Aktuality Louče
234
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.7.2011... ARCHIV     TÉMATA

31.7.2011 Víkendová bilance týdne: Vláda i parlament jsou na na dovolené. Peter Duhan byl zvolen ředitelem Českého rozhlasu.

  • O tom, že Česko je šťastnou zemí, žijící bez katastrof, krizí a problémů hodných zpráv a komentářů, svědčí pozornost, jakou média věnovala zpravodajské marginálii - odmítnutí prezidenta Václava Klause projít bezpečnostním rámem při vstupu do budovy parlamentu a veřejnoprávní televize ABC.
  • Breivik i nadále vítězí - při prázdninovém nedostatku témat se média k jeho činu neustále vracejí.
  • Recenze How Google Dominate Us nese datum 18. srpna, já jsem ji však přečetl na NYT už dnes. Od teď budu sledovat inzeráty, které mi Google dodává na gmail, abych zjistil, jak mě má "přečteného". Ostatně, Google se analyzováním mého soukromí nijak netají.
    | nahoru |

    27.7.2011 O masovém vrahovi Breivikovi jsem napsal blog Zločin v podmínkách internetového věku do Aktuálně.cz. Počet obětí se oficiálně snížil pod osmdesát. Jak se dalo očekávat, internet je plný diskusí o Breivikovi a jeho dokumentu. Nechápu, jak může Daniela Drtinová říci, že je to „propracovaný politický koncept,“ když jde o slátaninu posbíranou z internetových textů a doplněnou megalomanskou vizí svaté války. Souhlasím s názorem, že Breivik není fanatik. Podle mne má anetické chladnokrevné ego, které chce vyniknout za každou cenu, a které je poháněno nějakou frustrací, jak o tom píše komentář Petra Honzejka (například nenávidí Pákistánce, přestože se s nimi v hip-hopovém gangu kamarádil, od chvíle, kdy mu přebrali holku).

  • Prezident Václav Klaus udělal chybu, když si znepřátelil australská média. Podle mého názoru měl v zásadě právo na VIP zacházení, i když tam byl soukromně, ale mohl v sobě najít více tolerance a velkorysosti a bezpečnostním rámem projít. Takhle jeho obraz na internetu – a na tom dnes hodně záleží – se stále zhoršuje.
  • Novináři BBC se chystají na pondělní stávku, po které bude následovat „práce podle předpisů“. To druhé prý ohrozí fungování BBC více než to první.
  • Majitel Novy CME zveřejnil zprávu o hospodaření za pololetí 2011. Tisková zpráva jako obvykle hýří optimismem. Po loňském krizovém propadu není umění dosáhnout zlepšených hospodářských výsledků. To, co ve zprávě chybí, je velká zadluženost CME, kde se klín vytlouká klínem (např. odkoupí se 3,5procentní dluhopisy se splatností v roce 2013 a vydají se 5procentní dluhopisy splatné 2015).
  • Divácké úspěchy Plechové kavalérie nejsou zase tak ohromující, jak by se mohlo zdát ze zpráv v médiích. Nova zdůrazňuje velký share, podíl na zmenšeném prázdninovém publiku. Když se na to podíváme z hlediska absolutních čísel celé populace, pak se na tento Dietlův ne příliš povedený seriál dívá 16 procent populace.
    | nahoru |

    23.7.2011 Počet obětí masakru v Norsku je větší, než se očekávalo - přes osmdesát. Střelec terorista Anders Behring Breivik (32) má profil na Facebooku. K dispozici jsou jeho diskusní příspěvky k článkům internetového serveru document.no, který je označován za "online deník se zaměřením na kulturu, politiku a společenské vědy" hájící křesťanské hodnoty a nepřátelský vůči islámu. Za nepřátele považoval islám, marxismus a sociální demokracii. Norský novinář Daniel Poohl, expert na pravicový extremismus, tvrdí, že Breivikův čin nebyl činem osamělého šílence, kterého popadl amok, ale promyšlený čin politického boje zaměřený proti levicové vládě a její politické kultuře.

    | nahoru |

    22.7.2011 Nejlepší informace - včetně přímého přenosu z tiskovky norského premiéra a ministra spravedlnosti s anglickým překladem - o teroristickém útoku v Oslu jsem dnes večer získal z arabské Al-Džazíry. Později jsem přešel na živé vysílání norské TV2. Jazykovou bariéru - alespoň v textovém online zpravodajství - mi pomáhal překonávat translate.google.com. Muž, kterého policie zatkla na ostrově, kde se střílelo, je Nor, 32 let, údajně pravicový extremista s dvěma legálně registrovanými zbraněmi. Teď v noci prohledávají jeho byt. Nedivil bych se, kdyby to bylo dílo podobných šílenců naštvaných na vládu, kteří v roce 1995 podobným způsobem zaútočili v Oklahomě.

  • Pro záznam: Včera 21.7. summit EU přijal "Marshallův plán" pro Řecko.
    | nahoru |

    20.7.2011 Na internetu je k mání záznam včerejších výpovědí Ruperta Murdocha, Jamese Murdocha, a Rebeky Brooksové před výborem Dolní sněmovny britského parlamentu. Stojí to za přečtení. Zvláště odpovědi Rebeky Brooksové nechávají nahlédnout do zákulisí britské žurnalistiky. Kromě jiného zde řekla: soukromé detektivy si najímaly i ostatní deníky a týdeníky, nejen The Sun a News of the World, byla to běžná praxe.
    Dnes v poledne mohli diváci ČT24 v přímém přenosu sledovat premiéra Davida Camerona, jak se brání útokům opozice poté, co přednesl k případu ilegálních odposlechů svoje prohlášení. Když na ČT24 později dostala přednost tiskovka Věcí veřejných k DPH a rozpočtu, sledoval jsem rozpravu na internetu a zaujalo mne, jak se Cameron vyhýbal odpovědi, zda při formálních a neformálních schůzkách s Murdochovými lidmi projednával případ akvizice akcií satelitní televize BSkyB. Na otázku, zda toto téma bylo předmětem jeho rozhovorů, odpověděl: "nevedl jsem žádnou nevhodnou (inappropriate) konverzaci na toto téma." Je tedy jasné, že o případu se mluvilo.
    Včera se k britské aféře v pořadu Události, komentáře ČT vyjadřovali Jiří Přibáň z Cardiffu, Tomáš Trampota z FSV UK a Ondřej Höppner z bulváru.

    | nahoru |

    19.7.2011 Mediální publicistika v těchto dnech zcela určitě nemá okurkovou sezónu. Včera v Londýně našli mrtvého muže jménem Sean Hoare, který kdysi pracoval pro Murdochův bulvární News of the World, a který nedávno médiím vyprávěl, že jeho kolega Andy Coulson (pozdější člen štábu premiéra Davida Camerona) ho přemlouval k nezákonným odposlechům. Wall Street Journal ve své zprávě upozorňuje na to, že Hoare byl z novin vyhozen v roce 2004 a měl problém s alkoholem a drogami. (WSJ spadá do Murdochova mediálního impéria).

  • Filip Rožánek pro Mediář napsal úvahu Český scénář odposlechové aféry, který začíná fiktivním příběhem: "V souvislosti s vyšetřováním praktik jednoho z nejčtenějších deníků zatkla dnes ráno policie Roberta Čásenského. Šéfredaktor MF Dnes už v pátek rezignoval na svou funkci."
  • Doma je na tapetě hlavně Česká televize. Ivo Mathé si přestal brát servírky při publikování svých názorů na Janečkovo ředitelování ve včerejším vydání časopisu Týden. MF Dnes zveřejnila včera názorový článek "Knedlo zelo Moravec", internetový server ihned.cz si všiml netradičního závěru posledních OVM, ve kterém se Václav Moravec rozloučil slovy: „Neuvidíme se příští týden, uvidíme se až 21. srpna. Pokud se uvidíme.“ (Materiály Týdne a MF Dnes jsou jen pro registrované a platící čtenáře, Mathého rozhovor parafrázoval Jan Potůček na digizone.cz.)
    | nahoru |

    18.7.2011 Aféra Murdochova impéria s nezákonnými odposlechy ve Velké Británii je vážnější, než se zpočátku zdálo. Britská policie zatkla Rebeku Brooksovou, někdejší pravou ruku Murdochova britského podnikání, aby ji později na kauci propustila. Vzápětí rezignoval londýnský šéf policie Paul Stephenson kvůli tomu, že aféru v roce 2009 nechal uložit k ledu, a že jeho podřízení údajně spolupracovali s Murdochovými médii.

  • Vladimír Just v článku pro Revui Prostor č.90/91, 2011, označil "usměvavého a vtipného Václava Moravce" za veřejnoprávního užitečného idiota. "Myslí si, že slouží demokracii, zatímco – inteligentně, což je vůbec to nejhorší - slouží zlu," tj. partajokracii, která by podle Justa měla být nahrazena permanentní inventurou demokracie. S tou službou zlu to Just poněkud přehnal. Kde asi jinde, než v médiích a diskusních pořadech by měli politici skládat účty ze svého vládnutí? Názory z Katovny jsou sice efektní a chytlavé, ale vládnout se s nimi nedá (ani reformovat demokracii). Jak Jindřich Šídlo uvedl na facebooku, přidruženou Justovu analýzu korupce nedočetl kvůli její mizivé informační hodnotě.
  • Na webu ceskapozice.cz (šéfredaktor István Léko) se objevil článek Kmenta a Helcl vytvořili z trusu trus, který napsal ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého Marián Hajdúch, a který se vztahuje k případu českého vědce Jiřího Bártka, jenž spolupracoval s StB. Podle mého názoru se "trusová metafora" netýká jen MF Dnes a Jaroslava Kmenty, svým způsobem je to častá metoda české žurnalistiky a infotainmentu - z pšouku vyrobit kuličku.
  • Německé peoplemetry naměřily včera večer 15,34 milionů televizních diváků, kteří sledovali finále Mistrovství světa FIFA ve fotbale žen mezi Japonskem a USA (Japonsko překvapivě vyhrálo na penalty). ARD a ZDF nasadily přenosy ze všech utkání na své hlavní celostátní programy a neprohloupily. Sledovanost překonala očekávání.
    | nahoru |

    14.7.2011 Sněmovna včera bez problémů schválila předložené pozměňovací návrhy k senátní novele zákona o České televizi, které jsou kompromisem, s nímž - podle mého názoru - nebude spokojen nikdo: ani ČT, ani komerční televize, ani správci a uživatelé kulturních fondů (shrnuji: reklama na ČT sice zůstane, ale jen na programech ČT2 a ČT4 Sport, z výnosů za vysílání reklam v programech využívajících kinematografická díla se budou odvádět dvouprocentní poplatky).
    Pouze Lidové noviny a Právo si dnes všimly, že novela nově vymezuje, co je a co není rozhlasový a televizní přijímač, za který se platí poplatky. V paragrafu 2, odst.4 se pod větou "(4) Rozhlasovému nebo televiznímu poplatku nepodléhají" objevilo nové písmeno c) ve znění: "c) rozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou upraveny k trvalému užívání výlučně pro jiné účely, než pro individuálně volitelnou reprodukci rozhlasového nebo televizního vysílání”. Tím se zjednodušují debaty o tom, zda se má či nemá platit za mobilní telefon nebo za počítač či za TV přijímač bez TV tuneru určený k přehrávání reklamních videí na veřejnosti. Podle nového paragrafu nemá.

  • Ještě před tím, než britský parlament začal debatovat o BSkyB, Rupert Murdoch, který minulou neděli nechal zastavit bulvární týdeník News of the World kvůli skandálům s odposlechy, odstoupil z nabídky na převzetí většinového podílu satelitní televize BSkyB.
  • Ve věku 84 let dnes zemřel někdejší německý mediální magnát Leo Kirch. Deset let starý článek Louče "Jak Leo Kirch, Karel Svoboda a Karel Gott ke štěstí (a penězům) přišli" patří stále mezi nejnavštěvovanější stránky Louče, protože se vztahuje ke Včelce Máje.
  • V minulých týdnech se rozhořela polemika kolem knihy "Konec experimentu", která začala zveřejněním rozhovoru s jejím autorem v on-line Kavárně idnes.cz "Normalizace tu ještě neskončila, tvrdí historik Michal Pullmann". Jan Rejžek na rozhovor reagoval svým tradičním kádrováckým výpadem ad hominem, když argumenty ad rem mu chyběly, nebo je nahrazoval apriorními hodnotícími adjektivy. Protože si myslím, že tato polemika cosi vypovídá o názorovém rozdělení společnosti a také o českých médiích (Tomáš Zahradníček v MF Dnes 13.7.: Tisk není samoobsluha grafomanů, ale redigovaná debata...), umístil jsem celou polemiku na svůj blog Pěna dní.
    | nahoru |

    11.7.2011 Pokud vydržím do příštího července, Louč se dožije dvanáctých narozenin. Právě v těchto dnech jsem začal psát dvanáctý ročník Louče, internetového html dinosaura, o němž si stále myslím, že důležitější než jeho forma by měl být jeho obsah (včetně hypertextových odkazů). Žádný výroční editorial už psát nebudu, protože všechno už bylo řečeno v těch předchozích (2001, 2002, 2003, 2004, 2007, 2008, 2009)

  • Počátek prázdnin v médiích, probíhající podle každoročně se opakujícího schématu (MFF Karlovy Vary, Wimbledon, Tour de France, počasí, plus sem tam nějaká mimořádná událost a politika), jsem zmapoval do zvláštního článku Louče.
  • Článek Pavla Hanuše o tom, kam v ČT mizejí peníze vybrané od televizních koncesionářů, jsem si přidal do záložek - dostupný z ČT24 a z digizone.cz. Měl by si ho přečíst každý, kdo mluví o prošustrovaných sedmi miliardách. Dodal bych jen jedno: zátěž provozovacích honorářů nemusela být tak velká, kdyby ČT podepisovala s tvůrci méně velkorysé smlouvy.
    | nahoru |

    1.7.2011 Před odjezdem na dovolenou a při zahájení dvanáctého ročníku Louče pouze stručně:

  • Dodatek koaliční smlouvy včera podepsán, vláda se (zatím) nerozpadne, véčkaři dostali své čtyři vládní posty. Šmerda se musí pakovat z Ministerstva dopravy, aby na jeho místo zasedl VV straník Pavel Dobeš. Karolina Peake se stane vicepremiérkou a šéfkou legislativní rady. Požadavky VV na demise Vondry a Kalouska zapomenuty.
  • Ovšem titulní strany dnešních deníků patřily především tenistce Petře Kvitové, která se probojovala do finále Wimbledonu.
  • Řecký parlament schválil úsporná opatření a tím se kvalifikoval pro další pomoc ze strany EU. Řecký bankrot se tedy opět odkládá – na jak dlouho?
  • Do pošty mi přišlo upozornění na e-book Miroslava Sígla na adrese msigl.pageflip.cz/, která má přes 500 stránek a název “O kom - o čem“, a která vyšla u příležitosti 85. narozenin autora. Na rozdíl od jeho publikací Události pravdy, zrady, nadějí (1967-1971) a Události totality, svobody, demokracie (1989-1990) nejde o kroniku doby, ale kroniku jednoho lidského života. Chtěl bych mít v 85 letech tolik energie, jako má Miroslav Sígl, který stále přispívá na webové stránky Neviditelného psa, Pozitivních novin, czechfolks.com nebo Syndikátu novinářů.
    | nahoru |

    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
    Copyright © Milan Šmíd