Aktuality Louče 79 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií |
Louč se snaží posvítit i tam, kam nedosáhne světlo internetových zdrojů www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.britskelisty.cz, www.radiotv.cz www.parabola.cz, www.ceskamedia.cz, www.nadaceperoutka.cz www.mediar.cz a dalších URL. |
NA OKRAJ DNŮ 17.-28.8.2002... | ARCHIV TÉMATA |
28.8.2002 -
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se včera rozhodla udělit společnosti RTV Galaxie pokutu 500 tisíc korun za neplnění licenčních podmínek v roce 2001. Tím Rada změnila svoji sankci z 19. prosince 2001, která původně zněla odebrání licence. Soud toto rozhodnutí napadl a vrátil k novému projednání, z něhož RTV Galaxie vyvázla lacino – desetiprocentní sazbou z maximální možné pokuty. A soudní odvolávání může začít nanovo.
26.8.2002 -
Předpokládal jsem, že internet se při povodních projeví jako alternativní médium masové komunikace, které zveřejní i to, na co nevybylo v tradiční médiích místo, nebo na co si tato média netroufají (například kauza Spolana, pražské metro). Podle mého názoru internet naplnil svoji funkci jen v prvním případě, kdy základní informace rozvinul do řady osobních zážitků a lokálních detailů (například Roman Joura z Budějovic zde, nebo informace o povodni na Zbraslavi). Ve druhém případě kromě prázdného názorového poštěkávání jedině Britské listy zveřejnily cosi navíc, když v sérii článků podepsaných Radkem Mokrým (pseudonym?) v pátek 23.8. publikovaly interní informace (zde, tady a tady), jak to v pražském metru chodilo a chodí. Čekal jsem, že se těchto informací chopí tradiční média, ale ta si jich však ani v sobotu, ani dnes nevšimla. Jedině dnešní Právo ze zatopení pražského metra udělalo téma dne, ovšem používá jen své vlastní zdroje. Kde jsou ty doby, kdy Neviditelný pes nebo Britské listy byly hojně citovanými zdroji! Proč už tomu tak není? Mohou za to zmíněné e-ziny (nedostatek původních a důvěryhodných informací) nebo tradiční média (bojácnost či neochota vydat se po internetem naznačené stopě)?
24.8.2002 -
Ještě před povodněmi mě inspiroval připad Srba-Slonková (viz 23.7.) k tomu, že jsem sepsal známý případ nájemné vraždy novináře z USA. Příloha Hospodářských novin ho zveřejnila ve své příloze Víkend 23.8. Zde je internetová verze.
22.8.2002 -
O tom, že se poměry pomalu, ale jistě vracejí do každodenních kolejí, svědčí fakt, že zpráva o senátorské kandidatuře Vladimíra Železného se dostala na první "povodňové" strany včerejších českých deníků. Pokud bude Železný zvolen, připíšu si bod na své konto mediálního prognostika, neboť jsem konec životnosti Železného jako ředitele Novy umístil do podzimu tohoto roku. Televize totiž není cestovní kancelář, kterou lze řídit i z Valdštejnského paláce.
19.8.2002 -
Situační zpráva pro kolegy z FSV UK: Budova Hollar zatopena nebyla, ani spodními proudy, přízemí je suché. V budově je služba na vrátnici, ale do budovy se dostanete jen zadním vchodem. Může za to bezpečnostní roleta ve hlavním vchodu, která bez elektřiny nejde vytáhnout. Nejde elektrický proud, rovněž telefony jsou mimo provoz, podle Telecomu prý asi na delší dobu. O provozu počítačové sítě FSV UK si tedy můžeme jenom nechat zdát. Výstavní síň Hollar se zítra po týdnu opět otevírá. Vše, co bylo uloženo ve vyšších patrech budovy, bylo opět sneseno. Obrazy se z prostor FSV UK do chodby a výstavní síně musely podstrkovat mezerou pod částečně mechanicky vytaženou kovovou roletou hlavního vchodu.
17.8.2002 -
Dnes, ve 12 hodin skončilo nepřetržité (od úterka) povodňové zpravodajství na programu ČT1, jehož posledním příspěvkem byl rozhovor se šéfredaktorem zpravodajství Karlem Novákem. Nyní se bude mimořádné zpravodajství na ČT objevovat už jenom mezi běžným programem. Večer Události opět začaly ve svém „starém“ čase 19.15, i když si myslím, že jejich sledovanosti by prospělo, kdyby na té 19.00 hodině zůstaly. Povodňové zpravodajství ČT ocenil i Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli.
Pavel Barák - mluvčí RRTV, Miloslav Kučera - bývalý poslanec ČSSD , Jiří Koubek - poradce ředitele Českého rozhlasu a člen RRTV v letech 1992-1994, Helena Havlíková - bývalá vedoucí Úřadu RRTV, Petr Dolejš – telekomunikační specialista, Rostislav Rubík - komerční konzultant (Agentura Rubik Praha 3, registrovaná v Chudeníně, okres Klatovy) a Antonín Chlum – ambasador (EU? CzechInvest?).
Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.
Copyright © Milan Šmíd