Aktuality Louče
121
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, a která se jen občas objeví na stránkách blog.vozovna.cz, blok.rozanek.cz a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 29.3.-17.4.2004... ARCHIV     TÉMATA

16.4.2004 - Čas 17:12 hodin - Česká televize vysílá mimořádnou zpravodajskou relaci, která oznamuje, že unesení čeští zpravodajové v Iráku Michal Kubal, Petr Klíma, a Vít Pohanka jsou na svobodě. Michal Kubal v přímém telefonátu popsal okolnosti únosu.

| nahoru |

8.4.2004 - Před týdnem 2.4. uvedla Louč dva e-maily ke komentáři novely zákona o R a TV poplatku. V duchu zásady "Audiatur et altera pars - budiž slyšena i druhá strana" nyní Louč na žádost Tomáše Peciny zveřejňuje záznam korespondence vedené s poslancem Petrem Plevou.

| nahoru |

6.4.2004 - Otázky, které mi položil Jan Potůček, mě vyprovokovaly k napsání článku na téma "Proč ČR nemá zpravodajský kanál."

  • - Česká televize zakoupila 52dílný vzdělávací seriál BBC s názvem Inspirace pro utkání s budoucností, který se věnuje pěti tematickým okruhům. Druhý tematický okruh Média a informační společnost má celkem osm částí, z nichž ta šestá, který se vysílá dnes a zítra v repríze, se věnuje televiznímu zpravodajství. Některé části tohoto seriálu si stáčím na video a upozornil bych na ně v Louči už dříve, kdybych nebyl do celé věci namočen a nechtěl jsem na sebe trapně upozorňovat. Půlhodinové pořady BBC jsou totiž vždy doplněny besedami k tématu, které v tomto případě moderuje Ondřej Neff. Na téma televizní zpravodajství budou dnes diskutovat Barbora Tachecí, Karel Hvížďala a můj fakultní kolega Tomáš Trampota.
    | nahoru |

    2.4.2004 - Novelu poplatkového zákona prostudoval také Tomáš Pecina, který mi napsal: "Pane Šmíde, legrace je v něčem jiném: podle zákona totiž stačí, abyste žil ve společné domácnosti s aspoň jednou další osobou, a nelze Vás za neplacení postihnout, protože nemáte zákonnou možnost, jak zjistit, jestli tato druhá osoba poplatek platí nebo ne. U soudu řeknete, že jste si myslel, že ten druhý platí, a ten druhý řekne to samé o Vás - a jste z obliga, protože do evidence poplatníků nemáte přístup."

  • DODATEK 12.30: Poslanec Petr Pleva na výše uvedený záznam reagoval mailem: "Vážený pane Šmíde, k zákonu o rozhlasových a televizních poplatcích se na Louči ocitl nesmysl, který si dovolím uvést na pravou míru. Pan Pecina fabuluje nesmyslnou konstrukcí o osvobození z duvodu sdílení společné domácnosti. Zapomíná, že se nejedná o trestný čin, ale obligatorní povinnost, takže není třeba nikomu prokazovat úmysl. V případě zmíněném panem Pecinou by prostě zaplatili oba dva, včetně sankce. S pozdravem Petr Pleva
    P.S.: Ve vaší glose zmiňovanou dvojkolejnost poplatku Vám velmi rád osobně vysvětlím."
  • - V Hospodářských novinách se ke zvýšení poplatku vyjadřuje dnes také bývalý ředitel ČT Ivo Mathé pod titulkem „Šetření v televizi za každou cenu je idiotismus“. Rád bych ho v něčem poopravil, spíše jen upřesnil. Mathé říká: “Pamatuji si, jak ještě za bolševické televize fungoval jistý šéfredaktor pro pořady ze zahraničí, který vždycky ušetřil dolary, protože z ideologických důvodů nekupoval americké filmy. Chlubil se tím a dostal za to prémie. Do takového idiotismu by se ale neměla televize dostávat.“ Pravda ovšem je taková, že tím člověkem nebyl šéfredaktor pro pořady ze zahraničí, ale šéfredaktor Telexportu, s nímž jsme jako redakce sváděli četné bitvy. Hospodaření s penězi stáhl z redakce na Telexport poté, když si redakce dovolila dovézt několik dílů amerického seriálu Columbo nikoli přes Telexport, ale přes Filmexport.
    | nahoru |

    1.4.2004 - Včera Sněmovna schválila ve třetím čtení novelu zákona 252/94 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích. Novela zvyšuje rozhlasový a televizní poplatek z 37 na 45 Kč a ze 75 na 100 Kč, zároveň snižuje množství reklamy v ČT z 1 na 0,8 procenta. Komentář Louče je zde.

    | nahoru |

    29.3.2004 - Poté, co jsem byl minulý týden zmítán pochybnostmi o užitečnosti vlastní existence, která neumí nic lepšího, než vyrábět “Nepojízdné vraky v prachu mediálních cest“, konec týdne mě alespoň trochu smířil se životem. Slova „bulvár“ a „média“ se ve víkendových médiích skloňovala tolikrát, že jsem si řekl, že na té naší „akademické“ kritice českých médií asi bude přece jen kousíček pravdy, když ve stejném kritickém duchu se tak často vyjadřují i „neakademici“ a lidé z praxe, dokonce i televize Nova (Pavel Zuna, Střepiny). Zvláštní příspěvek je zde.

  • Před šesti léty jsem na diskusní skupině americké žurnalistické organizace SPJ objevil text, který jsem volně přeložil a poslal buď Ondřeji Neffovi nebo Janu Čulíkovi (přesně si nevzpomínám), takže se objevil na serveru Neviditelný pes nebo v jeho tehdejší příloze Britské listy. Až nyní, po letech, při natáčení tematického večera ČT2, jsem se dozvěděl, že ten text s názvem Třináct způsobů jak čelit obvinění a skrýt pravdu před novináři se zalíbil první dámě naší televizní investigativní žurnalistiky Janě Lorencové, která si ho vytiskla, uložila do archivu, a včera ho ilustrovala konkrétními příklady, které nasbírala při své praxi. Pro osvěžení paměti ho znovu zveřejňuji.
    | nahoru |


    Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.