Aktuality Louče
357
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 10. 2021... ARCHIV     TÉMATA
29. 10. 2021
Již podruhé se letos ve Vladislavském sále nekonalo slavnostní shromáždění a neodevzdávala se státní vyznamenání u příležitosti oslav státního svátku 28. října. Vloni kvůli Covidu, letos kvůli nemoci prezidenta.
Podle informace Kanceláře prezidenta republiky KPR vyznamenání budou předána na Nový rok. Další pokus KPR přesvědčit, že prezident funguje.

Seznam vyznamenaných "za zásluhy o stát", který zveřejnila KPR, obsahuje též jméno člena Rady ČTK Pavla Foltána, člověka pro stát tak bezvýznamného, že i Petr Žantovský vedle něj vypadá jako úderník občanské angažovanosti ve prospěch státu.
Když se například podíváme do katalogu Národní knihovny, zjistíme, že "právník, spisovatel a novinář JUDr. Pavel Foltán" je autorem jedné jediné knihy.

x x x
V přednesu slavnostního vzpomínkového projevu letos prezidenta Miloše Zemana na základě vlastního rozhodnutí zastoupil premiér Andrej Babiš.
Teď už jde jen o to, zda Babišova nová role sjednotitele a obhájce českých národních zájmů bude důvěryhodná, a také - zda někdy lidem dojde, že před některými partikulárními sobeckými zájmy (například co nejvíce dotací) je tím hlavním českým národním zájmem zapojení do spolupráce v rodině evropských demokratických států.
x x x
Při jiném slavnostním projevu, který pronesl v Míčovně Pražského hradu na slavnostním shromáždění Vodičkova Českého svazu bojovníků za svobodu exprezident Václav Klaus, jsem si opět vzpomněl na Kamila Fílu, který v jednom rozhovoru před léty na otázku o rozzlobených bílých mužích, kteří často mluví o konci Západu, odpověděl:
"Tak především končí jejich životy. Některým z těch mužů se prostě nelíbí, že jim osobně nezbývá moc dlouhá perspektiva a vidí v tom rovnou konec civilizace."
x x x
titulní strana Haló noviny 29.10.2021 Na uvedeném shromáždění kromě Václava Klause promluvili také předseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár a eurofobní europoslanec SPD Ivan David.

O akci informovaly Haló noviny na titulní straně s fotografií, na níž účastníci shromáždění v Míčovně (Vodička, Sečkár) pokládají květiny k soše T. G. Masaryka. S nimi poslanec SPD Jiří Kobza (v tištěném vydání vpravo "ustřihnut") a místopředseda KSČM Leo Luzar. Masaryk by se divil.

x x x
Jestliže nálepku magorů, které Tomio Okamura před čtyřmi léty "vyvezl na zádech" do Parlamentu (citace z tehdejšího volebního komentáře Tomáše Němečka) získali poslanci Bojko a Volný, tentokráte si o titul magora říká Jaroslav Foldyna.
Mám na mysli jeho výrok v Partii Terezie Tománkové 24. října (7:55 minuta záznamu): "Senátoři se pokoušejí o ústavní puč v této zemi v 21. století. My jsme se dostali o padesát let zpátky, do roku čtyřicet osm a takhle si počínal i Adolf Hitler. To je dnešní Senát."
A to ponechávám stranou jiné Foldynovy výmysly, například že Václav Havel byl půl roku v Rakousku "mimo". Ve skutečnosti Václav Havel v roce 1998 strávil v Rakousku 23 dnů a "mimo", tj. v nemocnici, byl tehdy dva a půl měsíce. Viz ČTK.
x x x
Společnost Facebook dostala nové jméno - Meta. Co tím Mark Zuckerberg sleduje, se pokouší vysvětlit komentář v Computerworldu.
Mne však zaujal jiný komentář z webu agentury Bloomberg, který se zamýšlí, zda na počátku "rebrandingu" Facebooku nestál podobný motiv, jako u výrobce cigaret Philip Morris. V roce 2003 si tabáková firma změnila jméno na Altria, aby jméno firmy spojené se škodlivými účinky kouření na společnost zbavila špatné pověsti.

Také značka Facebook je zatížena špatnou pověstí, kterou si vysloužila manipulacemi, úniky dat a neochotou ustoupit od algoritmů bezohledně sledujících zisk (některé aktuální detaily viz článek Pavla Kasíka na Seznam Zprávy). Nový název Meta by mohl část této kritiky od Facebooku odklonit.

x x x
V pondělí 25. října Televize Prima zahájila vysílání nového kanálu "Prima Show". Jedním z taháků by měla být druhá řada reality show Like House.
Startu druhé řady pomohla účast profláknuté bulvární hvězdy, modelky Agáty Hanychové (36), která se však po několika dnech vrací z vily ke svým dvěma dětem.
x x x
Kronika koronaviru. Počet nově nakažených se zatím drží na úrovni šesti tisíců, zájem o očkování stoupá. Lidé dostali strach, i když se před kamerami tváří jako hrdinové a říkají, že to dělají kvůli tomu, že je k očkování donutil stát.

Koronavirus narušil zítřejší vysílání soutěže StarDance. Vysílat se bude, ale v omezeném rozsahu a bez nakažené moderátorky Terezy Kostkové, kterou nahradí Aleš Háma.

| nahoru |

23. 10. 2021
Mediální událostí týdne byl 21. října brífink vedoucího KPR Vratislava Mynáře zakončený projekcí třicetivteřinového videa, na němž prezident Miloš Zeman podepisuje dokument svolávající Sněmovnu na 8. listopad.

Video, jakož i návštěva Václava Klause v ÚVN 22. října budiž důkazem, že prezident, ač upoutaný na lůžko a v pokročilém stádiu nemoci, je schopen komunikace. Jak to vypadá, v příštích dnech budeme přes média zatahováni do sporů mezi kanceláří prezidenta republiky a parlamentem, zda je či není prezident schopen "vykonávat svůj úřad," jak praví Ústava. Vyčkejme listopadu.

x x x
Příspěvek 50 dní, které otřásly zdravím prezidenta na iRozhlas.cz z 20 října je přehledným souhrnem kauzy prezidentova zdraví ve stylu seriózní investigativní žurnalistiky. O dva dny později převyprávěno v podcastu Vinohradská 12. Oba odkazy si zde ukládám, doufám, že nějakou dobu vydrží.
x x x
Nicméně koncem týdne prudký vzestup epidemie Covid-19 a zdražování energie převálcovaly v médiích prezidentovu hospitalizaci.

Stále si nedokážu představit Petra Fialu jako rozhodného a energického předsedu vlády řešícího konkrétní problémy.
Podle mne se chová jako nastupující ředitel z anekdoty, který dostal od starého ředitele tři obálky, které má otevírat, když mu bude ouvej a věci se nebudou dařit. První obálka praví: "sveď to na mě a na minulé vedení." V té druhé je vzkaz: "proveď reorganizaci." Když se ani poté situace nezlepší, třetí obálka obsahuje pokyn: "napiš tři obálky!"
Když sleduji Fialu, tak mám pocit, že se stále řídí jen první obálkou - viz jeho postoj k problémům v energetice a řadu dalších vyjádření obsahujících jen kritiku minulé vlády, ale bez návrhu vlastních řešení. Kdy asi začne Fiala psát tři obálky?

x x x
"Buď Bartošova strana půjde do vlády a záhy skončí, anebo ji čeká delší existence, příští čtyři roky ovšem v opozici. Naprostý souhlas s komentářem Petra Holuba, který analyzuje situaci Pirátů po volbách, včetně jejich slabé pozice ve Sněmovně:
"... v situaci, kdy nová vládní koalice nebude čtyři pirátské hlasy potřebovat. Není divu, že žádosti Pirátů o vlivné posty jsou odmítány jeden po druhém. Finance přece požaduje Občanská demokratická strana, na průmysl mají skvělého kandidáta Starostové. Spravedlnost je resort, na který nepříliš zkušený Pirát Jakub Michálek ještě nedorostl, školství má už také rezervováno někdo jiný."
x x x
statistika Covidu 22. října 2021Kronika koronaviru: Počet nově nakažených tento týden pronikavě vzrostl, roste i počet hospitalizací a úmrtí, lidé berou útokem očkovací centra bez registrace.

Nevím, proč televizní zpravodajství vedle výzev k očkování, což chválím, musí na obrazovku vždy přivést nejméně jednoho člověka, který očkování odmítá. Touhle "vyvážeností", při níž menšinový, často obecně škodlivý názor dostane stejný prostor jako ověřená a životem prověřená fakta, kdysi BBC přispěla k brexitu se všemi problémy, které brexit Británii přinesl, a které se teprve teď vynořují na povrch.

| nahoru |

18. 10. 2021
Téma zdravotní stav prezidenta v médiích převážilo debatu o volebních výsledcích, postupně nabíralo na síle, a dnes se dočkalo vyvrcholení.

Od středy 13. čtvrtka 14. října média propírala prohlášení předsedy Sněmovny Radka Vondráčka po návštěvě Miloše Zemana v nemocnici, při níž mu prezident podepsal dokument svolávající Sněmovnu na 8. listopad, tj. nejzazší termín předpokládaný Ústavou.

Následně se ozvalo vedení Ústřední vojenské nemocnice: “dnešního dne nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře přivedl kancléř Vratislav Mynář k prezidentu ČR na jednotku intenzivní péče předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pana Radka Vondráčka…. ÚVN se rovněž distancuje od výroků pana předsedy Radka Vondráčka, týkajících se zdravotního stavu pana prezidenta.“

K tomu se přidala i policie: Policie České republiky pana předsedu Poslanecké sněmovny k prezidentu republiky nedoprovázela. Pan předseda navštívil pana prezidenta v doprovodu hradního kancléře, který byl v té době již na místě.“

Vondráček pak marně vysvětloval, že ochranka ho pouze doprovodila ke kancléři Mynářovi u nemocničního pokoje, a že si myslel, že je vše s nemocnicí dohodnuté, a že podpis je pravý atd. Že ne všechno bylo tak, jak se veřejnosti prezentovalo, ukázal dnešní den.

x x x
Přestože komentáře tvrdily, že vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář na dnešním briefingu nic nového neřekl, při zpětném čtení jeho projevu v něm vidím dvě důležitá sdělení.
Tím prvním je alibistické prohlášení o hospitalizaci prezidenta, jehož účel je jasný: hájit se proti obvinění, které jednou zákonitě přijde, že kancléř a úřad schválně udržovali prezidenta bez nemocniční péče až do volebního víkendu jen proto, aby mohl být vyfotografován u volební urny a pak přijmout premiéra Babiše (systém Černěnko).
To druhé sdělení se – kromě útoku na předsedu Senátu – nese v duchu: já nic, to všechno vůle prezidenta a Ústavy.
x x x
Ve vystoupení předsedy Senátu Miloše Vystrčila, jenž citoval z dnešní odpovědi vojenské nemocnice na jeho dotazy týkající se prezidenta Zemana, mne příliš nepřekvapilo zjištění, že „prezident republiky není v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a že dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu je "hodnocena jako krajně nejistá".

Mnohem závažnější je podle mne informace, že ÚVN o stavu prezidentského pacienta informovala Mynáře už ve středu 13. října ráno, tedy před Vondráčkovou návštěvou, a dokonce písemně.

Sociální sítě explodují reakcemi, ale také rádoby vtipnostmi a vulgaritou.

Nyní přijde ke slovu článek 66 Ústavy, ale – jak říká ústavní právník Jan Kysela – až 8. listopadu.
Jen tak mimochodem: z deníku člena ústavodárné komise Miroslava Sylly, který cituje Tomáš Němeček v knize "Vojtěch Cepl, život právníka ve 20.století", vyplývá, že články 54-66 o prezidentovi si "vzal na starost" tehdejší tajemník komise, mladý náměstek ministra spravedlnosti Cyril Svoboda (str.95). Zda se k nim bude hlásit, až si teď budou poslanci stěžovat na jejich obecnost?

x x x
Nejen prezidentem se zabývají média, jsou tu i jiné, možná důležitější, události - konec firmy Bohemia Energy, pokračující inflace, zdražování energie, zastavení výroby aut ve Škodovce, nárůst nakažených Covidem apod.
Vedle nich některé události v mediálním rybníku jsou jen marginálie:
x x x
Televize Nova dnes spustila desátý (šestý neplacený) kanál s názvem Nova Lady. Nova pro něj zakoupila práva na britský seriál Panství Downton, který před devíti lety začala vysílat Česká televize.
x x x
Jiří Hošek, zástupce šéfredaktora Seznam Zprávy, někdejší rozhlasový zpravodaj v Berlíně a v Londýně, dostal v Seznam.cz padáka kvůli sexuálnímu obtěžování svých kolegyň.
Konkurenční Babišův (pardon, agrofertí) iDnes.cz to náležitě rozmázl.
x x x
V Maďarsku Monika Karas šéfka mediální a komunikační autority NMHH (Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság), instituce, jež slučuje vysílacího a telekomunikačního regulátora, odstoupila před vypršením svého mandátu, aby Orbán, dokud má ještě dvoutřetinovou většinu v parlamentu, mohl do funkce jmenované na devět let prosadit svého člověka. Volby v Maďarsku budou příští rok. Kdyby je Orbán prohrál, regulaci médií bude mít stále pod kontrolou.
x x x
K tomu jeden opožděný záznam do archivu: Rakouský kancléř Sebastian Kurz předminulý víkend (9. října) odstoupil z funkce kvůli šetření policie, jež zkoumá údajné korupční jednání Kurze v minulosti (např. placené "cinknuté" mediální průzkumy v neprospěch protikandidáta apod.)

| nahoru |

12. 10. 2021
K volbám do Sněmovny 8.-9. října zpožděně a stručně.

Těsně vyhrála koalice SPOLU (27,79 % - 71 mandátů) před hnutím ANO (27,12 % - 72 mandátů), PirSTAN (15,62 % - 37 mandátů) a SPD (9,56 % - 20 mandátů).
Detaily jsem rozebral v textu Jak jsem dopadl s prognózou, v němž jsem se pokusil identifikovat „černého koně“, který podle sociologa Daniela Prokopa unikl průzkumníkům.

x x x
Volební víkend dostal dramatickou „prezidentskou“ zápletku, když v neděli po jednání s premiérem Babišem prezidenta Miloše Zemana odvezla do nemocnice sanitka v bezvědomém stavu, který hradní kancléř Mynář popsal jako spánek.
Vteřinový záběr bezvládného prezidenta vynášeného ze sanitky pořízený přes ochranné plachty se stal předmětem diskusí o mediální etice. Naprostá většina médií – s výjimkou serveru Novinky.cz a pondělního Práva - záběr nezveřejnila. Chválím.
x x x
Otázkou je, zda se Miloš Zeman z nemocnice vrátí. Jedno je však jisté, jeho zdravotní stav je takový, že pokud dožije konce svého mandátu, pak určitě ne ve stavu, v němž by byl schopen prezidentskou funkci vykonávat, takže je otázkou času, kdy přijde ke slovu článek 66 Ústavy.

Tady si neodpustím ohlédnutí za historkou s článkem 66 Ústavy před pěti lety.
Stalo se při vyslání Show Jana Krause s Jiřím Bradym a Danielem Hermanem 26. října 2016 na Primě, kterému předcházel happening několika známých osobnosti, „jako výraz toho, že nesouhlasíme s tím, co se děje na Hradě.“
Jan Ruml zde vyzval poslance a senátory, „aby vyvolali v sobě tolik síly a hlasovali prostým usnesením o tom, že prezident Zeman není ze závažných důvodů schopen vykonávat svoji funkci podle paragrafu 66 Ústavy. On se potom bude muset bránit u Ústavního soudu, ale chvíli budeme mít od něj pokoj.“
Detaily této akce jsem komentoval v textech Dichtung und Wahrheit ve věci Show Jana Krause a Krátké opáčko z dějepisu pro Jiřího Ovčáčka, z nichž ten druhý rozebírá také situaci kolem prezidenta Ludvíka Svobody v roce 1975.

x x x
Andrej Babiš, který ještě v sobotu na tiskovce nevyloučil, že by sestavoval vládu („Uvidíme, jak se pan prezident rozhodne…. rozhovory začnou až ve středu“), dnes změnil taktiku a nastoupil cestu k prezidentské kandidatuře.
Zatímco dříve odmítal, že si nepůjde sednout do sněmovny, dnes náhle akceptuje parlamentní většinu, je ochoten jít do opozice, netrvá - jako jeho spolustraník Vondráček v televizní debatě - na předsedovi Sněmovny. Tváří se jako demokrat, což mu nebrání při každé příležitosti vysílat lži a jedovaté poznámky na adresu soupeřů.

Je to jasné: Babiš pochopil, jak na tom prezident Zeman je, a že není daleko prezidentská volba. Dobře ví, že prezidentský úřad může být jeho dalším štítem před vyšetřováním různých kauz a před možným kriminálem.
Kdo se mu asi postaví? Při poslední Zemanově volbě nejvíce hlasů získali Drahoš, Dienstbier, Horáček. Co Pavel? Topolánek? Nebo nějaký další dobrodruh?

x x x
Česká televize vydala tiskovou zprávu, v níž se chlubí sobotním volebním vysíláním a závěrečnou Superdebatou před volbami, nejsledovanějšími zpravodajskými pořady ve srovnání s konkurencí.
To však nic nemění na debaklu ČT u nedělních diskusních pořadů, v nichž to důležitější s politiky se odehrávalo na Primě u Terezie Tománkové, zatímco na Václava Moravce tuto neděli zbyli jen ti, co komentují (ekonomové, sociolog, právník) a debata o střední Evropě.
x x x
Josef Nerušil, který se před měsícem rozhodl opustit Radu Českého rozhlasu, protože mu Tomio Okamura nabídl místo jedničky na pražské kandidátce SPD, splakal nad výdělkem, neboť ho vykroužkoval čtvrtý Jiří Kobza.
Nerušil tak přišel o místo v Radě, o poslanecké křeslo a zbývá mu jen zaměstnání uvedené na kandidátce: „odborný pracovník Arcibiskupství pražského.“
Hana Lipovská na kandidátce Volného bloku dopadla ještě hůře, na druhé straně však dostala více preferenčních hlasů než Jana Bobošíková.
x x x
Celkově vzato, výsledek voleb mne potěšil, nejen výhrami, ale i prohrami.
Třeba když projekt Jany Bobošíkové Volný blok nedosáhl na státní příspěvek na volební kampaň. Nebo že se do Sněmovny nedostala Přísaha lákající voliče na laciná hesla o spravedlnosti.
Nebo že konečně skončila v parlamentu KSČM, která si celých třicet let ve svém lůně hýčkala stalinisty, se kterými nebyla ochotna se rozloučit.
Ve své prognóze jsem se obával nárůstu Okamurovy SPD, který se nakonec nekonal.
Nejsem nijak nadšen prohrou ČSSD, ale na druhé straně čtyři roky bez parlamentu tady snad vyčistí vzduch, zůstanou jen ti, kteří to myslí vážně, a mají za sebou nejen mediální kariéry.
Rovněž i lekce Pirátům byla užitečná. Snad si to uvnitř vyříkají a rozhodnou se, čím chtějí být, zda rebelským spolkem nebo konstruktivní opozicí. Nebude to jednoduché, bude kolem toho pláč a vzájemné obviňování ze zrady ideálů, podobně jako v Německu, když se zdejší Zelení rozhodli, že budou „salonfähig.“
Možná, že i to jejich vykroužkování ve prospěch Starostů je dobré. Jestliže Piráti odejdou z koalice (což časem předpokládám), úbytek čtyř hlasů stoosmičkovou koalici nepoloží.

| nahoru |

8. 10. 2021
Je pátek dopoledne, odpoledne se otevřou volební místnosti. Předvolební debatní šílenství máme za sebou. Dnešní debata v Českém rozhlase snad už nic nezmění, i když je to lákavá příležitost vystřelit do nepřátelského tábora šrapnel, proti němuž už není čas na obranu.
Jak se zdá, všechen střelný prach však už byl vystřílen. V posledních třech debatách (televizní ČT 6. října, internetová na Blesku.cz 7. října odpoledne a televizní na Nově jen se třemi lídry 7. října večer) se některé argumenty, včetně fotografií a grafů, opakovaly jako poškozená gramofonová deska.
x x x
Po zhlédnutí uvedených superdebat bych asi trochu změnil svoji prognózu, neboť aféra Pandora Papers, ale především nepřesvědčivé až odpudivé chování Andreje Babiše v debatách by podle mého názoru mohlo zahýbat masou váhajících.
Obávám se však, že v takovém případě hlasy od Babiše budou putovat jinam, než ke koalicím, z čehož může těžit Okamura, ale také ČSSD, KSČM a Přísaha, které se tak mohou dostat do parlamentu, což ještě více zauzlí vytváření sněmovní většiny.
x x x
Tipování výsledků se stalo oblíbenou zábavou na sociálních sítích, stačí se podívat na debatu k odhadu Josefa Šlerky na Facebooku (25,5 % ANO, 24,5 % Spolu, 19,0 % Pirstan, 12,5 % SPD, 5,5 % KSČM, 4,5 % ČSSD, 3,5 % Přísaha).

Kdo bude tím černým koněm, kterého průzkumy nemohly odhalit? Volební účast - malá/velká? Úspěch/neúspěch hnutí ANO? Vzestup či sestup SPD? Zaúčinkovala protipirátská propagada? Neodradilo vystupování Petra Fialy a Markéty Pekarové voliče od programu SPOLU? Téměř nic nelze odhadnout, neboť množství nejistých proměnných je příliš velké.
Ať to dopadne, jak to dopadne, výsledky voleb předloží účet elitám, které zde měly třicet svobodných let na to, aby tuto společnost kultivovaly, vychovaly její obyvatele k občanské odpovědnosti, k demokracii. Mezi elity počítám nejen politiky, ale také média. Jestliže volič podlehne populistickým slibům a primitivním sloganům, je to i jejich vina.

x x x
Do zlomové situace, za kterou pokládám současné volby, zřejmě zasáhne také zhoršený zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, který Hrad nejprve odmítl v silném dementi, aby o den později oznámil národu, že na doporučení lékařů bude prezident volit v Lánech.
Ohlášená nedělní schůzka s premiérem stále v platnosti.

| nahoru |

4. 10. 2021
Letošní volby už mají svoje lithium a Kubiceho zprávu.
Nejprve 2. října web investigace.cz oznámil: "Zítra Vám taky něco řekneme."
O den později server zveřejnil materiál o nákupu nemovitostí ve Francii, který Andrej Babiš v roce 2009 organizoval přes daňové ráje: "Pandora papers: V hlavní roli Andrej Babiš".
Pandora papers je projekt podobný Panama Papers, který koordinoval a koordinuje Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Na projektu údajně pracovalo přes šest set novinářů z více než stovky zemí světa, kteří odhalili obchodování přes off-shore společnosti u více politiků a celebrit, údajně též u tří stovek občanů ČR.

Pikantní v této souvislosti je vyjádření Andreje Babiše z roku 2015: "Nezničím si jméno pro pár drobných, nemám firmy na offshorech, jako někteří z vás", které z webu anobudelip.cz promptně zmizelo.

Případ Babiš/Pandora se okamžitě rozlétl do sociálních sítí (zde na Twitteru, tady na Facebooku) i do zahraničních médií.

x x x
Případ se stal také jedním z témat velkého nedělního předvolebního hádání 3. října na Primě v pořadu Česko hledá premiéra, kterému peoplemetry naměřily sledovanost přes šest set tisíc lidí, CNN Prima News se chlubila, že s internetem jich bylo téměř tři čtvrtě miliónu.

Občas jsem litoval moderátorku Terezii Tománkovou. Třeba když Andrej Babiš nebyl ochoten odpovídat na otázky a mlel si svou, nebo když účastníci přes sebe křičeli a obecenstvo se chovalo hůř než na fotbale.
Přístup CNN Prima News k volební kampani ve stylu "horse race" podtrhlo hlasování diváků určující závěrečný duel Babiš vs. Fiala.

x x x
MF Dnes 4. října 2021 Deník ve vlastnictví Agrofertu Mladá fronta Dnes odbyl případ Pandora drobnou notickou uvnitř listu. Být šéfredaktorem, tak se za takovou služebnost a lokajství vůči majiteli listu stydím.

Na tom nic nemění neutrální postoj moderátorů dnešní superdebaty na serveru iDnes, jedním z nich byl Jaroslav Plesl.
Nicméně Andrej Babiš zde dostal prostor patnácti minut, aby ve věci Pandora Papers odrážel útoky dalších účastníků debaty Ivana Bartoše, Petra Fialy, Vojtěcha Filipa, Jana Hamáčka, Tomio Okamury a Roberta Šlachty.
Není nad to, být vlastníkem médií s loajálním personálem.

x x x
Neměl bych zapomenout, že superdebatu uspořádal s devíti lidmi ve čtvrtek 30. září také Seznam zprávy. Sice bez Andreje Babiše (zastupovala Alena Schillerová), ale jinak s top účastí Ivana Bartoše, Jana Hamáčka, Tomio Okamury, Roberta Šlachty, Mariana Jurečky, za KSČM Grospič, s účastí lídrů Zelených a Svobodných.

Zkrátka - superdebaty, kam se podíváš. A to nás ještě čeká Česká televize 6. října, Nova 7. října a Český rozhlas 8. října.

x x x
Na světlo světa se dostávají jedny z posledních předvolebních průzkumů a volebních modelů. Na Primě to byl STEM, na iDnesu Median. Data výzkumů CVVM, Median, Kantar, STEM, Ipsos, Data Collect sčítá a kombinuje Seznam zprávy. O poll of polls a výpočet mandátů se pokusil Deník.
Přehled vývoje předvolebních průzkumů od jednotlivých agentur v časové řadě nabízí CNN Prima News.
Od zítřka se již žádný nový předvolební průzkum nesmí zveřejňovat. Za týden budeme moci srovnávat.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz