Aktuality Louče
317
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 6. 2018... ARCHIV     TÉMATA
27. 6. 2018
Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval členy nové vlády. Jednání o sestavení nové vlády tudíž trvalo tři týdny (Babiš podruhé jmenován 6. června). Teď ještě dostat důvěru ve Sněmovně.
x x x
Nejdříve přišla v pondělí zpráva na Lupě.cz, že Ján Simkanič končí ve vedení Internet Info a velení zde přebírá většinový majitel Marek Antoš. Neurčitá informace o tom, že Simkanič přechází do nově vznikajícího deníku (online, ale i tisk) dostala konkrétní podobu v oficiální zprávě "Připravujeme nový deník" zveřejněné včera na partnerském webu dennikn.sk, jehož model placeného obsahu by nové periodikum (zatím ještě bez jména) mělo využít či kopírovat. Simkaniče na mediaguru.cz vyzpovídala Martina Vojtěchovská. Některé detaily přináší MaM.
Patřím mezi ty, kteří jsou ochotni za kvalitní obsah zaplatit. Podobně jako v 70. letech televizní divák v USA, který byl ochoten platit za to, že ho HBO zbavila otravných a únavných reklam. Mám zájem o kvalitu. Zatím to však vypadá tak, že buď tu kvalitu hodnou zaplacení nejsou online česká média schopna vyprodukovat, nebo vedle kvality nabízejí i šunt (např. Echo24).
x x x
V České televizi zapojili do moderování zpravodajských pořadů Martina Řezníčka a Světlanu Witowskou.
x x x
Na Primě od 1. července se dosavadní Zprávy FTV Prima změní na Velké zprávy a prodlouží se na 45 minut.

| nahoru |

17. 6. 2018
Od pátečního oznámení ochoty ČSSD vstoupit do vlády se víkendová média neustále točí kolem otázky: kdo ustoupí ve věci europoslance Miroslava Pocheho, který by měl být ministrem zahraničí a Miloš Zeman je proti? ČSSD? Zeman? Nebo samotný Poche? A jak si s tím poradí Andrej Babiš?
Začalo to sobotním rozhovorem Andreje Babiše v Právu, který chtěl problém přehodit na ČSSD a pokračovalo nedělními televizními diskusemi na Primě (Partie) a v České televizi (OVM), kde naopak předseda ČSSD Hamáček se snažil podstrčit Černého Petra do rukou Andreje Babiše. A do toho nejrůznější prohlášení na sociálních sítích, včetně zprávy o lánské schůze přemiéra s prezidentem.
Existují ještě nějaká politická vyjednávání, která se dějí v kuloárech a nikoli přes média?
x x x
Rád bych se někdy dozvěděl od šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla, jak si jako člen poroty udělující Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku rozumí s kolegy v porotě, pro něž je rasistický aktivista Tommy Robinson, od kterého dal ruce pryč i bulvár Daily Mail, občanským žurnalistou.
Mám na mysli otevřený dopis britské premiérce zaslaný členem poroty a předsedou Asociace nezávislých médií, která Krameriovy ceny uděluje. O tomto spolku jsem už psal předloni a vloni.
Udělování Krameriových cen se ve čtvrtek 14.června zúčastnil též poslanec Václav Klaus mladší.

| nahoru |

15. 6. 2018
V poměru zhruba 60/40 se vyslovili členové ČSSD ve stranickém referendu pro koalici a vstup do menšinové vlády s premiérem Andrejem Babišem.
x x x
V Moskvě ruský prezident Vladimír Putin zahájil 21. mistrovství světa ve fotbale, zatím bez přítomnosti hlav států chtějících se ohřát v záři fotbalové popularity. Ze Západu nepřijel nikdo, z údajně ohlášených patnácti hlav států téměř polovina připadá na šéfy bývalých republik SSSR.
x x x
V Německu se zostřují spory ve věci přístupu k uprchlické krizi. Přispěla k tomu nejen široce medializovaná vražda čtrnáctileté dívky iráckokurdským uprchlíkem, ale také zprávy o nepořádcích v úřadu BAMF, kde se rozhoduje o udělení azylu.
BTW: Právě dnes schválil Bundestag zákon stanovující limity na spojování rodin z humanitárních důvodů.
x x x
Miloš Zeman si pohrál se zvědavostí novinářů, když je pozval na Hrad před Lumbeho vilu s tím, že pořádá tiskovou konferenci bez následných otázek.
Namísto státnického projevu se přítomní dočkali pálení proslavených rudých trenýrek, co před 30ti měsíci vlály nad Hradem.
V rozhovoru pro televizi Barrandov Zeman akci označil: "je to něco mezi happeningem a autodafé".
Ve Wikipedii jsem se dočetl: "Autodafé (z port. auto-da-fé, jež pochází z latinského lat. actus fidei, „akt víry“) je slavnostní vyhlášení inkvizičního rozsudku nad kacířem či odpadlíkem u španělské či portugalské inkvizice (...) pojem je mylně ztotožňován i s výkonem tohoto trestu, především s upalováním kacířů či pálením kacířských knih."
Bizarní události si bohužel všimla i zahraniční média.

| nahoru |

13. 6. 2018
Velké mediální show setkání Donald Trump - Kim Čong-un je za námi. Výsledek? Nezávazná obecná deklarace a také terabajty zpravodajství vyprodukované novináři na celém světě.
x x x
Martin Veselovský se dotazoval generálního ředitele České televize Petra Dvořáka, jak to vypadá se žalobou na Jaromíra Soukupa a jeho televizi Barrandov. Příliš mnoho se nedozvěděl, prý to mají v ruce právníci.
Podle mého názoru má ČT dvě možnosti, buď podat stížnost regulátorovi Radě pro R a TV vysílání na porušení vysílacího zákona (s výsledkem jakéhosi stanoviska, maximálně pokuty a morální vítězství) nebo podat žalobu na Jaromíra Soukupa za pomluvu.
V Rakousku to veřejnoprávní ORF udělala, když šéf vládní Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache na Facebooku pod obrázek hlavní zpravodajské relace Zeit-im-Bild s moderátorem Arminem Wolfem umístil text: "Existuje jedno místo, kde se ze lží a z fake-news stávají zprávy." Strache se musel pracovníkům ORF omluvit, i když se bránil, že šlo o nadsázku a facebookový žert. Neuspěl a nakonec ho to stálo 10 000 euro.
Kolik takových "žertů" a "bonmotů" jsme z úst našich politiků už slyšeli... Zatím bez následků.
x x x
Minulý týden se konala tradiční konference Digimedia 2018 (čtyřhodinový záznam ke zhlédnutí zde). Jedním z témat bylo: "Přichází DVB-T2. Bude televize pro diváky pořád zadarmo?"
Stručný výtah jednání je na televizního webu; pod uvedeným článkem proběhla docela zajímavá diskuse, jak to může být s tou televizí zdarma a s tou televizí za peníze.

| nahoru |

11. 6. 2018
Ve středu 6. června prezident Miloš Zeman jmenoval podruhé Andreje Babiše předsedou vlády. Při následné tiskové konferenci na otázku ČT, zda i nadále bude odmítat jmenování europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, odpověděl: „To nejhorší, co by se mohlo stát, je probírat personálie v očích naší mediální scény, z níž nejhorší je Česká televize. Proto mi dovolte toto téma ponechat mezi mnou a premiérem.“.
x x x
setkání šéfů vlád G7 2018V La Malbei, Quebeck, Kanada se 8.-9. června sešla pravidelná výroční schůzka států sdružených v G7. Americký prezident Trump nevyčkal konce zasedání, odjel předčasně (čeká ho setkání se severokorejským Kimem v Singapuru), když před tím odmítl zmírnit své stanovisko ve věci zavedení celních bariér pro dovoz do USA. Poučná v tomto smyslu byla jeho tiskovka před odjezdem.
Mediálním hitem se ovšem stala fotografie, kterou do oběhu dodal mluvčí německé vlády Steffen Seibert, která zachycuje zákulisí konference, a na níž Angela Merkelová vypadá jako energický politik polemizující s Trumpem v defenzivě. Jak ukázaly fotografie z jiných úhlů, bylo to ještě trochu jinak. Podrobně to popsal komentář iRozhlasu Manipulativní moc fotografií.
Po návratu Merkelová v televizi řekla: "Odvolání komuniké, na kterém se všichni na G7 shodli, prostřednictvím jednoho tweetu bylo "ernüchternd"." Který z významů slova ernüchternd by se asi hodil pro překlad do češtiny? Ten původní "vystřízlivění"? Nebo ty odvozené "deziluze", "zklamání", "frustrace"?
x x x
V nedělním pořadu Newsroom ČT24 jsem si vyslechl informaci o novém programu známkování důvěryhodnosti médií.
Cituji: "O co jde konkrétně? Systém (který se zatím jen testuje a nebylo sděleno "kdo, co, kde") bude stahovat data ze zpravodajských webů. Jak samotné články, tak i informace o tom, kdy a jak často web publikuje. Také odkud čerpá zdroje, kudy se texty na síti šíří dál a jaký mají články dopad ve společnosti. Výsledkem bude hodnocení podobné tomu, jaké vystavují ratingové agentury."
Když jsem si tohle vyslechl, začalo mi vrtat hlavou, co to může být za kouzelníky, kteří tak snadno a lehce zjistí, která média jsou důvěryhodná. Záhy jsem zjistil, že redaktorka Jana Rosůlková ne zcela přesně opisovala z článku Zdenka Nováka na iRozhlas.cz.
Přestože se k realizaci projektu odborně vyslovoval Josef Šlerka, nemohu se zbavit dojmu, že to je internetem vyšnořený pokus o start-up tří lidí se zkušenostmi z ratingových agentur, kteří by se rádi svezli na vlně odmítání dezinformací tím, že vytvoří Globální dezinformační index, jehož metodologie je zatím v plenkách. Publikuje o něm jen medium.com, což jest publikační platforma ne nepodobná kolektivnímu blogu. Článek na irozhlas.cz je zatím jednou z mála referencí na twitterovém účtu projektu.
Ač jen poučený laik, troufnu si tvrdit, že pokud projekt skutečně spatří světlo světa, zcela určitě to nebude tak, jak nás informoval Newsroom ČT 24, protože systém nebude stahovat data "ZE zpravodajských webů", ale data "O zpravodajských webech". A budou to spíše metadata.

| nahoru |

2. 6. 2018
Trapné hrátky s parlamentním projednáváním aféry "novičok" vyústily ve čtvrtek 31. května ve sněmovní schůzi, která trvala šest minut, protože nebylo, kdo by ji schválil, když se nedostavili všichni svolavatelé a zbytek Sněmovny schůzi bojkotoval.
Překvapuje mne, jak do jazyka médií a politiků pronikl obrat "Rusko obvinilo Česko z výroby novičoku," přestože to není tak zcela pravda. Ruská diplomacie, tlačena britským obviněním, poukázala na skutečnost, že látku typu novičok umějí vyrobit nejen Rusové, ale i jiné státy, tehdy jmenované Česko a Švédsko.
Detaily této aféry jsem popisoval v dubnové aktualitě Louče včetně tiskové konference, kde se ruská strana ohrazuje proti tomu, že někoho obviňuje.
Že náš prezident vyšel ruským výmluvám svým vystoupením z 3. května vstříc a pomohl tak ruské propagandě, je jiná kapitola. Ale že by se kvůli tomu musela scházet Sněmovna?
x x x
Podle mého názoru je aféra novičok spíše mediální než reálná. Podobě jako ve známém konfliktu Zemana s americkým velvyslancem, kdy se reagovalo na výroky, které se neřekly.
Něco podobného se teď stalo v případu Tommyho Robinsona v Británii, který jsem se snažil podrobně s odkazy popsat v textu "Globální Facebook a novináři, kteří nectí fakta"
x x x
Ruský novinář byl zavražděn (29. května), ruský novinář je naživu (30. května) - fingovaná smrt ruského novináře Arkadije Babčenka, zorganizovaná ukrajinskou tajnou službou ve snaze vypátrat objednatele politických vražd, vyvolala rozporuplné reakce.
Mezinárodní organizace novinářů IFJ ústy svého prezidenta Philippe Leroutha označila akci za nepřijatelnou. "Šířením falešných důkazů o vraždě novináře ukrajinské orgány vážně narušily důvěryhodnost informací; jejich komunikace obsahuje riziko, že se bude vnímat jako propagandistická operace. Bylo skutečně nutné předstírat jeho smrt, aby se zabránilo údajnému útoku?"
Jiné hlasy argumentují: když vám jde o život, budete souhlasit i s tím, co nemusí být správné. Dementi komentoval přítel Babčenka Ondřej Soukup slovy: "Arkadij je naživu. (...) Ještě nikdy jsem tak rád nebyl za vola. Kámo, to tě bude stát hodně piv!"
x x x
Václav Klaus poskytl rozhovor Lidovým novinám, v němž mne zaujala věta: "já jsem svou povahou spíš akademik, který místo řečnění na náměstí sedne a napíše nějaký pádný esej."
Dlouho jsem přemýšlel, zda bych ve své paměti našel nějaký Klausův "pádný esej", který by zahýbal duší národa a ještě dlouho po jeho zveřejnění byl citován. Jestli něco od Václava Klause mělo a má "pádný účinek", pak to podle mého názoru byly a jsou jeho jazykové obraty a novotvary, počínaje výrazy "nevýhra" "trh bez přívlastků" přes opoziční smlouvu, havlismus a NGOismus a další, kterými se nás snaží přinutit, abychom se dívali na svět jeho brýlemi. Nyní se pokouší o něco podobného ve věci "populismus" v rozhovoru s titulkem "Rozumím si s populisty".
Nevidím nic špatného na tom, že se Václav Klaus na ně obrací "když se chci něco dozvědět." Ovšem něco jiného je využívat populistické strany pro pochopení problémů současnosti a něco jiného je aktivně podporovat. Stále čekám, kdy se na webové stránce klaus.cz objeví česká verze jeho "meine Unterstützung der AfD". Že by se za to vystoupení před českým publikem styděl?
x x x
DODATEK 4.6.:Mediální událostí minulého týdne bylo také uvedení kontroverzní inscenace "Naše násilí, vaše násilí" v brněnském divadle Husa na provázku, které narušili protestující aktivisté politického hnutí Slušní lidé. Alespoň trochu jasno v aféře mi udělal blog "Rádio Jerevan o brněnském skandálu" Vladimíra Justa, jenž - na rozdíl od mnoha jiných komentátorů - na představení byl.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz