Aktuality Louče 233 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi... |
NA OKRAJ DNŮ 1.-30.6.2011... | ARCHIV TÉMATA |
27.6.2011 Pavel Hanuš, vedoucí projektu digitalizace ČT, dnes zveřejnil na digizone.cz podnětný materiál Televize a finance: o peníze jde vždy "až" na prvním místě, ve kterém napsal: "Je zajímavé, že financování medií se neanalyzuje a nediskutuje zdaleka tak intenzivně, jak by se dalo vzhledem k situaci očekávat. Jako by akademická sféra, novináři píšící o mediích, umělecké svazy i samy televize považovali diskuse o financích za dehonestující." Rád bych se proti této výtce ohradil. Financování veřejnoprávních televizí je častým tématem na Louči a dosti podrobně jsem ho analyzoval ve zprávě pro Parlamentní institut. Fakta, která jsem zde před dvěma měsíci uvedl, se shodují s tím, o čem píše Pavel Hanuš.
24.6.2011 Mediální událostí svého druhu byl první MediaBrunch organizovaný Médiářem.cz minulý pátek. Představil se v něm a odpovídal na otázky bývalý ředitel televize Nova a nyní adept na ředitelské místo v ČT Petr Dvořák. Mediář dnes umístil na web přepis diskuse. Po neúspěšné implantaci Kateřiny Fričové z komerční do veřejnoprávní televize se zde rýsuje další možnost přechodu profesionála ze soukromé do veřejné sféry, což se v BBC stalo už několikrát. Otázkou je, zda by se Petr Dvořák v čele ČT choval více jako John Birt nebo Greg Dyke. Kandidáta typu současného ředitele BBC Marka Thompsona, který vyrostl na zpravodajství, ale pronikl také do tajů původní televizní tvorby (což je největší slabina ČT) na soukromém neziskovém Channel 4, zatím nikde nevidím.
22.6.2011 Už několikrát jsem si všiml, že publikace afér a kauz v MF Dnes se řídí jistou marketingovou logikou. Aféra se obvykle publikuje koncem týdne, a její skandální detaily se pak dávkují čtenáři po kouskách do dalších vydání příštího týdne. Stalo se tak i minulý víkend 18.6., když frontpage MF Dnes oznámila, že "Policista špicloval šéfa Ústavního soudu". Další sledovaná jména (například prezidentovi muži Jakl a Weigl) se čtenáři dozvěděli až v pondělí. A v úterý odhalování pokračovalo publikací dalších detailů. Nevěřím, že všechna ta jména neměla MF Dnes k dispozici už minulý týden. Znají to však i televizní scénáristé: proč vystřílet prach informací a nápadů v jedné inscenaci, když z toho může být seriál.
21.6.2011 Senátní novela zákona o ČT dnes prošla druhým čtením bez větších problémů. Kromě předkladatele a zpravodaje se do rozpravy přihlásila pouze poslankyně Ivana Levá, jako obvykle s naivními návrhy zcela mimo realitu. Základem dalšího jednání se stal komplexní pozměňovací návrh volebního výboru spojený se jménem poslance Waltera Bartoše, k němuž se ovšem sešlo deset dalších připomínek, takže nezbývá než vyčkat jejich publikace v dalším sněmovním tisku. Třetí čtení návrhu zákona, které se obvykle stihne v programu stejné schůze jako čtení druhé, poslanci z programu 19. schůze vyřadili. Ring volný pro lobbyisty všeho druhu!!
20.6.2011 Zítra se ve Sněmovně bude projednávat senátní novela zákona o ČT, která rozhodne, zda a na kterých programech ČT zůstane reklama i po ukončení digitalizace. Martin Petera na radiotv.cz využil studii Christiana M. Brona Public Service Media: Money for Content z Evropské audiovizuální observatoře, aby korigoval mapy, které produkuje televize Nova. Bohužel nevzal v úvahu, že studie je přes rok stará, a tak opakuje blud Novy, že ve Francii reklama zmizí z veřejnoprávní televize od příštího roku. Pravda je trochu jiná. V prosinci se rozhodlo, že to bude nejdříve v roce 2016. Ke změnám došlo také v Německu a Finsku. Překvapilo mě, že pozměňovací návrhy přicházejí s myšlenkou poplatku za vysílání reklamy, které se komerční televize tak dlouho a úspěšně bránily.
19.6.2011 Citát dne: Otázka Blesku: A nemyslíte, že se nám politika nějak zvrtla?
13.6.2011 Pokud by neměl někdo jasno, zda naše bulvární média jsou svoji povahou levicová či pravicová, odpověděla mu v sobotu titulní strana Blesku vedeného Pavlem Šafrem: Pod fotografií tří odborářských předáků byla uvedena jejich telefonní čísla s titulky: Trojka, která v pondělí ochromí Česko: Zavolejte jim a řekněte své!
Česko dnes, tj. v pondělí 13.6., ochromeno nebylo, protože stávka zaměstnanců sdružených v Odborovém svazu dopravy a dalších svazech se po pátečním předběžném opatření Městského soudu v Praze přesunula na čtvrtek 16.6., shodou okolností na den, kdy Václav Klaus oslaví svoje sedmdesátiny. Zkrátka - život tropí hlouposti a nahrává bonmotům, kterými se tak rádi blýsknou novináři i politici.
9.6.2011 Budoucí Rada ČT je již kompletní. Sněmovna dnes zvolila poslední chybějící členy. Jsou to Michal Jankovec a Jiří Závozda.
8.6.2011 Jiří Janeček dnes oznámil, že ze zdravotních důvodů hodlá k 31.8.2011 odstoupit z pozice generálního ředitele České televize. Když se mne redaktor ČTK dotázal na můj názor na Janečkovu éru v ČT, odpověděl jsem:
6.6.2011 Louč ještě nezhasla, ještě hoří, i když ten plamínek udržuji v těchto dnech jen taktak s nadějí, že do dvanáctého roku své existence vstoupí Louč s novou energií. Snad mi čtenáři odpustí další týdenní výpadek, když jim sdělím, že ten čas zabralo čtení a posudky osmi diplomových prací, z nichž jedna měla 270 stran. Kdo je jejím autorem, nesdělím, neboť je to človek známý v internetové mediální komunitě. Ani noviny jsem si nestačil pořádně přečíst, takže do souhrnu událostí posledních dnů uvádím pouze:
Václav Klaus: „Myslím. Absolutně se zvrtla. Je otázka, nakolik k tomu přispěli dnešní politici, třeba pouhou svou nevýrazností. A nakolik k tomu přispěla éra mediokracie, kdy se politika nedělá ve středu v devět ráno na zasedání vlády, ale v neděli ve dvanáct hodin u pana Moravce v České televizi. To je děs, to je nesmysl!“
Na oplátku pro filmaře se zavádí dvouprocentní poplatek za vysílání reklamy "od provozovatele jiného než místního nebo regionálního televizního vysílání nechráněného podmíněným přístupem, který toto vysílání provozuje na základě licence a šíří plnoformátový program nebo jiný než plnoformátový program, jsou-li do tohoto programu zařazována rovněž kinematografická díla." Z této formulace jsem mírně zmatený. Mám tomu rozumět tak, že placené místní a regionální programy budou platit také? Uvidíme.
V roce 2003 byl Jiří Janeček zvolen jako příslib stability a uklidnění neklidných poměrů v ČT. To se mu podařilo, v programu, v personální politice a v ekonomice - zde především díky svému výrobnímu řediteli Lambertovi. V okamžiku, kdy Lambertova politická kompetence ovlivňovat činnost ČT byla zpochybněna, Janeček se měl podle mého názoru buď za Lamberta postavit s rizikem, že padne také, nebo spolu s ním z vedení odstoupit. On tak neučinil a od té doby pouze manažersky manévroval, aniž byl schopen dále rozvinout koncept vysílání veřejné služby nad rámec úspěchů z prvních let svého ředitelování (ČT24, ČT4 Sport).
Copyright © Milan Šmíd