Aktuality Louče 69 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií |
Louč se snaží posvítit i tam, kam nedosáhne světlo internetových zdrojů www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.britskelisty.cz, www.radiotv.cz www.parabola.cz, www.nadaceperoutka.cz a dalších URL. |
NA OKRAJ DNŮ 1.-11.4.2002... | ARCHIV TÉMATA |
11.4.2002 -
V tichosti a bez větších ohlasů přehlasovala Sněmovna v úterý 9.4. Senátní námitky k novele zákona o Českém rozhlasu. Takže zákon o Českém rozhlasu se stává v základních bodech zrcadlovým odrazem novely zákona o České televizi, která byla přijímána vloni v lednu po televizní krizi. Sněmovna si prosadila, že bude schvalovat – podobně jako u ČT – Kodex Českého rozhlasu, což trefně komentoval na BBC Michal Růžička. Ideu kodexu ČT schvalovaného parlamentem odsoudil Syndikát novinářů a česká odbočka Media Observatory.
10.4.2002 -
Na R a TV zpravodajství spojeným se smrtí a s pohřbem královny matky se od pátku do úterka v BBC podílelo 350 zaměstnanců, 100 kamer, 15 televizních a 10 rozhlasových přenosových vozů, včetně dalších 100 automobilů. Přesto BBC byla kritizována, že neprojevila dostatečnou úctu ke královně matce (např. hlasatel Peter Sissons při oznamování úmrtní zprávy si nevzal černou, ale tmavě červenou vázanku; jen tak pro zajímavost: černou kravatu měl i Tony Blair v pondělí v Praze a do tmavého se oblékli rovněž i naši politici, Zemanem počínaje a Klausem konče, kteří se s Blairem setkali). Ovšem objevily se i názory, že to BBC s pohřbem královny matky a se změnami v programu přehnala.
9.4.2002 -
Insolvence podniků německého mediálního magnáta Leo Kircha vyvolala zájem komentátorů o to, jak by tento krach mohl ovlivnit český mediální trh. Podle mého názoru nijak.
8.4.2002 -
S články na téma "spor o TV Nova" se od pátku roztrhl pytel. Fred Klinkhammer pohovořil v deníku MF Dnes 5. dubna (formát PDF) (Zaplatíme za důkazy proti Železnému) a v týdeníku Týden 8. dubna (Ekonomika: Dostaneme dvacet miliard korun). Vladimír Železný na rozhovor v MF Dnes reagoval o den později v pořadu Volejte řediteli. Konfrontace polemiky je zveřejněna na www.cnts.cz.
5.4.2002 -
Mediareport Peroutkovy nadace nedávno uspořádal anketu o tom, jak by média měla přistupovat k předvolební kampani a volbám. Například Veselin Vačkov z Lidových novin napsal že se LN vyhnou electotainmentu a že od 15. dubna mají politici do barevných příloh vstup zakázán.
3.4.2002 -
Rada RTV včera rozhodla, že RTV Galaxie může vysílat celý den a nemusí dávat černobílé titulky tam, kde by měl vysílat jeho partner TV3 a.s. Ten zatím vesele dál vysílá na satelitu a slíbil obnovit natáčení talk-show Ondřeje Hejmy. Kromě toho zaplatil dluh televizní asociaci ATO, takže by se měl dostat k údajům o sledovanosti TV3 naměřené peoplemtery.
2.4.2002 -
Celoroční bilanční zpráva CME je k dispozici již v plném znění zde. Podle této zprávy dodala CME do Stockhomu důkazní materiály, na jejichž základě žádá úhradu škody ve výši $526.9 milionů dolarů. O skutečné náhradě škody se bude jednat ve dnech 24. června až 5. července.
Zajímavá je situace v Radě ČRo, zvolené ještě podle starého zákona letos v únoru. Rada ČRo se nebude rozšiřovat. Bude mít 9 a nikoli 15 členů jako Rada ČT. Novela však říká, že do šesti měsíců mají členové Rady uvést své poměry do souladu se zákonem. Podle mého výkladu a pochopení novely by měli např. losovat, kdo zůstane v Radě dva, kdo čtyři a kdo šest let, neboť zákon předpokládá její postupnou obměnu.
Leo Kirch sem jako aktivní podnikatel nakoukl počátkem devadesátých let, kdy se tu společně se Springerem pokoušel konkurovat Týdeníku televize, a začal vydávat barevný televizní časopis. Dvoubarevná hlubotisková verze starého Týdeníku televize našim divákům však natolik přirostla k srdci, že se proti ní jeho barevný konkurent neprosadil.
Nakonec se vše vyřešilo tím, že kolektiv redakce Týdeníku televize po vzoru jiných tiskových periodik svůj pracovní nástroj svěřený státem do užívání Kirchovi a Springerovi prodal, takže dva konkurenční časopisy se spojily.
Nový vydavatel se ovšem rychle zorientoval na zdejším trhu televizních věstníků, na němž se silněji zachytili už jiní investoři (např. pasovští se svým vkládaným Magazinem TV), Kirch z podniku vystoupil a programový časopis Týdeník televize nakonec vplul do přístavu již zavedeného vydavatelství Ringier (dnes Ringier/Springer). Omlouvám se, že tyto informace nejsou zaručené, "tahám" je z paměti. Jestliže se ve faktech mýlím, rád se nechám poučit.
P.S. Pokud pád Kircha něco v Česku ovlivní, pak to bude spíše chování zdejších bank s rodným listem v Bavorsku (např. HVB). Neboť byly to právě ony, které Kirchovi půjčovaly a dnes mají potíže. Bayerische Landesbank půjčila nejvíce, 1,9 miliard eur, a říká se, že poslední půjčky dostal Kirch dokonce na osobní příkaz Edmunda Stoibera. O polostátních zemských bankách přetiskl týdeník Euro zajímavý článek.
CME na stejném serveru zveřejnila přepis (formát PDF) rozhovoru s hackerem Jakubem Olexou, který údajně vykradl počítač CME..
Aby toho nebylo málo, Britské listy zveřejnily článek Pohled zvenčí: co si o sporu Železný-CME myslí američtí právníci. Originál bohužel není on-line na této adrese. Veselé čtení.
Něco podobného napsal také šéfredaktor MF DNES Petr Šafr, ale jeho příspěvek se později z Mediareportu vytratil. Možná proto, že tam slíbil moratorium na politiky v přílohách už od 1. dubna a při tom ve včerejším Magazínu DNES (odkaz PDF) je rozsáhlý dvojrozhovor s Hanou Marvanovou a Cyrilem Svobodou a oba politici jsou na titulní straně.
Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.
Copyright © Milan Šmíd