Aktuality Louče
314
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 3. 2018... ARCHIV     TÉMATA
31. 3. 2018
Otrava sovětského exagenta Sergeje Viktoroviče Skripala a jeho dcery Julie (přijela do VB na návštěvu krátce před událostí), k níž došlo 4. března, Louč nezaznamenala, protože netušila, že se tato událost rozvine do tak rozsáhlého diplomatického konfliktu provázeného ještě rozsáhlejší mediální kampaní. Omluvou budiž připomenutí, že tou dobou byla v popředí zájmu vražda novináře Jána Kuciaka na Slovensku.
Vše odstartovalo prohlášení Theresy Mayové 12. března v parlamentu, že "nyní je jasné, že pan Skripal a jeho dcera byli otráveni vojenskou nervově paralytickou látkou typu, který byl vyvíjen Ruskem. Patří do skupiny nervových chemických látek známých jako Novichok."
Od té chvíle se vyrojily v médiích tisíce odborníků na binární chemickou zbraň Novičok, o níž se ví, že až do 90. let se v rámci projektu Foliant vyvíjela v sovětských laboratořích (jedny z prvních zpráv o ní podal sovětský chemik, dnes 80tiletý emigrant Vil Mirzajanov), aniž četní komentátoři měli na paměti, že se jedná o otravnou látku "typu, který byl vyvíjen Ruskem", tedy nikoli nezbytně ruskou.
Na druhé straně fakt, že Britům se podařilo přesvědčit spojence pro společnou akci (přes dvacet států včetně ČR vypovědělo ruské diplomaty), a že tuto akci podnikli i za cenu radikálního zhoršení vztahů z Ruskem (včetně rizika zavření kanceláří British Council v Rusku), naznačuje, že jejich argumenty mohou být silné, a že stopa vede spíše do Ruska než jinam.
x x x
Co a jak se přihodilo, je však zatím stále zahaleno do mlhy nejistot, v níž se tak dobře daří nejrůznějším spekulacím. Viz např. interpretace českého ex-špiona Karla Köchera.
První program ruské televize v duchu své protizápadní kampaně (podívejte, jak nám ubližují) využil včera barrandovský rozhovor s českým prezidentem. Miloš Zeman je zde uváděn jako "jeden z posledních pilířů skutečné Evropy. Evropy velkých historických osobností: Winstona Churchilla, generála de Gaulla, Francoise Mitterranda, Margaret Thatcherové a Helmuth Kohla, a nikoli Evropy Borise Johnsona a jeho šéfové Theresy Mayové" (stojí za kliknutí a zhlédnutí!).
x x x
Kromě názoru na Novičok českou politiku a veřejnost rozdělovaly rozdílné postoje k rozhodnutí českých soudů a ministra spravedlnosti vydat údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina k potrestání do USA, když jeho vydání požadovaly i ruské úřady. Schéma je tradiční: Hrad versus "pražská kavárna", tentokráte však ve verzi kancléř a mluvčí Hradu versus vláda.
x x x
Možná více než probíhající společné námluvy hnutí ANO a ČSSD, které by mohl vést k vládě s důvěrou, vzrušoval česká média návrh českého olympijského výboru vytvořit novou verzi české hymny. Vyjádřil se snad každý, kdo se obvykle vyjadřuje, na DVTV se musel zpovídat Jiří Kejval.

| nahoru |

23. 3. 2018
Minulou sobotu 17.3. se mediálním tématem stal obsáhlý materiál v deníku The Guardian, který položil otázku, zda společnost Cambridge Analytica neovlivnila americké volby tím, že získala poloilegálně facebookové profily 50ti milionů osob, které se pak využily k účelům politického marketingu.
Martin Malý alias Arthur Dent v HN napsal, že Za únik dat z Facebooku si můžeme i sami. Podle dostupných údajů asi 270 tisíc lidí kliklo na nějaký zábavný test osobnosti, který si zřejmě řekl "o data vás a vašich přátel", čímž se firma dostala k informacím o padesáti milionech lidí.
Michal Zlatkovský to na iRozhlas.cz komentoval s titulkem Problém není Cambridge Analytica, problém je Facebook.
Mohlo by se dodat, že problémem je vlastně i Google a YouTube, kteří o nás vědí možná ještě více než Cambridge Analytica, a kdo ví, jak se to dá zneužít.
To však nebrání některým českým médiím (například TV Prima), aby právě teď zaváděné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR - General Data Protection Regulation) prezentovala jako další nesmyslné poručníkování EU.
x x x
Politické nekrology Bohuslava Sobotky, který se vzdal poslaneckého mandátu a dobrovolně opouští politickou scénu, jsou překvapivě smířlivé. Všímají si více kladných stránek jeho osobnosti, než jeho politických neúspěchů a krachů (například jeho opožděné a proto zbytečné a kontraproduktivní tažení proti Babišovi).
x x x
Nemám potřebu komentovat prezidentovy útoky na novináře vedené ad hominem, bez kterých se neobejde téměř žádné jeho vystoupení, naposledy v rozhovoru, jenž Miloš Zeman poskytl šéfredaktorovi MF Dnes. Nevím proč zvyšovat publicitu něčeho, co není hodno státníka (viz případ Mitrofanov).
x x x
Poslední vydání pořadu TV Barrandov "Týden s prezidentem" by se mělo možná přejmenovat na "Týden s Jaromírem Soukupem."
Z kvantitativní textové analýzy rozhovoru vyplývá, že zatímco Jaromír Soukup v otázkách pronesl 3236 slov, na prezidenta v odpovědích jich zbylo pouhých 2554. Převedeno do znaků, pak poměr Soukup vs. Zeman je vyjádřen počty 16543 vs. 12694 znaků.
Zřejmě příprava na nový pořad, který se skutečně bude jmenovat Týden podle Jaromíra Soukupa.
x x x
Vláda s důvěrou stále v nedohlednu. Zda hnutí ANO získá podporu ČSSD, rozhodne vnitrostranické referendum po druhé části mimořádného 40. sjezdu ČSSD po Velikonocích 7. dubna.

| nahoru |

15. 3. 2018
Ke včerejšímu dění kolem České televize by se možná hodil titulek filmu "It's a Mad, Mad, Mad, Mad World". Mám na mysli kromě jiného fakt, že všechny tři téměř simultánně probíhající události mohl uživatel médií sledovat v přímých přenosech. Byly to:
  • projev Miloše Zemana ve Španělském sále Pražského hradu před slavnostním koncertem oslavujícím jeho inauguraci
  • akce "Zemane, ČT nedáme", kterou uspořádala aktivistická skupina AUVA na Václavském náměstí s následným pochodem na Hrad
    Kdo je AUVA? Viz akronym z "Andrejovy účtenky vrátíme Andrejovi" a heslo "Bojujeme za vás, bojujte s námi. Populisté, třeste se!!!"
  • další, už třetí vydání pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa pojatém jako hodina vyvolávání nenávisti vůči České televizi. Twitterový účet #CzechTV průběžné komentování nakonec vzdal se vzkazem:
    "Další nepravdy v pořadech pana Soukupa týkající se @CzechTV již nebudeme vyvracet na Twitteru, ale budeme je řešit právními prostředky. Omlouvám se proto všem, které jsme po tři středeční večery bavili, že zábava končí :)"

    Čekám teď, kdy se na webu ČT objeví nejen Usnesení Rady ČT ze včerejšího zasedání ("Rada ČT se znepokojením konstatuje, že ze strany některých veřejně činných osob přibývá útoků na veřejnoprávní média a především na Českou televizi, jež namísto faktů argumentují polopravdami, manipulativními tvrzeními i vyslovenými nepravdami.ohrazující se proti útokům na ČT využívajících polopravdy, manipulace a lži", ale také tisková zpráva, která by sdělila veřejnosti stanovisko vedení ČT ke včerejším demonstracím. Jistý distanc by ČT jenom prospěl.

    Aby toho nebylo málo, právě teď probíhá schůze volebního výboru Sněmovny s programem "Veřejné slyšení kandidátů na volbu na 2 členů Rady Českého rozhlasu a 1 člena Rady České televize" Tady nám přímé on-line zpravodajství nabízí Filip Rožánek z MaM.

    | nahoru |

    13. 3. 2018
    Po dlouhé absenci přijal v neděli 11. března pozvání do Otázek Václava Moravce předseda hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš. Na twitteru účast předem oznámil ("už jsem dlouho nebyl ve svém oblíbeném pořadu"), ale své účinkování ponechal bez komentáře, přestože - dle mého názoru - nedopadlo pro něj špatně.
    x x x
    Následující den 12. března přišel debatovat na téma "Proč jsou důležitá veřejnoprávní média" do pořadu ČT24 "90 minut" generální ředitel České televize Petr Dvořák. V aranžmá, které pro něj připravila zpravodajská redakce, se objevily dvě dvojice "vyváženě" složené tak, aby v každé byl příznivec i kritik ČT. Nejprve senátor a bývalý rektor UK Václav Hampl s exposlancem Martinem Komárkem a poté Václav Marhoul s Erikem Bestem.
    Šafrův web sice napsal, že "Česká televize skvěle zvádla debatu o svém fungování", ale podle mého názoru se zde přesvědčovali přesvědčení. Kromě toho redaktoři ČT24 poskytli munici kritikům ČT, když na grafu výsledků švýcarského hlasování o poplatcích uvedli chybně voličskou účast, místo správných 54,4 procent chybných 71,6 procent. Neboť někteří lidé jsou schopni jakoukoli chybu použít jako důkaz "lhaní ČT."
    Zklamal mne defenzivní postoj Petra Dvořáka ve věci poplatků; pravděpodobně nechce dráždit politiky a veřejnost. Namísto aby na rovinu řekl, že ČT bez inflační doložky nebude moci v budoucnu poskytovat služby na současné úrovni, tak raději říká, že s tím současným málem vystačí. Ovšem co bude za pět let, až se současné rezervy vyčerpají?
    x x x
    Na rozdíl od mnoha lidí, kteří půjdou zítra na podporu veřejnoprávních médií demonstrovat pod heslem "Zemane, ČT nedáme", si myslím, že ještě nenastal ten "okamžik, kdy je třeba vydat válečný ryk." Útoky na média veřejné služby jsou zatím jen verbální a hlavní politická síla - hnutí ANO (viz návštěva Babiše v OVM), jakož i další politické strany s výjimkou SPD a KSČM - veřejnoprávní média rušit ani omezovat nehodlají.
    Angažovaná vystoupení umělců na sobotním udělování Českých lvů jsou spíše kontraproduktivní. Všimla si toho i Mirka Spáčilová či Filip Rožánek.
    x x x
    Po zhlédnutí druhého dílu Kauz Jaromíra Soukupa útočících na Českou televizi (první díl se vysílal 28.2.) jsem došel k názoru, že lidé v ČT mohou být klidní, z tohohle mraku pršet nebude.
    Nemaje dalších argumentů a munice proti nepříteli ČT, uchýlil se Soukup ke žlučovitým osobním útokům a k primitivní demagogii, kterou snad musí rozpoznat každý soudný člověk (o ty hlavně jde, neboť ty zavilé nepřesvědčíte).
    Když z dvanácti kritických komentářů ČT k jeho prvnímu pořadu nebyl jeden zcela přesný (Milan Fridrich sice svůj živnosťák odevzdal v roce 2008, ale stále je veden v živnostenském rejstříku jako člen obecně prospěšné společnosti Čokoládové děti), Soukup okamžitě obvinil Petra Dvořáka ze lhaní. O totéž se pokusil ve věci vztahů ČT se společností Člověk v tísni.
    Citovat kontroverzní kauzy exekutora Juraje Podkonického a spojovat je s ČT jen proto, že v letech 1997-2000, tedy před dvaceti lety, byl Podkonický členem a místopředsedou "Jirákovy" rady ČT, je na hranici absurdity.
    Mám na mysli výroky: "Pojďme se podívat na jednoho exekutora, který dělal mimo jiné i pro Českou televizi. Možná nám to dobře dokreslí, jaký druh lidí tamnímu managementu nevadí..." Nebo "V roce 1997-2000 byl členem a místopředsedou - slyšíte dobře - Rady České televize.... Více z toho vyvozovat nebudu. To jsou fakta... Příběh Juraje Podkonického je pikantní...Nedopustím, abyste o něj přišli..""
    Uvidíme, s čím přijde Soukup zítra...

    | nahoru |

    8. 3. 2018
    Co dodat k dnešnímu inauguračnímu projevu prezidenta Miloše Zemana? Mohu využít titulek svého komentáře před pěti lety: "Pozoruhodná kontinuita."
    Seřadíme-li vedle sebe jeho rozlučkový projev ve Sněmovně z roku 1998, jeho inaugurační projev z roku 2013 a ten současný z roku 2018, v žádném z nich nechybí útok na média. Jenom ta forma se mění směrem k horšímu.
    Stačilo pozorovat publikum, Václavem Klausem počínaje. Jakoby se ve Vladislavském sále vznášel odér nepřípadnosti a trapnosti. Před pěti lety přítomné publikum Zemanovu útoku na média zatleskalo, tentokráte bylo ticho, někteří lidé (Němcová ODS + celá TOP 09) odcházeli.
    x x x
    Škoda, že rozsáhlý článek Milana Žitného o vraždě Jana Kuciaka "Když emoce hrají prim" zveřejněný v příloze LN Orientace (3.3.2018) je v placeném obsahu.
    Své názory však Žitný prezentoval také v rozhovoru s Jaroslavem Šídlem na televizním programu Seznam Žádná mafia, Jana Kuciaka zavraždil amatér.
    V Lidovkách to vyjářil takto: "ukáže-li se, že za dvojnásobnou vraždou nebyla žádná mafie, ať italská, nebo justiční, což nezapadá do již vytvořeného obrazu mučednické smrti, sotva to veřejnost bude schopna přijmout. Výsledkem bude jen nárůst nedůvěry, pocitu podvedení, zrady, manipulace..."
    Také já se obávám této možnosti, neboť to opět odnesou ztrátou důvěry média, přestože jen kladla otázky a sledovala, jak se věci vyvíjejí.
    x x x
    Emoce cloumaly veřejností také v kauze volby a následné rezignace komunisty Zdeňka Ondráčka na předsednictví ve sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
    Již vloni v prosinci jsem vyslovil námitky proti novinářské zkratce a nálepce "komunistická mlátička." Ten člověk mi v politice vadí nikoli kvůli 28 let staré minulosti, ale kvůli postojům současným. Víceméně souhlasím, co o tom napsal v komentáři pro ČRo Jan Fingerland.
    Ondráček má smůlu, že se stal symbolem, což vyvolalo vášně na ulicích. Pro MF Dnes však byly důležitější výsledky testů autolékárniček.
    Pokus Jaroslava Plesla obhájit redakční politiku MF Dnes brzy narazil.

    | nahoru |

    5. 3. 2018
    Bilance uplynulého víkendu:
    Na Slovensku v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka četné demonstrace žádají odstoupení ministra vnitra i samotného předsedy vlády. Plánovaný projev prezidenta Kisky v neděli večer se nekonal.
    Situaci popsal Jindřich Šídlo: "Asi Slovensku úplně nerozumim. Přijde Kiska, řekne, že ruší projev a pronese projev. Pak vyleze Danko, řekne, že teda taky ruší projev - a pronese projev. Fico zruší projev v přímém přenosu v šest."
    Uvedené "neprojevy" vyjevily hluboký konflikt a nepřátelství mezi prezidentem a premiérem.
    x x x
    V Německu členská základna sociálních demokratů SPD schválila velkou koalici GroKo s CDU a CSU. Pro se vyslovily dvě třetiny členů, kteří hlasovali. Angela Merkelová je tak na cestě k dalšímu kancléřství.
    x x x
    V parlamentních volbách v Itálii pohořela vládnoucí Demokratická strana, kterou převálcovala středopravá koalice protiimigrační a euroskeptická Liga severu (LN) Mattea Salviniho a strana Vzhůru, Itálie (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho. Ovšem nejvíce hlasů dostalo protestní Hnutí pěti hvězd (M5S), se kterým však zatím nikdo nechce vládnout.
    x x x
    Ve Švýcarsku sečetli hlasy lidové iniciativy No-Billag, která žádala zrušení rozhlasového a televizního poplatku. Jaké bylo překvapení, když se zjistilo, že iniciativu No-Billag odmítlo 71,6 procent voličů. Veřejnoprávní rozhlas a televize SRG/SSR budou i nadále financovat poplatky. Parlamentní listy před dvěma týdny obvinily česká média, že o akci ve Švýcarsku mlčí. Dnes jsou to PL, které výsledek akce zamlčují.

    | nahoru |


    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

    Copyright © Milan Šmíd

    NAVRCHOLU.cz