zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií | © Milan Šmíd |
15.4.2002 | RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky |
Jedna zpráva, tři interpretace
aneb Která z televizí je nej...?
V pátek 12.4. zasedala mediální komise Sněmovny, už naposled v tomto složení. Projednala výroční zprávy Rady ČT a Rady ČRo a kromě jiného vzala na vědomí analýzu televizního zpravodajství a publicistiky, kterou si objednala u „velké“ Rady RTV letos v lednu. Tuto analýzu vyhotovila s využitím své bohaté datové základny ostravská agentura InnoVatio.
(Upřesnění, které zaslal Tue, 16 Apr 2002 00:10:29 +0200 radní Štěpánek Petr" stepanek.p@rrtv.cz: "Jenom drobná poznámka ke zprávě o vyváženosti a vaší poznámce o ní: Část věnovanou publicistice zpracovávala rada sama, část o zpravodajství InnoVatio. Každá část má své závěry.")
Čtenář, posluchač a divák se o ní dozvěděl, že
A je na tobě, milý čtenáři, posluchači, diváku, čemu uvěříš. Pokud jsi na rozpacích a chtěl by ses sám ve věci rozebrat, zde jsou základní informace:
ČT v pátečních Událostech informovala o analýze těmito slovy:
Zpravodajství České televize poskytuje podle společnosti Inovatio nejvěcnější a nejvariabilnější informace ze všech celoplošných televizí. Je také nejméně pragocentrické. Uvádí to zpráva Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která si analýzu zpravodajství za poslední půlrok u společnosti Inovatio objednala. Zprávu dnes vzala na vědomí mediální komise Poslanecké sněmovny.
Článek Hospodářských novin zvolil titulek Nejvyváženější publicistiku nabízela Nova, ČT dala více místa čtyřkoalici.
Nejvyváženější prostor k prezentaci politických stran poskytovala v publicistice televize Nova. Vyplývá to z analýzy objektivity, vyváženosti a nestrannosti vysílání celoplošných televizí za období od července 2001 do konce letošního ledna, kterou pro sněmovní mediální komisi vypracovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Naopak nejméně vyvážená byla ve sledovaném období podle dokumentu publicistika veřejnoprávní České televize. "Lze vysledovat především silné nadhodnocení stran čtyřkoalice (KDU-ČSL, US-DEU)," píše se v analýze.
Naopak nejlépe pro veřejnoprávní televizi vyznělo hodnocení zpravodajství. Podle agentury InnoVatio, která dělala rozbor zpravodajství, ČT nabízela nejvariabilnější domácí a zahraniční zpravodajství, které bylo nejméně pragocentrické. "Všechny celoplošné televizní stanice vytvořily politickým stranám rovný prostor pro vyjádření názorů vlastními slovy," uvádí se v analýze, kterou vzala mediální komise na vědomí. "Jsem rád, že se podařilo odstranit fámy o přízni té či oné televize k té či oné straně," komentoval zjištění rady předseda mediální komise Ivan Langer.
Haló noviny informaci o jednání mediální komise uvedly titulkem Televize nedodržují vyváženost vysílání. Z dlouhého článku vyjímám (data uváděná poslancem Klanicou jsem vynechal, protože jsou k dispozici zde):
Například předseda komise Ivan Langer (ODS) prohlásil, že jedním z cílů zprávy bylo vyvrátit fámy o nepřízni České televize vůči některým stranám. Avšak čísla, která Haló novinám poskytl člen mediální komise Zdeněk Klanica (KSČM), hovoří o něčem jiném. …Klanicu prý nejvíce rozhořčilo, když pravicoví poslanci velmi kladně hodnotili zprávu z hlediska dodržování zákona o vyváženosti vysílání, a když toto hodnocení navíc prohlašovali za dobrou vizitku české demokracie.
A co říkala předložená analýza doopravdy? Zde jsou komentáře, kterými InnoVatio (oprava 16.4.: byla to Rada RTV - viz výše) shrnuje výsledky svých zjištění. Nejdříve se hodnotila publicistika:
1. Žádný z celoplošných televizních provozovatelů nevyhovuje stanoveným kritériím
2. Nejvyváženější prostor k prezentaci politických stran poskytuje televize Nova
3. Nejméně vyvážený prostor naopak nabízí Česká televize, kde lze v daném období vysledovat především silné nadhodnocení stran čtyřkoalice (KDU-ČSL, US-DEU).
A teprve potom se rozebíralo zpravodajství, po němž následovaly celkové závěry:
Tolik citace z analýzy. Kdo o ní dobře a objektivně (v mezích možností daných prostorem a časem) informoval? Podle mne nikdo.