Aktuality Louče 234 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi... |
NA OKRAJ DNŮ 1.-31.7.2011... | ARCHIV TÉMATA |
31.7.2011 Víkendová bilance týdne: Vláda i parlament jsou na na dovolené. Peter Duhan byl zvolen ředitelem Českého rozhlasu.
27.7.2011 O masovém vrahovi Breivikovi jsem napsal blog Zločin v podmínkách internetového věku do Aktuálně.cz. Počet obětí se oficiálně snížil pod osmdesát. Jak se dalo očekávat, internet je plný diskusí o Breivikovi a jeho dokumentu. Nechápu, jak může Daniela Drtinová říci, že je to „propracovaný politický koncept,“ když jde o slátaninu posbíranou z internetových textů a doplněnou megalomanskou vizí svaté války. Souhlasím s názorem, že Breivik není fanatik. Podle mne má anetické chladnokrevné ego, které chce vyniknout za každou cenu, a které je poháněno nějakou frustrací, jak o tom píše komentář Petra Honzejka (například nenávidí Pákistánce, přestože se s nimi v hip-hopovém gangu kamarádil, od chvíle, kdy mu přebrali holku).
23.7.2011 Počet obětí masakru v Norsku je větší, než se očekávalo - přes osmdesát. Střelec terorista Anders Behring Breivik (32) má profil na Facebooku. K dispozici jsou jeho diskusní příspěvky k článkům internetového serveru document.no, který je označován za "online deník se zaměřením na kulturu, politiku a společenské vědy" hájící křesťanské hodnoty a nepřátelský vůči islámu. Za nepřátele považoval islám, marxismus a sociální demokracii. Norský novinář Daniel Poohl, expert na pravicový extremismus, tvrdí, že Breivikův čin nebyl činem osamělého šílence, kterého popadl amok, ale promyšlený čin politického boje zaměřený proti levicové vládě a její politické kultuře.
22.7.2011 Nejlepší informace - včetně přímého přenosu z tiskovky norského premiéra a ministra spravedlnosti s anglickým překladem - o teroristickém útoku v Oslu jsem dnes večer získal z arabské Al-Džazíry. Později jsem přešel na živé vysílání norské TV2. Jazykovou bariéru - alespoň v textovém online zpravodajství - mi pomáhal překonávat translate.google.com. Muž, kterého policie zatkla na ostrově, kde se střílelo, je Nor, 32 let, údajně pravicový extremista s dvěma legálně registrovanými zbraněmi. Teď v noci prohledávají jeho byt. Nedivil bych se, kdyby to bylo dílo podobných šílenců naštvaných na vládu, kteří v roce 1995 podobným způsobem zaútočili v Oklahomě.
20.7.2011 Na internetu je k mání záznam včerejších výpovědí Ruperta Murdocha, Jamese Murdocha, a Rebeky Brooksové před výborem Dolní sněmovny britského parlamentu. Stojí to za přečtení. Zvláště odpovědi Rebeky Brooksové nechávají nahlédnout do zákulisí britské žurnalistiky. Kromě jiného zde řekla: soukromé detektivy si najímaly i ostatní deníky a týdeníky, nejen The Sun a News of the World, byla to běžná praxe.
19.7.2011 Mediální publicistika v těchto dnech zcela určitě nemá okurkovou sezónu. Včera v Londýně našli mrtvého muže jménem Sean Hoare, který kdysi pracoval pro Murdochův bulvární News of the World, a který nedávno médiím vyprávěl, že jeho kolega Andy Coulson (pozdější člen štábu premiéra Davida Camerona) ho přemlouval k nezákonným odposlechům. Wall Street Journal ve své zprávě upozorňuje na to, že Hoare byl z novin vyhozen v roce 2004 a měl problém s alkoholem a drogami. (WSJ spadá do Murdochova mediálního impéria).
18.7.2011
Aféra Murdochova impéria s nezákonnými odposlechy ve Velké Británii je vážnější, než se zpočátku zdálo. Britská policie zatkla Rebeku Brooksovou, někdejší pravou ruku Murdochova britského podnikání, aby ji později na kauci propustila. Vzápětí rezignoval londýnský šéf policie Paul Stephenson kvůli tomu, že aféru v roce 2009 nechal uložit k ledu, a že jeho podřízení údajně spolupracovali s Murdochovými médii.
14.7.2011
Sněmovna včera bez problémů schválila předložené pozměňovací návrhy k senátní novele zákona o České televizi, které jsou kompromisem, s nímž - podle mého názoru - nebude spokojen nikdo: ani ČT, ani komerční televize, ani správci a uživatelé kulturních fondů (shrnuji: reklama na ČT sice zůstane, ale jen na programech ČT2 a ČT4 Sport, z výnosů za vysílání reklam v programech využívajících kinematografická díla se budou odvádět dvouprocentní poplatky). 11.7.2011 Pokud vydržím do příštího července, Louč se dožije dvanáctých narozenin. Právě v těchto dnech jsem začal psát dvanáctý ročník Louče, internetového html dinosaura, o němž si stále myslím, že důležitější než jeho forma by měl být jeho obsah (včetně hypertextových odkazů). Žádný výroční editorial už psát nebudu, protože všechno už bylo řečeno v těch předchozích (2001, 2002, 2003, 2004, 2007,
2008,
2009)
1.7.2011 Před odjezdem na dovolenou a při zahájení dvanáctého ročníku Louče pouze stručně:
Dnes v poledne mohli diváci ČT24 v přímém přenosu sledovat premiéra Davida Camerona, jak se brání útokům opozice poté, co přednesl k případu ilegálních odposlechů svoje prohlášení. Když na ČT24 později dostala přednost tiskovka Věcí veřejných k DPH a rozpočtu, sledoval jsem rozpravu na internetu a zaujalo mne, jak se Cameron vyhýbal odpovědi, zda při formálních a neformálních schůzkách s Murdochovými lidmi projednával případ akvizice akcií satelitní televize BSkyB. Na otázku, zda toto téma bylo předmětem jeho rozhovorů, odpověděl: "nevedl jsem žádnou nevhodnou (inappropriate) konverzaci na toto téma." Je tedy jasné, že o případu se mluvilo.
Včera se k britské aféře v pořadu Události, komentáře ČT vyjadřovali Jiří Přibáň z Cardiffu, Tomáš Trampota z FSV UK a Ondřej Höppner z bulváru.
Pouze Lidové noviny a Právo si dnes všimly, že novela nově vymezuje, co je a co není rozhlasový a televizní přijímač, za který se platí poplatky. V paragrafu 2, odst.4 se pod větou "(4) Rozhlasovému nebo televiznímu poplatku nepodléhají" objevilo nové písmeno c) ve znění: "c) rozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou upraveny k trvalému užívání výlučně pro jiné účely, než pro individuálně volitelnou reprodukci rozhlasového nebo televizního vysílání”. Tím se zjednodušují debaty o tom, zda se má či nemá platit za mobilní telefon nebo za počítač či za TV přijímač bez TV tuneru určený k přehrávání reklamních videí na veřejnosti. Podle nového paragrafu nemá.
Copyright © Milan Šmíd