nahoru |

1. 1. 2018
Podle množství výbuchů petard a rachejtlí v průběhu silvestrovského dne soudím, že kupní síla pražského obyvatelstva ve srovnání s loňským rokem vzrostla.
Tiše a se závistí v srdci jsem včera odpoledne a večer vzpomínal na jiné civilizované země a na jejich města, kde se takové šílenství ve veřejném prostoru nepovoluje. Jeden příklad za všechny: New York, kde veškerý prodej pyrotechniky pro soukromé používání je zakázán a kde na ohňostroje je třeba mít zvláštní povolení od hasičů.
x x x
Tím, že se Miloš Zeman přihlásil k tradici vánočních poselství T.G.M a Edvarda Beneše, připravil nás o novoroční projevy, které k posilvestrovskému střízlivění nerozlučně patřily, stejně jako skoky na lyžích a televizní přenosy z Turné čtyř můstků.
Tento výpadek nám letos nahradili prezidentští kandidáti, kteří na výzvu deníku Blesk připravili své verze novoročních projevů, které - na rozdíl od novoročních poselství dodaných pro iRozhlas.cz (viz info 26.12.) - by pronesli, kdyby se stali prezidenty.
Někteří z kandidátů své projevy natočili a jejich videa umístili buď na YouTube (Michal Horáček, Mirek Topolánek) nebo na facebook (Pavel Fischer).
S texty ostatních kandidátů jsem se seznámil pouze v textové podobě (Jiří Drahoš, Vratislav Kulhánek, Marek Hilšer, Petr Hannig, a Jiří Hynek).
Devátý prezidentský kandidát si řekl své už minulý týden.
x x x
Zřejmě už brzy Seznam spustí svůj nový "televizní program informačně-zábavního charakteru" jak se uvádí v licenci získané pro všechny čtyři druhy jeho šíření - terestrika, kabel, satelit a internet.
Petr Koubský v rozhlasovém pořadu Online Plus označil tento přechod z internetu do televizní branže za riskantní, neboť Seznam vstupuje do arény, kde se hraje podle jiných pravidel. Použil metaforu:
"Už to není tenista, který trochu boxuje a tím je zajímavý a ledacos se mu odpustí, ale boxer, který se musí poměřovat s jinými boxery. Nemyslím si (...) že Seznam dostane vysloveně do zubů a odejde knokautován, to rozhodně ne. Ale nemyslím si taky, že je schopen (...) v tuhle chvíli s novou televizí udělat nějakou zásadní senzaci, které by se dalo říkat změna mediální scény."

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz