zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií | © Milan Šmíd |
1989 - vzpomínky mladé čtvrt století | příležitostná příloha Louče |
[6.11.2014] [3] - 6. listopad
Šestého listopadu 1989 bylo pondělí a já jsem po ranních poradách v redakci (celoredakční porada a následná porada krátkometrážního oddělení) večer odcestoval do Berlína, kde se ve dnech 7.-9. listopadu konala konference „Looking East", o níž z titulní strany propagačního bookletu cituji: „The first executive conference on the dramatic, dynamic opening of Eastern European music markets". Sponzorem byl Music Week a Toshiba, organizátorem firma Tribute Productions ve spolupráci s ministerstvem kultury NDR.
Mým úkolem bylo prozkoumat, odkud a jak dovážet hudební videoklipy, po kterých byla v televizních redakcích poptávka (dětská, hudební redakce). Pokud si dobře pamatuji, z Československé televize se mnou cestovali také referent Telexportu Jiří Balšánek a zástupce šéfredaktora hudební redakce Ivan Štědrý, se kterým jsem pak sdílel společný pokoj.
Protože jsem se k této cestě rozhodl na poslední chvíli, nejsem uveden v tištěných propagačních materiálech konference, a rovněž není jisté, zda lidé uvedení v seznamech, které mám ve svém archivu, skutečně přijeli, nebo zda tam nepřijel místo nich někdo jiný. Mezi ohlášenými hosty jsou lidé z Československého rozhlasu (Ivan Ruml, Jiří Štilec), z Filmexportu (Martin Pachovský, Ladislav Šťastný), Pragokoncertu , Supraphonu, ale také i nově založeného Bontonu (Martin Kratochvíl, Aleš Zikmund).
Z Prahy jsme odlétali v osm hodin večer letadlem Interflugu. Nikdo nás letišti v Schönefeldu nečekal a tak jsme se do Hotel Stadt-Berlin na Alexplatzu dostali vlastními silami až v půl jedenácté. Okamžitě jsem začal ladit televizní programy, včetně těch západoněmeckých. Ve svých poznámkách jsem našel tyto věty:
"22:30 – Hotel Stadt-Berlin – TV zprávy – diskuse kolem návrhu zákona o cestování (četl v letadle), kritické ohlasy SAT-1, v NDR zájem hlavně o peníze, zda budou – ministr financí neurčitě (z povinné směny? z tranzitu?) 100 marek = 12,50 DEM, ZDF o nezaměstnanosti, dtto AK (Aktuelle Kamera), provoz na hranicích prý slábne, místo 300 lidí za hodinu jen ...(zde údaj chybí – asi jsem to nestačil zapsat), ještě k sobotní demonstraci."
Krátká vysvětlení. Deník Neues Deutschland, který nám letušky rozdávaly v letadle, měl ten den na první straně jako hlavní zprávu text „Návrh zákona o cestování do zahraničí", kterým se vláda pokoušela zastavit proud uprchlíků přes Československo a Maďarsko, když se mezitím snažila zavést pro výjezd do těchto zemí vízový režim.
Ve stejném pondělním vydání Neues Deutschland jsem se dočetl o půlmilionové protestní demonstraci, která se sešla na Alexanderplatz před dvěma dny, tedy v sobotu dopoledne. Zpráva začínala slovy: „S rozmanitými požadavky a očekáváními socialistické obnovy vyšlo v sobotu v Berlíně asi půl milionů obyvatel hlavního města a občanů z dalších okresů do ulic. Hlavním bodem protestní demonstrace, kterou svolali zastupitelé odborů berlínských divadel, byla realizace ústavních článků 27 a 28 o právu na svobodu projevu, tisku a shromažďování."
Demonstraci přenášela televize a vystoupilo na ní 29 řečníků. Z textu zprávy Neues Deutschland by jeden usoudil, že šlo o schůzi usilující především o reformu socialismu v NDR. Jak jsem se další den přesvědčil, pravda byla trochu jiná.