Aktuality Louče 374 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd | Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje... O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media. |
NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 3. 2023... | ARCHIV TÉMATA |
V průběhu dvou týdnů od inaugurace stačil nový prezident Petr Pavel navštívit tři sousední státy Slovensko (13.-14.3.), Polsko (16.-17.3.) a Německo (20.-21.3.).
Nad rámec zdvořilostních a státnických setkání se v pondělí 13. března večer na Slovensku uskutečnila Prezidentská debata ve Slovenském národním divadle, organizovaná a moderovaná slovenským Denníkem N (Matúš Kostolný) a českým Deníkem N (Pavel Tomášek), za účasti českého prezidenta a slovenské prezidentky.
Zaujala mě reakce publika na část vystoupení Zuzany Čaputové (56. minuta záznamu), v němž konstatovala, že na Slovensku je velká část populace přístupná proruským narativům, což Slovensko činí cílem dezinformačních kampaní pocházejících z Ruska. Po jejích slovech: "Tady nejde o omezování svobody slova, kterou jsme si v listopadu vybojovali, ale o bezpečnostní hrozbu, které je třeba čelit demokratickými prostředky (...) Demokracie může zahynout na naivitu demokratů. (...) Demokratičtí vůdci jsou poněkud zaskočení a opatrní v tom, zda máme právo učinit kroky na obranu demokracie. Já si myslím, že máme, a že už dávno jsme je měli udělat," následoval silný a dlouhotrvající potlesk.
Prý to dobře ilustruje současnou geopolitiku v pohybu. Doba, kdy na jejím hracím poli byli jen dva silní hráči - SSSR a USA - je pryč. Třetí svět se už na ně neohlíží, viz nedávnou dohodu Irán-Saudská Arábie zprostředkovanou v Číně, syrský prezident Asád se dohodl s emiráty, nezájem Indie o ukrajinskou válku apod.
K tomu mohu dodat citát z knihy Zbigniewa Brzezinského Velká šachovnice:
"Ukrajina, nový a důležitý prostor na euroasijské šachovnici, je geopolitickým pivotem (...) Bez Ukrajiny Rusko přestává být euroasijským impériem. Rusko bez Ukrajiny může stále usilovat o imperiální status, ale pak by se stalo převážně asijskou zemí (...) Ztráta ukrajinské nezávislosti by měla bezprostřední důsledky pro střední Evropu a Polsko by se tak stalo geopolitickým pivotem na východě Evropy."
Nelze nezaznamenat. Petr Pavel byl dnes uveden do úřadu prezidenta ČR v přímém přenosu všech tří hlavních televizních sítí. Jeho inaugurační projev nic moc, potřeboval by nějakého lepšího speechwritera, který by lépe ohlídal proporce a výběr témat, a odpustil by si patetické sdělení, že "Díky Vám pravda znovu zvítězila!"
Ze všech proslovů, které dnes prezident Pavel pronesl, v podstatě nejlepší byly klidné a lidsky srozumitelné odpovědi ve večerním rozhovoru pro Českou televizi.
Nestalo se tak. V rubrice "Prezidenti minulosti" je můžeme najít pod tímto odkazem. Uvažuji o tom, zda bych neměl v archivu Louče upravit a aktualizovat odkazy na Zemanovy mediální výstupy z webu hrad.cz tak, aby fungovaly.
Schůze s pořadovým číslem 55 trvala pět dnů a čtyři noci s nočními přestávkami ve dnech 28. února až 4. března. První tři dny se debatovalo o tom, zda novelu lze projednat ve zkráceném řízení v podmínkách legislativní nouze. Hned první den se ujal slova Tomio Okamura, který řečnil přes sedm hodin. Odehrávaly se zde scény, které Sněmovna ještě nezažila (vypnutý mikrofon Babišovi, hájení řečnického pultu).
Vládní koalici se nakonec podařilo novelu protlačit, i když spoustu času zabralo hlasování o více než čtyřech stovkách pozměňovacích návrhů, které ve sněmovním tisku zabraly 69 stránek.
Senát včera novelu schválil, takže teď je na novém prezidentovi, zda novelu schválí nebo vetuje, tj. vysloví nesouhlas a vrátí ji sněmovně.
Přerušená 54. schůze má jediný bod programu: novelu zákona o Českém rozhlase a České televizi, která mění složení a způsob volby zdejších mediálních rad. Protlačeno až ke třetímu čtení, které včera opozice opět zablokovala, přičemž pětihodinová debata znovu přinesla řadu pozoruhodných výroků svědčících o katastrofální úrovni diskuse ve věci médií veřejné služby.
Ze sociálních sítí na toto téma vybírám jeden dvanáctidílný seriál na Twitteru, který posbíral některé trapnosti, na které média zapomněla, od Aligátora až po střílení novinářů. Kdosi také vyhrabal video z roku 1999, na němž štamgasti vyhnali Miloše Zemana z hospody (U tygra?). Pravda, tehdy ještě nebyl prezidentem.
Škoda, že server iRozhlas.cz se ohlédl za právními spory Miloše Zemana jen v jeho prezidentském období. Nemělo by se totiž zapomenout na prohranou Zemanovu kauzu, kterou vedl s novinářem Ivanem Brezinou, a která skončila Zemanovou omluvou, otištěnou v roce 2007 v MF Dnes. Omluvy se dočkala i Terezie Kaslová, i když to bylo jen prostřednictvím zástupce státu, Ministerstva financí. To Zdeňkovi Šarapatkovi se bude muset Zeman - až Nejvyšší soud rozhodne dovolání - omlouvat osobně, když Ministerstvo financí se z této povinnosti vyvázalo rozhodnutím Ústavního soudu.