Aktuality Louče 380 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd | Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje... O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media. |
NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 9. 2023... | ARCHIV TÉMATA |
Svůj názor, že Ukrajinu je třeba podporovat a Rusko je třeba zastavit, protože jinak by pokračovalo a šlo dál, Pavel kromě jiného zdůvodnil: "To není můj předpoklad nebo hypotéza, takhle mluví nejvyšší představitelé Ruska. Takhle mluví Sergej Lavrov, ministr zahraničí, který na Radě bezpečnosti, na které jsem seděl možná blíž, než sedím teď u vás, a poslouchal jsem ho. Tak on tady řekl, že Rusko Chartu OSN neporušilo, protože Ukrajina není země. Takže oni vlastně nikoho nenapadli... (...) Rusko uvažuje v kategorii silný/slabý. A prezident Putin to řekl zcela jasně a otevřeně: silní dělají, to co mohou, slabí, to co musí..."
Něco podobného uvedl také dva dny předtím v rozhovoru pro Lidové noviny, které se zajímaly o jeho účinkování na Valném shromáždění OSN.
Reagoval tím na zprávu doplněnou videem o požáru na klíčovém armádním letišti Čkalovskij nedaleko Moskvy. Informaci zveřejnil stejný telegramový účet, který psal o smrti Kadyrova. Poté informaci převzala ukrajinská média a dál, s odkazem na ně, některá česká média a aktivisté na Twitteru. Nehořelo ale letiště. Vzplanul prý dřevěný barák asi 8 km od Čkalovského.
V původní zprávě šéf vojenské rozvědky Budanov tvrdil, že zahynulo nejméně devět lidí a šestnáct jich bylo zraněno. Později však Ukrajinská pravda s odkazem na telegramový kanál jednotek speciálních operací napsala, že zahynulo 34 důstojníků a mezi nimi "komandujuščij ČF RF." Mrtvý Sokolov byl na světě a s ním i ostuda ukrajinských i světových médií, kterou se Ukrajinská pravda snažila jen chabě obhájit tím, že žádné konkrétní jméno oni neuvedli, že Sokolova si tam dosadila jiná média. Jenomže kdo jiný může být "komandujuščij ČF RF"?
V závěru uvedeného textu jsem komentoval rozhovor Jana Jiráka v sobotních Lidových novinách, který by se nebránil financování médií veřejné služby ze státního rozpočtu s použitím argumentu: "Univerzita Karlova je placená ze státního rozpočtu, ale její nezávislost nikdo nezpochybňuje" (sic!).
Také jeho návrh na vypisování grantů na "pořad, který by odpovídal veřejné službě" svědčí podle mého názoru o zásadním nepochopení mise vysílání veřejné služby, kterou nelze omezit na jednotlivé pořady či tematické kanály, ale na celek, v němž i ta Jirákem kritizovaná StarDance má svoje místo (i když by už mohla jít na odpočinek a uvolnit místo jiné populární zábavě).
Co mě však vyvádí z míry, je nekompetence některých komentátorů, kteří se na této vlně chtějí svézt. Jeden z nich mě vyprovokoval k publikování vlákna na Twitteru s tímto obsahem:
Právě jsem vyslechl neuvěřitelně hloupý příspěvek Ivana Hoffmana o zbytečnosti ČT (když prý máme rozhlas s obrázky) a placení poplatku. Ivan Hoffman v něm tvrdí, že
a) "Zákonodárci předpokládají, že kdo má možnost sledovat Českou televizi, ten tuto možnost také využívá."
b) "Z průzkumu sledovanosti je přitom patrné, že se na Českou televizi dívá necelá třetina televizních diváků."
Ivan Hoffman totiž nechápe, že těch 31,47 procent průzkumů za rok 2022 je podíl ČT (share) na publiku, vyjádřený v podílu času, který diváci věnovali před obrazovkou kanálům ČT v porovnání s dalšími TV kanály. To vůbec neznamená, že programy ČT sleduje jen třetina lidí. Neboť stejně jako diváci ČT se dívají také na Novu a na Primu, stejně tak skalní příznivci Novy a Primy zabrousí na kanály ČT.
Takže a) je správně.
Obdivuji toleranci ČRo, že tuhle placatou zeměkouli odvysílala.
Po letech nezájmu české veřejnosti o tuto událost, letos média ožila, a prezidenta Petra Pavla v New Yorku čeští novináři sledují na každém kroku i běhu. Ačkoliv Pavel včera promluvil v privilegovaný první den, měl tu smůlu, že předchozí řečníci nedodrželi patnáctiminutové limity (iránský delegát přednášel půlhodinu o islámu), takže mu unikla večerní recepce, kde se mohl potkat s americkým prezidentem.
Možná důležitější než Valné shromáždění bylo dnešní zasedání Rady bezpečnosti s tématem "Zachování mezinárodního míru a bezpečnosti“ na kterém - přes protesty ruského delegáta - jako první promluvil ukrajinský prezident Zelenskyj. Poté, co se vyslovili všichni členové RB OSN, také zde v rámci otevřené debaty vystoupil Petr Pavel. Když mluvil Zelenskyj, Lavrov odešel, kdy mluvil Lavrov, Zelenskyj odešel.
Proč Kaprain podnikatele KArla PRAžáka Mafru kupuje? Možné vysvětlení: ve světě zuří válka a po výbušninách je stále větší poptávka. A když chtěl Pražák libové (Synthesii), musel koupit také bůček (Mafra, Londa).
Proč Babiš prodává? Komentáře se shodují: protože zjistil, že Mafra je pro něj přítěží, potřeboval se jí zbavit. Novela zákona o politických stranách ho odstřihla od možnosti vlastnictví přes svěřenecký fond, navíc Mafra ho stojí peníze. Kromě toho nekontrolované sociální sítě jsou pro Babiše dnes možná lepším vlivovým nástrojem, než veřejností ostře hlídaná mainstreamová média.
Co s tím bůčkem Pražák udělá? Závěr tiskové zprávy uvádí: "Nákupem společností Mafra a LONDA vstupuje skupina Kaprain do zcela nového segmentu. (...) Další kroky v Mafře a LONDĚ tak nebudeme minimálně do schválení ze strany relevantních antimonopolních úřadů komentovat."
Hlavní změna: Zdeňka Šámala v čele zpravodajství nahradí Petr Mrzena, Tereza Polachová by měla přinést svěží vítr do produkce dramatické tvorby po Janu Maxovi, který bude šéfovat divizi Digitální služby. Skladbu vysílaného programu bude i nadále spolu s manažery jednotlivých kanálů řídit Milan Fridrich.
Jakub Železný už v předstihu oznámill, že se chce stáhnout z Událostí, komentářů a navrátit se do původní funkce moderátora večerních Událostí.
Co k tomu říci? Zatím bez komentáře. Uvidíme, jak se věci vyvrbí.
Na ukrajinské straně se cosi začalo hýbat. Nejprve soud uvalil vazbu na oligarchu Ihora Kolomojského, což překvapilo pouze ty, kteří naletěli na propagandu šířenou protivníky Zelenského (Porošenko, Rusové), podle níž Zelenský byl loutkou tohoto oligarchy. Sice jest pravdou, že Kolomojskyj Zelenského zvolení podpořil, stejně jako je pravdivé tvrzení, že Zelenský si vydělal miliony na Kolomojského televizním kanálu 1+1. Jenomže ty miliony Zelenskému vydělala jeho firma Kvartal 95 produkující zábavné pořady, a jejíž seriál Sluha národa se prodal do více než čtyřiceti zemí.
Dnes už si málokdo vzpomene, že Kolomojskyj svoji televizní stanici 1+1 získal od Ronalda Laudera a od jeho Central European Media (dnes v majetku PPF). CME na Ukrajině od roku 1997 participovala na vlastnictví televizní společnosti Studio 1+1 podnikatelů Alexandra Rodňanského a Borise Fuchsmanna, kteří v roce 2008 střelili své podíly Kolomojskému. Ten pak televizi 1+1 v roce 2010 zcela ovládl. Že CME na tomhle podniku prodělala kalhoty, o tom není třeba pochybovat. Stačí si spočítat peníze, které sem Lauder za ta léta investoval, a porovnat je s prodejní cenou 300 milionů USD, za kterou Kolomojský televizi 1+1 získal.
V okolí Zelenského je více takových týpků, které nějak emocionálně nemusím. Za všechny bych jmenoval předsedu ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka (i když ten vlastně do Zelenského týmu nepatří). S nadějí však zaznamenávám o mediální popularitu neusilující jiné mladé a ustarané tváře jiných ukrajinských politiků a mluvčích, které se čas od času na obrazovce objevují.