Aktuality Louče
238
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-30.11.2011... ARCHIV     TÉMATA

25.11.2011 Mediální událost dne: Pražský primátor Bohuslav Svoboda včera překvapil, když koaliční smlouvou s TOP09 vyautoval na radnici Hrdličkův klan a Borise Šťastného. Ten s kyselou tváří nakonec porážku přijal a dokonce Svobodu označil za svého spojence (dnes v HN: "Vždyť se postavil na moji stranu. Cožpak já jsem nenavrhoval ukončení koalice s ČSSD a jednání s TOP09?")
O vyhrocenosti vztahů mezi oběma politiky svědčí i závěr včerejšího duelu v Událostech, komentářích ČT, když na otázku Martina Veselovského, zda pražská ODS "bude mluvit jednotným hlasem," Šťastný si neodpustil rýpnutí: "Pokud pan primátor se nebude chovat jako chirurg, ale jako internista, to znamená bude méně řezat a více se s lidmi bavit, tak určitě ano." Na což mu Svoboda odvětil: "Určitě se budu chovat stále jako chirurg, nebudu se chovat jako internista ani jako psychiatr, protože jsem přesvědčen o tom, že politika vyžaduje, za prvé trpělivost a za druhé v okamžiku potřebném rychlém rozhodnutí."

  • V ČT se budou od Nového roku měnit tváře zpravodajských relací. Ženy (Voldánová, Toušlová) prý možná zůstanou, u mužů (Klepetko, Maršál, Pistorius) asi dojde k výměně.
  • V ruské komerční televizi REN TV prý také dojde k výměně moderátorů, přesněji moderátorky zpravodajství. Důvod? Zdvižený prostředníček uprostřed vysílání. O tom, komu patřil, zda prezidentu Obamovi, Dimitriji Medvěděvovi nebo kameramanům ve studiu, se spekuluje. Podívejte se sami.
    | nahoru |

    22.11.2011 Miliardy pocházející z privatizace Mostecké uhelné společnosti a ležící nepovšimnuty českou vládou ve švýcarských bankách, posílily protikorupční tažení v českých médiích. Ti, kterých se to týká, se snaží zachránit, co se dá. Poslanec Marek Šnajdr navrhuje, aby majitelé IZIPu dostali výpalné (dáme vám peníze, ale VZP bude moci bez soudních sporů od smlouvy odstoupit), ministr kultury narychlo odvolává neposlušného ředitele Národního filmového archivu kvůli tomu, že odmítl poslouchat ministerské rady týkající se investic, Boris Šťastný rozhoupal pražskou koaliční loď, podle názoru zasvěcených z toho důvodu, aby z ní vypadl nepohodlný primátor Svoboda. V této souvislosti mne zaujal případ omluvy, kterou Lidové noviny musely před 12 lety otisknout v prohraném sporu s MUS. Sepsáno s názvem Média a korupce.

  • Z textů uplynulého týdne týkajících se médií doporučuji dva rozhovory - s ředitelem ČT Petrem Dvořákem v HN "Klausova rozcvička na obrazovku nepatří, ukradené pero ano" a se šéfem zpravodajství ČT Zdeňkem Šámalem v MF Dnes 19.11. "Nejsem žádný bezdůvodný řezník". Z obou rozhovorů na mne dýchl realismus a znalost profese. Což jest jistý příslib pro další vývoj v ČT, pokud ho ovšem neohrozí nějaké nečekané turbulence pocházející z politické scény.
    | nahoru |

    15.11.2011 Někdy bych rád věděl, jak vnímá dnešní mladá generace rozsáhlé vzpomínkové speciály médií k výročí 17. listopadu 1989. Mám na mysli programy ČT nebo televize Metropol. Někdy mám pocit, že je to už otravuje a nezajímá, a že na nás pamětníky pohlížejí se shovívavou tolerancí: no dobře, tak si to oslavte, ale my jsme už někde jinde.

  • Do mlýna této vzpomínkové euforie přicházím s příspěvkem Televizní garážová rebélie, který je součástí větší studie Česká média a jejich role v procesu politické změny roku 1989 (v tisku - čeká se na posudky recenzentů).
    | nahoru |

    14.11.2011 Včerejší Otázky Václava Moravce dnes komentují všechna média, od bulváru, přes serióznější deníky až po četné blogerské komentáře. Důvod? Andrej Babiš, který Václavu Moravcovi v úvodu řekl: "Jste statečnej muž a možná budete mít nepříjemnosti, že jste mě pozval..." Ty nepříjemnosti však působil Václavu Moravcovi samotný Babiš, který byl v diskusi nezvládnutelný.
    U mne nasbíral Babiš mínusové body tím, že Kmentovy knížky (naposledy o Superguru Bártovi) používá jako argument. Kdybych měl věřit všemu, co - a hlavně jak - Kmenta zpublikoval na veřejnosti, musel bych si myslet, že Krejčíř půjčil ČSSD 60 milionů Kč a směnku mu podepsal Gross. Byl to totiž Kmenta, který tyto a jiné Krejčířovi lži pouštěl bez uzardění do českých médií, aniž se od nich dostatečně distancoval.

    | nahoru |

    Slovník jazyka českého, klikni na zvětšení10.11.2011 V tomto levém sloupci se Louč snaží být stručnou kronikou doby, ale nestíhá.
    Rád bych to dokázal tak, jako Ivan Hoffmann nebo jako Pavel Kosatík, který dnes v pořadu ČRo2 "Jak to vidí" stručně a jasně okomentoval vše podstatné těchto dnů: smrt magora Jirouse, trapný brífing odstupujícícho ministra Martina Kocourka, který slovo "odklonit" obohatil dalšími významy, názory české veřejnosti na budoucnost Evropy, protikorupční tažení Akce nespokojených občanů ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše, hnutí Occupy Wall Street atd. O tom, zda to myslí Babiš vážně, se diskutovalo pod blogem Jak by zněl můj otevřený dopis Andreji Babišovi na Aktuálně.cz.

  • Dnes - až na výjimky na Zlínsku a severní Moravě - oficiálně končí zemské analogové televizní vysílání. Přechod z analogu na digitál byl snadnější, než se očekávalo.
    | nahoru |

    titulní strana Respekt 45/20119.11.2011 Nevím, proč Respekt, který si zakládá na tom, že je nezávislým zpravodajským týdeníkem pro kulturně orientované publikum, používá metody bulváru. Mám na mysli titulky typu "Kunderovo udání", "Prezidentská milost na prodej", "Prezident, který měl viset" (Gustáv Husák). Na ten poslední titulek reagoval Petr Zídek v Lidových novinách glosou "Který prezident měl viset", ze které vyplývá, že všichni naši prezidenti - s výjimkou Václava Klause - část svého života strávili ve vězení, nebo pod hrozbou pronásledování nebo dokonce fyzické likvidace. Glosa končí slovy: "Všichni jeho (Klausovi) předchůdci věznění zažili nebo jím prošli jejich blízcí. Dají se z toho vyvozovat dva protikladné závěry: Žijeme v úžasných a bezpečných časech. – Nebo žijeme v době, kdy v politice už nejde o nic podstatného, za co by byl někdo ochoten riskovat svobodu, či dokonce život."

  • Kauzy s podezřením na korupci se valí jedna za druhou. Dnes ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek vysvětloval 16 milionů Kč na kontě své babičky, ze Švýcarska přišla informace o kontě bývalého šéfa NBÚ Čepra Tomáše Kadlece, stále jsou ve hře informace o Mostecké uhelné, což jsou zprávy, které Stanislava Grosse podle pondělního vydání MF Dnes "děsí", ale prý nemá s nimi nic společného, jenom se s těmi lidmi znal.
  • Novým šéfredaktorem zpravodajství ČT se stává Petr Mrzena, který začínal na Primě a přes Novu a Z1TV se opět vrací do ČT.
  • Na Slovensku ruší rozhlasový a televizní poplatek (novela zákona 532/2010). Nikoli od roku 2012, jak sliboval ministr kultury, ale až od roku 2013. Z čeho bude spojený rozhlas a televize RTVS žít? Zákon mu garantuje příspěvek ze státního rozpočtu "v sume rovnajúcej sa 0,142 % z hrubého domáceho produktu Slovenskej republiky za kalendárny rok (...) ak je táto suma nižšia ako 90 000 000 eur, príspevok zo štátneho rozpočtu sa poskytuje v sume 90 000 000 eur“, tedy cca 2,35 miliardy Kč. Zbytek si zřejmě bude muset RTVS vydělat komerčními aktivitami.
  • Do Prahy se chystá nový guru alternativní levice slovinský filosof Slavoj Žižek. Kdo chce vědět, o koho jde, a jaké má Žižek názory, může si poslechnout půlhodinový rozhovor na Al-Džazíře.
    | nahoru |

    7.11.2011 Šestidenní obstrukce ve Sněmovně vydržela opozici do včerejšího večera. Když se zastavil proud protestních a kritických hlasů, čtrnáct Senátem odmítnutých zákonů se prohlasovalo za necelou hodinu. Schůze končila 4 minuty před půlnocí.

  • Dnes jsem si v HN přečetl rozsáhlý materiál "Premiérovo tažení proti dubajské partě a spol." v ekonomickém části listu (2950 slov, 19 200 znaků). Podepsány redaktorky: Zuzana Kubátová, Marie Valášková, s přispěním Kateřiny Eliášové. Protože jsem pravidelným čtenářem HN, všiml jsem si, že Zuzana Kubátová je podepsána také pod rozhovorem ze 6.11. "Z německého odklonu od jádra si nemusíme dělat hlavu" (970 slov, 6300 znaků), a také pod materiálem z 5.11. "Kocourek: Na jádro jsme se neupnuli. Levné obnovitelné zdroje ale v tuto chvíli nemáme." (2350 slov, 16 100 znaků), a ještě pod materiálem ze 4.11. "Kocourkovi jde o křeslo. Nečas žádá vysvětlení, kde vzala jeho matka miliony" (366 slov, 2393 znaků). Den předtím 3.11. nesou podpis Kubátové hned dva materiály - rozhovor s expremiérem Topolánkem (1900 slov, 11800 znaků) a zpráva o možném odchodu šéfa ČD Žaludy (480 slov, 3000 znaků).
    Krátce shrnuto: jedna redaktorka den co den (občas s přispěním svých kolegů) je schopna publikovat zcela zásadní a časově náročné materiály. Je to výkon hodný obdivu, nicméně kladu si otázku: kde se pak nachází čas na vlastní investigaci typu dnešní dvoustrany o tzv. dubajské partě, když také spoluautorka Marie Valášková za předchozí týden pracovala na řadě obsáhlých materiálů (o řediteli ČT Žaludovi 3.11., o hazardu 26.10 a 2.11., o hejtmanu Rathovi 31.10.). Jak mám věřit, že jde o zcela původní a nikoli prefabrikované informace?

    | nahoru |

    4.11. 2011 Jak jsem se dočetl v HN, "Připojení na web trápí poslance", protože při filibusteringu, provozovaném opozicí ve Sněmovně, která blokuje přehlasování patnácti zákonů vrácených Senátem (jde o body 86-100 pořadu 25.schůze), si nemohou krátit čas sledováním filmů nebo fotbalu.
    K tomu připojuji vlastní stížnost - když jsem chtěl včera večer sledovat online, jak poslanci vstupují do třetí noční šichty filibusteringu (která však skončila už před půlnocí), parlamentní web mi obraz i zvuk odmítl poskytnout kvůli příliš velkému počtu uživatelů.

  • Honza Kálal, který teď pracuje pro Mediafax, včera na Facebooku zaznamenal v parlamentu reakci premiéra Nečase po skončení živého rozhovoru s moderátorem Josefem Maršálem v Událostech ČT. Cituji: "Rozzuřený premiér Nečas po vstupu do dnešních Událostí: "To mělo znamenat co, tohleto! V České televizi jsem vstupoval naposledy!" Inu, když někdo na Kavkách míchá jablka a hrušky (daňovou a penzijní reformu) dohromady, není se co divit." Nečase zřejmě popudila úvodní Maršálova věta: "Premiér dnes přišel s velkým překvapením. Na dotaz České televize totiž během dne připustil, že jeho vláda o rok odloží klíčovou daňovou a penzijní reformu." Následující rozhovor pak byl vlastně jedním velkým dementi.
  • Politická bouře v naší české louži je ovšem nezajímavá ve srovnání s tím, co se děje v evropském rybníku a světovém moři. Mám na mysli řeckou krizi a současný summit G20 ve francouzském Cannes. Poprvé se mluví o tom, že by z EU mohl vypadnout nějaký stát.
  • Bez následných kritických komentářů proběhl pondělní speciál ČT24 k dvacátému výročí zahájení kupónové privatizace. Asi proto, že ČT do studia přivedla názorově vyváženou skladbu diskutérů, kteří dostali šanci prezentovat své názory na věc. Úspěch má mnoho otců, neúspěch je sirotkem. Proto mi bylo docela sympatické vystoupení Dušana Třísky, který se na rozdíl od Tomáše Ježka ke své odpovědnosti hlásí.
    | nahoru |

    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
    Copyright © Milan Šmíd