Aktuality Louče
330
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 7. 2019... ARCHIV     TÉMATA
27. 7. 2019
titulní strany deníků 26.7.2019Další rekordní horký den - čtvrtek 25. července - máme za sebou. Extrémní sucho pokračuje, o klimatické změně se přestává pochybovat. Viz páteční titulní stránky deníků.
x x x
Poté, co v souboji o vedení Konzervativní strany porazil svého soupeře Jeremy Hunta (hlasovalo 160 tisíc členů strany, 92 tisíc dostal Johnson, 47 tisíc Hunt), 24. července se bývalý novinář, bývalý primátor Londýna a bývalý ministr zahraničí Boris Johnson stal novým ministerským předsedou Velké Británie.

Z četných komentářů a názorů mne zaujal ten z dnešních Lidových novin "Boris Johnson, terminátor?", v němž Jaroslav Veis upozornil - s odkazem na blog litevského politika Andriukaitise, že "prostě Boris" nemusí být jen britskou variantou Donalda Trumpa, ale že se u něj dají nalézt jisté podobnosti s Borisem Jelcinem, který svojí chaotickou politikou vydláždil cestu k moci Vladimíru Putinovi.
Zde je Veisova dystopická verze dalších událostí: "poslední říjnový den Boris Johnson vskutku prosadí slíbený brexit bez dohody. Po letmé etapě úlevy, že konečně všichni mají brexitové utrpení za sebou, přijdou pochmurné všední dny.
Nejprve skotské referendum, jehož výsledkem bude odtržení Skotska od Spojeného království. Vzápětí chaotický pokus o sjednocení Irska a nový výbuch tradičního násilí.
Pahýl Spojeného království sice o Wales už nepřijde, avšak vyhlídky parlamentní demokracie budou jenom temné.
Týdeník The Economist bude v editorialu analyzovat, kdo se stane prvním anglickým diktátorem od dob Olivera Cromwella."

I když tuto vizi uznávaného spisovatele sci-fi povídek nesdílím, přesto člověka napadne: co kdyby náhodou. Také politoložka Dvořáková si myslí, že tvrdý brexit by mohl vrátit během dvou tří let do severního Irska násilí.

x x x
Návštěva premiéra Babiše v Lánech ve středu 24. července opět nic nevyřešila: odvolání ministra Staňka prý sice platí, ovšem jmenování nového ministra je nejisté a odkládá se. Zeman se prý rozhodne až v polovině srpna. Podle deníku Právo předseda ČSSD Hamáček s odkladem souhlasí, viz titulek v Právu "Ultimátum padlo, ČSSD dva týdny počká".

Aféru provází přetlačovaná v trojúhelníku Zeman - Babiš - Hamáček, jejíž jedna epizoda se odehrála v dnešních médiích. Mám na mysli:
Dvoustránkový rozhovor s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským v Lidových novinách, v němž se jasně říká, že prezident premiéra musí poslechnout. (Tady je vidět, jak je dobré vlastnit média, když někoho chci dostat pod tlak veřejnosti.)
A dále rozhovor samotného premiéra Babiše v Právu: "Kauzu Šmarda si vyrobila ČSSD, teď se ji snaží hodit na mě". (Tady je vidět, jak je dobré mít marketingové experty, kteří vám zajistí prostor i v jiných médiích, když ho potřebujete.)

x x x
Při sledování této kauzy mne napadá totéž, co vyslovil v jiné souvislosti veterán CNN Jim Clancy v rozhovoru s Veronikou Bednářovou pro Reflex.
"Většina zpravodajských kanálů je obsesívně soustředěná na Donalda Trumpa. Některé věnují energii tomu, aby ho podpořily, jiné aby ho rozcupovaly(...) Pro diváky je to únavné, a hlavně nebezpečné, protože pod tímhle balastem zanikají důležitá témata, která potřebují Američané řešit sami pro sebe."

| nahoru |

15. 7. 2019
Jestliže prezident Miloš Zeman počítal s tím, že vnese rozkol do řad vedení ČSSD, když bude žádat, aby kandidáta na ministra kultury ještě jednou projednalo předsednictvo, tak se přepočítal. Hamáček pro své stanovisko - když nebude Šmarda, položíme vládu - získal podporu, i když se nad následnou tiskovou konferencí vznáší otázka, jak bude pevná a trvalá.
Až přijde na lámání chleba a dle článku 5 koaliční smlouvy by mělo pět ministrů podat demisi, může být všechno ještě trochu jinak.
Nehledě na to, že Zeman může najít nějaké fígle, jak Babišovu vládu podrží, i když článek 5 vstoupí v platnost ("5. Dojde-li v koalici i po dohodovacím řízení k situaci, kdy nedojde k dohodě o řešení koaličního sporu, v případě, kdy 5 ministrů jmenovaných za koaliční stranu ČSSD podá prostřednictvím předsedy vlády demisi do rukou prezidenta, podá do 7 dnů demisi předseda vlády a spolu s ním, jeho prostřednictvím, všichni ministři navržení hnutím ANO 2011.").
x x x
Mediální víkend byl ve znamení 80. narozenin Karla Gotta, téměř všechna média se k nim nějakým způsobem vyjádřila (rozhovory, vzpomínkové pořady, životopisné dokumenty), což se nemohlo neprojevit v diskusích na sociálních sítích. Ke slovu přišly i odkazy na dokumenty ze spisu StB o Karlu Gottovi probrané médii před deseti lety.
V této souvislosti mě zaujal komentář Petra Viziny na Aktuálně.cz, který se zamýšlel nad tím, že "vzestupy i morální dilemata Gottovy dlouhé kariéry" vypovídají také o naši historii. Pak je ovšem "laciné Gottovi okopávat kotníky za to, že se choval jako výjimečně talentovaný popový umělec, kterým bezpochyby vždy byl, nadevše toužící po úspěchu i uprostřed marasmu."
x x x
"Prchal a jeho Babiš" se dostal na titulní stranu dnešního Respektu. Redaktorka Ivana Svobodová se pokusila o portrét marketigového mága, který obhospodařuje sociální sítě premiéra Andreje Babiše, v souvislosti s dopisem, v němž Prchalův švagr dokumentarista Vít Klusák veřejně vyzval "guru Máru", aby přestal pro Babiše pracovat.
x x x
DODATEK 16.7.2019: Za přečtení stojí článek Forbesu o nevytíženějším českém moderátorovi Jaromíru Soukupovi.

| nahoru |

12. 7. 2019
Brána u lánského zámku byla dnes opět obložena kamerami a reportéry. Výsledek jednání Zeman, Hamáček, Staněk: na jedné straně prezident slíbil, že vyhoví premiérovi a demisi ministra kultury Staňka (na Hrad podaná 28. května) do 31. července přijme. Na druhé straně nechal otevřenou otázku, kdo nastoupí na Staňkovo místo s tím, že vyčká konečného rozhodnutí předsednictva ČSSD, které se má sejít v pondělí 15. července.

Podle mého názoru záměr je jasný, zaútočit na slabé místo protivníka, kterým je nejednota uvnitř ČSSD. Jak jsem napsal před týdnem, bude záležet na tom, zda předsednictvo (61 členů) Hamáčka a jeho křídlo v ČSSD v souboji s prezidentem podrží.
Kdyby se předsednictvo rozhodlo pro nějakého jiného kandidáta na ministra kultury (jak asi Zeman tiše doufá) byla by to Hamáčkova prohra, protože on musí za Šmardou z prestižních důvodů stát, i když Šmarda není žádný ideál.
Kdyby se předsednictvo postavilo za Hamáčka a za Šmardu, a prezident by odmítl konat, mohl by to být konec koalice. Totéž může udělat Hamáček při střetu s opozicí ve vlastní straně. Protože vystoupení z vlády je dnes jediná zbraň, kterou ČSSD a Hamáček ve sporu s prezidentem, jemuž hrají do karet i současné problémy premiéra Babiše, má. Tolik logika událostí.

Můj soukromý názor? Na tuhle šlamastyku si ČSSD svým způsobem zadělala sama. Jednak uspěchaným odvoláním Antonína Staňka i nepřesvědčivou volbou jeho nástupce. Není divu, že pro prezidenta, kterému už dávno nejde o blaho společnosti a státu, ale o vlastní zbytnělé ego, se tyhle nešikovnosti staly vítanou záminkou, aby si opět vyřizoval účty se svými odvěkými nepřáteli.
Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. Možná, že díky konfliktu s prezidentem se konečně dozvíme, zda ČSSD se zmátoří nebo odejde do kytiček.

x x x
Poslední předprázdninová 33. schůze Sněmovny opět nestačila projednat výroční zprávy o činnosti České televize za léta 2016 a 2017, jakož i zprávy o jejím hospodaření za roky 2016 a 2017.
x x x
Volné místo v Radě ČTK i nadále zůstává neobsazeno, když při hlasování na kvórum 91 hlasů nedosáhl ani David Soukup za ANO (82 hlasů), ani Josef Šlerka za Piráty a KDU (75), ani Michal Semín za SPD (39) a Tomáš Mrázek za ODS (28).

| nahoru |

4. 7. 2019
Začátek července jako obvykle: karlovarský festival, Wimbledon, Tour de France.
Hladinu prázdninové mediální scény pak zčeřily dvě události: obsazení vrcholových pozic EU po eurovolbách a prestižní tahanice o odvolání ministra kultury.
x x x
Rekordně dlouhé zasedání Evropské rady, která rozhodovala o čtyřech vrcholných reprezentatech EU, přineslo tento výsledek: Belgičan Charles Michel bude novým předsedou Evropské rady (vystřídá Tuska), Evropskou centrální banku povede Francouzka Christine Lagardeová.
Dále Komise nominovala pro funkci předsedy Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou (po Junckerovi), a do pozice vysokého představitele unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku španělského/katalánského politika Josepa Borrella Fontellese (oba musí schválit Evropský parlament).
Mezitím Evropský parlament zvolil svého předsedu. Stal se jím Ital David Sassoli.
x x x
Dnešní jednání v Lánech mezi šesti očima (prezident, předseda vlády, šéf ČSSD) skončilo dle očekávání. Požadavek předsedy vlády odvolat ministra kultury Antonína Staňka (jak mu kázala koaliční smlouva s ČSSD) zůstal nevyslyšen. Že prý se ještě musí jednat se Staňkem příští týden.
Miloš Zeman opět rozehrál známou hru, při níž posilování vlastního ega je dosahováno ponižováním druhých.
Zatím to vypadá, že vyhrává. Jenomže jestliže lidé v ČSSD Hamáčka nepodrazí a půjdou s ním do konfliktu, pak na konci z té následné vládní krize nemusí Zeman vyjít jako vítěz, tj. možná ztratí zas několik přátel a procentních bodů v žebříčku důvěry.
Jak ukázal dnešní rozhovor ČRo s Pavlem Rychetským, tento bývalý přítel už na jeho straně není. Jenomže kdo ví, jak to vypadá uvnitř ČSSD...
x x x
V těchto dnech Louč vstupuje do svého dvacátého ročníku. Na bilancování, které jsem sepsal před dvěma roky s titulkem "Louč - dinosaurus z internetového pravěku" nemusím nic měnit.
Stále platí, že "Louč je čím dál tím více soukromým podnikem jednoho penzisty, kterého stále baví pozorovat svět a dělat si o něm zápisky... pokud může nabídnout jiným lidem přidanou hodnotu, pak ta se možná nachází v archivu. Jedinou změnou je snížený page rank.
x x x
Stále mi vrtá hlavou monitoring návštěvnosti Louče prostřednictvím služby navrcholu.cz. Můj nedávný příspěvek "Petr Žantovský - budu na Primě", na nějž jsem upozornil prostřednictvím twitteru, získal dosud největší ohlas na této sociální síti - přes 37 tisíc impressions, kliků na webovou stránku napočítáno přes tři tisíce. Statistika Na vrcholu mi však ukazuje návštěvy jen v desítkách.
BTW: Server iPrima dnes stáhnul z webu všechny komentáře PŽ, u nichž byl fungující odkaz na starší verze. Tam, kde odkaz na Žantovského texty publikované na ceska.media.cz byl nefunkční, komentáře zůstaly.
Na žádost redaktorky Lidových novin jsem k textu sepsal dodatečný komentář.
x x x
Zpožděně zaznamenávám: Víkend trhal teplotní rekordy; neděle 30. června byla tropickým dnem, který teplotou 37,9 stupňů překonal dosavadní maximum v pražském Klementinu

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz