Aktuality Louče 365 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd | Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje... O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media. |
NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 6. 2022... | ARCHIV TÉMATA |
Zaujala mě jeho myšlenka, že ruská armáda, která musela slevit z původních cílů agrese, změnila taktiku a dnes řeší politické, nikoli vojenské úkoly. Tím prvním politickým úkolem je "poskytnout Putinovi skutečné vítězství. Jako takové vítězství bylo zvoleno dobytí Luhanské a Doněcké oblasti Ukrajiny." Tím druhým úkolem, který definuje nový styl války, je "neutrpět trapné porážky".
Včerejší ruský útok na civilní cíl - nákupní centrum v Kremenčuku - s desítkami obětí - je děsivý nejen na záběrech hořící budovy, které proběhly ve světových médiích, ale také na záběrech průmyslových kamer nedalekého veřejného parku, vzdáleného pět set metrů od výbuchu.
Rusové tvrdí, že cílem byla budova výrobního podniku, kde se nacházely západní zbraně, a že požár v nedalekém obchodním centru způsobil výbuch uskladněné munice.
Incident dnes projednávala Rada bezpečnosti OSN.
Dodatek 29.6.: Ruskou verzi poměrně přesvědčivě vyvrací ruský opoziční server se sídlem v lotyšské Rize meduza.io. Účtenky z údajně zavřeného obchodního centra vyvracejí lži europoslance Ivana Davida (SPD).
P. S. večer 29.6. : Ovšem nejlépe to zdokumentoval Bellingcat, usvědčující lživou ruskou verzi s pomocí satelitních snímků.
Dodatek 29.6. : Zcela určitě si ponechám také sledování mediálního zpravodaje Filipa Rožánka a odborníka na Rusko Ondřeje Soukupa, kteří mě upozornili na novinářské faux pas Primy a
Blesku (o citacích sociálních sítí ani nemluvě) při opisování z britského bulváru Daily Mail.
Foto obézního pseudogenerála v článku o ruských generálech postrádá jakékoli solidní zdroje. Jeho uniforma není vojenská, je to prý nějaký paramilitární kozácký oddíl (podle čepice). Není to bohužel poprvé, co mainstreamová média opisují nesmysly od britského bulváru. Jenomže - když se to právě hodí do převažující linie propagandy, kdo by odolal.
Dosavadní bilance: dvanáct obviněných, pět zatčených, jedna sebevražda, demise ministra Petra Gazdíka (STAN), kterého v rezortu školství, mládeže a tělovýchovy má nahradit ústavní právník Vladimír Baláš. A k tomu neuvěřitelně demagogická kanonáda opozice proti vládě.
Evropská komise, která poskytnutí statusu Radě doporučila, ovšem žádá, aby kandidátské země začaly plnit tyto podmínky: zajistit vládu práva, především nezávislost a integritu soudců, zřídit protikorupční legislativu a protikorupční úřad, zavést opatření proti praní špinavých peněz, omezit nadměrný vliv oligarchů na veřejný život, srovnat mediální legislativu s evropskými směrnicemi a "dokončit reformu právního rámce pro národnostní menšiny." Což se asi - vzhledem k mimořádným válečným poměrům a vztahům mezi Ukrajinci a Rusy - nestane jen tak hned.
Na vyhlašování cen chyběla redakce Respektu, která se od letošního vyhlašování distancovala jenom proto, že Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který Novinářskou cenu podporuje, poskytl Pavlu Šafrovi grant 2 miliony Kč na rozjezd tištěného týdeníku Forum 24.
O příčině bojkotu informoval a debatu rozvířil facebookový příspěvek Ondřeje Kundry ze 16. června, na který reagoval Pavel Šafr jak na Facebooku, tak i na webu Forum24.
Za grantovou politiku Nadace, kterou napadl Respekt, se postavili lidé z rozdílných politických táborů - Jakub Patočka a Jan Dobrovský.
Světlana Witowská se na Twitteru pokusila zjistit, zda si projev zasloužil přívlastek "mimořádný."
Více respondentů vyslovilo názor, že projev, kterému vyhradily hlavní televizní kanály mimořádný vysílací čas ve 20:00, mohl být pronesen kdykoli formou tiskové konference.
Překvapilo mě, jak málo českých komentářů analyzovalo tuto akci, v níž se pod fasádou úspěšného podniku v režii a moderaci propagandistky Margarity Simonjanové (šéfka RT) ukrývala současná Putinova nouze.
Zahraniční státníky ve videopřenosech zastupovali jen čínský prezident Si Ťin-pching a egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí.
V panelu seděl prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev, který se snažil mluvit jen o ekonomické spolupráci, úzkostlivě se vyhýbal ukrajinské válce a nakonec prohlásil, že samozvanou Luhanskou a Doněckou republiku Kazachstán neuzná. Ve věci ukrajinské války zde Putina podpořila vlastně jen Simonjanová
Jediné eso, které měl Putin v rukávě: "blitzkrieg" ekonomických sankcí proti Rusku neuspěl. Zatím. Což neznamená, že sankce nebudou působit dlouhodobě, a to nejen v oblasti financí a měny (zde má Rusko zatím ještě dost prostředků), ale v oblasti vyspělých technologií a průmyslu.
V současné době se čeká, jak Rusko odpoví na litevské omezení dopravy zboží z Ruska do Kaliningradu. Viz také dnešní reportáž BBC.
Ovšem nejlepší je obrátit k primárním zdrojům ve Washington Post, jakým je například chronologie události nebo speciál k 50. výročí s faximilemi dokumentů a článků té doby.
Timothy Snyder naproti tomu trvá na tom, že Ukrajina musí zvítězit a oponuje názorům, podle nichž nukleární mocnost nelze porazit. Podařilo se to Vietnamu proti Americe a Afghánistánu proti Sovětskému svazu.
Královna v ní opět osvědčila svůj nadhled a smysl pro humor, podobně jako před deseti lety ve scénce s Jamesem Bondem při zahájení LOH v Londýně. O prezidentských kandidátech se točí dlouhé podcasty (například Šídlo/Dobrovský). Dvojice Grohman/Stehlík, která "přepisuje dějiny," nabízí historickou retrospektivu (podcast Hledá se king).
CNN Prima News při zvaní svých hostů ztratila už jakoukoli míru pro vkus a úroveň veřejné diskuse, když do studia 2. června pozvala jako prezidentského kandidáta také Jakuba Olberta, nechvalně známého organizátora iniciativy Chcípl pes.
Přičemž zatím ještě nikdo není oficiální kandidát. Ještě nikdo nesesbíral 50 tisíc podpisů, ani nezískal podporu dvaceti poslanců nebo deseti senátorů.
Opozice se snaží ze situace těžit, občas - jako Andrej Babiš - dosti primitivním způsobem.
Stále přemýšlím, zda jeho slogany "Za Babiše bylo líp" mu lidé "žerou." Asi ano, když hnutí ANO v průzkumech květnových volebních preferencí se opět umístilo na čele s 28,5 procenty.
Jak to v médiích bývá, výrok se cituje v několika verzích a tak jsem si našel video (zdroj Guardian News) a jeho přepis na BBC.
Britský bulvár spekuluje o špatném zdravotním stavu Vladimíra Putina. Informační válka probíhá na plné obrátky.
Protože bylo evidentní, že Peťan si některé věci vymýšlí, začala být zpochybňována autenticita jiného účtu dobrovolníka na Ukrajině @barbarian_cohen (občanské jméno: Fiala), který se proti tomu ohradil.
Vojtěcha Gibiše vyzpovídal Miloš Čermák.
Jestli šest veřejných slyšení přesvědčí Trumpovy příznivce o jeho nezákonném chování, jest otázkou. Desetiminutové video připravené výborem shrnuje hlavní události toho dne.
Že Okamura v tomto punktu lhal (např.: "levnou elektřinu posíláme na evropskou burzu do Lipska, kde nám ji zdražují až o 4 000 %"), musel se zpožděním vysvětlit až demagog.cz.
Zeman odpověděl: "Jediné, co jsem tehdy v r. 2017 ve Štrasburku udělal, bylo, že jsem pojmenoval onoho pověstného „slona v místnosti“. Ano, bylo to poněkud nediplomatické a dnes bych takto upřímně na toto téma nemluvil."
Svůj názorový obrat pak znovu potvrdil větou: "Dnes si myslím, že Putin opravdu patří před válečný soud. "
Pro archivní účely si zde ukládám odkaz na čtvrthodinový přehled oslav 2.-5. června z dílny Sky News a také několikaminutový přehled vystoupení a celebrit na závěrečném koncertu, který BBC uvedla humornou scénkou odpoledního čaje s medvídkem Paddingtonem.
Nicméně vzhledem ke zdravotnímu stavu se její účast omezila na tři krátká vystoupení na balkoně Buckinghamského paláce.
Nemine týden, aby svůj úmysl neohlásil nějaký nový kandidát. Naposledy exrektor UK Tomáš Zíma a exrektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.
Takže všechno je zatím jen mlácení prázdné slámy, které Peter Honzejk z HN komentoval slovy: "Geniální. Když nevyhlásím až do poslední chvíle kandidaturu, tak nemusím dodržovat finanční limit na kampaň, protože kampaň, kterou dělám, není kampaň."