Aktuality Louče
322
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 11. 2018... ARCHIV     TÉMATA
26. 11. 2018
Poté, co minulý víkend pohovořil v půlhodinovém rozhovoru na Televizi Nova, předseda vlády Andrej Babiš pokračoval ve své mediální ofenzívě. Nechal se ve středu pozvat do Duelu Jaromíra Soukupa, tentýž den se vyzpovídal deníku Blesk a ve čtvrtek večer 22. listopadu poskytl rozhovor České televizi - Události komentáře 22.11.
Stále stejné výroky: nic jsem neudělal, žádná korupce, žádná škoda, organizovaná akce, lži v médiích, zoufalá opozice, jejímž jediným programem je antiBabiš.
x x x
V pátek 23. listopadu pak musel Babiš vydržet sedmihodinovou debatu ve Sněmovně při 23.schůzi PSP s jediným bodem programu: Návrh na vyslovení nedůvěry vládě České republiky. Nedůvěry vyslovena nebyla, neboť pro ni hlasovalo jen 92 poslanců. Ovšem proti návrhu bylo ještě méně hlasů: 90, neboť poslanci koaličního partnera ČSSD opustili při hlasování sál, čímž dali najevo, že ve vládě chtějí zůstat, ale kdyby byl jiný předseda vlády, nebyli by proti.

Ještě před hlasováním v pátek v MF Dnes komentoval prezident Zeman situaci pod titulkem "Ulici se neustupuje"a také "absurdní divadlo ČSSD".

x x x
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém zasedání 20. listopadu se zabývala neplněním licence TV Barrandov, která od 29. října vysílá nový pořad Moje zprávy, který "...za zpravodajský formát nelze považovat, protože primárně neinformuje, nepodává zprávy, tj. faktografické informace o aktuálních událostech, což je zřejmé z obsahu prezentovaných sdělení, jejich subjektivního zpracování, z faktu neoddělování informací od názorů a komentářů, a dále z neaktuálnosti témat, popírající princip denního zpravodajského přehledu, který je výslovně uveden v licenčních podmínkách."

O tři dny později Jaromír Soukup v Mých zprávách kontroval:
"Teda jako oficiálně mi chtějí zakázat ty zprávy proto, že zprávy jsou podle nich jaksi málo zprávovité.(...) Tak já to zkusím vylepšit, jo. Poslouchejte. Průměrný plat člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání je necelých 76 tisíc korun měsíčně. (...) takže se mají docela dobře. No a teď si objednali za vaše peníze, za veřejné peníze, z rozpočtu státu, za 132 tisíc korun parkovací karty (...) Tak a je to. Doufám, že alespoň tuhletu zprávu uzná Rada pro rozhlasové a televizní vysílání za zprávu, protože doposud to na ně nikdo nevytáhl. Tak je to taková nová objektivní zpráva. Děkujeme, rado, a my jedeme dál." (11. minuta záznamu)
Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu jako zábavná groteska.

x x x
Hvězdou Křišťálové lupy se letos stal Jindřich Šídlo jako Osobnost roku, která získala i cenu za pořad Šťastné pondělí.
x x x
Na Fakultě sociálních věd se v pátek 23. listopadu konala debata o Listopadu 1989, které se zúčastnil také předlistopadový náměstek československého ministra vnitra Alojz Lorenc, což vyvolalo v médiích poprask.
Šéf Institutu komunikačních studií a žurnalistiky IKSŽ a bývalý děkan FSV UK Jakub Končelík na věc reagoval prohlášením, v němž připustil, že "moderátory nebylo zvoleno vhodné pořadí úvodních proslovů".
Jedním z moderátorů byl Karol Lovaš, který na FSV vyučuje rozhlasovou žurnalistiku a vydal o Lorencovi knihu.

DODATEK 27.11.2018: Děkanka FSV UK se rovněž vyjádřila a co je důležitější, nechala zveřejnit zvukový záznam celé debaty.

| nahoru |

21. 11. 2018
Znovu se potvrdilo, že zprávu, která souzní s našimi názory, často přijímáme bez kritického úsudku. Platí to pro obě strany. Když kdosi podsunul poslancům falešný mail tvářící se jako obchodní nabídka Tomia Okamury, přijali ho bez kontroly jak poslanec Čižinský tak poslanec Ferjenčík, nemluvě o některých médiích, pro něž byl poslanec dostatečně seriózním zdrojem.

Naběhl si i Pepa Kopecký na idnes.cz v článku, který dnes už je zeditován a jeho webová adresa ten původní omyl prozrazuje jen zčásti.

Někdo může říci: vidíte, obě strany jsou stejné, obě klamou veřejnost. Je tu však jeden rozdíl. Jedna strana, mám na mysli mainstreamová média, liberální demokraty a seriózní politiky, se k omylům přiznávají, omlouvají se za ně a na webu omyly opraví. Ta druhá strana omyly, přešlapy a lži neopravuje a neomlouvá. Koho tím myslím? Demagogické populisty, četná alternativní média, anonymní autory, trolly šířící nenávist, ale také politiky, jejichž vzorem je Donald Trump a Miloš Zeman, kteří svá omylná a nepravdivá tvrzení odmítají korigovat.

| nahoru |

19. 11. 2018
Lepší, než popisovat, co se v souvislosti s kauzou Babiše mladšího minulý týden událo, je zhlédnout pořad Newsroom ČT24 ze včerejška. Shrnul nejdůležitější fakta a snažil se pohlédnout na reportáž dvojice Slonková/Kubík z více stran, i když v rozhovoru s Kubíkem a Klusákem ta jedna strana převažovala.
x x x
V tomtéž pořadu Newsroom ČT24 mne zarazily dva omyly zmíněné u vedlejších témat.

Omyl první: Rosí: "dodnes nevíme, kdo dezinformaci (o smrti Martina Šmída) vlastně vypustil." Nabízím odpověď: Vymyslela Dražská, fake news z toho udělal Uhl, do éteru vypustila Rakušanová.
Omyl druhý při "výběru největších investigativních kauz": Podle redaktorky Vlčkové: "Stejný investigativec (Kmenta) stál o osm let dřív i na začátku jiné kauzy, na jejím konci bylo křeslo premiéra opět prázdné. Takzvaný sarajevský atentát."

Falešné sponzory Bácse a Sinhu objevil nikoli Kmenta, ale Tomáš Němeček v Respektu. Teprve následně se Kmenta v MF Dnes zapojil do pátrání a nebyl sám, pátraly také Lidovky.
Mýtus o tom, že odhalení falešných sponzorů Bácse a Sinhy „položilo“ Klausovu vládu stojí na vratkých základech; svědčí proti němu jednoduchá logika. Bács a Sinha byli odhaleni jako neexistující sponzoři již v dubnu 1996, Václav Klaus přesto vyhrál volby a podal rezignaci až o devatenáct měsíců později, 30. listopadu 1997.
Popis případu viz zde a tady.

Trochu mne mrzí, že jsem tyhle skutečnosti ve svém tweetu označil za "nepravdy", jsou to spíše omyly. My všichni jsme občas omylní.

x x x
Premiér Andrej Babiš získal včera půlhodinu vysílacího času na televizi Nova, aby pohovořil o svém synovi poté, co ho ve Švýcarsku navštívil.
Doporučil bych promítat adeptům žurnalistiky, aby viděli, jak to má reportér těžké, když proti němu zasedne zkušený komunikátor, jenž umí prosazovat vlastní agendu, a neustále utíká od položených otázek. Ray Koranteng však podle mého názoru obstál.
Zda se bude ve Sněmovně hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě, se dozvíme do konce týdne.

| nahoru |

17. 11. 2018
Další 17. listopad je za námi. A opět v konfrontačním duchu, který plodí extrémy na obou stranách.
Po dlouhých letech, kdy jsem 17. listopadu pravidelně vyrážel do pražských ulic, jsem tentokráte zůstal doma, průběžně informačně obsluhován z více zdrojů, mezi něž kromě ČT a ČRo patřil také Seznam.cz (přenos z Václaváku), Deník N a DVTV.
x x x
Kdyby si někdo chtěl oživit, co se v listopadu 1989 dělo v českých médiích, a jak ČST přispěla k úspěchu generální stávky, nabízím rozsáhlejší text, který to všechno popisuje. Své osobní zážitky jsem před léty zrekapituloval v seriálu Znovu89.
x x x
Kauza údajného únosu Babišova syna na Krym ("únosce" Protopopov se ozval a věci uváděl na pravou míru) vyústila v politickou krizi, při níž opozice chce po víkendu nechat hlasovat o vyslovení nedůvěry Babišově vládě.
Prezident Zeman situaci komentoval: "Kdyby vzdor mému očekávání byla vládě vyslovena nedůvěra, tak pověřím po jeho demisi Andreje Babiše sestavením vlády."

| nahoru |

13. 11. 2018
Včera večer v mediálním prostoru české kotliny vybuchla bomba v podobě reportáže na seznamzpravy.cz "Průlomové svědectví v kauze Čapí hnízdo. Slonková a Kubík vypátrali zmizelého Babišova syna."
Stejný web ještě včera večer začal zpovídat různé politiky v online zpravodajství.

Podobné zpravodajství si zřídily i další zpravodajské weby. Stojí za zmínku, že první vyjádření Andreje Babiše získal Deník N v 9:00. Teprve potom se na Facebooku Andreje Babiše objevilo mírně rozšířené prohlášení se stejným obsahem: "Můj syn je psychicky nemocný (...) Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně."

Nezávidím Jaroslavu Pleslovi a Istvánu Lékovi jejich pozici. Kdyby chtěli analyzovat a kriticky zhodnotit reportáž dvojice Slonková/Kubík (a ona by si to zasloužila), dostane se jim nálepky Babišových médií. Jestliže ministr vnitra Hamáček na tiskovce oznámil, že policie dávno znala bydliště Babišova syna, pak se mi zdá "vypátrání zmizelého" nabubřelou nadsázkou.

Už před týdnem 6. listopadu server Českého rozhlasu přinesl obsáhlý materiál "10 důkazů policie v kauze Čapí hnízdo" s novými informacemi. Kdo je nespokojen s průběhem vyšetřování případu Čapí hnízdo? Orgány činné v trestním řízení, tedy státní zastupitelství nebo policie? Nebo politická opozice či tajemný Šuman?
Psáno v poledne, na tiskovku Andreje Babiše se čeká.
DODATEK 14:50: Briefing Andreje Babiše přímým přenosem z Palerma na ČT24 je k dispozici zde

x x x
O moji osobní vzpomínku na Jana Petránka projevil zájem Nový deník. Dal jsem souhlas s "přetištěním", které se neobešlo bez problému. Naštěstí můj protest proti titulku redakce respektovala. O co šlo? Lze zjistit z adresy tohoto odkazu a z porovnání s publikovanou verzí.
x x x
Hluboce se skláním před recenzí Mirky Spáčilové nového krimi seriálu České televize Redl (režie: Jan Hřebejk, premiéra 11.11.), který označila za "přehnanou estébáckou kovbojku".
Naprostý souhlas, nemluvě o dalším využitím/zneužitím kulis české historie v současné umělecké tvorbě. Jak to myslím? Česká literatura, televize a film při své neschopnosti vyhledat a zobrazit současná lidská dramata si stále častěji vypomáhají tím, že si vypůjčují příběhy z historie (zde Lorenc/Ferenc)

| nahoru |

5. 11. 2018
Svět českých médií má novou žánrovou novinku - Moje zprávy Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. TV Barrandov tak reagovala na výtku, že porušila licenční podmínky, když v létě z úsporných důvodů přestala vysílat zpravodajské relace. Soukupova sólo vystoupení mají však do zpravodajství hodně daleko.

Už za tři dny se na YouTube objevila parodie "Arabela Jaromíra Soukupa".
Newsroom ČT24 pak ve zvláštním příspěvku zaznamenal obhajobu nového "zpravodajského" formátu z úst šéfa Empresy Daniela Köppla. Pro mě trochu smutný pohled na kdysi perspektivního mladého manažera, který šéfoval Strategii a zakládal Marketing & Média.

Soukupovy "Mé zprávy" mě navedly na stopu povrchního přístupu ČTK k práci se zahraničními zdroji, který nahrává protievropským náladám. Blíže "Jaromír Soukup a vaječný koňak"

x x x
Rozhodnutí Ruské federace (Vladimíra Putina) udělit Jaromíru Nohavicovi Puškinovu cenu za zásluhy při upevňování přátelství a spolupráce mezi národy, písničkář na svém webu komentoval slovy:
"Ocenění si velmi vážím. Písně Bulata Okudžavy a Vladimíra Vysockého jsou dlouhá léta nedílnou součástí mého repertoáru. Těším se na výlet do Moskvy."
Za to v médiích a na sociálních sítích schytal hodně nenávisti a také zklamaných komentářů ilustrovaných úryvky jeho písňových textů.
Mezi ty, kteří nepropadli protinohavicové hysterii, patřil Miloš Čermák, ale také Vladimír Merta v rozhovoru s Lucií Vopálenskou.
x x x
Rozsáhlý materiál "Donald Trump v hledáčku StB" otištěný v týdeníku Respekt vyvolal polemiku, když se ozval jednak Petr Zídek, který na Facebooku napsal, že "z poloviny se to obsahově kryje s mými články, které jsem publikoval v Lidových novinách 21. ledna 2017", a také Radek Schovánek, který upozornil na věcné chyby článku včetně podtitulku "Co všechno věděla česká tajná policie..." neboť ta policie byla samozřejmě československá.
I když ten feature materiál byl čtivý a dobře napsán, myslím si, že byl trochu přifouknut, podobně jako případ Milan Kundery v Respektu před deseti lety.
x x x
O víkendu odletěl prezident Miloš Zeman do Číny s početnou delegací ministrů a obchodníků na veletrh v Šanghaji. Když český stánek navštívil čínský prezident, Miloš Zeman mu zahrál na piáno Petrof; jak jinak než v Cdur.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz