zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií | © Milan Šmíd |
1.2.2005 | RUBRIKA: Listárna Louče |
Korespondence reagující na článek a glosu Louče
Vážený pane Šmíde,
Váš názor ohledně Grossova bytu je zavádějící. Jistě, můžete zpochybňovat motivy novináře, který si povšiml nesrovnalosti mezi tím, co Gross zaplatil za byt a jeho tehdejšími příjmy. Potíž je v tom, že politik, který zastával a zastává významné funkce, by měl být automaticky pod lupou a měl by být schopen v jakémkoli okamžiku dokázat, že peníze, které vydává získal legálně. Je to o to důležitější, že jde o politika, který v zemi, kde se tolik rozkradlo měl pod palcem ministerstvo vnitra.
V Ontariu před dvěma lety resignoval ministr energetiky Stockwell, když novináři a opozice přišli na to, že při služební cestě do Francie, kterou kombinoval se soukromou dovolenou, si nechal hradit některé výlohy od podniku Ontario Hydro, což byl v té době monopolní výrobce elektrické energie v Ontariu spadající do jeho resortu (http://www.canoe.ca/NewsStand/TorontoSun/News/2004/03/26/396553.html). Nešlo o nějaké závratné sumy, ale o princip. O potenciální střet zájmů.
Gross se svými dětinskými historkami o bohatém strýci a následném vyhrožováním soudy dostává do role arogantního hlupáka. Kdyby jím nebyl, tak by byl pochválil MF Dnes za její snahu bdít nad nezkorumpovaností politiků a vyložil karty na stůl. Kdyby dokázal, že prostředky získal legálně, mohl z toho získat politický kapitál pro sebe i pro svou stranu. Je ovšem možné, že má máslo na hlavě.
V politické džungli, v níž nová šlechta sami sobě odhlasovávábeztrestnost se dá těžko předpokládat, že někdo půjde proti proudu a tak ani opozice se moc neangažuje - a asi ví proč.
Podle mého názoru je otázka, kde Gross na byt vzal, zcela legitimní. Divím se jen, že si redaktoři MF Dnes nedali práci s tím, aby čtenářům vysvětlili, co říkají české zákony o dovozu peněz ze zahraničí. Obzvláště v době, kdy se kvůli boji proti teroristům a drogám sledují posuny na bankovních kontech a kreditových kartách.
Navíc si myslím, že pro politiky by neměla v těchto otázkách platit presumpce neviny, ale právě naopak. Mělo by být na nich, aby prokázali, že mají čisté ruce. Historky, které Gross pouští do světa jsou silně nevěrohodné a svým způsobem dětinské.
Přeji Vám, byť opožděně, zdraví a pohodu do roku 2005.
Srdečně Vás zdraví
Jiří Jírovec