zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií | © Milan Šmíd |
18.2.2003 | RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky |
Nejen Nova, ale i ČT byla povrchní
(když informovala o sporu Schröder-média)
Není tomu tak dávno, co jsem kritizoval zpravodajství Novy a Janu Bobošíkovou za to, že jejich zprávy o sporu německého kancléře Schrödera s médii publikujícími detaily z jeho soukromého života nebyly zcela přesné. Včera v pondělí 17. 2. jsem sledoval pořad ČT Média, a moderátor Jan Pokorný zde, podobně jako před třemi týdny Jana Bobošíková, položil účastníkům diskuse (vedle Karla Hvížďaly zde byli Petr Holub, dříve Respekt, a Martin Švehlák, Blesk) zavádějící otázku:
„Jak byste se dívali na to, kdyby u nás došlo k tomu, k čemu došlo třeba v Německu? Že tamní soud zakázal novinám informovat de facto o soukromí tamního kancléře?
Televizním divákům byla tedy opět předložena nepravdivá informace o tom, že německé soudy zakázaly médiím jako celku psát o soukromí kancléře, přestože soudní zákazy, pokud se vyskytly, měly podobu dočasných a přesně vymezených předběžných opatření.
Byl to Marek Švehlák z Blesku, který musel Pokorného opravovat: “Já bych měl teda jenom dvě krátké připomínky. V Německu dostal zákaz psát o Schröderovi jeden konkrétní novinář, jinak ostatní média mohla informovat..“
Karel Hvížďala pak ještě dodal: „nebyl to jeden novinář, byly to dva listy lokální, nikoliv celoněmecké. I tam se ovšem spekuluje o tom, protože celá kauza jde k evropskému soudu, že ten rozsudek bude zrušený.“
Podle této citace také Karel Hvížďala nemá v celém případu zcela jasno. Pokud je mi známo (a připouštím, že i já se mohu mýlit), nešlo o konečný rozsudek, ale o dvě předběžná opatření, jedno vydané soudem v Hamburku proti britskému listu Mail on Sunday, které britský list ignoroval (a tady se možná dostane ke slovu i evropský soud) a druhé vydané v lednu soudem v Berlíně proti lokálnímu listu Märkische Oderzeitung.
A právě v Berlíně to Schröder napůl prohrál, když soud předběžné opatření proti lokálním novinám zrušil a ponechal je v platnosti pouze vůči jednomu konkrétnímu novináři, od jehož stíhání Schröder nakonec upustil.
Mezitím se situace poněkud změnila, protože Schröder podal před deseti dny novou žalobu, tentokráte proti vydavateli Märkische Oderzeitung, kterým je Märkische Verlags- und Druckhaus GmbH. Nicméně i nadále platí, že německá média mohou psát o soukromí kancléře Schrödera, co se jim zlíbí. Samozřejmě – s rizikem, že je kancléř zažaluje.
Proces s vydavatelem Märkische Verlags- und Druckhaus GmbH se má konat 8. dubna a podle týdeníku Spiegel to právníci zaonačili tak, že prý kancléř a jeho manželka nebudou muset v procesu svědčit.
O tom, jak se známé osobnosti pokoušejí chránit svoje soukromí s pomocí soudů, a jak tyto soudní pře mohou být složité a zdlouhavé, můžeme najít například i v této zprávě, podle níž britský princ Charles nedávno dosáhl soudního zákazu publikovat v médiích memoáry, které napsala jedna bývalá hospodyně u královského dvora.