Aktuality Louče 238 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi... |
NA OKRAJ DNŮ 1.-30.11.2011... | ARCHIV TÉMATA |
25.11.2011 Mediální událost dne: Pražský primátor Bohuslav Svoboda včera překvapil, když koaliční smlouvou s TOP09 vyautoval na radnici Hrdličkův klan a Borise Šťastného. Ten s kyselou tváří nakonec porážku přijal a dokonce Svobodu označil za svého spojence (dnes v HN: "Vždyť se postavil na moji stranu. Cožpak já jsem nenavrhoval ukončení koalice s ČSSD a jednání s TOP09?")
22.11.2011 Miliardy pocházející z privatizace Mostecké uhelné společnosti a ležící nepovšimnuty českou vládou ve švýcarských bankách, posílily protikorupční tažení v českých médiích. Ti, kterých se to týká, se snaží zachránit, co se dá. Poslanec Marek Šnajdr navrhuje, aby majitelé IZIPu dostali výpalné (dáme vám peníze, ale VZP bude moci bez soudních sporů od smlouvy odstoupit), ministr kultury narychlo odvolává neposlušného ředitele Národního filmového archivu kvůli tomu, že odmítl poslouchat ministerské rady týkající se investic, Boris Šťastný rozhoupal pražskou koaliční loď, podle názoru zasvěcených z toho důvodu, aby z ní vypadl nepohodlný primátor Svoboda. V této souvislosti mne zaujal případ omluvy, kterou Lidové noviny musely před 12 lety otisknout v prohraném sporu s MUS. Sepsáno s názvem Média a korupce.
15.11.2011 Někdy bych rád věděl, jak vnímá dnešní mladá generace rozsáhlé vzpomínkové speciály médií k výročí 17. listopadu 1989. Mám na mysli programy ČT nebo televize Metropol. Někdy mám pocit, že je to už otravuje a nezajímá, a že na nás pamětníky pohlížejí se shovívavou tolerancí: no dobře, tak si to oslavte, ale my jsme už někde jinde.
14.11.2011 Včerejší Otázky Václava Moravce dnes komentují všechna média, od bulváru, přes serióznější deníky až po četné blogerské komentáře. Důvod? Andrej Babiš, který Václavu Moravcovi v úvodu řekl: "Jste statečnej muž a možná budete mít nepříjemnosti, že jste mě pozval..." Ty nepříjemnosti však působil Václavu Moravcovi samotný Babiš, který byl v diskusi nezvládnutelný.
10.11.2011 V tomto levém sloupci se Louč snaží být stručnou kronikou doby, ale nestíhá.
9.11.2011 Nevím, proč Respekt, který si zakládá na tom, že je nezávislým zpravodajským týdeníkem pro kulturně orientované publikum, používá metody bulváru. Mám na mysli titulky typu "Kunderovo udání", "Prezidentská milost na prodej", "Prezident, který měl viset" (Gustáv Husák). Na ten poslední titulek reagoval Petr Zídek v Lidových novinách glosou "Který prezident měl viset", ze které vyplývá, že všichni naši prezidenti - s výjimkou Václava Klause - část svého života strávili ve vězení, nebo pod hrozbou pronásledování nebo dokonce fyzické likvidace. Glosa končí slovy: "Všichni jeho (Klausovi) předchůdci věznění zažili nebo jím prošli jejich blízcí. Dají se z toho vyvozovat dva protikladné závěry: Žijeme v úžasných a bezpečných časech. – Nebo žijeme v době, kdy v politice už nejde o nic podstatného, za co by byl někdo ochoten riskovat svobodu, či dokonce život."
7.11.2011 Šestidenní obstrukce ve Sněmovně vydržela opozici do včerejšího večera. Když se zastavil proud protestních a kritických hlasů, čtrnáct Senátem odmítnutých zákonů se prohlasovalo za necelou hodinu. Schůze končila 4 minuty před půlnocí.
4.11. 2011 Jak jsem se dočetl v HN, "Připojení na web trápí poslance", protože při filibusteringu, provozovaném opozicí ve Sněmovně, která blokuje přehlasování patnácti zákonů vrácených Senátem (jde o body 86-100 pořadu 25.schůze), si nemohou krátit čas sledováním filmů nebo fotbalu.
O vyhrocenosti vztahů mezi oběma politiky svědčí i závěr včerejšího duelu v Událostech, komentářích ČT, když na otázku Martina Veselovského, zda pražská ODS "bude mluvit jednotným hlasem," Šťastný si neodpustil rýpnutí: "Pokud pan primátor se nebude chovat jako chirurg, ale jako internista, to znamená bude méně řezat a více se s lidmi bavit, tak určitě ano." Na což mu Svoboda odvětil: "Určitě se budu chovat stále jako chirurg, nebudu se chovat jako internista ani jako psychiatr, protože jsem přesvědčen o tom, že politika vyžaduje, za prvé trpělivost a za druhé v okamžiku potřebném rychlém rozhodnutí."
U mne nasbíral Babiš mínusové body tím, že Kmentovy knížky (naposledy o Superguru Bártovi) používá jako argument. Kdybych měl věřit všemu, co - a hlavně jak - Kmenta zpublikoval na veřejnosti, musel bych si myslet, že Krejčíř půjčil ČSSD 60 milionů Kč a směnku mu podepsal Gross. Byl to totiž Kmenta, který tyto a jiné Krejčířovi lži pouštěl bez uzardění do českých médií, aniž se od nich dostatečně distancoval.
Rád bych to dokázal tak, jako Ivan Hoffmann nebo jako Pavel Kosatík, který dnes v pořadu ČRo2 "Jak to vidí" stručně a jasně okomentoval vše podstatné těchto dnů: smrt magora Jirouse, trapný brífing odstupujícícho ministra Martina Kocourka, který slovo "odklonit" obohatil dalšími významy, názory české veřejnosti na budoucnost Evropy, protikorupční tažení Akce nespokojených občanů ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše, hnutí Occupy Wall Street atd. O tom, zda to myslí Babiš vážně, se diskutovalo pod blogem Jak by zněl můj otevřený dopis Andreji Babišovi na Aktuálně.cz.
Krátce shrnuto: jedna redaktorka den co den (občas s přispěním svých kolegů) je schopna publikovat zcela zásadní a časově náročné materiály. Je to výkon hodný obdivu, nicméně kladu si otázku: kde se pak nachází čas na vlastní investigaci typu dnešní dvoustrany o tzv. dubajské partě, když také spoluautorka Marie Valášková za předchozí týden pracovala na řadě obsáhlých materiálů (o řediteli ČT Žaludovi 3.11., o hazardu 26.10 a 2.11., o hejtmanu Rathovi 31.10.). Jak mám věřit, že jde o zcela původní a nikoli prefabrikované informace?
K tomu připojuji vlastní stížnost - když jsem chtěl včera večer sledovat online, jak poslanci vstupují do třetí noční šichty filibusteringu (která však skončila už před půlnocí), parlamentní web mi obraz i zvuk odmítl poskytnout kvůli příliš velkému počtu uživatelů.
Copyright © Milan Šmíd