Aktuality Louče
336
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 1. 2020... ARCHIV     TÉMATA
31. 1. 2020
Jako každý rok, také letos Louč antedatuje záznamy z doby, kdy autor Louče byl na dovolené. Ještě před odjezdem do daleké ciziny odstartovala aféra, kterou se média zabývala několik týdnů.

Na začátku byla tisková zpráva ministerstva dopravy ze 14. ledna o smlouvě s dodavatelem systému elektronické dálniční známky.
Tiskovou zprávu mdcr.cz převyprávěla ČTK, její text novinky.cz uvedly titulkem "E-shop dálničních známek bude stát přes 400 milionů".
Vznikla mediální aféra, na jejímž začátku byla sociální média. Ve středu 15. ledna zprávu na Facebooku krátce okomentoval Jiří Hlavenka. Ohlas na jeho post byl tak veliký, že se k němu vrátil v sobotu 18. ledna rozsáhlým textem, kde byla rozebrána slabá místa IT zakázek obecně a té na e-shop dálničních známek konkrétně a zvlášť.
Na problém se zaměřil také známý “hlídač smluv” Michal Bláha v DVTV v úterý 22. ledna.
Premiér Babiš zavětřil a alibisticky hodil ministra dopravy Kremlíka přes palubu (odvolán 22. ledna) s cílem vylepšit si “antikorupční image”.

Mezitím Tomáš Vondráček, ředitel marketingové společnosti Actum Digital zorganizoval na víkend 25.-26. ledna hackaton prodejního systému dálničních známek (hackaton - složení slov hack a maraton - jednorázová akce na řešení daných softwarových problémů), na němž šedesát dobrovolníků/programátorů vytvořilo e-shop dálničních známek za zlomek ceny zveřejněné zakázky.
Jenomže jak se později ukázalo, e-shop tvořil jen jednu menší část celého systému elektronické dálniční známky, do něhož mají být zakomponovány i bezpečnostní prvky požadované BIS.
Titulek novinek.cz o e-shopu za 400 milionů byl tedy zavádějící.

Premiér Babiš opět projevil svůj dobrý čich na politický marketing. V neděli 26. ledna hackaton navštívil a fotky zveřejnil na Facebooku.

x x x
Záhadný zápal plic a neznámý virus v Číně byl od zveřejnění první informace 3. ledna v českých médiích celé dva týdny na okraji zájmu. Mediální exploze s názvem "koronavirus" nastala až po pondělku 20. ledna, kdy bylo už jisté, že nákaza virem může být smrtelná, a že se šíří do zahraničí.
Od té doby je koronavirus, který dostal jméno SARS-CoV-2 stálým hostem ve světových médiích. Nemoc, kterou způsobuje, světová zdravotnická organizace WHO nazvala Covid-19.
x x x
20. ledna náhle zemřel předseda Senátu, dlouhodobý starosta Teplic senátor Jaroslav Kubera.
Hodnocení jeho politické kariéry bylo smířlivé. Na Twitteru jsem si neodpustil názor, podle něhož senátor Kubera byl "exemplárním příkladem úspěšného politika okresního formátu, jenž na celostátní úrovni nemusí vždy dobře fungovat".
(Oficiální rozloučení proběhlo 3. února v Praze v sále Rudolfina a zároveň v teplickém divadle.)
x x x
K pražskému pomníkovému seriálu (maršál Koněv v Praze 6, vlasovci v Řeporyjích) přidali zastupitelé hlavního města Prahy další díl, když ve čtvrtek 23. ledna po více než hodinové rozpravě (na záznamu od 5.59:46) se usnesli, že nic nebrání postavení repliky Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Usnesení navrhli zástupci KDU/ČSL a TOP09, ze 65 zastupitelů hlasovalo pro 34.
Před osmi lety jsem se k věci okrajově vyjádřil zde.
x x x
Mimořádný sjezd KDU/ČSL se sešel v sobotu 25. ledna, aby zvolil nového předsedu poté, co ten předchozí Marek Výborný vloni v listopadu oznámil, že funkci nemůže z rodinných důvodů vykonávat.
Sjezd zatleskal projevu Petra Pitharta, který vyzval k jednotě opozičních stran, později však zvolil předsedou Mariana Jurečku, který vyzval stranu k samostatné a suverénní politice.
x x x
Mírový plán pro Blízký Východ, který Donald Trump představil veřejnosti v úterý 28. ledna, o den později ve vysílání ČT 24 (14:00) Karel Schwarzenberg komentoval slovy:
"Je to jednoznačně plán, který straní Izraeli, ale především to považuji za projekt, který je podmíněný vnitropolitickými úvahami. Má pomoci Benjaminu Netanjahuovi k vítezství v Izraeli a Trumpovi ve volebním vítězství ve Spojených státech. To je hlavní účel tohoto plánu a méně pak, aby se našlo řešení pro Palestince. O ty dneska bohužel nikdo nedbá."
Což vyvolalo na sociálních sítích diskuse a uštěpačné poznámky o pokračující senilitě knížete. Chtěl bych být v jeho věku tak "senilní."
x x x
Ve středu 29. ledna Evropský parlament schválil dohodu o brexitu. Loučení Britů bylo díky Nigel Farageovi dramatické. Velká Británie opustila EU 31. ledna o evropské půlnoci, tedy ve 23 hodin britského Greenwich času.
x x x
FITES uděloval ceny Trilobit, akci vysílala ČT Art 25. ledna.
Ze tří udělených anticen Zlatý citron pro Luboše Xavera Veselého, Jaromíra Soukupa, Michaelu Jílkovou pouze Xaver Veselý si přišel cenu vyzvednout, což využil k propagaci svého TV kanálu XTV.

| nahoru |

15. 1. 2020
Případ "ombudsman" má pokračování. Prezident Zeman ustoupil nejen od svého návrhu na Helenu Válkovou, opustil i svůj nedělní návrh, který vycházel vstříc Hamáčkovi, na Kateřinu Valachovou. Na včerejším obědě v Lánech s předsedou Senátu a Sněmovny prezident přišel s jiným návrhem. Jeho novým kandidátem na místo ombudsmana je Stanislav Křeček (81 let), dosavadní zástupce ombudsmanky Šabatové.
V umění čeřit vody mediálního zájmu a upoutávat na sebe pozornost nemá Miloš Zeman konkurenta. Někdo tomu říká "trollení".
x x x
Když jsem v neděli vyslovil spekulaci, že Jaromír Soukup s prezidentským Týdnem "ostrouhal", netušil jsem, že se to tak brzy oficiálně potvrdí. Včera mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zveřejnil tiskovou zprávu oznamující konec spolupráce TV Barrandov s prezidentem.
Doslova: "„Týden s prezidentem“ na TV Barrandov již nebude zařazen do nového plánu pravidelných mediálních aktivit prezidenta republiky. Se zahájením natáčení proto již nepočítáme."
x x x
Klasický whataboutismus předvedl Jan Kavan 13. ledna, když v Událostech komentářích ČT24 proti současnému sestřelenému civilnímu ukrajinskému letadlu vytáhl Američany sestřelené civilní íránské letadlo Air 655 z roku 1988. Kdyby čerpal nejen z české wikipedie, ale také z té širší anglické, viděl by, že něktré věci jsou sice srovnatelné (sestřelené nevinné civilní letadlo), ale okolnosti obou případů, zvláště vše, co incidentům předcházelo, se dosti liší. V hormuzském průplavu se tenkrát naostro bojovalo, byla zde zkušenost s raketovým útokem na americkou vojenskou loď USS Stark, zatímco u teheránského letiště probíhal běžný civilní provoz.

Na druhé straně nevím, proč moderátor v diskusi tak zřetelně dával najevo, na čí straně stojí, a nenechal debatující, aby si to rozdali mezi sebou, a sám stál nad věcí.

x x x
V Pezinku probíhá od pondělka 13. ledna soud s vrahy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Ten, kdo střílel (Miroslav Marček), se přiznal, jeho bratranec, který mu pomáhal (Tomáš Szabó), kličkuje, údajná objednatelka vraždy a přítelkyně Mariana Kočnera (Alena Zsuzsová) tvrdí, že výpovědi spolupracujícího obžalovaného Zóltána Andruska, který dostal od Zsuzsové objednávku, kterou předal dál Szabóovi, nejsou pravdivé.
Soud zřejmě skončí až po slovenských únorových volbách.
V Česku nabízí online zpravodajství ze soudní síně web investigace.cz, na Slovensku podrobněji sme.sk nebo aktuality.sk.
x x x
Nižňanský o KočneroviSouběžně s tímto soudem Marián Kočner vystupuje jako obžalovaný v neukončeném soudním procesu týkajícím se směnek ve výši 69 milionů euro, jejichž proplacení Kočner od televize Markíza požadoval.
Markíza pak zažalovala nejen Kočnera, ale také někdejšího ředitele Markízy, později předsedy politické strany ANO (Aliance nového občana) a také ministra Pavola Ruska za padělání směnek. Soud se stále táhne kvůli znaleckým posudkům.
Je zajímavé, že jak Kočner, tak Rusko studovali žurnalistiku a začínali ve Slovenskej televízii. Štefan Nižňanský ve vzpomínkové knize „Televizne črepiny v zamate“, kterou v roce 2015 vydal společně s Miroslavem Fořtem, popisuje (str.22-23), jak se na něj Kočnerův otec obrátil, zda by nebylo v bratislavské televizi místo pro jeho syna, který končil žurnalistiku. Nižňanský to popisuje takto:
"Marián Kočner potom naozaj po škole nastúpil do Televizních novín. Tri roky bol súčasťou vnútropolitickej redakcie ako „správar.“ Raz sa mi priznal, že ho to príliš nebaví. Už vtedy mal v sebe podnikavého ducha. Ak bolo treba, dokázal zohnať čokoľvek… Odo mňa prešiel na rok do ekonomickej redakcie a niekedy v roku 1988 odišiel z televízie niekam inam za svojím snom."
x x x
Václav Marhoul s Nabarveným ptáčetem se nedostal mezi užší výběr nominací na letošního Oskara, což se však podařilo českému animovanému snímku Dcera.
x x x
V žebříčku nominací na cenu České filmové a televizní akademie ČFTA Český lev se na prvním místě s 12 nominacemi umístil film Vlastníci, následují Nabarvené ptáče (11), Staříci (10), Amnestie (7), Na střeše (7), Skleněný pokoj (6) atd.

| nahoru |

12. 1. 2020
Jako obvykle zpožděně a pro záznam k událostem minulého týdne

Ve středu 8. ledna havarovalo v Teheránu ukrajinské letadlo se 176ti lidmi na palubě. Íránské úřady nejdříve zatloukaly, ale pak v pátek musely přiznat, že letadlo omylem sestřelily revoluční gardy krátce poté, co íránské střely jako odvetu za zabití Kásima Solejmáního napadly americkou základnu v Iráku, odkud startoval dron s raketou na Solejmáního.
To, co původně hrozilo eskalací úderů a protiúderů, po tragedii ukrajinského letadla utichlo, i když kdo ví, zda v duši nějakého osamělého vlka nedřímá duch pomsty Američanům na jejich vlastní půdě.
V Íránu se ozvali ti, kterým leží revoluční gardy v žaludku, americká média tyhle protesty zveličují, jakoby zdejší režim byl na spadnutí, naštěstí ČT se tentokráte (na rozdíl od Ukrajiny v roce 2014) do jejich vleku nedostávají.

x x x
Ve čtvrtek 9. ledna vybuchla v českých médiích bomba v podobě článku Michala Půra o publikovaném příspěvku exministryně Heleny Válkové v periodiku Prokuratura z roku 1979, u něhož je jako spoluautor uveden nechvalně známý poúnorový prokurátor Josef Urválek, v té době stále ještě dosluhující ředitel Výzkumného ústavu kriminalistiky.
Helena Válková měla nahradit odstupující ombudsmanku Annu Šabatovou. Po článku v info.cz dali od ní všichni ruce pryč, včetně prezidenta, který ji do funkce chtěl navrhnout.

Také já si myslím, že Válková není příliš vhodnou osobou pro funkci ombudsmanky, a že bylo správné na její minulosti upozornit.
Nicméně nemohu se zbavit rozpaků nad sekernickou a manipulativní prezentací případu Michalem Půrem (potažmo Petrem Blažkem), který komentář a2larm.cz, popsal jako „snahu udělat z Heleny Válkové komunistickou zrůdu, která šikanovala disidenty.“
Z článku jsem měl podobný pocit jako kdysi u bamberské aféry: bylo užitečné a správné, že se informace zveřejnila, ovšem způsob prezentace její hodnotu degradoval - málo odstupu, viditelná snaha manipulovat čtenáře. U Bambergu se použily neověřené falšované dokumenty, zde se zkreslovalo zavádějící interpretací, už v titulku: „Válková se v KSČ podílela na šikaně disidentů. S mužem, který poslal na smrt Horákovou“

Namísto, aby věcně vysvětlila okolnosti publikování své výzkumné zprávy a způsobu, jakým se k autorství přihlásil její šéf, Helena Válková se začala trapně vymlouvat, že „netušila, kdo je Urválek.“ Tím si podepsala ortel i u lidí, kteří by ji jinak byli ochotni a schopni tolerovat.
Její vystoupení a konfrontace s disidentem Gruntorádem v pátečních Událostech a komentářích bylo dosti bizarní.

x x x
Když se ve čtvrtek 9. ledna Jindřich Šídlo na twitteru optal : „Kde je Týden s prezidentem?“ o pár dnů později se dočkal odpovědi na webu tv.blesk.cz, jemuž Miloš Zeman poskytl hodinový rozhovor.
Jaromír Soukup ostrouhal, kdo ví, zda prezidentovi nezačalo vadit, že téměř z poloviny Týdnu s prezidentem vždy zabírala Soukupova sebeprezentace.
Zda prezident bude se Soukupem i nadále pokračovat, na to se prý Soukup zeptal Kanceláře prezidenta republiky a čeká na odpověď.

Pokud Hrad umístí na web plné znění rozhovoru, pak čtenář ocení tematickou šíři rozhovoru, který začal případem Válková (viz výše) a pak přes ČSSD, Babiše, Blízký Východ, Čínu, Rusko až zpět opět k vnitropolitickým záležitostem a odpovědím na dotazy diváků, při nichž jsme se dozvěděli - kromě jiného - něco ze Zemanova dětství v neúplné rodině a také o pudingu, který zvyšuje chuť k jídlu.
Některá témata byla evidentně objednaná a prezident jakoby si chtěl napravit svoji pověst, byl přátelsky naladěný; rozhovor neobsahoval jediný šrapnel (pokud za šrapnel nepovažujeme názor, že zabití Solejmáního byla "zpackaná akce") a byl tu jen jeden osobní útok na dvojici Slonková/Kubík.

Zemanovy nepřesnosti při líčení epizody z jeho návštěvě Moskvy v listopadu 2017 ponechávám stranou (nebyl to deník Krasnaja Zvezda, ale web tvzvezda.ru, kromě toho článek, proti kterému se protestovalo, nenapsal redaktor listu, ale externista, který tudíž nemohl být vyhozen - jen se přerušila spolupráce, sovětská strana se neomlouvala apod.).

x x x
Někdy si myslím, zda nemá pravdu Daniel Prokop, když napsal. Opravdu vše, co řekne Zeman nebo Ovčáček, je natolik důležité, abychom kvůli tomu nevnímali, co se děje třeba kolem dostavby Dukovan, rušení financování dětských skupin, nerovností ve vzdělání nebo stavebního zákona?“

O těchto a jiných problémech se dnes diskutovalo jak v Otázkách VM na ČT (přítomni šéfové ČSSD, Starostů a TOP09), tak na Primě v Partii (přítomen premiér Andrej Babiš).
Sněmovali Piráti a znovu si zvolili za šéfa Ivana Bartoše.
Politika po vánoční a novoroční pauze opět nabírá obrátky.

| nahoru |

4. 1. 2020
Kromě námětů pro četné následné komentáře novoroční projevy příliš mnoho nového nepřinesly. Jaroslav Kubera jako obvykle lidový svéráz, Radek Vondráček jako obvykle advokátská umírněnost a vyváženost. U Andreje Babiše jakoby zaspali jeho marketingoví mágové a nechali premiéra promluvit jazykem předlistopadových politiků.
x x x
V noci z 2. na 3. ledna Američané zabili raketovým útokem z dronu na konvoj vozidel odjíždějících z letiště velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Solejmáního, při útoku zahynul také zástupce velitele iráckých šíitských milic PMF Abú Mahdí Muhandis. To vše na základě osobního příkazu amerického prezidenta Donalda Trumpa po sérii vzájemných místních konfliktů, které vyvrcholily nedávným útokem na americkou ambasádu v Bagdádu.
Útoku předcházela twitterová přestřelka mezi Trumpem a ajatolláhem Chameneím. Bez sociálních sítí se dnes politika zřejmě neobejde.

Svět nyní s obavami vyčkává, jaká bude odveta, objevily se i odkazy na sarajevský atentát, který před 105ti lety odstartoval velkou válku. Jak se stalo běžným zvykem, na sítích se objevily desítky odborníků na Írán a Blízký východ.
Mne zaujal komentář v Columbia Journalism Review varující před cestou k válce, podle něhož americké zpravodajství hlavního proudu často unáhleně a jednostranně líčilo Írán jako agresora, a papouškovalo americká vládní stanoviska bez nezbytné opatrnosti a skepticismu (has parroted US government talking points without applying due skepticism).

Ke vhledu do situace v Iráku, kde šíitské milice jsou dnes státem ve státě, mi pomohl překlad článku z The Guardian, který jsem nedávno umístil na webu.

x x x
České televize vstoupily do Nového roku s četnými programovými inovacemi. Dnes večer to byla například "cooking show" Peče celá země na ČT1, čehož si na twitteru všiml i britský velvyslanec v Praze Nick Archer, který tento formát TV pořadu převzatý od BBC označil za neuvěřitelně návykový ("incredible addictive").

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz