Dnešní titulní stránky deníků: Zbrusu nový Boeing 737 MAX, který se v neděli 10. března krátce po startu zřítil v Etiopii, vyvolal nedůvěru k těmto strojům (druhá podobná nehoda stejného letadla), takže bylo zakázáno jejich použití v Evropě, USA a dalších zemích do doby, než odborníci vyluští údaje z černé skřínky a zjistí, proč k nehodě došlo. Strmý pád Boeingu na akciových trzích následoval.
x x x
Média zaznamenala další porážku Theresy Mayové v parlamentu, když poslanci včera ani napodruhé neschválili mírně upravenou smlouvu o brexitu, což britský deník Daily Mail okomentoval titulkem "The House of Fools" přirovnávající dolní komoru House of Commons k blázinci.
x x x
Včerejší oslavy dvacátého výročí vstupu ČR do NATO probíhaly nejen na Pražském hradu, ale i v podhradí, kde cestujícím metra připomínal toto výročí ve formě připomínající dopravní hlášení primátor Zdeněk Hřib. Tento nápad byl patřičně ironicky okomentován nejen v debatě pod Hřibovým tweetem, ale i v některých blozích
x x x
Poslanec Václav Klaus mladší včera při rozpravě před hlasováním o návrhu zákona o zpracování osobních údajů ve faktické poznámce přirovnal členství v Evropské unii k holocaustu. Doslova:,
"To je nařízení Evropské unie, to sem přilítlo a my tady jenom zoufale teď hledáme, jak to trošilinku zmírnit, a trošku se o to hádáme. Nezlobte se, mně to připomíná, my jsme jak židovský výbor, když nám řekli, že máme vypravit transport, a my jenom tak jako rozhodujeme, že teda ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem. Ale jinak děláme to, co nám řeknou... my jako ovce pro to zdviháme ruku... Tak jestli vám to nevadí - mně to vadí."
Za tento nehorázný příměr se předseda ODS Petr Fiala okamžitě omluvil a poslanecký klub ODS vyzval Klause k odchodu z ODS.
Klaus se ještě ve Sněmovně hájil tím, že pouze upozornil na to "že přes 57 % zákonů, které zde přijímáme a doručujeme občanům, nevzniká z naší vůle (...) to je prostě ztráta suverenity České republiky (...) Příměr možná byl drsný, ale v jádru sedí. (...) A když to někdo kritizuje, ať už vhodně, nebo nevhodně, tak ho tady okřikují."
Po tomto projevu opustil sál a omluvil se na zbytek jednání, zřejmě aby nemusel reagovat. K případu jsem sepsal glosu Co nám to sem lítá z Bruselu.
x x x
K policejním akcím vyšetřujícím podezření z korupce (viz předchozí zápis z 8.3.) je užitečné přečíst si rozhovor s vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem (případy Brno a Kapsch/Faltýnek spolu nesouvisí) a komentář Roberta Maleckého "A zase ty odposlechy. Média se státními zástupci hrají nečistou hru." (něco tu nehraje, média by měla být zdrženlivá). Jan Faltýnek svůj případ chce vysvětlovat ve Sněmovně.
Rád bych věděl, kolik novinářů vzal sebou do svého speciálu premiér Andrej Babiš, když ve dnech 5.-9.března navštívil USA a v Bílém domě ho přijal americký prezident Donald Trump. Na tiskovce v hotelu (viz foto) byly na řečnickém pultu mikrofony všech tří televizí + Českého rozhlasu + Seznam + Blesk, chyběl jen Barrandov.
A každé z těchto médií (TV Nova, Prima TV, Blesk) pak prezentovalo své vlastní obrazové zpravodajství jako důkaz "byl jsem při tom", i když na kvalitu a rozsah srovnatelný s ČT to nestačilo.
Petr Pavlík na twitteru komentoval včerejší čtyřhodinový zpravodajský blok ČT24 slovy "Husák musí závidět! Tohle by pro něj ČT vedená kovaným komunistou nikdy neudělala...", což mi nepřipadlo příliš vtipné, neboť tehdy něco podobného nebylo technicky ani programově možné. (Znovu jsem si připomněl trable při zajišťování televizního přenosu akce z první Havlovy návštěvy v USA v únoru 1990.)
Celý blok jsem zhlédl a kdyby na to přišlo, také bych měl ke zpravodajství ČT řadu připomínek, počínaje přehnaným důrazem na význam návštěvy (událost roku, ne-li desetiletí), přes moderování Tomáše Drahoňovského, jehož snaha být chytřejší než zpovídaný host několikrát narazila (Václav Bartuška, Jiří Šedivý), až po Řezníčkův rozhovor s Eliškou Haškovou-Coolidge, která své osmnáctileté účinkování v podatelně Bílého domu nám již přes dvacet let prodává jako "asistentka pěti amerických prezidentů" a "bývalá ředitelka Kanceláře prezidentských zpráv" (Wikipedie).
Na druhé straně se uvedené zpravodajství ČT24 dá chápat také jako snaha plnit veřejnou službu a podat veřejnosti co nejkomplexnější informaci o události. Že tu svoji excelenci (podívejte jak to umíme, kde všude máme kamery a reportéry, aby vám nic neuniklo) zpravodajci ČT trochu přehánějí, je jiná otázka. Jsou snad natolik zkušení, že by si možná mohli uvědomit, že existuje něco, čemu se říká bumerangový efekt. Neboli čeho je moc, toho je příliš.
Dušan Neumann na Facebooku glosoval Babišovu návštěvu slovy: "neudělal ostudu." Tak to vnímám i já, i když jinak Babiše nemusím, a vím, že Babišova návštěva byla marginální událostí amerického politického života.
x x x
Další mediální událostí těchto dnů je policejní razie kvůli podezření z korupce při zakázce ministerstva dopravy na výběr elektronického mýtného. Od včerejška se na deseti místech provádějí domovní prohlídky, zabavují se dokumenty, počítače, mobilní telefony.
Do hledáčku podezřelých se dostal předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj a generální ředitel české pobočky společnosti Kapsch Karel Feix, a také brněnský radní Švachula. Policie žádá vazbu pro pět lidí.
Jako svědek je do případu zapleten i
Jaroslav Faltýnek.
Po zkušenostech z velké razie na Úřadu vlády před šesti lety se nabízí otázka, zda z tohoto mraku skutečně zaprší.
x x x
Občas se snažím vystoupit ze své mediální bubliny a tak jsem se nedávno dostal k internetové televizi Raptor TV, kterou provozuje častý návštěvník Soukupových pořadů Žarko Jovanovič. Z webové stránky se od nového roku Raptor TV přestěhovala na operativnější Facebook.
Ze studijních důvodů jsem zhlédl dvě videa: záznam demonstrace osob se žlutými vestami proti České televizi a záznam debaty (semináře?) z 13. února na téma "Aby média nelhala" - organizoval Ivan David, vystupovali Petr Žantovský, Stanislav Novotný, Petr Štěpánek. Stačilo.
x x x
Při podobných výletech občas zabrousím na Primu, na níž našla s rubrikou "Ranní kávička... Vaše denní dávka informací k hlavnímu proudu" azyl Tereza Spencerová po svém odchodu z Literárek. Na rozdíl od předchozího odkazu stojí za to sem občas nahlédnout, i když je třeba neustále kontrolovat její ne vždy seriózní zdroje (na něž Spencerová poctivě - pokud není právě v Sýrii - odkazuje).