PŘÍLOHA Louče

Historik upozorňuje Radu bezpečnosti na termín "rusofobie" používaný k ospravedlnění válečných zločinů Moskvy na Ukrajině

Další referenti prohlašují, že ruština je postupně ničena

Tisková zpráva o zasedání Rady bezpečnosti OSN 14. března 2023
9280TH MEETING* (AM) SC/15226, 14 MARCH 2023
mírně opravený překlad DeepL

Rada bezpečnosti dnes na zasedání, které si vyžádala Ruská federace, vyslechla nesouhlasná tvrzení tří zpravodajů - dva upozorňovali na rusofobii na Ukrajině a jeden toto tvrzení vyvracel jako koloniální snahu ospravedlnit válečné zločiny -, přičemž delegáti dávali k posouzení své vlastní návrhy řešení.

Kirill Vyšinskij, výkonný ředitel organizace Rossija Segodňa, podrobně popsal několik příkladů novodobé ukrajinské rusofobie, upozornil na násilné vyhánění ruského národa, lži proti Moskvě a otevřenou nenávist vůči Rusům. Přestože téměř třetina obyvatel Ukrajiny označuje ruštinu za svůj rodný jazyk, v posledních 20 letech dochází k záměrnému zmenšování prostoru. Ukrajinské úřady zastavily jakékoli studium ruštiny, vyřadily ji ze škol, odstranily knihy a zakázaly vysokoškolákům mluvit rusky, a to i v soukromí. Došlo také k hromadnému přejmenovávání měst a ulic, ničení památek a zabírání kostelů. "Vidíme ideologii nenávisti ke všemu ruskému, nenávist k Rusům, nenávist ke každému, kdo je nějak spojen s Ruskem," zdůraznil.

Dmitrij Vasilec, zástupce vedoucího Ukrajinského odborového svazu pracovníků práva, s tím, že mluví jménem milionů ruských občanů na Ukrajině, dodal, že od roku 2020 je zakázáno mluvit rusky ve školách a od roku 2021 pak v kinech, veřejných budovách a na dalších místech. "To je barbarství, které bylo zakotveno v zákoně [ukrajinským prezidentem Volodymyrem] Zelenským," prohlásil a zdůraznil, že používání mateřského jazyka je lidské právo chráněné mezinárodním právem. S odkazem na různé případy diskriminace, mimo jiné na platformách sociálních médií, prohlásil, že "ruský jazyk je postupně ničen".

Timothy Snyder, profesor historie na Yaleově univerzitě, poukázal na to, že termín "rusofobie" je pokusem o ospravedlnění válečných zločinů Ruské federace na Ukrajině. Škody, které jsou Rusům a kultuře Ruské federace působeny, jsou způsobeny především politikou a činy samotné Moskvy, oponoval a upozornil na emigraci kreativních Rusů v důsledku invaze na Ukrajinu, ničení nezávislé ruské žurnalistiky, útoky na kulturu, knihy, muzea a další památky, masové zabíjení rusky mluvících osob a občanů a proklamace státní televize Ruské federace. Tvrzení, že Ukrajinci trpí nemocí zvanou "rusofobie", je pouhou koloniální rétorikou a součástí širší strategie nenávistných projevů, zdůraznil.

Když se otevřela diskuse, zástupce Ruské federace uvedl, že jeho země svolala dnešní zasedání, aby zdůraznila hrozbu ukrajinské rusofobie pro mezinárodní mír a bezpečnost. To, co se nyní děje - od jazykových zákazů po pálení knih - je jazyková inkvizice a tmářství, kvůli nimž trpí a umírají nevinní lidé. Dlouhodobý a udržitelný mír v Evropě nelze budovat na rusofobii, zdůraznil a zdůraznil, že žádné odsouzení speciální vojenské operace Moskvy ze strany Západu nemůže vysvětlit rusofobii v těchto zemích.

Zpochybňujíc toto tvrzení, zástupce Ukrajiny zdůraznil, že masové hroby v Buči, Mariupolu, Izjumu a na dalších místech ukázaly sílu válečné propagandy Moskvy při dehumanizaci Ukrajinců. Jedná se o skutečnou nenávist, která byla záměrně podněcována po desetiletí; byla namířena proti Ukrajině; a vyústila ve válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a narušení suverenity této země. V tomto ohledu musí budoucí tribunál stanovit odpovědnost pro všechny, kdo vydali zločinné příkazy, a pro ty, kdo je realizovali a vybílili, zdůraznil.

Zástupce Malty s tvrzením, že dnešní zasedání je dalším cynickým pokusem ospravedlnit neospravedlnitelné, vyjádřil politování nad šířením dezinformací a dezinformace ze strany Moskvy. Navzdory dnešním narativům, jejichž cílem bylo vykreslit oběť jako agresora a agresora jako oběť, jsou fakta všem jasná, uvedl. Moskva musí zastavit svou současnou válku a Rada musí zdvojnásobit své úsilí o zajištění odpovědnosti a spravedlnosti pro oběti.

Delegát Brazílie poukázal na to, že "pouhé opakování národních pozic ve formátu, který vykazuje jasné známky vyčerpání, k ukončení konfliktu nijak nepřispěje". Tvrdil, že by bylo produktivnější diskutovat o pragmatických prostředcích k dosažení míru, což je koncept, který v debatách Rady do značné míry chyběl.

Zástupce Mosambiku, březnový předseda Rady, který vystoupil jako představitel své země, varoval strany před používáním toxických výrazů. Takové vyjadřování vytváří atmosféru strachu a nedůvěry, přilévá olej do ohně již tak vyhroceného a destruktivního konfliktu a činí vyhlídky na mír ještě křehčími. "Vzhledem ke globální viditelnosti konfliktu hrozí, že vypjatá rétorika, která se stala běžnou mezi bojujícími stranami, normalizuje nenávist a podněcování v jiných částech světa," varoval.

Podobně zástupce Spojených arabských emirátů zdůraznil, že nenávist vůči jakékoli skupině zbavuje empatie v době, kdy je porozumění nejvíce zapotřebí. Když nakonec utichnou zbraně, může taková nesnášenlivost a fanatismus bránit pokonfliktnímu usmíření a udržitelnému míru. V této souvislosti musí Rada zdvojnásobit své úsilí o řešení šíření nenávistných projevů a nesnášenlivosti, neboť "světonázor, který podporuje xenofobii, nikomu neprospívá".

V návaznosti na to čínský delegát vyzval mezinárodní společenství k odstranění odcizení, předsudků a nenávisti. Když se fobie používají jako politická záminka, země zveličují rozdíly, vytvářejí imaginární nepřátele, vymýšlejí teorie ohrožení a usilují o potlačování, přičemž vtahují svět do bažiny konfliktů a sporů. Lidstvo je dostatečně moudré a schopné překonat tyto fobie tím, že namísto konfrontace a vylučování se zapojí do dialogu a tolerance, řekl a zdůraznil, že "společně můžeme vybudovat nový typ mezinárodních vztahů založených na vzájemném respektu, spravedlnosti a oboustranně výhodné spolupráci".

Dnes vystoupili také zástupci Japonska, Gabonu, Spojeného království, Francie, Ekvádoru, Albánie, Ghany, Švýcarska a Spojených států.

Ruská federace se ujala slova podruhé a opět v reakci na pana Snydera.

Zasedání začalo v 10:06 hodin a skončilo ve 12:15 hodin.

Stručné záznamy vystoupení

KIRILL VYŠINSKÝ, výkonný ředitel společnosti Rossija Segodňa, který uvedl, že jako novinář pracující v různých ukrajinských médiích byl zatčen bezpečnostními složkami pod smyšlenou záminkou a po propuštění odjel do Ruské federace, definoval rusofobii jako projev a vnucování nepřátelství vůči lidu, státu a občanům Ruské federace. Toto odmítání statusu a kultury této civilizace se cíleně děje veřejně v médiích a na internetu. Předtím, než podrobně popsal několik křiklavých příkladů novodobé ukrajinské rusofobie, uvedl, že každému, kdo se cítí být Rusem, je omezováno právo na život, důstojnost a volný pohyb. Kromě jiného šlo o nenávistnou výzvu v ukrajinské televizi, aby se s Rusy vypořádali tak, že zničí jejich rodiny a děti; ukrajinského lékaře, který vyzýval ke kastraci válečných zajatců, protože jsou to "spíše švábi než lidé"; a reklamu, v níž bylo ruskému vojákovi podříznuto hrdlo, přičemž zazněla slova "teď se vám všem krvavě pomstíme".

To se realizuje v praxi, zdůraznil a poznamenal, že v ruskojazyčné oblasti Donbasu čelí váleční zajatci krutostem a jsou stříleni civilisté. V březnu Ukrajina oznámila návrh zákona zavádějící pojem „rašismus“ (zkratka pro ruský fašismus přejatá z ukrajinského рашизм (rašyzm), složenina z anglického slova Russia, vyslovováno „raša“, a slova fašismus – pozn.překladatele). Dochází také k násilnému vyhánění ruského obyvatelstva, lžím namířeným proti Moskvě a otevřené nenávisti vůči Ruské federaci a Rusům nejen na Ukrajině, ale i v jiných částech světa, například v Evropské unii. Například polský premiér v březnu 2022 přiznal, že rusofobie se již stala hlavním názorovým proudem.

Rusové jsou druhou nejpočetnější komunitou na Ukrajině, jejich počet se počítá na miliony, upozornil. Téměř třetina obyvatel - přes 14 milionů lidí - označuje ruštinu za svůj rodný jazyk. Těch, kteří neustále mluví rusky nebo ruštinu používají, je 53 procent obyvatel. Přesto v posledních 20 letech dochází k záměrnému zmenšování sféry pro používání tohoto jazyka. Diskriminace ruského jazyka je v médiích a v celé zemi. Ukrajinské úřady zastavily jakékoli studium tohoto jazyka, vyřadily ho ze škol a prohlásily, že odstraní velké množství knih. Knihy sice nejsou demonstrativně páleny jako v případě nacistů ve 30. letech 20. století, přesto jsou vyhazovány do koše. Nikdo na vysokých školách nemůže mluvit rusky - ani v soukromí – což podporuje ukrajinský ombudsman, který slíbil, že tuto praxi rozšíří a zavede i v dalších institucích, pokračoval.

Poté upozornil na další projevy rusofobie, mezi něž patří humanitární katastrofa způsobená zastavením dodávek sladké vody krymskými kanály, hromadné přejmenovávání měst a ulic, ničení řady památek a útoky na kostely a jejich zabírání. "Mohl bych vám uvést mnoho faktů o rusofobní politice ukrajinských úřadů - vrcholu dosáhla v letech 2022 a 2023," řekl a dodal: "Závěr je však jednoduchý: v poslední době se na Ukrajině objevují systematické pokusy v různých oblastech vzdělávání, kultury, ekonomiky a každodenního života. Vidíme ideologii nenávisti ke všemu ruskému, nenávist k Rusům, nenávist ke každému, kdo je nějak spojen s Ruskem."

DMITRIJ VASILETS, zástupce vedoucího Ukrajinského odborového svazu pracovníků práva, s tím, že mluví jménem milionů ruských občanů na Ukrajině, uvedl, že ústava země zakotvuje právo mluvit a používat různé jazyky, včetně ruštiny. Zločinný režim prezidenta Volodymyra Zelenského však používání ruštiny potlačuje. Od roku 2020 bylo zakázáno mluvit rusky v ukrajinských školách a v letech 2021 a 2022 se začalo zakazovat mluvit rusky v kinech, veřejných budovách a na dalších místech po celé Ukrajině. Ti, kteří byli přistiženi, že mluví rusky, byli dokonce pokutováni. "To je barbarství, které Zelenskyj zakotvil v zákoně," zdůraznil s tím, že více než 70 procent Ukrajinců je nadále pro studium ruštiny ve školách. Zdůraznil, že používání mateřského jazyka je lidským právem chráněným mezinárodním právem, a situaci na Ukrajině označil za případ "jazykovraždy" (linguicide).

Vyzval členy Rady, aby si představili, že jim není dovoleno mluvit nebo myslet ve svém mateřském jazyce, a vylíčil vlastní zkušenosti s tím, jak byl na Ukrajině diskriminován za to, že mluví rusky. Dnes, na pozadí války a velké humanitární nouze, je dokonce humanitární pomoc odepírána těm, kteří ji potřebují, pokud se ti, kteří o ni žádají, neobrátí na úřady v ukrajinštině. Nejméně 30 % ukrajinských občanů stále nemohou používat svůj vlastní jazyk. Připomněl přijetí zákona, který ukotvuje ukrajinštinu jako oficiální státní jazyk země, a uvedl, že tento krok měl dopad i na další etnické komunity - včetně Maďarů - ale nejvíce zasáhl rusky mluvící. Poznamenal také, že používání některých evropských jazyků, například těch, kterými se mluví v zemích Severoatlantické aliance (NATO), je tolerováno více než používání jiných. S odkazem na různé konkrétní případy diskriminace, mimo jiné na platformách sociálních médií, prohlásil, že "ruský jazyk je na Ukrajině postupně ničen", což je v jednadvacátém století zcela nepřijatelné.

TIMOTHY SNYDER, profesor historie na Yaleově univerzitě, který se představil jako historik masových zvěrstev a dalších zločinů, řekl, že samotný termín "rusofobie" vyjasňuje některé věci týkající se války. Za prvé ukazuje, že škody, které jsou Rusům a ruské kultuře působeny, jsou především záležitostí politiky a jednání samotné Moskvy. Samotný termín "rusofobie" je totiž formou imperiální propagandy a pokusem ospravedlnit válečné zločiny Moskvy na Ukrajině. Poznamenal, že sdílí obavy z poškozování současných Rusů, a vyzval Radu, aby zvážila, které akce v uplynulém roce nejvíce poškodily ruský lid a kulturu. Za prvé, invaze Moskvy na Ukrajinu způsobila, že někteří z nejkreativnějších a nejproduktivnějších Rusů emigrovali pryč ze země. Mezitím byla zničena nezávislá ruská žurnalistika, "takže Rusové nemohou poznat svět kolem sebe". S odkazem na obecný trend cenzury v Ruské federaci uvedl, že v této zemi hrozí za držení nápisu "ne válce" vězení.

Dále popsal útoky na ruskou kulturu prostřednictvím ničení knih, muzeí a dalších kulturních památek, což jsou součásti státní politiky Ruské federace, a dodal, že idea "Velké vlastenecké války" byla rovněž znehodnocena tím, že byla spojena s válkou vedené v roce 2023. Upozornil také na masové zabíjení ruskojazyčných obyvatel a občanů Ruské federace na Ukrajině v důsledku invaze samotné Moskvy. Mezitím se generace mladých ruských bojovníků - těch, kteří válku přežijí - bude podílet na válečných zločinech a do konce života bude žít s pocitem viny. Úplně nejhorší škodou pro ruský národ a kulturu je však podle něj široké přijetí a zavedení myšlenky genocidy ze strany státu. Ruská státní televize totiž nadále prezentuje Ukrajince jako prasata, červy, satanisty a zombie a hlásá, že ukrajinské děti by měly být utopeny. "Kdybychom se skutečně měli starat o Rusy, zajímalo by nás, co ruská státní politika dělá Rusům," zdůraznil.

Navíc, pokračoval, termín "rusofobie" je součástí dlouhodobé rétorické strategie, kterou impérium používá, když útočí, a tvrdí, že je ve skutečnosti obětí. S odkazem na zjevné a masivní zničení Ukrajiny uvedl, že záleží do jakého rámce je válka zasazena. Myšlenka, že Ruská federace je obětí - přestože na Ukrajině provádí válečná zvěrstva - má odvést pozornost od zkušeností skutečných obětí, v reálném světě. Na tomto pozadí odmítl tvrzení Moskvy, že "naše zraněné city mají větší váhu než životy jiných lidí". Tvrzení, že Ukrajinci trpí nemocí zvanou "rusofobie", je podle něj pouhým druhem koloniální rétoriky a součástí širší strategie nenávistných projevů.


Vystoupení Timothy Snydera je přeloženo do češtiny zde a tady.

Prohlášení

VASSILY A. NEBENZIA (Ruská federace), který požádal pana Snydera, aby uvedl příklady, poznamenal, že jeho pohádky a pokusy o historické inženýrství se tříští když narazí na historická fakta. Při přednesení stručného přehledu dějin poukázal na to, že rusofobie se stala ukrajinské diskriminační ideologie. Zatímco 17,3 % obyvatel Ukrajiny se při sčítání lidu v roce 2001 považovalo za Rusy a 30 % označovalo ruštinu za svůj rodný jazyk, nacionalistická vláda této země zahájila brutální útok na vše ruské. Úřady nechaly zabíjet rusky mluvící Ukrajince, jak ukázalo upálení více než 40 ruskojazyčných aktivistů v Oděse v květnu 2014 a také výroky několika osobností - například Dmitrije Jaroše, vůdce extremistické organizace Pravý sektor - ve dnech následujících po státním převratu v témže roce. Pokus Ukrajiny zrušit zákon o jazykové politice vyvolal zejména odtržení Krymu a protesty obyvatel Donbasu. Ukrajinské úřady po devět let systematicky ničily vše, co mohlo být spojeno s Moskvou, a podkopávaly tak základy společnosti, která po staletí existovala v kulturní a civilizační jednotě s Ruskou federací. Rovněž diskriminovaly a porušovaly své mezinárodní a ústavní závazky, dodal.

Po volbách v roce 2019 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzbrojil svou zemi západní pomocí, připravil se na válku s Ruskou federací a vyzval všechny obyvatele, kteří se považují za Rusy, aby opustili jeho zemi, pokračoval. Ti, kteří tak neučinili - konkrétně obyvatelé Donbasu -, byli poté bombardováni, ostřelováni a ničeni, a to nikoliv v reakci na akce Ruské federace, ale spíše z cílevědomé snahy zničit ruský jazyk a kulturu, což bylo hrubým porušením práv ruskojazyčného obyvatelstva. Zdůraznil několik citátů, v nichž se mimo jiné hovoří o ruském národě jako o "krysách", které je třeba otrávit a zničit, a zdůraznil, že to, co se nyní na Ukrajině děje - od jazykových zákazů po pálení knih -, je jazyková inkvizice a tmářství, kvůli němuž trpí a umírají nevinní lidé. Západ však na to vůbec nereagoval. Žádné odsouzení speciální vojenské operace Moskvy nemůže vysvětlit rozsah rusofobie v těchto zemích, tvrdil. Poté zaměřil pozornost Rady na kyjevské zabírání kostelů, far a klášterů a zdůraznil, že jeho země svolala dnešní zasedání, aby poukázala na hrozbu ukrajinské rusofobie pro mezinárodní mír a bezpečnost. Dlouhodobý a udržitelný mír v Evropě nelze budovat na základě rusofobie, zdůraznil.

JOÃO GENÉSIO DE ALMEIDA FILHO (Brazílie) uvedl, že minulý týden opět zasáhly rakety různé civilní oblasti Ukrajiny. S politováním nad tímto použitím násilí a s opětovnou výzvou k dialogu a příměří uvedl, že pozornost Rady bezpečnosti dosud nepřinesla žádné výsledky na místě. Vyzval k zamyšlení nad současnou dynamikou zasedání Rady - a nad úlohou Rady - a zároveň zdůraznil: "Pouhé opakování národních postojů ve formátu, který vykazuje jasné známky vyčerpání, k ukončení konfliktu nijak nepřispěje." Brazílie se zároveň staví proti snahám o izolaci Ruské federace na diplomatických fórech a prostřednictvím jednostranných sankcí, které Rada neschvaluje. V tuto chvíli by bylo produktivnější diskutovat o pragmatických prostředcích k dosažení míru, což je koncept, který v debatách tohoto orgánu do značné míry chybí. Bude třeba řešit stížnosti a bezpečnostní obavy obou stran. Pokud jde o černomořskou obilnou iniciativu, jejíž platnost brzy vyprší, vyzval strany, aby usilovaly o její rychlé obnovení, a vyzval všechny členské státy, aby se vyvarovaly kroků, které by mohly ohrozit její provádění.

MAGOSAKI KAORU (Japonsko) poznamenal, že v souvislosti s válkou na Ukrajině existují různé formy diskriminace, škodlivé rétoriky a podněcování. To sice nelze nikdy tolerovat, nicméně stále platí, že žádná obvinění z diskriminace nemohou ospravedlnit použití síly. "Pokud něco, pak nezákonná ruská invaze na Ukrajinu mohla ve skutečnosti vyvolat škodlivou rétoriku a podněcování vůči těm, kteří se s touto neospravedlnitelnou agresí ztotožňují," zdůraznil. V souladu s rezolucemi Valného shromáždění zopakoval požadavek na okamžité, úplné a bezpodmínečné stažení Moskvy z území Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic a na zastavení všech nepřátelských akcí.

CHRISTOPHE NANGA (Gabon) vyjádřil hluboké znepokojení nad tím, že "na obzoru není nic pozitivního", pokud jde o konflikt na Ukrajině a jeho dopad na celé generace lidí. Vyzval zúčastněné strany ke zdrženlivosti a zdržení se podněcování k nenávisti a uvedl, že takové jednání pouze oddálí politické řešení a trvalý mír. Strany by měly přijmout opatření k boji proti nenávistným projevům a dodržovat ustanovení Charty OSN, která zakazují diskriminační projevy založené na jakékoli formě identity. Připojil se k dalším řečníkům a vyzval strany, aby zasedly k jednacímu stolu a urychleně se dohodly na politickém řešení.

MOHAMED ISSA ABUSHAHAB (Spojené arabské emiráty) zdůraznil, že nenávist vůči jakékoli skupině je potlačováním zdravého rozumu, který se tak zbavuje empatie v době, kdy je porozumění nejvíce zapotřebí. Poznamenal, že jeho země důsledně vystupuje proti nesnášenlivosti ve všech jejích formách, a zdůraznil kolektivní odpovědnost Rady za to, aby se respekt k ostatním stal celosvětovou normou. V oblastech konfliktů je Rada svědkem toho, že nesnášenlivost je dovedena do krajnosti, kdy dochází ke ztrátám na životech, ničení komunit a vymazávání historie. Když nakonec utichnou zbraně, netolerance a fanatismus mohou bránit usmíření po skončení konfliktu a udržitelnému míru. Rada proto musí zdvojnásobit své úsilí o řešení šíření nenávistných projevů a nesnášenlivosti, a to i prostřednictvím moderních technologií. Rada musí rovněž upřednostnit řešení konfliktu a v konečném důsledku zastavení nepřátelských akcí na Ukrajině, neboť jejím cílem musí být trvalý mír, zdůraznil. Uvítal úsilí všech stran směřující k rozšíření černomořské obilné iniciativy a poukázal na to, že její existence ukazuje na příslib konstruktivního dialogu i uprostřed konfliktu. "Světonázor, který podporuje xenofobii, nikomu neslouží," zdůraznil.

FERGUS JOHN ECKERSLEY (Spojené království) uvedl, že "rusofobie" je jen další ze stále se rozšiřujícího seznamu výmluv Moskvy, kterými ospravedlňuje svou válku na Ukrajině. "Skutečnost, že si jich vymýšlejí tolik, je sama o sobě dobrým důkazem, že vědí, že žádná z nich neobstojí při plném zkoumání," prohlásil: "Nejsme rusofobové [...] nechceme, aby Rusko jako stát selhalo, jak někdy tvrdí ruská delegace." Spojené království si naopak přeje prosperující a stabilní Ruskou federaci - "jen takovou, která nenapadá a nesnaží se anektovat své sousedy". Když nastínil obrovské náklady na válku v uplynulém roce, uvedl tisíce mrtvých a rozsáhlé zprávy o zvěrstvech. Aby si vláda prezidenta Vladimira V. Putina vybudovala domácí podporu pro svou válku, prosazuje propagandu o Ukrajině, jejímž cílem je dehumanizovat lidi, které zabíjí, a delegitimizovat zemi, kterou napadá. "A to vše za lživého tvrzení, že Rusko je nějakým způsobem obětí," řekl a odmítl lživá tvrzení, že Ukrajinci jsou neonacisté, "švábi", "chrochtající prasata" nebo "spodina a zrůdy", a vyzval k ukončení zabíjení a propagandy.

DIARRA DIME LABILLE (Francie) poukázala na to, že Ruská federace se opět snaží odvést pozornost tvrzením o existenci diskriminace, aby Rada odvrátila pohled od zvěrstev a zneužívání, kterých se Moskva na Ukrajině nadále dopouští. Tato strategie není nová, poznamenala a zdůraznila, že Moskva se snaží překrucovat realitu od počátku své útočné války. Tato propagandistická strategie však nefunguje a Moskva ve své neoprávněné válce neuspěje pěstováním mýtu tzv. rusofobie. Skutečnost je taková, že Ruská federace provádí nezákonnou a neoprávněnou agresi proti suverénnímu státu, Ukrajině, čímž hrubě porušuje mezinárodní právo a Chartu OSN. Tato agrese jde ruku v ruce s masovým porušováním, které představuje válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, pokračovala ministryně, než zdůraznila, že odhodlání její vlády je silnější než kdykoli předtím. Francie bude stát po boku Ukrajiny tak dlouho, jak to bude nutné, zajistí, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, a podpoří úsilí ukrajinských soudů a Mezinárodního trestního soudu. Vyzvala Ruskou federaci, aby stáhla svá vojska z Ukrajiny a plně respektovala nezávislost, svrchovanost a územní celistvost této válčící země.

MONICA SOLEDAD SANCHEZ IZQUIERDO (Ekvádor) odmítla všechny formy rasové diskriminace, xenofobie a související formy nesnášenlivosti v jakémkoli kontextu - ať už v době míru nebo války - a bez ohledu na původ. Odmítla rovněž sžíravé narativy, které konflikt vyostřují, a poukázala na to, že jsou o to děsivější, že se snaží ospravedlnit ozbrojené násilí. "Co může být větším projevem xenofobie, pohrdání nebo dehumanizace než válka?", zeptala se. Kromě toho, že si válka vyžádá lidské životy, zničí občanskou infrastrukturu a zničí živobytí, ovlivňuje plné užívání základních práv a svobod a je záminkou k jejich porušování a zneužívání. Poté vyzvala Ruskou federaci, aby stáhla své vojenské síly z území Ukrajiny v rámci jejích vnitřně uznaných hranic a ukončila nepřátelské akce, jak požaduje Valné shromáždění o komplexním, spravedlivém a trvalém míru, které bylo přijato na jeho jedenáctém mimořádném zasedání 23. února.

ARIAN SPASSE (Albánie), který připomněl zasedání Rady z června 2022 na téma "podněcování k násilí vedoucímu ke krutým zločinům", uvedl, že delegace tehdy odkazovaly na mnoho historických příkladů - od genocidy ve Rwandě až po holocaust za druhé světové války -, kdy byly plánovány a prováděny rozsáhlé kruté zločiny založené nejprve na dehumanizaci celého národa. Totéž se nyní děje na Ukrajině, řekl a poznamenal, že po výzvách k "deukrajinizaci" nyní následují kruté zločiny - mimo jiné zabíjení, deportace civilistů a ničení kulturních památek. Ukrajinci jsou však dnes jednotnější než kdy jindy a hrdinně brání svou zemi. "Svět jasně rozlišuje zlo od práva, pachatele od obětí," zdůraznil a připomněl, že většina členských států OSN nedávno ve Valném shromáždění hlasovala pro odsouzení agrese Moskvy na Ukrajině. Izolace, kterou si Moskva sama uložila, není důsledkem rusofobie, ale toho, že svět není připraven akceptovat její zločiny, invazi a porušování mezinárodního práva, dodal.

KHALILAH HACKMAN (Ghana) vyzval všechny členy Rady, aby se i nadále soustředili na úsilí o vyřešení agrese proti Ukrajině a na řešení obav civilistů. "Ačkoli nepodceňujeme možnost, že vnímané obavy z 'rusofobie' mohou být základním motorem jednání některých stran ve válce proti Ukrajině, naše hodnocení nás nevedou k závěru, že dochází k systematickému a rozsáhlému postupu státu proti etnicky rusky mluvícím občanům Ukrajiny," uvedla. To, co se za takovými obviněními skrývá, je ve skutečnosti snaha většího souseda prosadit si - hrubou silou a lstí - nadvládu nad svým menším sousedem. Vyjádřila důrazné odsouzení veškerého porušování lidských práv a svobod a uvedla, že takové mechanismy, jako je Rada pro lidská práva, Rada Evropy, Mezinárodní soudní dvůr a Mezinárodní trestní soud, poskytují vhodné kanály pro nápravu takového zneužívání. Zdůraznila rovněž, že je třeba dodržovat zásady svrchovanosti a nevměšování do vnitřních záležitostí jiného státu, a poznamenala, že volba síly ze strany Ruské federace vůči Ukrajině "nadměrně převažuje nad jakýmikoliv hrozbami, které vnímá jako vyplývající z útoků na rusky mluvící obyvatelstvo v etnické souvislosti".

DARREN CAMILLERI (Malta) konstatoval, že dnešní zasedání je dalším cynickým pokusem ospravedlnit neospravedlnitelné, a zopakoval, že jeho země agresi Ruské federace důrazně odsuzuje. Navzdory dnešním narativům, jejichž cílem bylo vykreslit oběť jako agresora a agresora jako oběť, jsou fakta všem jasná, ujistil, když vyjádřil politování nad šířením dezinformací a dezinformací ze strany Moskvy. Zdůraznil, že multilateralismus a mezinárodní řád založený na pravidlech nemají alternativu, a vyzval všechny k plnému provádění Mezinárodní úmluvy o odstranění rasové diskriminace a dalších příslušných smluv o lidských právech. Moskva musí ze své strany rovněž respektovat příkaz Mezinárodního soudního dvora z dubna 2017 o předběžných opatřeních týkajících se uplatňování této úmluvy a Mezinárodní úmluvy o potlačování financování terorismu. Pokud jde o humanitární situaci na Ukrajině, vyzval Radu, aby zdvojnásobila své úsilí o zajištění odpovědnosti za všechna porušení, což musí zahrnovat spravedlnost pro oběti krutých zločinů a sexuálního násilí, jakož i únosů a násilných deportací dětí. Jako první důležitý krok Malta podporuje zřízení registru škod. Poté zopakoval, že jeho vláda plně podporuje Ukrajinu, a vyzval Moskvu, aby zastavila válku.

ANDREA BARBARA BAUMANN-BRESOLINOVÁ (Švýcarsko) poznamenala, že "pravda je první obětí války", a zdůraznila, že je důležité vyhnout se propagandě, nenávistným projevům a rozdělujícímu jazyku. Dodala, že dezinformace a propaganda, které provázejí válku proti Ukrajině, posilují nedůvěru, prohlubují rozdělení a zvyšují nepřátelství. Postavila se proti všem pokusům ospravedlnit vojenskou agresi Ruské federace proti Ukrajině a trvala na tom, aby Moskva neprodleně zastavila všechny bojové operace a stáhla své vojáky z území Ukrajiny. Poznamenala, že informace, které jsou vykonstruované a šířené s cílem poškodit, nemohou nikdy tvořit základ upřímného a konstruktivního dialogu, a vyzvala členy Rady, aby se zdrželi škodlivé rétoriky a postavili se proti ní.

GENG SHUANG (Čína), který zopakoval ochotu své vlády hrát konstruktivní roli, vyzval mezinárodní společenství, aby podpořilo mírové urovnání konfliktu. Aby mezinárodní společenství zastavilo války, musí odstranit odcizení, předsudky a nenávist a zasít semínka míru, solidarity a přátelství. Bohužel se však fobie staly logickým předpokladem a politickou záminkou, s jejíž pomocí některé země vytvářejí imaginární nepřátele, vymýšlejí teorie hrozeb, usilují o zadržování a potlačování a rozdmýchávají rozdělení a konfrontaci. V důsledku toho se uměle zvětšují rozdíly, neshody se vyostřují a zanedbávají se společné rysy, napětí se posiluje a udržuje a svět je vtahován do bažiny konfliktů a sporů. Všiml si, že někteří politici propadli sinofobii, a varoval před uvažováním o hrách s nulovým součtem, udržováním politiky zadržování a potlačování a konfrontací. "Svět už byl uvržen do chaosu ukrajinskou krizí - chtějí snad vytvořit další, aby změnili svět k nepoznání?" zeptal se. Lidstvo je dostatečně moudré a schopné překonat různé fobie a vycházet spolu prostřednictvím dialogu namísto konfrontace a tolerance namísto vylučování, řekl a dodal, že "společně můžeme vybudovat nový typ mezinárodních vztahů založených na vzájemném respektu, spravedlnosti a oboustranně výhodné spolupráci".

JOHN KELLEY (Spojené státy) uvítal všechny seriózní diskuse o škodlivých dopadech nenávistných projevů a škodlivé rétoriky. Vyjádřil však politování nad tím, že dnešní zasedání nebylo využito k tomuto účelu. S odkazem na četná tvrzení Ruské federace, že je obětí současné války, uvedl, že anglický termín pro taková tvrzení je "gaslighting". (Gaslighting je manipulativní taktika a forma citového zneužívání, kdy se pachatel snaží zasít pochybnosti v cílovém jednotlivci nebo v členech cílové skupiny, čímž pak manipulované osoby zpochybňují vlastní paměť, vnímání reality a svůj zdravý rozum – Wikipedie) Za poslední rok svět slyšel nespočet výmluv pro agresi Moskvy - tvrzení, že Ruská federace není agresorem, že musí "denacifikovat" ukrajinskou vládu a že musí bojovat proti narkomanům a satanistům na východě Ukrajiny. Nic však nemůže zastřít jednu zásadní skutečnost: "Rusko není obětí, za kterou se vydává". Vyzval Moskvu, aby se zabývala skutečnými činy, kterých se její síly dopouštějí na místě - včetně válečných zločinů, mučení zadržovaných osob, deportací ukrajinských dětí a znásilňování ukrajinských žen -, a uvedl, že řetěz propagandy vycházející z Moskvy má pouze zakrýt skutečný cíl, a to vymazání Ukrajiny z mapy a podrobení jejího lidu. V této souvislosti uvedl, že sebeobrana Ukrajiny je přiměřenou a nezbytnou odpovědí na agresivní válku, která porušuje Chartu OSN a způsobila nevýslovné utrpení.

DOMINGOS ESTÊVÃO FERNANDES (Mosambik), březnový předseda Rady, který vystoupil jako člen své národní delegace, zopakoval své vážné znepokojení nad pokračující eskalací konfliktu na Ukrajině a škodlivou rétorikou a podněcováním k násilí, které používají strany války. "Vzhledem ke globální viditelnosti konfliktu hrozí, že vystupňovaná rétorika, která se stala běžnou mezi bojujícími stranami, normalizuje nenávist a podněcování v jiných částech světa," varoval. Takové vyjadřování nejenže vytváří atmosféru strachu a nedůvěry, ale také přilévá olej do ohně již tak rozjitřeného a destruktivního konfliktu a ztěžuje pokusy o nalezení vyjednaného řešení a činí vyhlídky na mírové soužití křehčími. S odvoláním na výzvy generálního tajemníka varoval strany před používáním takového toxického jazyka a vyzval jejich představitele, aby se vážně zavázali k mírovému řešení v souladu s principy Charty OSN.

Pan NEBENZIA (Ruská federace), který se ujal slova podruhé, uvedl, že někteří členové Rady se rázně a nepřesvědčivě pokoušeli uvést příklady nenávistných výroků. Citace a odkazy předložené Radě nejsou platné, protože se jedná o ukrajinské orgány, a nikoli o ukrajinský lid, zdůraznil. "Kde jste slyšeli alespoň jednu výzvu k deukrajinizaci Ukrajiny nebo k vymazání Ukrajiny z mapy?", zeptal se s tím, že jeho vláda má o Ukrajince obavy a zajímá ji, co je přivedlo ke zločinnému režimu v jejich zemi.

SERHIJ DVORNYK (Ukrajina), který upozornil na brutální popravu ukrajinského vojáka Oleksandra Matsijevského za výrok "Sláva Ukrajině", poukázal na to, že šířené hrůzné záběry všem připomněly, jak nenávist zabíjí. Jedná se o skutečnou nenávist - a nikoliv o vymyšlené příběhy, kterým byla Rada nucena naslouchat -, která byla záměrně podněcována po desetiletí; byla namířena proti celému národu; a vyvolala narušení suverenity země, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. S konstatováním, že o posledním vývoji na místě bude jednat na pozdějším zasedání v tomto týdnu, vyjádřil politování - nikoli však překvapení - nad tím, že Ruská federace zaplavila Radu zbytečnými žádostmi. Taková reakce je projevem její slabosti a nedostatku věrohodných argumentů, upozornil a dodal, že Moskvu k tomu vede strach a vědomí hrozící odpovědnosti. Masové hroby v Buči, Mariupolu, Izjumu a desítkách dalších míst prokázaly sílu válečné propagandy Ruské federace, která dehumanizuje Ukrajince a odstraňuje z mysli svých vojáků jakoukoli morální pojistku. Článek 20 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech zakazuje jakoukoli národnostní nenávist a válečnou propagandu, které představují podněcování k diskriminaci, nepřátelství a násilí, zdůraznil.

Dějiny minulosti obsahují silné připomínky toho, kdy jeden národ - otrávený propagandou a nenávistí - vedl likvidační válku proti jiným národům a národnostem, pokračoval. Falešná tvrzení o diskriminaci Němců sloužila jako ospravedlnění agresivního expanzionismu, anexí a zvěrstev. Při tolika podobnostech s postupem Ruské federace je jasné, že by se kremelský zločinecký režim měl po své vojenské porážce na Ukrajině také ocitnout na lavici obžalovaných, dodal. Bude na budoucím tribunálu, aby stanovil zodpovědnost všech osob odpovědných za vydávání zločinných rozkazů, jejich provádění a jejich vyzmizíkování pro domácí i mezinárodní publikum, prohlásil poté. Tento tribunál by měl rovněž usnadnit proces morálního pokání a hlubokého zamyšlení, v jehož rámci by se Ruská federace mohla zamyslet nad rolí svých vůdců a armády při páchání zvěrstev na Ukrajině. Taková reflexe - pokud bude podložena soudními procesy, vzpomínkami, vzděláváním a odškodněním - může vést zejména k návratu této země do rodiny civilizovaných národů a k závazku, že se hrůzy války proti Ukrajině již nikdy nebudou opakovat, řekl. Vyzval všechny členské státy, aby se aktivně zapojily do zajištění spravedlnosti pro všechny oběti tím, že poženou k odpovědnosti všechny pachatele.

Pan SNYDER v reakci na žádost Ruské federace o poskytnutí zdrojů odkázal na webové stránky ruského prezidenta, kde jsou uvedeny jeho projevy popírající existenci Ukrajiny s odůvodněním, že si ji vymysleli nacisté a komunisté a že před tisíci lety pokřtil Viking Rusy a Ukrajince jako jeden národ. "Nevyjadřuji se k historické platnosti těchto argumentů - pouze poukazuji na to, že jde o veřejně známou věc, jsou to výroky prezidenta Ruské federace," uvedl. Odkázal ho také na genocidní výroky Dmitrije Medveděva na jeho kanálu Telegram a upřesnil, že pouze cituje státní televizi Ruské federace, které jsou významné nejen jako vyjádření Ruské federace, ale také jako označení genocidní motivace ruského obyvatelstva. Samotní moderátoři televize Ruské federace nahlas vyslovili obavu, že mohou být stíháni za válečné zločiny. V souvislosti s otázkami na zdroje zvěrstev na Ukrajině podotkl, že nejjednodušší by bylo umožnit ruským novinářům volně informovat o dění na Ukrajině a všem ostatním navštívit Ukrajinu a ptát se jejích obyvatel na válečné události. "Jako historik Ruska se těším na den, kdy bude možné svobodně diskutovat o fascinující historii Ruska," řekl, když odkazoval představitele této země na ještě více zdrojů. "Tvrdit, že země nemá historii, je genocidní nenávistný projev, a v tomto smyslu, a pouze v tomto smyslu, bylo toto zasedání užitečné," dodal.

Pan NEBENZIA (Ruská federace) v odpovědi poznamenal, že pan Snyder neodpověděl na jeho otázku a místo toho přednesl další prohlášení.

Pan VASILETS, který se ujal slova podruhé, připomněl zástupci Ukrajiny, že ve skutečnosti zastupuje celou zemi - včetně mnoha lidí, kteří mluví rusky a mají ruské dědictví. Obrátil se na pana Snydera, který zřejmě zastupuje názory zemí NATO, a poukázal na to, že zbraně tohoto bloku způsobily na Ukrajině velké utrpení a masové ničení. Zatímco západní politici často přijíždějí do Buči a dalších zničených měst, aby se zde vyfotografovali, ve skutečnosti zatím ani jeden cent nepřišel na jejich obnovu, zdůraznil.

9279. zasedání bylo ukončeno.

Louč

NAVRCHOLU.cz