Aktuality Louče
217
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz news.google.com (česky) a dalších. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou http://blok.rozanek.cz/, http://www.reflex.cz/potucek/, Čermákův extra.cz/blog/, Austův www.aust.cz, duspiva.blogspot.com, online.zurnalistika.cz apod.

NA OKRAJ DNŮ 1.-28.2.2010... ARCHIV     TÉMATA

25.2.2010 Jak ten čas letí. Dnes je tomu 20 let ode dne, kdy Václav Havel, bezprostředně po návratu z úspěšné návštěvy USA, kde oslnil americké kongresmany svým projevem (zde v české verzi), vystoupil na Staroměstském náměstí a nenechal nikoho na pochybách, kam bude směřovat další vývoj. Jeho úvodní věta "Vážení přátelé, když přesně před dvaačtyřiceti lety vstoupil na tento balkón můj předchůdce, na kterého věru moc hrdi být nemůžeme, oznámil tu vašim otcům a dědečkům, že se právě podařil puč." obsahuje věcnou chybu, neboť proslavenou větu "právě jsem se vrátil z Hradu" oznámil Klement Gottwald nikoli na Staroměstském, ale na Václavském náměstí.
Rovněž pasáž, v níž komentoval Václav Havel poměry v televizi, by zasloužila korekci ("V televizi si nemůžete vybrat podle programového zaměření, ale zato se můžete radovat z faktu, že Československá televize má pravděpodobně světový rekord v počtu zaměstnanců na počet odvysílaných hodin. Ti, kteří vás v televizi pravdivě informují a umělecky povznášejí, tvoří nepatrnou menšinu; proč tam jsou ti druzí a co dělají jiného, než že se navzájem hlídají a obohacují, nikdo neví.") Za tyto chyby může nejen hektická revoluční doba, kdy se věci říkaly spatra a bez přípravy, ale také kvalita prezidentových našeptávačů a poradců. Ten den i celý týden si dobře pamatuji, své zážitky z té doby jsem kdysi popsal ve vzpomínkovém článku napsaném v roce 2002 "Jak to bylo u svatého Jana v New Yorku v roce 1990".

| nahoru |

24.2.2010 Ani v libereckém kraji by Zelení a KDU/ČSL nepřekročili pětiprocentní hranici nezbytnou pro vstup do parlamentu. Zjistil to průzkum ČT objednaný k další předvolební besedě Václava Moravce. Na rozdíl od Karlových Var v Liberci vítězí ODS před ČSSD.
obálka Reflexu č.35/2009obálka Týden 22.2.2010

  • Na rozdíl od Reflexu, pro který je Jiří Paroubek oblíbeným terčem posměchu (Zelený Raul, loňská obálka č.35), časopis Týden projevil vůči předsedovi ČSSD vstřícnost - jak na obálce, tak v rozhovoru uvnitř listu. Že by Sebastian Pawlowski si chtěl předcházet očekávaného vítěze voleb? Na otázku, zda se Paroubek cítí jako štvanec, odpověděl: "Já se necítím být štvancem, cítím velkou podporu veřejnosti, ale média by se měla cítit špatně."
  • - Přestože MF Dnes přinesla jen nepřímé a zatím nedoložitelné důkazy o korupčním chování v aféře Pandur, reakce politiků je bouřlivá, až hysterická. Jiří Paroubek prohlásil, že kauzu zinscenoval Kalousek a TOP O9 proti velkým politickým stranám. Mezitím média připomněla, že lobbista Pavel Musela, který měl s kontraktem na Pandury co do činění, na podzim roku 2008 utrpěl při lovu záhadný úraz, takže není schopen podat žádné svědectví. Je zajímavé, že tento úraz, který následoval bezprostředně po sérii článků o Muselovi v týdeníku Euro (vztah s Grossem, ovlivňování privatizace Mostecké uhelné společnosti), prošuměl českými médii bez dalšího ohlasu, s výjimkou ohlasu zpožděného bulvárního.
    | nahoru |

    20.2.2010 Dodatečně zaznamenávám:

  • - Václav Moravec v úterý 16.2. rozjel v Karlových Varech maraton předvolebních besed, pro jejichž účastníky platí stejná pravidla, jako při posledních volbách. V panelu mohou zasednout jen ti, kteří mají dle dvou nezávislých průzkumů v daném kraji šanci dostat se do parlamentu. A tak se stalo, že se v diskusi nedostalo na KDU/ČSL a stranu Zelených, zatímco v panelu zasedly Věci veřejné a TOP-09.
  • - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů zvolila ve čtvrtek 18.2. ředitelem Ústavu Jiřího Pernese (od 1.4.2010).
  • - Janek Kroupa nachytal na švestkách zástupce rakouské společnosti Steyr. Tak přišla na svět aféra „Pandury pro českou armádu“. Jako už poněkolikáté mám však pocit, že se tady nehraje se čtenářem zcela fér. Výběr faktů a odposlechů je samozřejmě účelový, s tím se musí počítat. Nicméně odposlechy by se měly překládat přesněji. Například by se mělo zohlednit, že „side“ není totéž co „party.“ A nejdůležitější otázka: Cui bono? Kdo přihrál Kroupovi dokument nerealizované smlouvy starý osm let? Znovu opakuji: jsem rád, když novinář odhalí nepravosti. Ještě raději bych však byl, kdybych měl jistotu, že není loutkou v prosazování nějakých dalších partikulárních zájmů. Veřejnoprávní ORF věnovala případu zvláštní webovou stránku.
    | nahoru |

    18.2.2010 Nejvyšší správní soud včera rozhodl o rozpuštění Dělnické strany. Jiří Pehe ve svém komentáři pro deník Referendum napsal, že „pravicovému extremismu se u nás politicky nedaří“, protože „po svých tragických zkušenostech s komunistickým extremismem v letech 1948-1989 tíhnou Češi spíše k politicky vyzkoušeným modelům“ a „při současné situaci je český politický systém obdivuhodně stabilní.“ Byl bych rád, kdyby měl Jiří Pehe pravdu. Ale obávám se, že nadcházející volby ukážou cosi jiného. Výše uvedená úvaha totiž nebere v potaz nálady generace nových voličů dospívajících uprostřed politické, dnes i ekonomické krize. Možná se 30. května budeme divit.

    | nahoru |

    15.2.2010 Ohlédnutí za týdnem a víkendem:

  • - Sněmovna je zablokovaná obstrukcí ODS, která se projevuje zdržováním dlouhými diskusními příspěvky, což vyvolává snahu alespoň něco projednat na mimořádných schůzích (minulý týden čtyřikrát). Jestliže v letech 1998-2002 Sněmovna zasedala 51krát a v dalším volebním období 2002-2006 se konalo celkem 56 schůzí, dnešní poslanci se svolávali již 71krát a to máme ještě tři a půl měsíce do voleb. Obstrukce je zatím úspěšná – otázkou je, kdo z ní bude mít větší prospěch, zda ODS (podařilo se nám zabránit zadlužování) nebo ČSSD (chtěli jsme vám vylepšit nemocenskou a zvýšit mateřské příspěvky, ale pravice nám v tom zabránila).
  • - Nástupcem kardinála Vlka se stal arcibiskup Dominik Duka..
  • - V kanadském Vancouveru zahájily zimní olympijské hry smrtelným úrazem gruzínského sáňkaře, rychlobruslařka Sáblíková získala zlato.
  • - Ekonomické zpravodajství i komentáře si všímají toho, že krize neodchází, ale naopak se prohlubuje.
  • - Začínají předvolební šachy s kandidátkami (zelení, ČSSD), do kterých na jižní Moravě zasáhla korupční aféra starosty Žabovřesk Kvapila.
    | nahoru |

    8.2.2010 Prezident Klaus vyhlásil termín voleb do Sněmovny – 28.-29. května. V souvislosti s tímto aktem obvinil Petr Uhl v dnešním komentáři Práva prezidenta Klause i předsedu vlády Fischera z neznalosti Ústavy. Prezidenta proto, že zvolení nejzazšího termínu zdůvodnil slovy „abych nekrátil poslancům jejich volební období,“ přestože volební období Sněmovny končí bez ohledu na termín voleb až 3. června. Předsedu vlády proto, že vyhlášení kontrasignoval, aniž mu to schválila celá vláda.

  • - Publicista Jan Štern zveřejnil ve víkendové příloze MF Dnes názor na současnou situaci v České televizi pod názvem Franz Kafka na Kavkách. Tím se připojil ke stěžovatelům Lucii Konečné, Vítu Olmerovi (reakce ČT zde) a Pavlu Kohoutovi, které ve svém článku jmenuje. Jako doplňkovou četbu doporučuji prosincový rozhovor s Kateřinou Fričovou na digizone.cz.
  • - K tomu osobní přípodotek: Kde zůstal zdravý selský rozum, který by se postavil proti PR šarlatánům, a nedopustil výrobu těchto fotografií? Nebo chce vedení ČT veřejnosti ukázat, jak funguje přísloví "pýcha předchází pád"?
  • - V dnešním editorialu Respektu Erich Tabery píše „Když jsme před týdnem publikovali článek o studiích žurnalistiky na FSV UK, čekali jsme, že to vyvolá větší reakci.(…) Reakce jsou opravdu vášnivé, jedni píší, že jsme měli být tvrdší, jiní, že jsme byli nespravedliví, až krutí. V zájmu neexistující objektivity budiž řečeno, že většina stávajících studentů s článkem nesouhlasí.“ Marek Švehla na svém blogu svůj článek hájí, aniž by korigoval tvrzení, na jejichž nepřesnost až nepravdivost byl upozorněn v diskusi na facebooku, na internetu mojí maličkostí nebo dopisem externího pedagoga Libuše Koubské, který zveřejňuji v listárně Louče.
    | nahoru |

    3.2.2010 Včera jsem porušil své předsevzetí nepolemizovat s článkem Marka Švehly v Respektu "Výchova novinářů v Čechách" glosou Obrana dějin žurnalistiky. Mezitím se fakulta ohradila dopisem redakci Respektu, který sestavil nový proděkan pro P.R. Tomáš Trampota.

  • - Z dvou set bodů schváleného pořadu 67. schůze Sněmovny se jich od minulého týdne projednaly jen tři desítky. Sněmovna je zablokovaná obstrukcí a nekonečnými diskusemi (například o senátním návrhu zákona o účastnících protikomunistického odboje (tisk 476) se diskutovalo tři hodiny). Nyní debatu blokuje spor o pražské letiště. Kdo ví, zda se vůbec dostane na opožděné projednání výročních zpráv o činnosti RRTV, ČT a ČRo ještě z let 2007-8.
  • - A tak si média a internet zpestřují život diskusí o povinném/nepovinném očkování proti prasečí chřipce. Diskusí, kterou začal prezident Václav Klaus, a která včera vyvrcholila oznámením, že hlavní hygienik Michael Vít, který se očkovat nenechal, tuto prasečí chřipku sám dostal.
    | nahoru |

    1.2.2010 Dnešní Respekt publikuje článek Marka Švehly "Výchova novinářů v Čechách". Jako člen kritizovaného IKSŽ (Institutu komunikačních studií a žurnalistiky), který je již jednou nohou v důchodu, nehodlám o článku polemizovat, i když by bylo o čem. Souhlasím s tím, co v navazující anketě na dotaz "Byla jste spokojena s kvalitou výuky na žurnalistice?" řekla dnešní zpravodajka ČT v Bruselu Eva Hrnčířová: "O každé škole platí, že kdo chce, si z ní odnese víc, a kdo nechce, tak nic." Také já jsem studoval žurnalistiku a také já jsem nebyl se svoji školou spokojen. Nicméně jsem jí vděčný za to, že mi vytvořila prostor, možnosti sebevzdělání a snazší přístup k žurnalistické praxi. Totéž jsem se snažil vytvářet ve vztahu ke svým studentům. Byli tací, kteří toho využili a získali znalosti a dovednosti nad rámec povinného penza. Byli tací, kteří fakultu proflákali. Marku Švehlovi bych rád vzkázal - o aféře Spiegel se studenti mohli dozvědět v mém volném semináři "Mediální kauzy 20. století", ppt prezentace na mém webu visí už několik let. Jsem rád, že tento seminář vloni - v souvislosti s mým odcházením do důchodu - po mně převzal Miloš Čermák.

    | nahoru |


    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
    Copyright © Milan Šmíd