Aktuality Louče 371 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd | Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje... O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media. |
NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 12. 2022... | ARCHIV TÉMATA |
O bilanci filmové tvorby roku se pokusila v Deníku N Irena Hejdová. Tak jsem se dozvěděl, že u nás vloni přišlo do kin "kolem pětasedmdesáti filmů, z toho přibližně třetina dokumentů," předpokládám, že českých.
S výjimkou kontroverzního Hádkova filmu Vyšehrad:Fylm, podbízejícího se hospodě čtvrté cenové skupiny, a Jáklova velkofilmu Jan Žižka mi uvedené tituly nic moc neříkají. Překvapuje mě, že se Hejdová nezmínila o rodinné komedii Hádkovi, na níž mě upozornila scéna kolující po sociálních sítích. Ve dvou minutách se z ní hodně dozvíme o současné podobě debat v rozdělené české společnosti.
Doslova: "Potřebujeme vaši pomoc (...) Máme dělostřelectvo. Ano. Díky vám. Ale je ho dost? Upřímně řečeno ne. Aby se stal Bachmut nejen pevností odrážející útoky ruské armády, ale aby se ruská armáda úplně stáhla, je potřeba více zbraní a granátů. Jestli se tak stane, pak boj o Bachmut - stejně jako bitva u Saratogy - změní průběh naší války za nezávislost a svobodu."
Bitva u Saratogy v roce 1777 přinesla obrat v americké válce za nezávislost.
Odkázal v něm opět na svůj desetibodový mírový plán, který je - kdyby se měl brát doslovně - podle mého názoru nereálný.
(1. Jaderná a radiační bezpečnost, 2. Potravinová bezpečnost, 3. Energetická bezpečnost, 4. Osvobození všech zajatců a deportovaných, 5. Dodržování Charty OSN a obnova teritoriální celistvosti Ukrajiny i světového pořádku, 6. Odsun ruských vojsk a zastavení bojů, 7. Návrat spravedlnosti (kompenzace za škody, zvláštní tribunál), 8. Ochrana životního prostředí a vzdorování ekocidě (záměrné destrukci životního prostředí), 9. Zabránění eskalaci, 10. Potvrzení konce války)
Detaily mírového plánu komentovala Petra Procházková v Deníku N s titulkem "Deset bodů Zelenského mírového plánu – vzorec s několika neznámými."
Dnes se Zelenskyj na cestě domů setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou ve městě Rzeszów, přes jehož letiště proudí velká část pomoci Ukrajině.
Na zpravodajském webu irozhlas.cz je teď nejčtenějším příspěvkem výtah z rozhlasového pořadu Osobnost plus s titulkem "Západ Zelenského přeceňuje, když si myslí, že je lídrem celého národa, říká ukrajinistka Víchová"
Vrcholem pokrytectví a snahy zbavit se odpovědnosti za válečný zločin přepadení cizího státu pak byla tato věta "Vždy jsme – znáte můj postoj – považovali ukrajinský lid za bratrský národ a stále si to myslím. To, co se děje, je samozřejmě tragédie, naše společná tragédie. Ale není to výsledek naší politiky, ale naopak je to výsledek politiky jiných zemí, třetích zemí, které o to vždy usilovaly, o rozpad ruského světa.
Ještě před rokem 12. července 2021 totiž Putin ve svém eseji "O historické jednotě Rusů a Ukrajinců" (zde v ruštině, v angličtině) právo na existenci ukrajinského národa zpochybňoval s tím, že jsou to vlastně Malorusové s výčitkou, že teprve sovětská národnostní politika (Lenin) "místo velkého ruského národa, trojjediného národa složeného z Velkorusů, Malorusů a Bělorusů zafixovala na státní úrovni postavení tří samostatných slovanských národů: ruského, ukrajinského a běloruského."
Když se někomu krátí čas, obvykle se snaží dokázat sobě a svému okolí, že ještě je "alive and kicking," i když to často bývají jen poslední záchvěvy někdejší síly. Proto přijímám s rezervou Zemanovo vyjádření o jeho cestě do Jeruzaléma, kde hodlá otevřít ambasádu (což vláda zatím neschválila), jakož i jeho poslední pokus o znásilnění Ústavy. Nestačím sledovat záplavu vystoupení kandidátů v různých anketách nebo Arénách. Český rozhlas, který už od ledna pod taktovkou Jana Pokorného vysílá názorové debaty Čekání na prezidenta, teď vysílá speciál Den s kandidátem. Něco podobného natáčí i Česká televize (dnes s Andrejem Babišem) poté, co v seriálu Interview ČT24 Prezidentští kandidáti postupně vyzpovídala všechny kandidáty - s výjimkou Andreje Babiše. Když k tomu připočteme aktivitu kandidátů na sociálních sítích, na nichž patří zřejmě k dobrému tónu alespoň jednou denně pronést nějaké moudro, případně zařadit obrázek ze života, pak se nikdo nemůže divit lidem, jestliže jim přímá volba prezidenta začne lézt krkem.
Andrej Babiš zvolil taktiku použitou Milošem Zeman před pěti lety - odmítá chodit do debat, přijde až do případného duelu po prvním kole voleb. Nicméně neodmítl pozvání dvojice podcastu Insider (Michal Půr, Tomáš Jirsa), se kterou si povídal celé dvě hodiny. Zřejmě proto, že jejich rozhovory jsou vedeny "po srsti" nikoli "proti srsti."
DODATEK 7.12.2022: Babiš se rozhodl navázat na talk-show u dvojice Půr/Jirsa sérií vlastních besed s občany, kterou včera odstartoval v Olomouci.
Bohužel, všechny tyhle podcasty, internetové, facebookové a youtubové debaty, které nepostrádají zajímavost a vhled do kvalit jednotlivých kandidátů, sledují na internetu pouze desítky tisíc lidí. Rozhlasová a televizní informace je na tom o něco lépe. Nicméně konečné rozhodování o kandidátech bude v režii ne příliš informované masy, k níž se přes mediální zkratky, aféry, názorové bubliny tvořené sociálními sítěmi a řetězovými maily dostanou zjednodušená schémata, v horším případě hoaxy, v lepším případě memy, na jejichž vytváření a šíření pracují desítky marketingových mágů. Jsem toho názoru, že jaké je voličstvo, takový bude prezident.
Už jednou, téměř před deseti lety jsem napsal, že "Pro mne volby budou testem vzdělanosti a kultury českého národa," a pak jsem musel jedné čtenářce vysvětlovat, jak jsem to myslel.
Hodnocení úrovně národa jsem tehdy spojoval s jeho vlastnostmi a schopnostmi, tj. zda vzdělanost nekončí u povrchní internetové obeznámenosti, nebo zda se nechá opít rohlíkem jednoduchých demagogických polopravd zamlžujících složitou realitu světa viděnou v kontextu širších souvislostí. Jestliže tehdy jsem byl mírným optimistou, dnes, po deseti letech, to vidím v poněkud tmavších barvách. Pokud to Babiš prohraje, možná svůj názor opravím.
K informacím v lidovky.cz, seznamzpravy.cz, irozhlas.cz, ct24.cz přidávám link na text rozhodnutí (zde v angličtině), který uvádí tří přestupky, kvůli nimž se licence odebrala: tj. neposkytnutí národní jazykové stopy pro vysílání, zobrazení Krymu na mapě jako součásti ruského území, označení ruské armády „naší armádou“, možná podpora ruské armády. Další podrobnosti, včetně historie televize Dožď, přináší Petra Procházková v Deníku N.
Pohár trpělivosti Rady přetekl 1. prosince, když moderátor Alexej Korostělev po reportáži o těžké situaci a problémech mobilizovaných ruských vojáků vyzval diváky, aby o podobných osudech informovali na adrese army@tvrain.ru; mobilizovaným v nouzi by se pak mohlo pomoci při zajištění jejich základních potřeb. Licenci nezachránil ani okamžitý vyhazov Korostěleva.
Lotyšsko již dříve, když Rusko přepadlo Ukrajinu, vysílání a retranslaci některých ruských programů na území své země zakázalo. Nyní k nim přibyl Dožď, jehož vedení oznámilo, že bude pokračovat ve vysílání na svém youtubovém kanálu.
Jedna z četných absurdit a zhůvěřilostí, které produkuje válka.
DODATEK 7.12.2022: Dožď od 8. prosince zmizí také také z litevských obrazovek; vysílala zde na základě nyní zrušené licence z Lotyšska.
Zatímco NSS potvrdil vyřazení Denisy Rohanové kvůli podpoře poslanců, kteří v loňských volbách poslanecký mandát ztratili, podnikatel Karel Diviš se mezi kandidáty vrátil, když se při kontrole našly chybějící podpisy do stanoveného počtu padesáti tisíc.
Karel Janeček neuspěl ani poté, co NSS zkontroloval a spočítal všechny vyřazené hlasy. NSS ve svém rozhodnutí sice Janečkovi uznal 433 podpisů vyřazených Ministerstvem vnitra na základě strojové kontroly, ale i tak to nestačilo.
Neinformovanost Andreje Babiše o české kultuře (Hašek, Čapek) a jeho odtrženost od čehokoli, co se netýká byznysu (planety sluneční sustavy, žaludky krávy) dokumentovaná v sestřihu kolujícím na Twitteru, byla udivující. Jeho kmenové voliče to asi neovlivní, ale možná u starší generace, v níž přežívají archetypy předchozích vzdělaných prezidentů, by mu mohla tahle absence širší vzdělanosti uškodit.
Soupeřům AB se pak Zeman pokusil namydlit schody, i když je otázkou, zda speciálně u generála Pavla to nebude kontraproduktivní. Viz Zemanovo tvrzení, že Petr Pavel "...rozumí armádě, a to mu nemůže někdo upřít. Podle mého názoru nerozumí v podstatě ničemu jinému." Totéž u Danuše Nerudové, kde Zeman jen zopakoval pomlouvačné simplifikace jejích aktivit a odpovědností na Mendelově univerzitě: "...její nejbližší spolupracovník (...) byl obviněn z plagiátorství (...) v té Mendlově univerzitě se prodávaly doktorandské tituly, zejména do zahraničí, například Rakouska."
Mám na mysli prezidentův úmysl jmenovat předsedu Ústavního soudu ještě před tím, než Pavlu Rychetskému skončí příští rok v srpnu desetiletý mandát. Osobní pomsta z toho čouhá jako sláma z bot. Předpokládám, že jeden ze tří právních názorů, kterými se Zeman v rozhovoru na Primě zaštiťoval, pochází od hradního podržtašky Zdeňka Koudelky.
Já však více věřím předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi, který včera v Lidových novinách vyslovil naději, že "že soudci Ústavního soudu si uvědomují problematičnost takového případného kroku a nikdo by z nich nominaci nepřijal."
Jak asi dopadne tenhle test charakterů a prodejnosti ústavních soudců?
Jak se bojuje u Bachmutu, kde Rusové mírně postupují a kde jsou nasazeni tzv. wagnerovci, popisuje twitterové vlákno vycházející z článku vojenského novináře Jurije Butusova. Pochopil jsem, že situace je tu obdobná jako u Verdunu, když se území dobývá především pěchotou za cenu obrovských ztrát na obou stranách.
Bylo to střetnutí absolventa West Pointu a bývalého vojáka, který neumí nahlížet na svět jinak než z pozice velmocenských ambicí a zájmů, s evropským politikem, který byl schopen Mearsheimerovy argumenty zpochybňovat na základě znalostí detailů vývoje vztahu NATO a Ruska, jakož i změn ve vnitropolitické situaci v Rusku, které stojí za ruskou agresí proti Ukrajině.
Půr s Jirsou před Babišem vyzpovídali Petra Pavla a Danuši Nerudovou. Povídání s generálem Pavlem, které ho kvalifikuje jako jednoho z favoritů volební soutěže, Insider nabídl internetovému publiku celé zdarma.
Národní rada vzniklou situaci vyhodnotila slovy (překlad Google): "Lze tedy jednoznačně uzavřít, že „TV Dožď“ je hrozbou pro stát, bezpečnost a významně ohrožuje veřejný pořádek a bezpečnost z důvodu podpory teroristického státu a ze snahy přímého či nepřímého shromažďování finančních prostředků ... a jejich převedení na stranu zapojenou do ozbrojeného konfliktu mimo území Lotyšské republiky."
Protože rozhodnutí Národní rady uvádí, že Rada "bude informovat platformu sociálních médií "Youtube" o přijatém rozhodnutí a vyzve ji k poskytnutí nedostupnosti kanálu "TV Rain" na území Lotyšska pomocí geobloku nebo jiného technologické řešení," mohlo by dojít k paradoxní situaci, že televizi Dožď neuvidí uživatelé internetu v Lotyšsku (což se asi nestane), zatímco v Rusku bude její youtubový kanál i nadále dostupný.