zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

5.2.2010 RUBRIKA: Listárna Louče

Dopis Libuše Koubské Marku Švehlovi - věc: Výchova novinářů v Čechách

Od: Liba.Koubska@seznam.cz
Komu: svehla@respekt.cz
Kopie pro: tabery@respekt.cz
Datum odeslání: 05.2.2010 12:10:04

Vážený pane Švehlo,

jako novinářka si nelibuju v korespondování s kolegy, ale přece jen krátce k Vašemu článku na téma poměry na pražské žurnalistice. Učím tam jako externista jediný předmět (tvůrčí dílny - tisk), takže blíže do života katedry žurnalistiky nevidím, mohu tedy mluvit jen sama za sebe. Váš text vytýká škole, že adepti novinařiny skoro nepíšou a pokud vůbec, nejde o skutečnou reportérskou nebo zpravodajskou práci, ale o opisování z internetu a z novin. Dále uvádíte, že učitelé nemají na posuzování sktruktury a logiky textu čas nebo to neumějí.

Takové paušální tvrzení mě mrzí, protože v mém semináři studenti píšou zprávu, velký publicistický rozhovor, recenzi, reportáž plus tu archaickou kytku za novinářovým kloboukem, totiž fejeton. Všechny texty pocházejí "z terénu", zdařilé publikujeme v novinách nebo na internetu. Samozřejmou součástí je podrobný rozbor každého jednotlivého kousku, stojí to dost času a úsilí, ale dělám to ráda, protože mám se studenty dobré zkušenosti - jsou dychtiví a mívají neotřelé nápady.

Píšete, že na žurnalistice působí lidé bez praktické novinářské zkušenosti. Ta moje je třicetiletá (rozhlas, Lidové noviny, Přítomnost), to by snad mohlo stačit.

Pouták na titulu Proč mají novináři špatné učitele a box Místo inspirativního prostředí tu na studenty padá nuda i další zevšeobecňující odsudky považuju za nefér a za neodpovídající elementární etice novinářské práce. Je mi to o to víc líto, že právě Respekt předkládám studentům jako respektábl týdeník, z nějž si si lze brát vzor.

Moc větru do plachet jste mi pro příští semestr nepřidal, ale potěšení z té tvůrčí dílny si hodlám udržet.

S pozdravy

Libuše Koubská