zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd
Koho to dnes ještě zajímá... příležitostná příloha Louče

[23.5.2019]    36 - Příběh Tima Leathermana - pokračování

Když jsem před pěti týdny popsal svůj zážitek „Jak jsem objevil Tima Leathermana“, umístil jsem text nejen na Louč, ale také na blogerskou stránku Aktuálně.cz, kam chodí více čtenářů.

Tim a Chau Leatherman
Ještě tentýž večer mě napadlo poslat na firemní adresu info@leatherman.com krátký mail, aniž jsem si od něj cokoli sliboval:
Hi! See the link to my blog http://blog.aktualne.cz/blogy/milan-smid.php?itemid=33854
All the best Milan, Czech Republic
P.S. I do hope, that the google translate works

Druhý den ráno jsem našel v poště zprávu, v níž mi Johnnie Torres odpovědný za službu zákazníkům sděloval, že můj mail posílá do Timovy kanceláře. Po několika málo hodinách se k mému velikému překvapení ozval samotný Tim Leatherman. Jeho dopis začínal slovy: „I am very happy to hear from you and to read your blog post, but you must admit, you are very, very slow to respond to letters!”

Ano, uplynula velice dlouhá doba, 43 let, než jsem zprostředkovaně odpověděl na dopis, který jsem dostal v roce 1976. Tim mi slíbil, že pošle z rodinného archivu poznámky a dokumenty z cesty do Československa, a svůj slib dodržel.

Doklady z roku 1975 Z jeho poznámek se mi podařilo rozluštit záhadu, jak se Tim Leatherman dostal k mému příteli Ervínu Matesovi. Tim a jeho žena byli před tím v Polsku, kde se zcela náhodou – při nedorozumění ve varšavské knihovně, kde od nich chtěli zaplatit za to, že si odložili kabáty v šatně – seznámili se studentem ekonomie hovořícím anglicky. Ten Tima a Chau spojil s dalšími Poláky, z nichž jeden pracoval v rozhlase. Odtud asi pocházela adresa a telefon na Ervína Matese, který zde zřejmě zanechal kontakty, když ještě pracoval jako ekonomický redaktor v deníku Práce.

Některé doklady, které si Chau ponechávala a pečlivě uschovala, zveřejňuji jako svědky doby a poměrů před téměř půlstoletím (kliknutím lze zvětšit). Vstupenka do Státního židovského muzea pro čtyři objekty tenkrát stála 5 Kčs, dnes ji pořídíte za 500 Kč pro celé židovské město nebo za 350 Kč, když vynecháte nejcennější Staronovou synagogu. V Národním technickém muzeu platil Tim za vstup jednu korunu, dnes to stojí 220 Kč. Když se ubytovali na Václavském náměstí v hotelu Evropa, stálo je to 132 Kčs za jednu noc.

S Timovým svolením zveřejňuji pod čarou citace z jejich cestovního deníku, které ponechávám v angličtině. Jejich čtení mi připomnělo tehdejší dobu (moneychangers v ulicích, protivné recepční v hotelech přijímající úplatky) i vlastní zážitky (rychlé vyprázdnění láhve whisky, kterou Tim přinesl)

Výměna emailů s Timem Leathermanem, vynálezcem a úspěšným podnikatelem, byla pro mne překvapením a příjemným zážitkem. Domluvili jsme se, že při některé ze svých cest do Evropy navštíví také Prahu. Již teď se na to těším.

BTW - Byl jsem překvapen, jak se AI neustále zdokonaluje. Když porovnám překládání Googlu z češtiny do angličtiny před deseti lety a nyní, rozdíl je nebetyčný.


Thursday, November 6, 1975

It was rainy today. We started out at 9:30 AM (from Zabreh) but lost our way in the jungle of small roads. Bought some cheese and cookies etc. Finally got out to the main road. We mainly drove today in order to get to Prague early so that the task of finding a hotel would be easier. Got to Prague around 3:30 PM. All hotels were either fully booked or in the luxurious category which we couldn’t afford. We finally got a double room in the Grand Europa Hotel [at a price of 132 Kc per night]. With that settled, we called up Ervin Mates, whose number was given us by a Polish friend. Came to see Ervin and his wife, Alena and friends Milan, Jana. Had a nice time talking and asking questions about Czechoslovakia. We brought a bottle of whiskey for them and they finished it in no time. These Czechs and Poles are really heavy drinkers. Got back to hotel at 1:30 AM. The car refused to budge. Tim worked on it a little bit and then moved it to park at two different places. When we went to bed, it was almost 3:00 in the morning.

Friday, November 7, 1975

We woke up when the hotel maid came in to clear the room. Went downstairs to the hotel restaurant to have breakfast. I was in a terrible mood this morning, especially when the receptionist told us we had to check with her again after 12 to see if we could stay another day. We went out to sightsee the city, first to the Jewish Ghetto, which consists now of a cemetery and a museum. The cemetery is awfully crowded and uneven, due to limited land and unlimited number of people. Then we went to old town square and took a walk from there to the King’s Castle. Approached by quite a few to ask if we’d like to change money. In the evening we went out to dinner with Ervin, Milan, and Alena. Then walked again from Old Town Square to King’s Castle at night. Went to a wine pub and talked to Milan. A nice day.

On November 8, 1975 we decided to leave Prague. The weather was very nice, though a little foggy. Had breakfast in the hotel café and then went to the technical museum. We tried to find a Fiat office to buy an air filter, but the plant was closed. We decided to take an easy day today, so we were looking for a hotel just outside of Prague. It proved to be a not easy day after all. All hotels were either booked fully or full. At one hotel we were tired, so took a break watching a hockey game on TV. We stopped to see the Castle Konopiste. We passed by a whole town that even in the dark evening didn’t have a single house lighted. Stopped at a hotel where there was a party by candlelight going on. We found out that there was no electricity for the area. Stayed overnight at that hotel. Water and electricity came back on while we were dining under the candlelight. [The hotel was in Milicin, the Hotel Ceska Sibir, 80 Kc.]

23.5.2019 (zpět Louč) archiv

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd